Diamond Boost-EQ - kitarri booster

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Diamond Boost-EQ - kitarri booster

Postitus Postitas raen »

Sai siin hiljuti oma kitarri efektipedaalide parki ühe uue isendiga täiendatud. Tegu on Kanada firma Diamond tootega - http://www.diamondpedals.com/products/boost_eq.html

Taoliste boosterite põhiline idee on võimendada kitarrist tulevat signaali. Sõltuvalt aga sellest, kuhu booster ahelas paigutada, tuleneb tema täpsem funktsionaalsus - mõned kitarristid näiteks hoiavad boosteri kogu aeg sees ja kasutavad seda nagu puhvrina pedaalide ahelas. Kui booster ühendada ahelasse peale teisi pedaale, siis saab seda kasutada volüümi tõstmiseks, kui aga enne, siis lisab boosteri sisselülitamine gaini. Ehk siis, kui booster panna näiteks enne draivipedaali, siis saab boosteri sisselülitamisel ajada draivipedaali sisend mõnusalt moonutama. Sama ka, kui booster panna vahetult enne kitarrivõimendi sisendit - võimendi sisendgaini saab siis timmida täpselt selliseks, et ilma boosterita signaal püsib puhas, aga soolode ajal sisselülitatud boosteri mõned lisadetsibellid pressivad sisendi kenasti kärinasse.

Minu ajend taolise boosteri soetamiseks oligi just see viimane meetod. Kuigi ma kitarrivõimendit ei kasuta, on mul selle asemel SansAmpi võimusimu ja see käitub pärisvõimendile üsna sarnaselt.

Diamond pole mingi odavfirma, seega olid minu ootused selle pedaali osas üsna kõrged. Ja pean tunnistama, et pettuma ma ei pidanud. Pedaal on väga korralikult ehitatud ja koosneb, usun, et kõige kvaliteetsematest juppidest, mida üldse saadaval on. Ja mis peamine, konstruktsioon on põhjalikult läbi mõeldud ja pole läbi lastud ainsamatki loogikaviga - olgu või näiteks see, et jalglüliti ja potekad on teineteisest võimalikult kaugele paigutatud. See tagab selle, et isegi päris huupi astudes on väga vähe tõenäoline kogemata potekad paigast ajada. Erinevalt näiteks sellest SansAmpi pedaalist, millest ma küll muidu väga lugu pean, aga mille jalglüliti on livesituatsioonis suht kasutu.

Pilt

Sellel boosteril on siis, nagu pildilt näha, 3 potekat. Kõige parempoolsega määrad, kui palju signaali võimendatakse. Ja taas on siin tunda targa inimese loogikat asja ehitamisel - kui gainipotekas hoida u kella 12 peal, siis on signaali võimendus just selline paras, et soolod saaksid kenasti esile tõusta. Lõppu keerates aga on tõus kirjade järgi kuni 16 dB. See on igati piisav ka väga ekstreemsete olukordade puhuks.

Keskmine potekas on EQ, meenutades oma funktsionaalsuselt "kiiku" - keskasendis on see fikseeritud "nõksuga" ja EQ on nullis. Kui potekat keerata vasemale, siis lisandub basse, samas vähendades kõrgeid. Ja vastupidi, keerates potekat paremale vähenevad bassid ja lisanduvad kõrged sagedused. Pole küll kahjuks dokumenteeritud, milline on "kiigu" nullsagedus, millest vasakule ja paremale "kiik kiigub", aga igatahes on selline EQ igati efektiivne ja samas ka väga naturaalse kõlaga ning isegi äärmustesse keerates ei lähe sound koledaks.

Kõige vasem potekas on keskmiste sageduste EQ. Ka siin on keskasend "nõksuga", ning vasakule ja paremale keerates saab keskmisi sagedusi vastavalt langetada või tõsta. Taas pole manuaalis sõnagi selle kohta, millised need sagedused täpsemalt on, aga igatahes on ka see nupp väga praktiline ning annab igati kõrvasõbraliku tulemuse.

Kui EQ funktsiooni ei ole vaja, siis saab selle oma südame rahustamiseks üldse vahelt välja lülitada.

Olen seda pedaali nüüd mõned ajad siin nii kodus, kui ka livedel katsetanud ja võin tõesti ainult ja ainult kiita. Kvaliteetsed asjad teevad elu elamisväärseks ja see pedaal on üks sellistest asjadest, millest on ainult rõõmu ja millele kulutatud raha ununeb kiiresti. Minu käest on aegade jooksul läbi käinud ikka päris suur hulk erinevaid pedaale ja ma olen nende osas alati väga kriitiline. See siin on aga üks, millest õhkub erilist proffessionaalsust ja mille juures ma ei oska tõesti kohe mitte millegi kallal norida. Lisaks on see booster väga paraja suuruse ja raskusega, et püsida kenasti paigal ja mitte uppi lennata, kui kogemata mitte päris keskele astuda ( tüüpiline näiteks Bossi pedaalidele, mis on suht kitsad ja kõrged ). Nagu eespool kirjutasin, on kõik väga funktsionaalne ja hea kõlaga. Tegin objektiivsuse huvides arvutisse erinevaid salvestusi ja see booster on tõesti täiesti "clean", ehk siis, boosteri sisselülitamisel ei lisandu mingit soundi muutust. Tõsi, kui boosteri EQ sisse lülitada ja nullis hoida, siis võib aimata, aga tõesti ainult AIMATA pisut nagu kõrgete sageduste lisandumist, aga eks eriliste soundifriikide jaoks see EQ OFF lüliti ju lisatud ongi! :-)

Booster on mõistagi "true bypass". Kui neid oma test-salvestusi hiljem kuulasin, oli pedaali sisse-välja lülitamisel aegajalt kuulda õrna "krõpsu", aga lives on see muidugi kuuldamatu. Küllap Ivar oskab asja põhjalikumalt seletada, aga selline "true bypass" pedaalide "krõps" on paratamatu. Huvitav on ka see, et mõni pedaal krõpsub erinevate pillide ja setupite puhul erinevalt.

Kui heita pilk selle pedaali sisemaailma, on näha, et kõik on hoitud lihtne ja loogiline. See aga tähendab seda, et juhul, kui ka peaks mõni detail asendamist vajama, saab seda suurema jamata teha. Konstruktsiooni lihtsus, kasutamismugavus ja töökindlus on kahjuks suht haruldased omadused ka üsna kallite n.ö "butiigipedaalide" juures.

Pilt

Kokkuvõtteks, Diamondi Boost-EQ on üks väga korralik asi. Kui on soov koos signaali boostimisega soolode ajal ka natuke soundi EQ-d muuta, siis on see booster vaat, et asendamatu valik!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Boost-EQ - kitarri booster

Postitus Postitas raen »

Üks väike nibin-nabin näide kah. Esimene pool siis booster OFF, teise poole peal ON. MIDS u kella 2 peal, TILT 12 ja GAIN kella 10 peal.

http://www.vaikene.net/raen/musa/booster.mp3
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Boost-EQ - kitarri booster

Postitus Postitas raen »

Olen seda pedaali nüüdseks juba üle pooleteise aasta kasutanud ja pidin vahepeal välja vahetama jalglüliti, kuna sinna sattus ühel väliüritusel talla alt pori ja liiva, ning vaene lüliti lihtsalt andis otsad. Pedaali korpuses ruumi on ja lüliti vahetus oli köki-möki, isegi minusugusele suht algajale tinutajale. :-)

Aga pedaal ... krt, no on tõesti korralik asi! Igas mõttes - soundiliselt, välimuselt, ehituselt ...

Nagu Mercedes Benz autode maailmas ...

Diamondile kuulub minu sügav poolehoid! Kui raatsiks, ostaks selle firma pedaale teisigi
Vasta