Yamaha P3500S - võimsusvõimendi

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Yamaha P3500S - võimsusvõimendi

Postitus Postitas raen »

Eest selline ...

Pilt

ja tagant selline ...

Pilt


Miks just see? Esiteks, mikserpult sai sama firma oma võetud ja tundus kuidagi loogiline ka võimendi Yamaha osta. Teiseks aga sobis see PA oma väljundvõimsuselt minu Community kastidega kõige paremeni. Nii mõnigi kord arvatakse, et hea on kui kastid on võimendist kõvasti võimsamad. Et siis nagu oleks "varu", et võimendi ei suuda kastidele liiga teha. Tegelikkuses on aga asi keerulisem. Kui võimendi on nõrk ja seda tuleb korraliku helirõhu saamiseks tema suutlikuse piirini keerata, siis on oht, et võimendi läheb "punasesse" ehk klippima ja sellega kaasnevad löök-moonutused hävitavad ka oluliselt võimsama valjuka. Teisalt on muidugi ka liiga võimsa võimendiga temast oluliselt nõrgemad kastid võimalik hõlpsasti õhtule lasta. Siin tuleb leida sobiv balanss võimendi ja kastide vahel. Community kastide puhul on asi lahendatud lihtsalt - tuleb vaadata kasti "program"-võimsust ja leida sama väljundvõimsusega võimendi. Kui täpselt sama numbriga võimu käepärast pole, siis sobib ka mõni teine võimsus, mis jääb vahemikku "program" korrutatud 0,8 kuni "program" korrutatud 1,2. Ehk siis lihtsustatult - natuke üle ja natuke alla on ka ikka lubatud! :-)

Kuivõrd minu omanduses olevate Community kastide "program"-võimsuseks on märgitud 375W, siis Yamaha P3500S-e 350W kanali peale 8 Ohmi juures on nende kastide toitmiseks igati sobilik.

Sellel võimendil, nagu piltideltki näha, on olemas kõik lisad, mis sellistel võimenditel tavaliselt ikka on - kõikvõimalikud lühise, ülekoormuse, ülekuumenemise jne kaitsed, erinevad sisend- ja väljundpistikute tüübid, ka lõikefiltrid ( et lõigata näiteks ära liigne sub-bass, või vastupidi, kogu ülemine sagedus, kui kasutada võimendit subbaka toitmiseks ). Olemas on ka limiter, mis ei lase võimendit moonutama minna. Veel on võimendile lisatud nn. "YS Processing", mis sisselülitades pushib bassisagedusi juurde ( ja võibolla veel korrigeerib midagi ). Mina olen igaljuhul selle sisse lülitanud ja aitab tõesti suht väikestest Communitytest parema bassi välja pumbata. PA-d on mõistagi sundtuulutusega ja siin on P3500S-i juures asjad põnevad. On ju tavaline, et sellistel PA-del vehivad ventikad pidevalt tuult teha, või siis paremal juhul valib automaatika paari-kolme erineva kiiruse vahel. Yamaha P-seerial on aga sujuv kiiruse regull ja ma ei tea, kas see tuleneb sellest Yamaha "EEEngine" tehnoloogiast ( kasutab vähem energiat ja samas eraldab vähem kuumust, bla-bla-bla ... ), aga esimestel livedel vaatasin, et vent EI LÄHEGI KÄIMA! Tegin hiljem ka mõned kõvemad mängud - ikka ei midagi! Ükskord aga sattus nii, et valgus paistis täpselt võre vahelt sisse ja siis oli näha küll, et ventikas tegi aeg-ajalt mõned aeglased pöörded ... :-)

Fakt on aga see, et mida vähem ventikat, seda vähem müra ( on ikka tüütu küll, kui näit kusagil vaikse sõnavõtu ajal pillimehe võimendi laval undab! ) ja ka vähem tolmu võimendi sees.

Kui taoline võimendi osta ja sellega ka mööda livesid käia tahta, siis tuleb kindlasti mingi transakast või räkk ehitada. Mina ei hakanud jalgratast leiutama, vaid lasin mõõtude järgi kasti teha meistritel - http://www.eerotehnika.ee Kast sai igati korralik, aga tõsi - võimendi kaal tõusis kohe ka 15-nelt kilolt 22-le ... :-(

Aga kas midagi positiivset ka on? Kõik muu ongi positiivne! Esimestel livedel oli suisa üllatav, kui palju paremat soundi suudavad need suht kerged ja pisikesed Community DnD12-ned välja anda. Kui varem üritasin suuremaid saale vältida, sest lihtsalt polnud tehnikat, millega neid helindada, siis nüüd olen ka väga kõrgetes ja avarates ruumides isegi volüümi maha võtnud, kui algul suure hurraaga sai ehk veidi palju pandud. Ja veel, fonogramme kasutava muusiku jaoks on stereo-sound siiski hea boonus.

Kokkuvõtteks - kui mugavus maksab ja helikvaliteedi osas väga kriitiline pole, siis on endiselt pubimuusiku parim sõber suvaline mikservõimendi. Kui aga tahta enamat, siis tasuks kindlasti millegi sellise peale mõelda, mida siinkohal arvustasin.
Vasta