Noodid

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Noodid

Postitus Postitas Marchrabbit »

Tegelikult selle sama küsimuse teise poole küsisin ära selles lindi pealt mängimise teemas. Loogiliselt võttes peaks ju noodid olema igale pillimehele asi millest ei saa üle ega ümber. KUi palju üldse lives esinemistel pillimehed noote kasutavad? Igal mehel ovist oma pilli noodid?
Noodi jälgimine on üsna väsitav ja tähelepanu nõudev.Ma ie kujuta ette,et mingid bändimehed jõllitaksid õhtu otsa pingsalt nooti,mille järgi mängida.See väsitab päris koledasti. Ometi on pillimeestel ikka mingid vihikud esinemistel ees. Mind huvitabki ,et mis seal siis sees on?
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Noodid

Postitus Postitas raen »

Kui sa vaatad laval näiteks sümfooniaorkestrit, siis on neil ees tõesti noodid. Kui aga suvalist pubibändi, siis keegi ei mängi neist noodist ja ees on ikka ainult laulutekstid. :D
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Noodid

Postitus Postitas Marchrabbit »

Siis võib ikkagi öelda,et suur osa muusikast,mida pubides või kõrtsides mängitakse tuleb pillimeeste mälust ja teine suur osa on eelnevalt sisse mängitud. Laulud on sisuliselt pähe õpitud? :roll:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Noodid

Postitus Postitas raen »

Ikka peast jah. Eks keerulisemad lood tehakse vahel lihtsamaks ka.
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Noodid

Postitus Postitas alland »

Oma süldibändi ajast mäletan, et et kui midagi üldse ees oli, siis lauljal ainult sõnad suures kaustikus, trummaril muidugi ei midagi. Kidramees oli meil selline kuulmise järgi panija geenius, et isegi kidral oli oma häälestus ja mõne kibedama loo jaoks ta seda muutis, et näpujooksu hõlbustada. Minul (klahv) olid igaks juhuks sõndega duurid, sest kogu repertuaari ikka pähe ei ajanud. Vähemalt oli hea vaadata, mis duurist see lugu läheb, mängu ajal väga enam ei vajanud duure, mängisin kuulmise järgi. Aga bassimees oli meil selline, et talle tehti alguses kõik pust ja punaseks ette (st bassid koos ülemineku käikudega, aga ikka sõnadelehe peale nagu /G /D /A jne). Kui ühte lugu juba neli tuhat korda tehtud, siis sai bassimees ka pilgu noodist lahti.

Praegu kasutan ka sõnadega duure, kuhu harjutuse ajal palju märkeid teen, korduste, tempovariatsioonide, soolokohtade jmt detailide osas. Lugu mängin peast ja ise enamasti kirjutan teistele duurid ette, kui kellegagi koos mängin. Aga kuulmise järgi mängides on see, et iga kord võib asja veidi erinevalt teha ja teistega koos mängides on oluline, et asjast ühtmoodi aru saadakse. Siis kui on kokku lepitud, et seekord mängime seda "nii", siis kirjutan ikka selleüles, et lives kõrva järgi oma rada ei paneks (mis ei ole ka vale, aga siis teistega kokku ei käi).

Nooti,, kui saada on, kasutame proovis uute asjade harjutamisel. Selle võib esinemisele ka kaasa võtta, aga enamustel lugudel pole nooti kerge saada ja nii võetakse lugu kusagilt "maha" - sõnad all, duurid peale, natuke märkusi juurde ja saab teha küll.

"Keskmised" klassika-profimuusikud, ja muidu ka orkestrandid, kes musitseerimisest elatuvad, või lihtsalt vähem harjutavad ühe esinemise kohta, mängivad ilmselt noodist palju rohkem, repertuaar tuleb ja läheb ja sageli on harjutusaega vähe, et asi pähe jääks. Loo kestel tuleb mingi kindel partii kindlas kohas mängida ja seal on noot orienteerumiseks palju rohkem abiks. Samuti "täisnoodistlugejad", keda ma salamahti imetlen ja kellesuguseks kunagi ei ole olnud kannatust end harjutada - nad võtavad nii esimesse proovi kui ka esinemisele noodi kaasa ja lasevad sealt lihtsalt tulla. Ma suudaks ehk bassi mõnel lihtsamal lool sedaviisi mängida :)
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Noodid

Postitus Postitas Marchrabbit »

küsin teie arvamust ühe nootide hankimise võimaluse kohta. Kui laadin internetist alla mingi tuntud loo midi faili ning esitan siis selle näiteks läbi "notation playeri". Nii saan ju selle loo erinevate osade noodid kätte ja soovi korral ka välja trükkida. Kui tõenäoline on,et sellised noodid ikka õiged on? Kuidas reguleerib autorikaitse nootide ja midi failide levitamist internetis? Mul on näiteks arvutis olemas 100 eestis tuntud loo noodid PDF failina. Tegin kohalikus raamatukogus väikese inventuuri ja skännisin laulikutest meeldivanmad palad arvutisse. Kui ma nüüd neid noote siin foorumis teistega jagada pakun,kas siis olen juba piraat ja kurjategija?
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
enar
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 78
Liitunud: 17 Okt 2004, 16:39

Re: Noodid

Postitus Postitas enar »

Marchrabbit kirjutas:Kuidas reguleerib autorikaitse nootide ja midi failide levitamist internetis? Mul on näiteks arvutis olemas 100 eestis tuntud loo noodid PDF failina. Tegin kohalikus raamatukogus väikese inventuuri ja skännisin laulikutest meeldivanmad palad arvutisse. Kui ma nüüd neid noote siin foorumis teistega jagada pakun,kas siis olen juba piraat ja kurjategija?
Autorikaitse seadus keelab muuhulgas ka nootide paljundamise. 50-liikmeline koor peab ostma 50 nooti, kui tahavad kõigile lauljatele noodid ette anda. Nii et palun siin foorumis jagada ainult nende lugude noote, mille autoriõigused kuuluvad teile.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Noodid

Postitus Postitas Marchrabbit »

Ok. Siis ma loomulikult ei paku rohkem midagi sellist.KUrb muidugi,et seadused sellised on,et isegi paljundada ei tohi. Need laulikud,mis minu käest läbi käisid olid küll sellised formaadis,et neid kusagile noodialusele panna ja nende järgi mängida on peaaegu võimatu. Raamatud on kas liiga väiksed,nii et üks lauluke jaguneb 4 lehekülje peale. Teine äärmus oli jälle paks piibel,mis lahtigi ei seisnud. Tegingi sellepärast endale A4 formaadis koopiad (lemmikutest) panin need kenasti kaante vahele ja mõtlesin,et olen igati aus kodanik :roll: .
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Noodid

Postitus Postitas Ivar »

Minu teada enda tarbeks võib teha varukoopia. See kehtib nii noodi, plaatide kui ka programmide kohta-või ma eksin? :?
Kasutaja avatar
Morino
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 53
Liitunud: 01 Apr 2010, 17:50

Re: Noodid

Postitus Postitas Morino »

Minul tulevad laulutekstid süntesaatori display pealt. Kasutan karaokemidisi. Selleks on arvutiprogramm, et midipõhjadele tekstid sisse kirjutada. Hea mugav kasutada ja vaatajale/kuulajale jätab mulje, et kõik laulutekstid on peas. Ei mingit kaustikut pole ees :-) eriti mugavaks teeb veel see, et kui süntekast järgmise laulu valin, siis ei pea kohe seda eraldi kaustikutest otsima. Väiksemad peod teen akordioniga ja põhiliselt nii tuntud laulud, et rahvas tahab ise laulma hakata.
Vahest tuleb ette mõni selline tellimus, et lihtsalt ei saa tehnikat kasutada juba asukoha pärast. Tahetakse puhtalt akustilisel esituses, siis olen kolmekesi läinud. Akordion, viiul, kitarr.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Noodid

Postitus Postitas Marchrabbit »

Minu viimane postitus selles teemas oli 24.juuli 2009. Nüüd mõtlen sellest teemast juba teisiti,kui siis. Mängimisel kasutan laulutekste ,kuhu on akordid peale märgitud. Põhimõtteliselt saab ka selle järgi soolod ära mängida ,kui vaja. Keerulisemate soolode noodid on saand siis teksti sisse mahutada. Niimoodi jääb sünidga tehtud taustale natukenegi elava muusika maiku juurde,sest saab näiteks loo ajal saatega erinevaid variatsioone kasutada.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Vasta