Switch The Witch - A-B jalglüliti

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas raen »

Pilt

Kitarristidel on vahel laval olles tarvis kiirelt suunata signaal ühest ahelast teise, näiteks soolo ajaks läbi mingite efektipedaalide. Või siis saata signaal võimendi teise kanalisse või koguni suisa teise võimendisse. Seda on mugav teha A-B jalglülitiga. Põhimõte on sellisel lülitil väga lihtne - sisse läheb üks pistikupesa ja välja kaks. Vastavalt siis lüliti asendile liigub signaal kas ühte või teise väljundisse.

Veidi keerukam versioon sellisest pedaalist on see, kus lisaks peamisele sisendile on veel üks sisend, nn. "effects return". Sellise lülituse puhul saab kasutada skeemi, kus signaal liigub vajadusel jalglülitist mingitesse efektipedaalide ahelasse, sealt tagasi jalglülitisse ja edasi juba võimendisse. See väldib "stepptantsu pedaalidel", piisab ühest vajutusest, et mitu efekti korraga järele ühendada. Teiseks saab sel moel ahelast välja jätta need efektipedaalid, mis ehk tooni rikuvad ( näit mitte true bypass pedaalid ) ja mida tahaks ainult teatud hetkedel järele ühendada.

Asja on muidugi võimalik veelgi keerulisemaks ajada, lisada tuluke, mis näitab lüliti asendit, tekitada täiendavalt veel sisendeid-väljundeid ja nende omavahelisi ühendamise skeeme jne.

Minul aga seda kõike tarvis polnud.

Kuna kõik saadaval olevad sellised pedaalid olid just õnnetuseks üsna keerukad ja seda kõige lihtsamat, füüsilise lülitiga A-B switchi, mida mul vaja oli, polnud kusagilt võtta, siis tuli see ise valmis teha. Sammud Oomipoodi, sealt sain nii pesad, lüliti, kui ka alumiiniumkarbi. Puurimine ja tinutamine oli juba kukepea.

Tulemus sai aga täpselt see, mis vaja - ei mingit adapteri või patareiga mässamist, skeem on lihtne ja pedaal praktiliselt purunematu, pealegi veel ägeda "vintage" välimusega. Patt oli kohe lapsukesele lahjemat nime panna! :-)

PS. Aitähh Ivarile asjalike soovituste eest!
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas Ivar »

Jah, mis seal salata, paar aastat tagasi sai endalegi selline tehtud. Pildid siin:
Pilt
Pilt
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas Antti »

nii, insenerid, mis teil seal karbis veel on peale juhtmete? mul on sellese kanalis, mis vabaks jääb urin sees. Ei olegi aru saanud, millest see sõltub, aga vahel valjem vahel vaiksem. Häirib igaljuhul. Järjestus on selline:


kitarr---AB box ch A---võimu simu---chorus---mix
kitarr---AB box ch B----eq---mix

asja mõte on see, et pulti jookseb 2 virtuaalselt erinevat kitarri. Olen neid ahelaid erinevat moodi konfinud ja selge on see, et müra tekitab ab box. Müra peabki tekkima, kui 1 kaabli ots maas vedeleb, teine on pulti ühendatud ja volüüm peale keeratud. Kas seda asja on võimalik põlve otsas teha nii, et vaba kanal oleks nö "unplugged" või pole mõtet jebida, sest tehase box maksab ca 30euri?
antti
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas alland »

Antti kirjutas:asja mõte on see, et pulti jookseb 2 virtuaalselt erinevat kitarri. Olen neid ahelaid erinevat moodi konfinud ja selge on see, et müra tekitab ab box. Müra peabki tekkima, kui 1 kaabli ots maas vedeleb, teine on pulti ühendatud ja volüüm peale keeratud. Kas seda asja on võimalik põlve otsas teha nii, et vaba kanal oleks nö "unplugged" või pole mõtet jebida, sest tehase box maksab ca 30euri?
Tõenäoliselt on karbis ümberlüliti ja kõik. Urinat iseenesest selline karp ei tekita, küll aga laseb läbi, kui urin on nn "ground loop" põhjustatud. Kui urin on lahtiselt jääva juhtme põhjustatud, siis tuleks lüliti asendada kahegrupilise lülitiga, siis saab teha nii, et lahtiseks jääv ots lükatakse vastu maad. Võid proovida nii, et tõmbad lahtiseks jääva otsa karbist välja ja paned karbipoolses otsas signaali ja maa kokku. Kui urin sellest vaiksemaks jääb/kaob, siis püüab juhe seda ja karbi ümbertegemisel on mõtet. Kui jääb vaiksemaks, aga mitte piisavalt, siis on juhe liiga hea antenn, asenda see, kasuta lühemat, häiretele tuimemat või kui muu ei aita, siis balanseeritud signaali teekonda.

Su konfist saab aru, et korraga kasutad vaid ühte ahelat. Siis võiks selle A/B karbi ka teistpidi panna, et võimu läheks vaid 1 juhe ja eri efektidega ahelad oleks vastavalt A ja B taga enne karpi.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas Ivar »

Saab teha küll, ainult siis pead kasutama lülitit, kus on 2 ümberlülitatavat kontaktipaari (6 klemmi), mitte 1 paar. Teine paar lühistab kasutuses mitteoleva pistikupesa klemmid. Ehhki ma tean et Raen on kasutanud küll plokki nii et kitarri lülitatakse kahe puldi sisendi vahel ja teine sisend jääb õhku rippuma, aga eks siin sõltub asi signaalitugevustest, kaablitest jne. Ehk siis- 30 kroonise lüliti asemel pead tegema umbes 150 kroonise investeeringu (kui osta meie poodidest) ja su mure saab lahendatud. Kui ostad aga 3-e klemmipaariga lüliti (9 klemmiga), võid vabu kontakte kasutada valgusdioodi (valgusdioodide) juhtimiseks. Karp ise on passiivne endiselt, aga indikaatorid tahavad ainult toidet :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Switch The Witch - A-B jalglüliti

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:tean et Raen on kasutanud küll plokki nii et kitarri lülitatakse kahe puldi sisendi vahel ja teine sisend jääb õhku rippuma, aga eks siin sõltub asi signaalitugevustest, kaablitest jne.
See on tõsi ja ma ei märganud küll mingit segavat urinat. Aga tõsi on ka see, et igast mürad on üsna prognoosimatud ja kohati lausa müstilise päritoluga - näiteks kord ühes külakultras mängides suisa paukusid mul kõik true bypass pedaalid sisse-välja vajutamise ajal, mis tavaliselt üsna vaikselt töötavad. Väike krõps on muidugi paratamatu.

Olen ka tähele pannud, et mõne pilliga ja/või pedaaliga/pedaalide kombinatsiooniga on mürasid rohkem, mõnega vähem ja mõnega on üldse vaikus majas.
Vasta