Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Tekkis nimelt selline hull mõte,et ostsin ühe mikrofoni ning laulsin ilma saateta arvutisse mõned lood sisse,nii,et ühe käega mängisin sündi peal akorde. Salvestusele jäi muidugi ainult minu laul,kuna sündi hääl ei ulatunud mikrisse. Kas selleine teguviis võib mingil määral arendav olla? Mida peaks enda üle kuulamisel jälgima ? Mida peaks katsetama? Mõtlen nende küsimustega nimelt seda,et polnud varem oma häält salvestanud ja puudus ettekujutus kuidas see üldse kõlab. Kas 49 eek maksev Defenderi karaoke mikrofon on sellisteks katsetusteks ikka õige abivahend.? Oma mõttes seadsin eesmärgiks välja selgitada,millises kõrguses mu hääl kõige paremini võiks kõlada ja milliseid vigu teen. Soovitused on väga teretulnud. :)
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas raen »

Igasugune enda ja oma tegevuse kõrvalt jälgimine-analüüsimine on väga arendav :)
Kui see mikker annab mingigi arusaadava tulemuse, siis ma küll probleemi ei näe
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Proleem,mis seda enesekontrolli tegema ajendas on selles,et ei tea,mis kõrguselt mulle kõige rohkem laulda sobib. Kui on lugu liiga kõrgete akordidega siis kukub laulmine välja nagu kirikuõpetajal,kes on kuskile vahele kinni jäänud. Oleks vaja katsetada,kuidas kõlab madalamalt lauldes. Kas selleks tuleks kõik laulu saateakordid ühe võrra allapoole tuua? Või on helikõrguse muutmiseks mingi teine süsteem. Teoorias olen veel natuke nõrk,aga harjutada tahaks väga. Sellepärast,et kõrgelt laulmine välja ei tule ei raatsiks veel püssio põõsasse visata.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Ivar »

ega muud varianti pole, kui katsetad enda jaoks sobiva helistiku
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Järgmine algaja küsimus: Ka skatsetamine käibki nii,et kui proovin näiteks ,et C-st on liiga kõrge laulda ja kolin kõik akordid
ühe võrra madalamaks,või käib see värk mingi süsteemi järgi?
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas alland »

Hea on umbes teada oma hääleulatust, lisaks sellele, kuidas see muutub (nt võib see olla hommikuti lahtilaulmata häälega 2-3 tooni madalam kui õhtul, kui mitu juru juba tehtud on :))

Iga lugu võib põhimõtteliselt transponeerida (viia teise helistikku) kuhu tahes, aga tüüpiliselt levilugude ja nende noodistuste puhul on asi juba nn keskmise hääle jaoks paika aetud ning kui vaja siis võib pool kuni poolteist tooni vaja olla nihutada.

Võta lugu ette nn originaalhelistikus ja ümise läbi ning vaata, kust "pigistama" hakkab. Kui ülemine ots ei võta välja, siis lase allapoole pool kuni terve toon. Kui alt välja ei võta, siis vaja tõsta. Paljudel nn laiatarbe süntidel on mugav transponeerimise nupp selleks tarbeks ka olemas, st võid mängida ikka selles helistikus, mis noot ees, aga pill mängib muudetud helistikus (st kõrgemalt või madalamalt).

Kui miski lugu hakkab nii alat kui ülalt "pigistama", siis peab oma hääleulatust treenima või parem mõne teise loo valima :)
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Siinkohal tekibki küsimus saateakordide kohapealt. Kui ühe tooni võrra alla või üles nihkuda,siis tuleks ikkagi akordid ka ära muuta. Ega minu sünt akorde ei tranponeeri? Või siiski teeb seda?
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas alland »

Kui sa võtad kätte ja mängid selle loo kõrgemalt või madalamalt (st tegelikult muudad helistikku ja mängid ka vastavatel klahvidel), siis mõistagi tuleb kõik transponeerida - melodia ja harmoonia (akordid). Kui lased seda "sündil teha" (ehk siis mängid klahvidel ikka nagu C duuris, aga kõlab hoopis nagu C# või B) - siis teeb kogu "töö" ära sünt.

Kas su sünt "nupuga" üles-alla transponeerida oskab, seda me ei ta - mis su sünt on? Enamus "arranger" tüüpi nn isemängijaid (nt Yamaha PSR, Korg PA seeria) on "transpose" nupu lausa esipaneelile toonud. Teisel (nn "päris pillidel") on see mõnede menüüde sügavusse pandud, aga enamasti siiski olemas. Päris mänguasjadel ei ole seda võimalust üldse.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Ivar »

Kui on soov tõsisemalt pillimäng ära õppida-soovitaks see transponeerimise nupp ära unustada ja õppida teises helistikus mängima. Kui viid loo toon madalamaks, muutuvad kõik akordid toon madalamaks, midagi keerulist siin pole. Näit D G A järjestuse puhul mängid C F G jne.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Seda viimast vastust ma aimasin ka,aga päris kindel ei olnud. Osasid lugusid saab ju ainult pikkade akordidega saata,siis peaks vist piisma kui kolida akorde vastavalt ühe võrra üles või alla? Mõni lugu kipub küll peale sellist tõstet kummaliselt kõlama.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Ivar »

No aga akordides saab ju nootide järjestust muuta. Kui algselt on 1 3 5 aste, saab ju vajadusel mängida 3 5 1 või 5 1 3. Akordis on olulised 1 ja 3 aste: 3 aste määrab ära, kas tegemist mažooriga või minooriga. Samas kidramehed harrastavad tihti rokilugudes kvintakorde (1 5 1). Selline akord sobib nii mažoori kui ka minoori.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Selle akordide pööramisega saab ka natuke kohendada helikõrgust. Samas osad pillimehed harrastavad just kolida terve helisdiku kaupa. Elpool seletati seda lahti ka. Algajale on ainult raske nootide kolimine,kui peaks mingi soolo näiteks vaja mängida olema.
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas alland »

Akordide pööramisega lugu (pean silmas lugu tervikuna, kus loo "kõrgus" on ikka meloodiaga määratud) iseenesest "kõrgemaks" või "madalamaks" ei muutu. Muutub kõlapilt.
Kui vaja lugu kõrgemale või madalamale kolida, siis tuleb transponeerida asi teise helistikku. Mingit erilist raketiteadust ju siin pole - kõik laulu noodid - nii meloodias kui harmoonias (akordides) tuleb nihutada vastav arv pooltoone üles või allapoole.

KAs ja kui keerukas on lugu pärast transponeerimist mängida, sõltub sellest, kui millisesse helistikku sa pärast transponeerimist "satud". Lugude transponeerimine on muusikutel repertuaarivaliku käigus suhteliselt rutiinne tegevus ja paljud asjad kuluvad varsti pähe ning muutuvad automaatseks.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Eks see vast harjumuse asi kindlasti on. Mis teema algusesse puutub,siis selline eneseanlüüs annab ettekujutuse hääle tugevatest ja nõrkadest omadustest küll. Pealegi on olemas moodne tehnika,mis võib ka koleda hääle ilusaks siluda? :wink:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Enda laulu salvestamine ilma saateta analüüsi eesmärgil

Postitus Postitas Marchrabbit »

Nüüd olen vahepeal jälle seda asja kõvasti katsetanud. Isegi kallil jõuluajal ei saa rahu. Vahepeal tuli meelde,et olen kooris laulnud tenori häälerühmas. Võibolla saaks juba selle teadmise abil natuke määrata,mis duuris ma peaksin oma häälele saadet mängima? Kui olen võtnud mõne laulu ette,mis tundub mulle liiga kõrge ja olen siis kolinud kõik akordid ühe võrra madalamaks,siis on igatahes meloodia ära võssa läind. Võibolla käib see kolimine ikka mingi valemi järgi (seoses kvindiringiga)? Kui transponeerin sündi peal lugusid madalamaks ,siis pilt nii paigast ära ei lähe. Või saan ma millestki valesti aru? :?:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Vasta