"Tasuta lõunaid pole?"

Artiklid muusika tegemise ja vahendite kohta

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

"Tasuta lõunaid pole?"

Postitus Postitas raen »

Kindel see, aga mõnikord juhtub ju nii, et lõunasöögi maksab kinni keegi teine või tuleb see lihtsalt kingitusena. Sama süsteem toimib ka tarkvaratootjate puhul. Midagi tehakse müügiks ja sinna juurde ka midagi võimalike ostjate meelitamiseks. Viimane on sageli suure asja kärbitud versioon, väiksemate võimalustega, aga see-eest tasuta.
Või lihtsalt on tegu inimestega, kes on oma ala fanatid ja tahavad oma fanatismi tulemit ka maailmaga jagada.

Järgnevalt toon mõned lingid, kust on võimalik üht-teist kasulikku leida. Sarnaseid kohti on mustmiljon, aga kõik pole muidugi kuld, mis hiilgab.

http://www.rgcaudio.com/sfz.htm
Oletame, et teil on rohkesti soundfont-formaadis sounde, mida olete omal ajal hankinud, siis kui veel SoundBlasteri helikaarti kasutasite. Nüüd aga olete endale soetanud uue profikaardi ja oh häda - soundfontidega pole midagi peale hakata! Mõni softsampler loeb neid ka tarkvaraliselt, aga enamasti väga hädiselt. Siin aga on abiks SFZ, mille saab tasuta ülevaltoodud lingilt tõmmata. Tõeliselt kvaliteetne ja asjalik asi! Ja väga lihtne kasutada. Ainumas, et teie sekventserprogramm peab toetama VST-instrumente.

http://www.anwida.com/dxrevlight.asp
Korralikust reverb-pluginast võib alati puudust tunda, sest enamasti on sekventseri oma reverb üsna nadi ja korraliku plugina soetamine maksab hingehinda. Ja see n.ö korralik on ka nii paganama keeruline, et mitte keegi ei viitsi selle kasutamist ära õppida. Enamasti jäädaksegi ühe vabriku-preseti juurde. DX Reverb Light 2.0, mille leiate selle lingi alt, on aga ülimalt lihtne ja tõesti üllatavalt kena kuulata. Ei mingeid moonutusi ega digitaalseid kõrvalhelisid. Olen katsetanud suurel hulgal nii vabavara kui kommerts reverbe, aga see üks on minu kindel lemmik. Ainult neli parameetrit, aga kõik vajalik on olemas, muuhulgas ka predelay, mida paljudel reverbidel pole (mis on aga näiteks vokaali selguse huvides väga oluline). Olemas nii directX kui ka VST versioon.

http://www.voxengo.com/r8brain/
Konverter, mis konverteerib faili samplerate-i teile vajalikku sagedusse. Näiteks, salvestate oma laulu 96 KHz sagedusega, aga tavaline cd-audio nõuab ju 44,1 KHz. Siin ongi nimetatud plugin abiks. Lisaks muudab ka soovi korral bittide tihedust ja lisab ditheringi, kus vaja. Asjalik ja lihtne kasutada.

http://www.pspaudioware.com
VU-meeter on see seieriga "kell" vanade helipultide ja makkide pealt. Ja elab edukalt tänagi edasi. Sest sel on omadusi, mis ka tänapäeval vajalikud. Mõte on selles, et kui suvaline digitaalne nivooindikaator (nii nagu seda ju enamuse sekventserite indikaatorid on) näitab hetkelist impulssi, ka kõige kiiremat, mida inimkõrv ei fikseeri, siis VU-meeter töötab inimkõrva sarnaselt, jättes märkamata liiga kiired hüpped. Ja tänu sellele on võimalik VU-meetriga märksa objektiivsemalt hinnata antud laulu või partii helinivood. See poolakate tehtud digitaalne VU-meeter on siis analoogsüsteemi koopia, toimides samadel põhimõtetel. Ja kasulikuks osutub see näiteks siis, kui tarvis erinevad laulud vm. samale nivoole miksida. Lisaks on sel kõik parameetrid oma käe järgi seatavad. On pikk teooria selle kohta, millal on digitaalne "over" ehk "punasesse löömine" halb. Primitiivsem digitaalne nivooindikaator lööb punaseks juba siis, kui kas või üks sämpel üle nulli läheb. Tegelikult võib aga erinevate helide (klaverihelid muide on eriti kriitilised) puhul julgesti mitu sämplit üle nulli lasta, enne kui tekib kuuldav moonutus. PSP VU-meetril saab ka siis seda reguleerida. Ja veel - seierite hüppamist on lihtsalt kena vaadata :-)

http://www.simulanalog.org
Selge on see, et tõelist füüsilist kitarrivõimendit ja sealt mikrofoniga püütud signaali ei asenda miski. Laval ma mõtlen. Aga lindistamise korral, vaevalt meil kõigil on nurgast võtta 1969 aasta Fender pillivõim, et seda siis naabrite rõõmuks keevitama hakata. Abiks on siin ampsimulaatorid ja neid toodetakse nii eraldi karpidena kui ka tarkvaralistena. Ülalpool toodud lingilt saab tasuta tõmmata terve komplekti erinevaid Bossi ja teiste pedaalide tarkvaralisi simulaatoreid, lisaks veel kaks võimendit. Asja teeb põnevaks see, et tegu pole kommertstoodetega, vaid need on teadusliku uurimustöö n.ö kõrvalproduktid. Ja täitsa vinged produktid, julgen arvata. Tõmmake nad sekventseris VST-instrumendina käima, ühendage kitarr arvuti taha ja let's rock'n'roll!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Siit saab tasuta sikutada ühe GM väga mahuka soundfondi - http://www.geocities.jp/shansoundfont/

Kuna see on mitmetest allikatest kokkuklopsitud General MIDI soundikomplekt, siis natuke ebaühtlane. Küll aga leiab siit mõned raskelt head soundid, näiteks orelid ja stringsid. Ka bassgit ja trummid on head.
Vasta