TC-Helicon HarmonyG(XT) - vokaali harmoniseerija

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

TC-Helicon HarmonyG(XT) - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Pilt

Tegu on aparaadiga, millele tuleb külge ühendada kitarr ja laulja mikrofon. Seade oskab "kuulata" harmooniat, mida kitarril mängitakse ja genereerida laulja häälele juurde 1, või soovi korral ka 2 taustahäält. Ka pakub seade võimalust lisada erinevaid efekte nii vokaalile kui ka kitarrile. Laias laastus on see riist oma ideelt sarnane 2007 a suveks, ehk siis täpselt aasta varem turule tulnud Digitech Vocalist Live2-ga ( loe selle kohta siit - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=690 ) Viimane on aga füüsiliselt oluliselt kobakam ( võtab laval/kotis seega rohkem ruumi ), napimate võimalustega ja vähemalt minu hinnangul nii konstruktsioonilt kui ka soundiliselt pisut viletsam.

Esimene mulje on teadupärast oluline. Kui HarmonyG pakendist välja võtsin, oli emotsioon positiivne - HarmonyG on rauast, raske ja tugev. Põrandale asetades püsib kindlalt paigal, midagi ei kiigu ja kuhugi ei nihku. Jalaga vajutatavad nupud on tugevad ja vedru nende all parajalt jäik - juhuslikku vajutust, topeltvajutust jne apsakaid sellise nupuga naljalt ei juhtu. Potekad on küll plastmassist võlliga, aga ei jäta odavat ning kiirestipurunevat muljet. Keskasendis ( kella 12 juures ) on potekatel fikseeriv "nõks" ja see tundub veidi loksuma. Midagi halba sellest ilmselt pole, aga olen kohanud tihedama fikseeringuga potekaid. Muud nupud käivad soliidse "klõpsuga" ja kõigil on sees punane tuluke, mis näitab kas funktsioon on töös või mitte. Tagaküljel on ühenduspesad - mikrofon IN, kitarr IN, MAIN OUT ( R ja L ) ja kitarr THRU. Pesad on korralikud ja istuvad tihedalt korpuses kinni. Küll aga tuleb siin lõivu maksta seadme kompaktsuse tõttu - kitarr IN ja kitarr THRU pesad on üsna lähestikku ja näiteks kahte tüsedat Neutriku pistikut küll neisse kõrvuti lükkama ei mahu. Tuleb valida peenemad pistikud.

Välimuse kokkuvõtteks - HarmonyG on väga kompaktne, korralikult koostatud ja näeb oma musta värvi korpuse ning punaste tulukestega väga "pro" välja.

Nüüd aga sellest, mis peitub karbi sees.

Sarnaselt Digitech Vocalist Live2-ga, saab ka siin valida, kas masin "laulab" solisti vokaalile juurde ühe või kaks taustahäält. Intervallide osas on aga HarmonyG-l valik natuke rikkalikum - lisaks tavapärastele "Higher", "High", "Low" ja "Lower" on siin veel "Bass". Viimane laulab vastava akordi "root" nooti, ehk toonikat. Kui konkurendil, Digitechi Vocalist2-l on "Unison" hääl teiste taustahäälte valikutega koos, siis HarmonyG-l on see täiesti omaette funktsioon ja seda saab alati soovi korral teistele häältele lisada. Erinevalt Vocalistist kasutab HarmonyG mõningast tooni korrektsiooni, ehk siis, valed noodid lükatakse "õigemaks". See ei häiri eriti praktikas, samas ka väga ei aita - nagu ka Vocalistil, tuleb HarmonyG puhul küllalt puhtalt laulda ja ka puhtalt kitarri mängida, vastasel juhul hakkab masin segast peksma. Reageerimiskiirus häälte puhul on mõlemal seadmel üsna võrdne, aga pisut nagu siiski tundub, et HarmonyG-ga on peomöllus kergem puhtalt laulda. Kes teab, ehk on see ka lihtsalt "uue asja idealiseerimine" ... :D

Veel üks oluline erinevus Vocalist2-st on aga see, et HarmonyG pakub võimalust vokaal ja kitarr seadmes omavahel kokku miksida ( kui seda ei soovi, siis on olema kitarr THRU pesa ). Vastava potekaga saab kitarri tugevust vokaali suhtes keerata. Selle poteka keskosas ( see "nõksuga" koht ) aga lülitub sisse automaatne nivoo regulaator. See siis u. 20 sekundilise "reageerimiskiirusega" pidevalt hoolitseb kitarri nivoo eest, et see püsiks paras ja ei varjutaks vokaali. Pean tunnistama, et selline "oma-algatuslik" nivoo kõikumine mind natuke häirib ja vähemalt esimeste kogemuste baasil ma küll seda väga ei kiida. Aga mis põhiline - seda saab ju välja lülitada.

Samasugused "nõksuga" ( mis siis peaks idees olema kõige optimaalsemad kohad ) on ka potekad, millega keerata taustahäälte ja efekti osakaalu vokaalis.

Kui kasutada võimalust, kus kitarr ja vokaal miksitakse HarmonyG-s kokku, siis lisandub ka kitarri signaalile vastav efekt, näiteks reverb, THRU pesasse läheb mõistagi "kuiv" signaal.

Ka efektide osas on HarmonyG Vocalist2-st kõvem - viimase napi 3-e efekti vastu on siin välja pakkuda 6 erinevat algoritmi. Ja neil on omakorda igaühel 3 variatsiooni. Küllalt subjektiivne oleks hakata siin nende efektide kvaliteeti hindama, aga mulle meeldib, et esindatud on lisaks tavapärastele reverbidele ka näit. delay ja, et kogu kupatus on soovi korral stereos.

"Hääle parandamise" ( EQ jne ) osas on HarmonyG-l asjalood huvitavad - kui Digitech Vocalist2-l on 3 eelprogrammeeritud EQ-settingut, mille vahel saab siis valida ja mille "osalust" potekaga sujuvalt regullida, siis HarmonyG-l on ainult üks nupp - "Tone". Seda sisselülitades rakendub funktsioon, kus seade automaatselt kontrollib laulja vokaali tooni, rakendades vastavalt vajadusele EQ-d, kompressorit ja de-esserit. Ja oh seda rõõmu, teeb seda täitsa maitsekalt! Lisaks on võimalus valida veel kolme erineva rezhiimi vahel, juhuks kui default setting ei peaks mingil põhjusel meeldima. Ja taas, kui see funktsioon ikka üleliigne tundub, siis saab selle üldse välja lülitada.

Mõistagi peab kitarr olema masina õigesti juhtimiseks perfektselt hääles ja nagu ka Vocalistil, on HarmonyG-l olemas häälestaja. See on HarmonyG-l väga tundlik ja täpne, ka akustilise kitarri puhul ning mürarikkas keskkonnas. Seni minu proovida olnud erinevatest häälestajatest raudselt parim.

Suur ja väga oluline pluss HarmonyG kasuks on see, et kasutaja saab salvestada oma presette. Kokku saab tekitada 10 erinevat presetti, kusjuures igaühel neist on veel kiirelt vasaku jalgnupuga vahetatavad A ja B variatsioonid. Kuivõrd presettide vahetamiseks ei pea kummarduma, pakub see suurepärast võimalust erinevate lugude puhul kasutada erinevaid taustahääl(t)e intervalle ja erinevaid efekte. Või suisa neid loo keskel vahetada. Mina tegin näiteks kohe hakatuseks 2 presetti, kus ühel on taustal reverb, teisel aga slapdelay. Viimane siis on sobilik näiteks kiirete rockabilly lugude puhul.

Mida siis kokkuvõtteks öelda?

HarmonyG turule tuleku järel kukkus Vocalist2-e hind kohe kolinaga. Viimasel nüüd siis Saksa netipoodides hindeks 250 EUR, HarmonyG 300 EURi vastu. Usun, et sellega on mõlemad seadmed nüüdseks saavutanud oma "õige hinna". HarmonyG ON profim seade ja minule meeldib see rohkem. Samas, ka selle riistapuu kallal saab norida - seade on pisut ehk liigagi kompaktne ja seetõttu on nupud-pesad väga lähestikku. Küllalt lihtne on pimesi astudes koos jalgnupuga ka mõni teine lähedalasuv nupp sisse/välja vajutada või potekas paigast nihutada. Paljukest ju laulval kitarristil ikka seda aega on vaadata, KUHU ja KUIDAS tema jalg vajutades satub ...

Ideaalis näen mina taolist seadet sellisena, et kõige mugavama koha peal on suur "Harmony ON/OFF" nupp ja ülejäänud, vähemtähtsad nupud, on kõik peidetud raskemeni ligipääsetavatesse kohtadesse. Jääme ootama, kes tootjatest esimesena sellisega maha saab! :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

http://www.vaikene.net/raen/musa/harmonygdemo.mp3

Tegin põgusa audionäidise ka. Asi on siis otse harmonaiserist arvuti helikaarti võetud. Kuna mul polnud hetkel käepärast rohkem sobilikke juhtmeid kui üksainumas, siis on signaal monos. HarmonyG on tegelikult muidugi "true stereo".
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Väljas on nüüd uus versioon asjast Harmony-G XT. See on välimuselt täpselt samasugune kui eelmine, aga sisu osas mõistagi edasiarendatud ( USB liides, vokaalil nüüdsest gate, uued efektid jne )

Poodidesse veel jõudnud pole, aga kui, siis üks selline võiks ju jõuluvana kotis olla küll ... :)
m6mmik
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 22 Dets 2006, 10:00

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas m6mmik »

Nüüdsest siis ka poodides. Just täna juhtusin Tartu Is Music Team letil Helicon Harmony G-XT nägema, hinnasildil ilutses 4500.-
Olen toda isendit proovinudja mulje oli väga hea.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

m6mmik kirjutas:Nüüdsest siis ka poodides. Just täna juhtusin Tartu Is Music Team letil Helicon Harmony G-XT nägema, hinnasildil ilutses 4500.-
Olen toda isendit proovinudja mulje oli väga hea.
Täitsa tubli meie poodnikest, et operatiivselt uut kaupa sisse toovad - nii mõneski saksa netipoes pole siiani seda uut TC-d sees. Hind on ka siin täitsa OK, mõne sotna saab küll saksast tellides kokku hoida, aga ... nojah, eks käega katsumine enne ostu ja lihtsam garantiiremont maksavad ka midagi. Pealegi, ka meie poodides tasub kaubelda :)
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Ivar »

No aga Raen, millal saame lugeda arvustust selle uue harmonaiseri kohta, mille Sa loodetavasti lähiajal ostad? 8)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:No aga Raen, millal saame lugeda arvustust selle uue harmonaiseri kohta, mille Sa loodetavasti lähiajal ostad? 8)
Ära muretse, Ivar! :D Kavatsen ka sel aastal rahva-valgustus-tööga oma õnnestunud ja ebaõnnestunud ostudest jätkata. Aga selle uue TC osas olen natuke veel kahevahel. Võrreldes eelmise mudeliga ei annaks uus mulle olulist kvalitatiivset hüpet paremuse poole ja tegelikult ma jahin hoopis täiuslikumat mudelit, millega saaks ka stuudio poolepeal rohkem möllata. Uus VoiceLive2 on selles osas päris ahvatlev, aga juba mõnda aega pole täienenud ka TC räkimudelite rida, seega, kui ma nüüd midagi maha maganud pole, siis usun, et sinna on varsti midagi tulemas. Ootan ära, kuna kiiret ju pole.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Olles põhjalikult kaalunud ka mitmeid alternatiive, jäin siiski HarmonyG-seeriale truuks. XT sai just ära tellitud, seega, kel praeguse mudeli omandamise vastu huvi, andku julgelt teada. Hind on läbirääkimiste teema ... :)
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Project X »

TAHAN!!!!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Project X kirjutas:TAHAN!!!!
Asi bronnitud sulle :)
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Project X »

Olen siis seda paar päeva näppida saanud ja mulje on igati positiivne. Seadme korpus tundub igati pommikindel ja aus.
Alguses manuali vaadates tundus, et tegemist on keerulise seadmega sest manuali järgi on tweakimise võimalusi küllaga, aga selleks et midagi muuta hoia ühte nuppu all teisega kruti parameetreid. Tegelikkuses on kõik üpris intuitiivne ja midagi keerulist ei ole.
Kodustes tingimustes mängides on sellel seadmel siiski üks viga :D nimelt varbaga vajutades võid saada kogemata mõnele pisemale nupule pihta ja see lülitab näiteks FX'i voice 1 või 2 sisse/välja, aga kui midagi kinga moodi jala otsas on siis ei tohiks see probleemiks osutuda.
Tone nupp teeb hääle säravamaks, aga minu AKG d660 mikrofoni läbi stuudio monitoride kuulates teeb natuke liiga brightiks - selle vastu aitab tone nupu all hoidmine ja nr 2 seadistus, mis annab häälele "soojust" juurde.
Kidra soundi teeb mõnusamaks chorus/double efekt mille saad peale panna kui hoiad FX nuppu all ja siis vajutad double.
Harmooniad kõlavad üpris usutavalt, aga liiga esile ei tasuks neid keerata sest mustemalt lauldes muutub harmoonia ikka päris smurfiks.
Üldkokkuvõttes on tegemist igati tänuväärse seadmega pubimuusikule.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Ei hakanud eraldi teemat praegu tegema, aga mul siis nüüd olemas see uus XT. Esmased muljed on sellised, et välimuses palju muutunud pole, kui siis, et potekad on pisut tihedama käiguga ja tunduvad vanaga võrreldes soliidsemad. Lisandunud on ka mini-USB pesa aparaadi tagumisele küljele. Selle abil saab siis masinasse tõmmata tarkvara uuendusi, salvestada oma presette jne. Panin värskeima firmware peale ja kogu see toiming oli tõesti väga ladus ja lihtne. Võrreldes vanaga on uues masinas rohkem efekti-, duubeldamise ja "tone" funktsiooni variatsioone. Viimasele on nüüd lisatud ka "gate", mis siis paneb mikri "lukku", kui parajasti sisse ei laula. Nutikamakas on tänu sellele ka muutunud kidra signaali automaatne miksimine vokaaliga - vana läks segadusse sellest, kui laulmine järgi jätta, siis tõmbas ka kidra nivoo kohe maha, uus aga hoiab kidra samal tasemel, isegi kui parajasti ei laula. Uuel XT-l on olemas ka pitch correction. Proovisin - täitsa töötab. Ja üsna märkamatult, kuniks ise väga puusse ei pane - sel juhul hakkab ka masin noote pilduma. Kui palju sellest funktsioonist reaalses elus kasu on, eks aeg näitab. Nagu alati, peamine, et tarbetud asjad saab mugavalt välja lülitada. Tuuneri osas on muutusi niipalju, et display näitab tulemust pisut teisiti. Uuel masinal on lihtsamaks muudetud helistike valimine, juhul kui ei kasuta juhtimiseks kidrat vm. Väidetavalt on uuel parem ka träkkimise loogika ja kiirus - kahjuks ma A-B testi teha ei saanud, aga mingit väga kardinaalset hüpet ma paremuse poole, vähemalt esmamuljete baasil otsustades, küll ei taju. Seda enam, et ka vana ei träki viletsalt.

Kokkuvõtteks - hea asi tehti veel paremaks. Praegu on mõlemad kõrvuti saadaval ja kuna hinnavahe pole neil tappev, siis oleks kindlasti tark ikka uus võtta. Sest kindlasti lisandub ajajooksul ka asjalikke uuendusi. Kellel aga vana juba olemas, siis mingit karjuvat vajadust see uue vastu vahetada küll pole.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

PS. Üks nüanss siiski on, mille loogikast ma Harmony seeria puhul päris hästi aru ei saa - nendes aparaatides on igati korralikud mikri eelvõimud ju sees, miks pagana pärast läheb neist siis välja tavaline mikrinivooga signaal. Oleks ju igati normull, kui edasi läheks juba ( stereo) liiniväljund!
Praegu on aga nii, et kui tahta TC-st kätte saada korralikku stereosignaali, siis pead asja puldis panema kahe eraldi mikrikanali külge. Mis on võimalik, aga tarbetult ebamugav.
m6mmik
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 22 Dets 2006, 10:00

Re: TC-Helicon HarmonyG(XT) - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas m6mmik »

Kui masina ja puldi vahel asub terve meri magistraale, siis on igati teretulnud balanseeritud 2 kanalit, mitte tavaline liiniväljund. Oluliselt vähem müra ja tunduvalt selgem ja tugevam signaal. Ma kaldun arvama, et nende ideaalis kasutab seda nii rockbändi laulja, kui ka üksiküritaja ja seda nii pubis kui suurel kontsertlaval, kus mixer asub teises saali otsas.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: TC-Helicon HarmonyG(XT) - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

m6mmik kirjutas:Kui masina ja puldi vahel asub terve meri magistraale, siis on igati teretulnud balanseeritud 2 kanalit, mitte tavaline liiniväljund. Oluliselt vähem müra ja tunduvalt selgem ja tugevam signaal. Ma kaldun arvama, et nende ideaalis kasutab seda nii rockbändi laulja, kui ka üksiküritaja ja seda nii pubis kui suurel kontsertlaval, kus mixer asub teises saali otsas.
Mind rahuldaks balanseeritud liiniväljund igati ... :)
Vasta