Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

See on see igavene pillimeeste sisemine heitlus, et kuidas teha masina-mussi nii, et ennast ära ei tüütaks :-)

Eks meil kõigil ole selles osas oma tõde, aga mina olen enda jaoks leidnud ( vähemalt praeguseks ) sellise toimiva lahenduse, et taustad on sissemängitud, aga sealt tuleb ainult trumm ja bass. See võimaldab mul kohapeal kitra peale mängida iga kord erinevalt, erineva soundiga jne. Ja ei lähe tüütuks, kuna tegevust laval on küllaga!

Mind ei häiri ka see, et lugude ülesehitus alati sama on ja mõnda osa ära jätta või korrata ei saa, sest nagu öeldud - võin alati mõne salmi asemele soolo mängida vm.

Nii, et oleks mina teie kingades, siis ma teeks sellesama teie süntekaga kodus põhjad valmis, aga teeks nii, et sealt tiksub ainult trumm ja bass. Rolandi soundid, eriti "mitte-Fantomi-omad", on jah sellised natuke tuhmid ja ilmetud, aga kui jätta neile ruumi kõlamiseks, siis pole hullu midagi.

Ja nendele põhjadele mängiks siis kohapeal juurde akustikut, pluss klahvikäigud-soolod.

Kui suudate isegi mõne piuksu klahviga, lisaks laulule ja kidrasaatele, kohapeal juurde tekitada, on pillidest juba maa ja ilm! Ärge kartke tühja faktuuri! Jätke pillidele ruumi kõlada ja endale võimalust areneda. Need tühjad kohad sunnivad teid pingutama ja kohapeal musitseerimisega neid täitma ja sealt tulebki teie bändi nägu ja stiil.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Peale mõningast kaalumist läheb nüüd Raeni soovitatud versioon katsetusele. Meie bänd on kutsutud uusaastaööl vaheldumisi DJ-ga tantsumaratoni sisustama ja seal saab uue süsteemi ära proovida. Plaanis on Esialgu isegi natuke mahlakamad taustad sisse mängida,kuna see tantsumaraton saab olema tõenäoliselt üks paras tants ja trall,kus on tähstam hea tuju ja rütm,kui perfektsed soolopartiid. Kas põhjad salvestada audi või MP3 failiks? Mahamängimiseks sobib Winamp? I pod-i veel pole soetanud ja MP3 mängija jääb vist lahjaks?
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Mina kasutan fonodena wav-faile. Wav on ainuke "õige" ja aus heli :-)

Ok, see ehk natuke naljaga öeldud - egas tavakuulaja enamasti nende failitüüpide kõlal vahet tee, eriti kui MP3-e bitrate võimalikult kõrge panna.
Aga mina mõtlen asjast nii, et kui ma olen investeerinud suuri summasid helivõimendusse ja kõlaritesse, fonod on tehtud kasutades parimaid trummisämpleid ja basskidra sounde ... kas ma siis võiksin nende mahamängimisel faili helikvaliteediga koonerdada? Kindlasti mitte!

Kas kasutada mahamängimiseks läpakat või mõnd MP3-e playerit, eks see ole maitse asi.
Mina olen praegu jätkuvalt avamusel, et kui pole tarvis jalgpedaaliga fonot käima panna, siis hetkel pole iPod Touchist paremat fonomasinat. Ja kui, siis kindlasti võtta Touch 4gen, see on kiirem kui eelmised ja superhea ekraaniga.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Suur tänu heade nõuannete eest. See on muusikategemise vallas tõsine defitsiit. :wink: Praegu on plaan selline,et laseme süntesaatorist saundi läbi Yamaha puldi sülearvutisse,kus see siis Audacity-ga ära salvestatakse. Mikserpuldi paneks vahele selleks,et natukene veel saundi paremaks keerata. Sain laenuks enda kätte ka Behringeri U phono UFO202 helikaardi,millel on kaasas mitu plaaditäit softi.Võibolla see helikaart isegi võimaldaks line-in saundi timmida .Muidu pidi korra ära salvestama ja siis uuesti maha mängima,kui oli soov lisada efekte. Vot selline algaja mix master :lol:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Mnjaa, mina teie asemel võtaks sealt sünteka väljundist signaali nii otse ja sirgelt arvutisse, kui saab. Ja kindlasti keerake sünteka volume-nupp põhja. Esiteks, küll jõuate seda soundi "paremaks keerata" ka hiljem laval - iga lava ja iga võimenduskomplekt tahab ju natuke erinevalt basse-kõrgeid.

Teiseks, kui otsustate fonode peale üle minna, siis põrkate varsti tülikale probleemile, et erinevatel aegadel tehtud fonod on erineva tugevusega. See päädib siis sellega, et üks teist istub esinemiste ajal pidevalt puldi kallal ja muudkui timmib fonode volüümi. Ja ikka on nii, et mõni fono lajatab ootamatult kõigile kõrva, teine jälle prigiseb liiga vaikselt.

Fakt on, et lugude vahel ja veel hullem, keset lugu, puldi nuppe keerata on väga häiriv ja ei lase mängule-laulule keskenduda.

Hilisem arvutis fonode tugevuste paika-ajamine ei toimi. Probleem selles, et inimkõrv ootab, et kiirema iseloomuga lood oleksid valjemad, aeglased ballaadid aga pigem natuke vaiksemad. Neid selliseid loomulikke inimkõrva ootusi ei saa kuidagi arvutis mingi softiga välja arvutada ja selle järgi fonode tugevusi paika ajada. Kui aga üritada kodus neid tugevusi lihtsalt kõrva järgi paika keerata, siis see nõuab väga puhanud närve ja kogemusi ka, ning ennustan, et lõpetate ikka sellega, et sätite neid tugevusi 100X ja ikka tuleb hiljem livedel käsitisi üle teha.

Tean, millest räägin, kuna sai seda kõike ise proovitud. Lahendus oli minu jaoks selline, et kasutan kõikides fonodes täpselt sama basskidra soundi ja ka trummikomplektis on kõik samad sämplid, peale soolotrummi. Soolotrumme kasutan mitut erinevat soundi ja kuna soolotrummi sound on fonodes üks kõige domineerivamaid sounde, siis nende vahetamisest täitsa piisab, et asi tüütuks ei läheks.

Kõik fonod on mul arvutis tehtud ühe ja sama Reasoni sessiooniga - ehk siis, kõikides fonodes on basskidra ja trummide omavaheline tugevus, samuti lõpulimiteri settungid jm samad.

Kõik see kokku tagab selle, et fonod kõlavad üksteise suhtes üsna loomuliku nivooga ja puldi kallal ma keikka jooksul käima ei pea.

Aga teie asemel siis ma mõtleks kohe algul välja skeemi, mille järgi fonosid teha, sest hiljem süsteemi muutes peate kõik oma fonod sel juhul ümber tegema. Nagu algul ütlesin, ma võtaks sünteka väljundist otse arvutisse, selliselt, et sünteka volume on põhja keeratud. Usun, et see peaks olema just paras nivoo, mis arvutis midagi punasesse ei peksa. Arvutis lõigake algused-lõpud parajaks ja ongi fono valmis.

Ma ei ole väga kursis, kui hästi on omavahel balansis süntekate erinevad stiilid, aga eeldada võiks, et korralikel riistadel see siiski nii on ja, et selliselt tehtud fonosid enam hiljem editeerima ei pea
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Ivar »

Miks sa Raen soovitad järjekidlalt sünteka volumi põhja panna? Las jääb väike varu juhuks, kui põhi peaks nõrgaks jääma, sealt seda palju mugavam keerata, eriti kui pult on eemal.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:Miks sa Raen soovitad järjekidlalt sünteka volumi põhja panna? Las jääb väike varu juhuks, kui põhi peaks nõrgaks jääma, sealt seda palju mugavam keerata, eriti kui pult on eemal.
Ma eeldan, et sünteka fonod on kodus valmis tehtud ja neid mängitakse maha näiteks MP3-e playerist. Sellisel juhul on mõistlik sündist kätte saada nii tugev ja puhas signaal, kui salvestava seadme ( ilmselt siis arvuti ) sisend võimaldab.

Kui sünt võimaldab enda mällu neid fonosid salvestada ja neid sealt ka keikkal mahamängida, siis muidugi võib teatud varu jätta. Aga ei pruugi ka, sest kaugel see helipult meie pubibändidel tavaliselt ikka on.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Ok. Pean siis üles tunnistama,et Roland EXR 3 on selline pill,et need stiilid ja rütmid ,mis pillil standardis kaasas on,ei sobi eriti tantsuks. Lahenduse leeidsin internetist. Tõmbasin alla RAR faili,kus oli sees umbes 500 erinevat stiili.sealt on saand siis katse eksituse meetodil pilli sisse 50 parimat ära laadida. probleem ongi,et iga stiil on praktiliselt erineva helinivooga ja erineva helipildiga. Mõnel lõhub soolotrumm nii valjult üle,et muud pole kuuldagi,teisel jälle on madalad sagedused nii peal,et müriseb,osadel puudub korralik bassirütm hoopis või on väga vaikne. Sellest tuli siis ka mõte põhjad arvutisse salvestada ja salvestamise käigus heli paremaks(ühtlasemaks )keerata. Volüümi pidi pärast kõikidel failidel ühtlaseks saama mingi spets.programmiga.Üks tuttav soovitas,aga proge nimi läks meelest :oops:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Nendel netist tõmmatud stiilidel on ilmselt pillide MIDI-volumed paigast ära ja vb ka sobimatud soundid taga. Ma väga soojalt soovitan pigem nende stiilide MIDI-de kallal vaeva näha ( pillide tugevused paika, sobivamad soundid sündist taha otsida ), kui üritada neid balansist väljas fonosid arvutis paika saada.

Ja selle targa programmi kohta, mis väidetavalt oskab tugevused võrdseks ajada, eks te katsetage, vb jääte teie rahule.
Üks taoline on siin - http://mp3gain.sourceforge.net/index.php
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Jah õige ta on. Õnneks on võimalik süntesaatoril neid häälestusi siluda ja nii tõenäoliselt tulebki teha. Seni oligi kõige suurem probleem,et otse stiile jooksutades oleks pidanud enne iga loo käivitamist väga põhjalikult pilli ringi häälestama ja tihti ununes mõni nupuvajutus ära. Nädalavhetusel läheb siis fonode salvestamiseks.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
Morino
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 53
Liitunud: 01 Apr 2010, 17:50

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Morino »

Viimati tegin peo kus oli 80 inimest. Ainult akordioniga ja ilma võimenduseta. Peomeeleolu ja mõllu oli päris palju.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Sattusin siin Harmony-Central'i foorumis ühe üsna pika teema peale, kus ka backträkkide kasutamisest juttu on ja kus üks vend räägib seal täpselt seda juttu, mida mina mõtlen ( ja teen ). Väike katkend -

I've spent a lot of time gigging solo and trying different things and learning how to do backing tracks and what works best. I'm definitely still learning, but I've come a long way. And the most important thing to me about backing tracks is that they sound like a BAND playing the song, NOT like the original recording. And my approach can definitely be debated... some folks want to sound just like the CD and they believe that's what people want. I want to sound just like a cover band doing the song. In many cases, I want to sound like a trio cover band, actually. One decision I made early on was to use a Line 6 POD 2 instead of a guitar amp, and go direct. And it definitely does not sound as good as an amp. Nowhere near. However, the guitar sits in the backing tracks mix unbelievably well... when I've tried using an amp, it makes the guitar sound much better but it also makes it sound much more like I'm playing along to a CD, because it doesn't fit into the mix as well

Ka tema teeb oma fonod ise, püüdes coverite puhul mitte kõlada nagu originaal, vaid nagu bänd, mis seda originaali coverdab. Taustad koosnevad tal sarnaselt minule vaid trummist-bassist, ja sinna peale mängib erinevaid kidrasid või klahve.

Ja mis puutub kidravõimu kasutamisse keikkadel, siis ka tema leiab, et läbi simu mängitud kidra istub paremeni backträkiga kokku, kui läbi võimu mängitu.

Ennäe, ma polegi siin maamunal oma mõtetega üksinda!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

Sama venda veel tsiteerides - vastuseks küsimusele, miks kõlavad fonobändid nagu "fonobändid", mitte aga nagu ehedad laivbändid?

1. Low end. Subs work great. So do two way speakers with 15's sitting on the floor. But mostly you see 12's on sticks. The bass drum never has the energy it needs to have without good low end but this is often overlooked.

2. Mix. Most backing track performers put their vocals and instrument way too hot in the mix, which makes it sound like they're playing along with a CD and destroys the "band" illusion.

3. Direct In. The other thing I see is every sound coming through the speakers on sticks EXCEPT the guitar amp, which further points out that they're playing along with background tracks - putting the guitar amp into the PA (or using a Line 6 product) makes the guitar sound like it's part of the mix, not playing along with the mix.

4. Believable tracks. A backing track with just bass and drums will compliment an acoustic or electric guitar and voice much better than a track with drums, bass, three keyboards, two guitars, percussion, and background singers. The more crap you pile on, the less believable the illusion becomes.

5. Great quality tracks. Drum machines with no humanity in the programming sound sterile and awful, as do keyboard tracks where every note is the exact same volume and is exactly perfectly in time.


Mul jääb taas vaid nõustuda.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas Ivar »

No aga et fonobänd kõlaks väikses ruumis livelikumalt, oleks just hea minuarust, kui kidravõim kostab ka eraldi välja ja isegi natuke hüppab miksist esile, ei sulandu 100% sinna. Ehedat livetrummi kõla me nagunii ruumis ei saavuta, kuna me ei kuule trummi otse. Suures ruumis või vabas õhus peame nagunii mõlemil juhul leppima ainult PA-st tuleva heliga.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Milline osa muusikast tuleb esinemisel lindi pealt?

Postitus Postitas raen »

No vot, see ongi arutelu koht, et jaa, kidravõim on livelik küll, aga on fonobändi puhul kontekstist väljas. Sest kui kõik muu stuff tuleb eest kastidest ja kidra kostub peamiselt combost, siis mõjub fono eriti "fonona". Ja seda me ju ei taha.

Mina olen jätkuvalt seda meelt, et combo kasutamine on omal kohal sellises bändis, kus on ka live trummid ja/vôi muud akustilised instrumendid. Fonobändis aga on simu märksa paindlikum ja sulandub ka fonoga paremeni.

Kui ei kuule kidrat hästi, võib panustada rohkem monitoridesse. Ja erinevalt combost saab monitori keerata täpselt nii valjuks, kui parajasti vaja, ilma et draiv kannataks. Samal ajal, kui lava ees lauas istuv vanaema ei saa südameatakki :-)
Vasta