


2 väiksemat ja 1 suur kast, see on minu uus HK Audo Premium PR:O seeria lõpuots, 8” satid ja 2x10” pappidega PR:O 210 A subakas.
http://hkaudio.com/products.php?id=133 ja http://hkaudio.com/products.php?id=217
Karbist välja.
Kuna mul suur(em) ja piisavalt lärmakas FBT lõpp on olemas, siis selle komplekti point ongi minu jaoks kompaktsus, pole mõtet vedada õhtust õhtusse kaasas ressurssi mida sa tegelikult ei vaja. Niisiis pakend on nagu ikka papist aga veidi eristub HK selle poolest, et sisemiseks raamiks pole kasutatud mingit penoplasti või muud naftat nagu see elektroonika puhul tavaline on vaid kõik on looduses lagunev või siis taaskasutatav papp, selline öko-möko värk ühesõnaga. Satid tarnitakse koos tolmukottidega, sang on ka koti küljes olemas. Tõtt-öelda ongi see ainus võimalus neid kõlareid 1 käega tõsta, sest kast ise on sile, ainult 35mm statiivi mount all. See on ka esimene väike puudus, kuigi kast on kerge, vaid 11kg, on seda veidi tülikas maha võtta, sangast kinni hoida oleks kuidagi turvalisem. Subakal transakotti pole, selle tellisin eraldi. Erinevalt sattidest on subaka toimetamine punktist A punkti B puhas rõõm. Kast on ca 30cm lai ja veidi üle põlve kõrgust, sang on peal ja tõsta lihtne, kõikidest ustest mahub läbi, jube mugav. Taas kord tuleb rõhutada kui suhteline kõik siin ilmas on, mõõtudelt poole suurem FBT ProMaxx kaalub küll enam vähem sama palju, paar kilo alla 30kg, aga tõsta on teda just suurte mõõtude tõttu märksa raskem kui HK-d. HK-l võtad sisuliselt sirge seljaga sangast kinni ja voilaa!
Nagu HK-d ikka on kast puidust ja über hästi viimistletud, ei hakka teemal pikemalt peatuma, Raen kirjutab sellest siin http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=1147 juba niigi. Sisend - väljund tagapaneelil, tone, gain ja ventikas. Mul pole ennem ventikaga kõlareid olnud, loodan et see pole mingi pudelikael kus kogu tolm ja muu jama sisse imetakse, korralik tihe vahtkummi moodi filter on ava ees igatahes, küllap on abiks. Üks väljund on aga veel, iga aktiivi järgi saab ühendada ka passiivi, 8ohm/300w. Põnev lahendus iseenesest, ma ei ole veel lugenud kas sellise ühenduse puhul kärbitakse aktiivi enda võimsust ka või mitte, igatahes tahan proovida misvärk sellega päriselus on.
Testime ja võrdleme.
Ega toas mul just liiga palju ruumi pole kus sedasorti asju testida, siis jope selga, kindad kätte ja õue. Kohe asju üles sättides hakkab silma, et statiivi mount on kole madal. Otse seda ohtu pole, et kõlar minema lendaks aga kuidagi kõlkuma jääb küll posti otsa. Kõll on ju ise väike, küllap polnud ruumi rohkemaks, olgu sellega kuidas on. Subakal on 2 sisendit ja 4 väljundit, 2 ülemist filtreeritud output, kus madalaid sattidesse ei lasta, alumised lasevad kogu riba läbi. Ühendan esmalt siis ülemistesse ja mis muud kui musa peale. Esmalt töösse satid, lisan nii palju gaini et limiter kergelt oranzhi laseb ja siis pisut tagasi. Heli pole paha, isegi madalat otsa nagu oleks veidi olemas, oma väikeste mõõtude kohta pritsivad need kõlarid üsna valju litri vällja. Toon igaks juhuks murutraktori kapoti pealt kõrvaklapid kaitseks pähe, distantsilt saab need ära võtta. Vaikselt hakkan subakat peale keerama, paraku juba umbes kl 10 peal hakkab limiter hoiatust andma. papid ise hingavad juba üsna sügavalt ja mahla on läbi kaitseklappide hästi tunda. Eemalt kuulates on topid ilmselgelt subakast üle, umbes 20% maha keerates jookseb asi balanssi, veidi tone nuppu ka tagasi ja tulemus pole üldse paha. Nii enam vähem limiteri piiril näitab telefoni äpp mis detsibelle mõõdab ja sageduskarateristikut ka jooksutab ca 15m kaugusel 85db ja EQ pilt on umbes nagu popploos ikka, riba on paremalt vasakule kaldu, "auke" ega "porgandeid pole". Kui täpne selline äpp on, ei tea aga mingi pildi ta ikka ehk annab. Ma vahel mõõdan sama äpiga saalinurgad üle ja olen tähele pannud, et 75db on see piir, ku inimesed rääkida saavad ilma et väga teineteise poole kummardama peaks, ei tohiks häirida ühesõnaga.
Kuna sattides paistab võhma jaguvat, et kogu riba vastu võtta, siis teisel katsel ühendan nad alumistesse, ehk vabalt hingavasse väljundisse ja pilt muutub oluiselt. Kas paremaks seda näitab aeg, aga subakas ja satid tiksuvad enam vähem mõlemad võrdselt ja mahla on rohkem, seda kinnitab ka test, kus subaka maha keeran ja ühe sati tagasi ülemisse, piiratud madala otsaga väljundisse ühendan. Balansi potega mängides on kogu riba mängiv kõlar selgelt mahlasem mida oli muidugi ka oodata.
Üks subakas veel!
Rusikareegel on, et sound balansis oleks peaks subakate võimsus olema 2x sama palju kui sattide oma, toon siis oma 1200w RMS andva FBT välja ja panen järgi. Kokku subbassi võimsus 1800W ja satid 1200. Kuna HK-de puhul on välja toodud “power rating” ja RMS-ist ei räägita midagi, siis eeldan et toppide 600w on siiski peak mitte RMS, seega peaks kriidiga jämedat joont tõmmates jõuvahekord olema just kusagil 1:2. See heli toob juba naeratuse suule, diidzheid seda ostaksid

Võrdleme FBT-ga
Lõpetuseks ajan ühe posti otsa FBT ProMaxx 12a ja teise toki otsa jääb HK PR:O 8 . Esmalt kuulan jälle ilma subakata ja ülla-ülla. Ma ei saa kusagilt kandist aru et plastmassist FBT kuidagi kiledam oleks või siis pidust HK nii väga sooja kütaks. Osaliselt võib ja peabki selle kirjutama tõiga arvele, et 12” lairiba kõll annab iga kell rohkem mahla aga ka madalama helivaljuduse juures ei annaks ma kindlat eelistust ei ühele ega teisele. Subakat lisades teen veel sellise mõõtmise, et kord 1 kord teine pool ja subwoofer jääb mõlemal juhul samaks, HK PR:O 210. Detsibellidelt on muidugi fbt selgelt üle, aga samas ei saa öelda et see heli oleks parem. Helinivood hk-ga võrdsustades on koostöö HK+HK kindlalt parem ja meeldivam kui HK+FBT. Olgu siis öeldud, et mõlemad kõlarid olid ühendatud subaka vabalt hingavasse väljundisse ja helinivoo kõrva järgi (milline täppisteadus, kas pole!) võrdseks aetud. Mõõtmisel selgus, et FBT puhul oli “porgand” püsti kusgil +/- 130Hz juures, HK+HK puhul oli riba visuaalselt palju ühtlasem ja kõrvale ka parem kuulata. Sellised kõrvale ebameeldivad kumisevad helid tekivadki enamasti kusagil 100 ja 200 Hz vahel ja mõistagi on ilma segava kuminata heli kuulajale meeldivam. Siit ka tunne, et FBT+HK puhul oli bassi küll rohkem aga see bass ei olnud mingil moel parem kui HK+HK.
Et kokkuvõtteid on vara teha ja rohkem midagi lisada pole siis püsige lainel, nädala paari pärast lisan siia kindlasti muljeid nii lavalt kui saalinurgast.