Tonebone BigShot PB1 - kitarri booster

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Tonebone BigShot PB1 - kitarri booster

Postitus Postitas raen »

Pilt

Tegu on kitarri pedaaliga, mis ühendab endas nii boosteri ( st. tõstab vajadusel signaali tugevust, näiteks soolode ajaks ) ja puhvri. Kui tavaliselt rõhutatakse kallimate pedaalide juures seda, et pedaali välja lülitades on see n.ö "true bypass" ( ehk siis, signaal läheb pedaalist füüsiliselt otse, soundi elektrooniliselt vähimatki mõjutamata läbi ), siis selle pedaali puhul on puhver-aste kogu aeg taga. See ongi selle pedaali üks üllatest eesmärkidest - olla puhvriks näiteks järgnevate pedaalide ja/või pikkade juhtmete ees. Ise-enesest pole puhver midagi muud, kui tavaline eelvõimendus-aste, ainult, et sellest väljuv signaal on sama tugev, kui sisenev. Kui enamasti kipuvad igasugused kitarri ja lõppkuulaja vahele jäävad elektroonilised vidinad ( digitaalsetest rääkimata! ) soundi muutma ja seda mitte paremuse suunas, siis see riist peaks olema paremast puust! Kasutatakse siin nn. "class-A circuit" tehnoloogiat, mis siis, nagu mina aru olen saanud, ei koosne mitte mõnest odavast mikroskeemist, vaid detailid on montaazhplaadil eraldi. Milles aga sisuline erinevus seisneb, usun, et Enar või Ivar oskaksid selle kohta lähemalt jutustada ... :) Igal juhul aga, erinevalt B-klassi tehnoloogiast, on see muidugi märksa kallim, füüsiliselt suurem ja kulutab rohkem energiat, mistõttu näiteks sellist pedaali patareiga toita ei õnnestu. Aga helikvaliteet nõuab ohvreid!

Nagu öeldud, koosneb see pedaal kahest astmest, puhver on järel kogu aeg, boosteri saab aga vajadusel jalaga sisse lülitada. Annab kuni 15 detsibelli tõusu ja nad ise väidavad, et see on täiesti "clean boost", ehk siis, ilma soundi muutmata. No, küllap siis on ka, vähemasti ma midagi häirivat küll soundiga toimumas pole märganud. Küll aga meeldib mulle see, et boosti regull on viidud peitu, tagumise külje peale. Seal on siis küüne või medikaga võimalik seda keerata. Seega võib täie jalaga pedaalile julgelt peale astuda, ilma, et peaks kartma millegi purunemist, või mõne poteka paigalt nihutamist. Veel on samal küljel toite pesa ja "drag" potekas. Viimasega saab siis pedaali sisendtakistust sujuvalt muuta, timmides selle sulle just vajalikuks. Arvestades, et nii pillid, kui ka võimendid/efektipedaalide ahelad on kõik väga erinevad, on taoline puhvri sisendtakistuse sujuv muutmise võimalus väga teretulnud.

Kokkuvõtteks - asi on tugev ja väga korralikult ehitatud. Made in Canada! Ja muidugi küllalt hinnaline ka. Aga, noh, see on ju kõigest raha ... :D
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Postitus Postitas Ivar »

Vastavalt autori soovile täiendan teemat teoreetiliste targutustega.
Kõigepealt see A klassi tehnoloogia pole seotud mikroskeemide omaduste, nende kallidusega jne, vaid see tähendab seda (kui mu mälu mind ei peta), et kasutatakse pooljuhi või lambi tunnusjoone lineaarset osa. See tähendab seda, et võimendi on koguaeg avatud, voolutarve ei sõltu sisendsignaali tugevusest. Sellest ka see, et võtab rohkem voolu ja pole otstarbekas patarei pealt toita. Sellise võimendusastme plussiks on väikesed moonutused, miinuseks väike kasutegur. See tähendab seda, et võimendustegur on väike, aga puhverastmel polegi seda võimendustegurit vaja.
Nüüd siis puhverastme juurde. Puhveraste on suure sisendtakistuse ja väikese väljundtakistusega, tavaliselt 0 dB võimendusega aste, mis on mõeldud signaaliallika sobitamiseks järgnevate ahelatega. Eriti teretulnud on see pasiivhelipeaga kitarridel. Elektrikitarri helipea teatavasti tahab saada vähemalt 1megaoomist, akustiline piesohelipea 5 megaoomist sisendtakistust. Patareiga akustikutel on puhveraste koos eelvõimendiga juba pilli sees. Selline plokk on väga oluline näiteks elektrikitarril, kui pilli ja võimendi vahele on vaja panna väga pikk kaabel, või kui kasutatakse väga palju true bybassiga efektikarpe. Mõlemil juhul on puhveraste väga teretulnud, sest nii jäävad ära signaalikaod, mis on tekitatud pikkadest kaablitest ja nende mahtuvusest. Elektrikitarril tähendab pikk kaabel pasiivhelipea järel kõrgete helide langust. Olen katsetanud erinevaid varjestatud juhtmeid kitarril ja mõned söövad kõrgeid rohkem, mõned vähem. Huvitavat lugemist puhverastme ja true bybassi kohta mehelt, kes on valmistanud paljudele maailmakuulsatele "isadele" efektiseadmeid http://www.petecornish.co.uk/case_again ... ypass.html
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Tänud täiendavate kommentaaride eest!

Minu, kui akustikumängija puhul on puhvriga pedaalist see abi, et ma mängin tavaliselt läbi selle otse pulti. Kuna puldi kanalite sisendtakistus on harva kidrale sobiv, siis tekiks näiteks puhtalt "true bypassiga" pedaali kasutamisel selle sisse-välja lülitamisel tülikas nivoo muutus. Nii on juhtunud näiteks MXR Dynacompiga, kus nivoo püsis pedaali sisse lülitades otse-helist vaiksem, isegi kui pedaali volume sai põhja keeratud.

Puhver aga hoiab nivood ja takistused paigas.
Vasta