Seega, suuri kõlareid tassida ei viitsi, subbari(te)ga on ka jama, mida siis teha?
Äkki katsuks lihtsalt basse rohkem peale keerata?
Enamasti nii ka tehakse ja nn "naeratuse tüüpi" ( bassid ja kõrged üles upitatud ) üldine EQ annab tegelikult ka üsna väikeste kõlarite puhul täitsa hea tulemuse. Arusaadav, et see on vaid selle "õige" bassi aseaine, aga kuniks pole vahetut võrdlusmomenti, ei ole nagu midagi puudu ka.
Aga sellega on ka omad mured - mitte igal võimendil-puldil pole peal üld EQ-d, millel saaks eraldi keerata piisavalt madalaid sagedusi, reeglina on ju ainult LOW-MID-HIGH ja kui siin hakata neid madalaid peale keerama, siis võtab see kaasa ka suure tüki kõrgemaid sagedusi, mis tingib selle, et asi läheb mõnusa tümpsu asemel hoopis mudaseks.
Palju edevam on kasutada tehnoloogiaid, milles rakendatakse adapteeruvat EQ-d. Ehk siis, EQ sätib ennast ise, vastavalt sissetulevale signaalile. Ühest sellisest kirjutasin ma mingi aeg tagasi siin - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=633
Umbes samalaadne "soundi parendaja" on peal ka mõnedel Yamaha võimenditel-pultidel, loe näiteks siit - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=726 või ka siit - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=641
Ja kui hästi järele mõelda, siis leiab ju iga "sanga" või autoraadio pealt nupu "megabass", "hyperbass" vm.
Kõigist neist on vaieldamatult soundi parendamisel abi, mõnest rohkem, mõnest vähem. Aga paraku on kõigi nende puhul üks väike häda - enamasti on neil ainult üks valik - "sees" ja "väljas".
Tahaks natuke rohkemat vabadust ja just seda pakuvad BBE Sonic Maximizerid.
Selle tehnoloogia kohta saab lähemalt lugeda siit - http://www.bbesound.com/
Ise nad räägivad oma asja kohta lühidalt umbes nii -
"Kui me kuulame naturaalpilli, siis kõik sagedused jõuavad meie kõrvu täpselt õigeaegselt, nii nagu need tekivad. Kui aga muusika on helindatud ja seda mängitakse läbi kõlarite, siis tekib erinevate sageduste vahel ajaline nihe - johtuvalt kõlarite tööpõhimõttest jõuavad madalad sagedused kuulajani varem, kui kõrged. See mõistagi tekitab moonutusi ja ajab soundipildi häguseks. Eriti just terava atakiga soundid ( trummid, klaver, kitarr jne ) kannatavad selle probleemi käes. BBE Sonic Maximizer aga ajab need viivitused paika. Teine, mida Sonic Maximizer teeb, on adapteeruv EQ - keerad kõrged ja madalad sagedused laias laastus paika ja masin lisab omaltpoolt automaatse peenhäälestuse"
Teooria on täitsa hea ja mul oli tegelikult selle asjaga olnud kokkupuuteid juba varem - ka näiteks Cowoni meediaplayeritel on BBE tehnoloogia kasutusel - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=700 Ja toimis täitsa abistavalt, ainuke häda jälle muidugi selles, et sisuliselt ainult ON/OFF valik. Paraku aga on sellistel puhkudel küll bassisagedus minu jaoks paras, aga kõrgeid lisatakse isegi minu mitte kõige värskemate kõrvade jaoks liiga palju ...
Ühesõnaga, kogu see eelnev jutt viis mu selleni, et otsustasin, on vaja soetada endale Sonic Maximizer, kus saab keerata kõrgeid ja madalaid eraldi ja täpselt nii palju, kui mulle hetkel vaja.
Erinevate mudelite valik on neil täitsa lai ja kuna minul oli plaan lisada seda protsessingut vaid fonogrammidele, mitte kogu kupatusele, siis jäi sõelale BBE VG360

Kahjuks ei läinud kõik just ladusalt - seda konkreetset mudelit polnud eriti kusagilt saada ja lõpuks tuli osta Ameerikast eBayst ja maksta igast tolle ja värki ning ka uus euroopa vooluadapter soetada ( toide on küll 12V, aga AC, seega näiteks tavalist kidrapedaalide toidet siin kasutada ei saa )
Nüüd aga see mul siis olemas ja testitud nii kodus kui livel. Mida võin öelda?
Korralikult ehitatud ja igati proff riistapuu. LO CONTOUR keerab peale basse ja PROCESS upitab kõrgeid ( veider muidugi, miks ei võiks kirjas olla lihtsalt LOW ja HIGH? ). Kui teha A-B teste, siis on erinevus puhta soundiga ikka üsna märgatav - Maximizer silub heli väga meeldivaks ja nii nagu nad lubavad - kõrged säravad, aga ei väsita kõrva, bass kannab, aga ei tümise ega varjuta teisi sagedusi. Esimesel hetkel tundub sound muidugi pisut võõras ja keemiline ja nagu ikka, mida rohkem võrdlevaid kuulamisi teha, seda segasemaks asi läheb. Kui aga kuulata värske kõrvaga BBE Maximizeriga protsessitud soundi, siis tõesti, see on mõnusalt siidine, detailne ja mõjub proffessionaalsemana, ei väsita kuulamisel ning muusika täidab ka vaiksema volume korral ruumi, ilma et takistaks näiteks pubikülalistel omavahel vestelda.
Kel huvi, astugu mõnelt mu keikkalt läbi, olen alati valmis asja lähemalt tutvustama.