Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas raen »

Kuna minu jaoks on hääl töövahend nr.1, siis olen eluliselt huvitatud, et see töövahend ikka alati töökorras oleks. Ja olen sestap ka pealkirjaks olevale küsimusele vastuseid otsinud. Nagu kõige kohta siin maailmas, liigub ka hääle tervishoiu kohta kõiksugu müüte ja küllap kehtib ka siin reegel, mille Peeter Sauter on tabavalt kirja pannud - "Väited igasuguste asjade kasulikkuse või kahjulikkuse kohta lükatakse alati varem või hiljem ümber!" Seega võite järgnevatesse soovitustesse vabalt suhtuda teatud omapoolse reservatsiooniga. Mina olen aga neid tarkusi proovinud ja vähemalt minu puhul need toimivad. Seda enam, et peamiselt toetun Tartu nina-kõrva-kliinikus kuuldule.

Hakatuseks - enamuse ülemistes hingamisteedes tekkivate jamade põhjuseks ( nohu, köha, kõrvapõletik jne ) pole mitte niivõrd külmetamine, vaid viirused. Ja näiteks kõrvapõletikku ravitakse tänapäeval ainult antibiootikumidega. Nii, et sall, labakud ja läki-läki ( ning soojas toas istumine ) ei ole kahjuks mingid nohu-köha absoluutsed välistajad. Kui ikka viiruse saad, siis kehva vastupanuvõime korral ka haigeks jääd.

Hääl ära? Siin on peamine põhjus selles, et mingi viiruse tagajärjel on häälepaelad põletikus. Ehk siis paistes ja kipuvad kuivama. Suvalised "köha-tabletid" pole siinkohal üldse mitte parimad abilised. Esiteks on nende toime enamasti peamiselt lokaalselt antiseptiline ( notib suuõõnes baktereid ) ja teiseks ei pruugi sellise tableti vahetu mõju üldse häälepaelteni jõuda ( egas häälepaelad ju söögitorus asu! ). Samal põhjusel ei ole otsest abi minu arvates ka kuuma ( meega jne ) tee joomisest. Kõht saab kuumaks küll ja enesetunne paremaks, et "sai ju enda jaoks miskit tehtud!", aga häälepaelad on ikka kuivad ja paistes. Pigem on rohkem kasu Coldrexist jne, mis sisaldavad endas üldist limaskestade turset alandavaid komponente ja mis koos nina lahti tegemisega alandavad ka häälepaelte põletikku.

Sama kasutu asi hääle parandamiseks on ka "klassikaline hääleparandaja" - pits konjakit vm. Ei vaidle vastu, et väike kogus alkoholi paneb jutu jooksma ja annab energiat, kuid hääle seisukohalt pole siin midagi positiivset - naps läheb ju otse kõhtu ja häälepaelu ei mõjuta. Pigem on veel oht, et kergelt jogasena pingutad niigi haige hääle veelgi rohkem ära. Mis muidugi ei tähenda, et väike drink üldises mõttes mingi pahe oleks! :D

Lahendus "ära häälele" on tegelikult üks ja lihtne - häälepaelu tuleb niisutada ja jahutada! Kõrvakliinikus on neil selleks spets aparaat - võtad aga toruotsa suhu ja hingad suu kaudu sisse märga ning külma õhku. Vähemalt minul oli see veel ka piparmündi maitsega. 10 - 15 minuti pärast oli kurgus juba hoopis mõnusam tunne! Kuna aga koju sellist "mulistajat" soetada on ehk kulukas, siis võib katsetada kuuma veeauru sisse hingata. Apteegis on ka selleks erinevaid eeterlikke õlisid sisaldavaid tilku saadaval. See meetod polevat aga eriti tõhus ( paljukest see kruusitäis vett ikka aurab! ), saati veel, et KUUM veeaur just põletikku maandav pole.

Olen kuulnud ka linna-legendi ( otse allikalt, muide! ), kus mees oli hommikul täiesti hääletu, aga õhtul esinemine ees ootamas. Tuttav kurguarst lõi süstla kõrri ja õhtuks olla hääl kombes olnud. Olgu sellega, kuidas on, aga tilk kurguõli piserdatuna häälepaeltele teeb imet küll. Apteegis on saadaval survepakendis astelpaju-saialille õli. Kui suudad ennast ületada ja seda endale kurku lastes samal ajal ka kõvasti sisse hingata, oled omadega mäel. Pisike balloonike on aga suht kallis ja eriti kauaks seda ei jagu ka. Aga ühe "haige kurgu" elab muidugi üle.

Kuna ninas-kurgus on kõik omavahel ühenduses, siis levib tõbi sageli ühest kohast teise ja näiteks kibe kurguvalu võib varsti nohuks üle minna ( ja näit. kõrvapõletik olevat enamasti nohu jätk ). Nohu vastu on mul aga oma trikk - parim nohurohi on leige vesi! Loogika on siin sama, mis häälepaeltegi puhul - ka nina sisemus on suuresti limaskest, mis vajab niisutamist ja mis nohu korral kuivama ning kinni tursuma kipub. Taaskord, kui suudad ennast ületada ja kraani all peopesalt vett vaheldumisi mõlemasse ninapoolde tõmmata, siis on varsti nohuga asi ühelpool. See on muidugi üsna vastik protseduur ja seda peab ikka sageli tegema, sõltuvalt häda intensiivsusest, aga mõju on tõhus. Mõtlen ikka telekast mingeid "ninarohu-reklaame" vaadates - "nahhui nuuzno, skaazem druuzno!" :D

Nojah, ja küllap teavad kõik, et haige hääle puhul tuleb lihtsalt vait olla. Kui see aga võimalik pole, siis laulja võiks vähemalt monitooringusse investeerida. Varem, kui ma monitori ei kasutanud, oli tavaline, et hääl kustus peo lõpuks üsna viletsaks. Ja mitu õhtut jutti oli ikka üsna riskantne mänge ette võtta. Nüüd on aga hääl peo lõpus vaat et sama värske kui alguses. Sest tänu monitorile ma häält praktiliselt ei pingutagi. Õigemeni, pingutan täpselt nii palju kui vaja ja nii vähe, kui võimalik.

Ja veel, ärge suitsetage. Kui suitsetate, jätke kohe maha. Olen ise suitsetanud palju aastaid, aga jätsin päevapealt. Ja võin kinnitada, et kasu häälele on väga suur. Aga see, et suitsetamisest on raske loobuda, on puhas jama! Asi on tegelikult väga lihtne - ära pane enam suitsu ette! Ja sa ei suitsetagi enam. Pole midagi lihtsamat.

Okas kurku!
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Postitus Postitas Ivar »

Raeni jutt õige, mis seal salata. Olen isegi kriitilistes situatsioonides, kui on oht, et hääl võib kaduda, hinganud sisse kuumavee aure, vahel ka mingeid eukalüpte vette pannud. Lisaks on apteekides müügil ka selline asi, nagu Hexarol, alternatiiviks saialille õlile (vist?) ning samuti ka coldrex või fervex.
Selle salli ja läki-läki mittevajalikkuse kohapealt vaidleks vastu. Kui külmetad, hakkavad viirused kergemini külge, samuti on soovitav jalad soojas hoida. Nii et ei soovita külmaga hõlmad laiali, paljapäi, püksiauk lahti käia :D .
Konjaki kohta- mul ta ükskord aitas õhtu lõpuni välja venitada, kui nii mina kui paarimees olime juba tulles suht hääletud (mingi viirus). Aga võibolla oli mõju ka psühholoogiline, ei tee siinkohal alkoholile reklaami.
Õige on ka, et mitte pingutada häält. Kui tunnen ikka, et mõni noot tuleb raskustega, võtan tertsi altpoolt, vahel kui hääl suisa väsinud, laulan üldse peaaegu 3-l noodil :D See küll haltuura, aga tuleb mõelda ka eesseisvatele esinemistele.
Aga jah loeks huviga ka teiste kogemusi, õpetusi kommentaare.
virukas73
Algaja
Algaja
Postitusi: 1
Liitunud: 03 Sept 2007, 20:46

Postitus Postitas virukas73 »

On ka minul häälega probleeme olnud! Õnneks ainult paaril korral on täitsa tummaks võtnud.Läbi häda on ikka viimased setid ära lauldud. Kui on enne tunda andnud,et HAKKAB NAGU MINEMA,siis olen ka üritanud natuke mikril tundlikust juurde lisada ja lihtsalt vaiksemalt laulda.Ükskord isegi aitas!
Ei oska aga öelda miks mõnikord hääl alt veab :( Abi olen saanud natuke taruvaigu ja saialille aerosoolist.Maitse on küll KOLE,aga natuke aitab! Samuti olen olnud nädal aega täiesti VAITT.Aitas seegi! Nädalalõpus laulsin ilusti kaks pidu ära :D
Aga üldiselt ikka soojalt riidesse ja....SAAME HAKKAMA!!!
Kui on tulemus,siis on ka huvi! Aga tulemus on...järelikult on ka huvi!!!
deejott
Algaja
Algaja
Postitusi: 7
Liitunud: 11 Nov 2005, 11:07

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas deejott »

Sissehingatava auru tekitajasse lisage kümmekond tilka teepuuõli - see on imerohi ! Võtab kõik põletikud pea päevaga.
Suitsetamise kohapealt on Raenil igatpidi õigus - tapab häält (ilmselt mitte ainult :D ) ja lahti on sellest VÄGA lihtne saada (vastupidiselt enamike arvamusele).
Kasutaja avatar
Manchoa
Äss
Äss
Postitusi: 184
Liitunud: 23 Veebr 2010, 08:59

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas Manchoa »

See küll vana teema, kuid räägin oma kogemustest ja teadmistest. Minul selline lugu, et sain maal tööd tehes ilmselt veidi külma ja õhtul hakkas kurk valutama. Öösel oli selline tunne, nagu oleks kõri paks ja paistes ning hommikul ärgates hääl täiesti kadunud. Suht valus rääkida, ajab kohe köhima ning välja tuleb vaid hädine kähin. Ülejärgmisel õhtul aga vaja esinema minna ning 3 tunnine kontsert vastu pidada.
Kunagi müüdi Eestis mingit "lauljate rohtu" mis tõi ajutiselt hääle tagasi (nime ei mäleta), aga seda enam Eestis ei müüda ! Oli küll hea ja toimis. Kõik need "Isla Moos" ja "Decatylen" on aga pelgalt raha raiskamine. Teeb olemise küll veidi paremaks ja rääkides ei aja nii palju kurku sügelema, laulukõlbulikuks see aga häält ei tee.
Mis siis ikka - kuna õpin parasjagu homöopaatiat üritan abi leida sellest. Alljärgnevalt väike kokkuvõte.

Esimene päev - hommikul kurk meeletult valus, hääl täiesti kadunud. Kuna olen sel päeval 24h tööl, ei saa midagi suurt teha. Võtan hommikul enne tööleminekut kaks tera 30c potentsiga (tavaline nn. "koduapteegi potents) "Aconitumit", mille näidustused on kuiv ja "poov" köha, hääl ära, sümptomid avalduvad äkki ja ägedalt, sageli öösel halvem. Sümptomid võivad ilmneda pärast külmetamist, kaasneb väsimus, "pea paks" jne. Ei hakka siin tervet loetelu tooma, igatahest täpselt minu "haiguspilt".
Õhtuks olemine oluliselt parem, kurk ei valuta, hääl on osalselt taastunud kuid kähe ja kõrgemaid noote ei saa võtta. Õhtul lastele unejuttu lugedes väsib hääl ruttu ja kipub katkema.

Teine päev. Hommikul töölt tulles hääl endiselt kähe, kuid mitte enam "kadunud", nagu esimesel päeval. Kurk valus ega punane ei ole, laulda juba saab, kuid väga piiratud ulatuses.
Jällegi kaks tera 30c Aconitumit. Õhtuks hääl juba "enam-vähem". Üritan tasapisi laulda ja häälepaelu "töös hoida".

Kolmas päev. Täna õhtul on esinemine. Praegu oleks ikka eriti loll esinemist ära ütelda. Hommikul hääl enam-vähem tagasi, kuid kipub veel veidi katkema, eriti ülemistel nootidel. Kõik muu OK. Kuna köha enam ei ole ja kurk on pigem kuiv ja veidi kähe tundub, et Aconitum ei ole jus õige valik. Peale veidikest uurimist ja pusimist tundub, et Phosphorus oleks õigem valik (näidustused hääl ähe, aga mitte päris ära, tunne nagu kurgu peal oleks väike sügelus. Rääkimine või ajada köhima). Kaks tera "Phosphorust" keele alla.
Umbes kella 12:00 paiku ürita veidi laulda ja vaadata, kuidas olukord on. Polegi kõige hullem. Päris käredat rokki ei tahaks just laulda ja kõige ülemiste nootide peal kipub väike käris sisse tulema, aga muidu on kõik korras. Tundub, et soe jook teeb asja veidi kehvemaks.

Otsustan, et üritan siiski laulma minna.

Õhtu. Kell 20:00 hakkame soundcheecki tegema. Hääl tundub OK. Igak sjuhuks ei julge väga pingutada. Mine tea.
Kell 21:00 alustame. Esialgu otsutsame alustada tasapisi vaiksemate bossanovadega. Hääl kannab kenasti.
Üritan veidi julgemalt laulda.

ÖÖ - kell on veidi peale südaööd.Hääl pidas kenasti vastu ka kõige karmimad rokilood ja enesetunne on hea. EI mingit häälekähedust ega "murdunud" noote.
Toimis küll :-)
TY
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas raen »

Üle hulga aja sattusin jälle häälega hätta ja käisin vahelduseks ka häälepaelu spetsialistile näitamas, et mis seisus ka on. Õnneks polnud eriti hullu midagi, vaid natuke paistes, nagu nad põletiku puhul ikka minema kipuvad.

Aga selles osas, et mida teha, et häält tagasi saada, sain taas kinnitust, et igasugused kurku piserdatavad ja suus hoitavad vahendid on üsna kasutud - nende mõju ei ulatu häälepaelteni, vaid läheb paremal juhul lihtsalt kõhtu. Sama ka meega tee joomisega. Kuum jook pole üldse paistes asjade puhul hea. Kuna põletikku häälepaeltes ei põhjusta mitte külmetamine, vaid viirused, siis on üsna tarbetu ka paksu salliga käimine.

Eriti ei pidavat tolku olema ka sellest, kui suisa häälepaeltele midagi pritsida - lima peseb selle vahendi nagunii sealt kähku maha

Aitab see, kui juua rohkesti jahedat vett, ja veel tasub võtta Sudafedi tablette ( vähendavad limaskestade, seega ka häälepaelte turset ) ja veel võib võtta ka Ibuprofeni ( alandab põletikku )

Kuuma auru ei soovitatud ka teha, kuna see omakorda põletab häälepaelu ja ärritab neid, küll aga on hea sisse hingata eukalüpti õli auru.

Ja puhata ning vaikida on ka vaja, aga noh-jah, kui mul see võimalus oleks, siis ma ju oma hääle olemasolu pärast ei muretseks ka :-)
heino
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 09 Dets 2009, 17:37

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas heino »

See hääle teema on üks olulisemaid närvipinge allikaid, eriti, kui see meelelahutaja amet on põhitegevuseks. Hirm on ikka nii suur, et kui kodus laps juba aevastab, vaatad hirmuga, et kas haige ja kas nüüd nakkab ka! Olen proovinud ka erinevaid pihusteid ja lutsukaid - ei aita. Kui kurk on valusaks lauldud, siis leige vesi aitab veidi. Haigus on üks probleem. Teine mure on pikem esinemine. Üle 5 tunni on peaaegu alati hääle tekitamine valus. Kas on tegu lihtsalt oskamatu ja vale hääle tekitamisega? Sai küll võetud pr. Evi Vanamöldri juures laulutunde. Või tuleb teistel ka ikka kuskil piir ette.
Muidugi - nagu ütles üks mu sõber ja laulumees - laula palju, laula kogu aeg, siis ei lähe hääl ära!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas raen »

heino kirjutas:Üle 5 tunni on peaaegu alati hääle tekitamine valus. Kas on tegu lihtsalt oskamatu ja vale hääle tekitamisega?
No, mina tavaliselt üle 4-a seti ei tee. 4 tundi on juba aegade jooksul väljakujunenud esinemisaeg bändidel ja ma usun, et see pole just nii pikk/lühike mitte juhuslikult. See on just paras pikkus, kus bänd ei jõua ennast hingetuks esineda ja lahkub lavalt omal jalal :-) Ja samas, ka publik ei jõua selle ajaga esinejast veel surmani ära tüdineda. Väga harva, kui ma lisaseti teen. Tellijad peavad aru saama ( ja enamasti saavad ka ), et ma olen nagu maratonijooksja, kes oma jõuvarud jagab just selle konkreetse distantsi peale ja ei saa endale lubada hei-hopsti veel mõnda lisaringi lipata. Amatöör võib lubada ülepingutamist, proff aga mitte - meid on ju ka homme kusagil tarvis.

Kui mul tervis on korras, siis neljanda seti lõpuks võin ma küll füüsiliselt väsinud olla, aga hääl mitte. Ja siin on raudselt oma osa selles, et eks ma olen õppinud aastatega üsna ökonoomselt oma häälega ümber käima. St. pingutan nii vähe, kui võimalik ja mitte rohkem, kui hädapärast vaja. Ja ma usun, et see ei näita mitte "haltuura"-suhtumist, vaid pigem professionaalsust, seda enam, et treenitud profi "nii-vähe-kui-võimalik-pingutamine" võib amatööri jaoks olla võimete lagi.

Ja raudselt on siin abiks ka tehnilised vahendid - kogu jutt/laul ainult läbi mikri, vokaalile kindlasti kompressor taha, et ei peaks niipalju vaeva nägema sõnade selguse ja tooniga, ning mitte ühtegi livet ilma enda monitoorimiseta. Mina olen viimasel ajal nüüd kasutanud kõrvamonitore ja teisiti enam elu ette ei kujutagi - isegi päris haige häälega sain oma lived tehtud.

Ja veel - vaheajal lähen ma eelistatult kuhugi nurgataha puhkama, mitte aga alla saali üle vahemuusika karjudes juttu ajama :-)
heino
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 09 Dets 2009, 17:37

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas heino »

No siis ei olegi viga nii väga hääle tekitamises. Reeglina "müüngi" ennast esmalt 4 tunni kaupa, aga tihti tellitakse juurde, ja kui vähegi häält on siis võtan ikka vastu ka, sest lisaraha on vajalik.Kuna enamasti olen nii peojuht kui muusik, siis hääle koormus on veel suurem. Läbi mikri suhtlen ma niikuinii ka peojuhina. Selleks on AKG pea-raadiomikker. Ja see on küll õige, et pausi ajal poe kuhugi eraldi nurka ja ole vait. Aga alati ei tule välja -tullakse järele.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas Marchrabbit »

Selles osas andis mulle nõu hääleseade õpetaja. Tema ütles,et häälepaelu tuleb esinemise ajal niisutada ka siis,kui nad haiged veel ei ole. Niisutamine on lihtsalt vajalik. Teine nipp on pärit Elmari 8) raadiost. Seal oli kunagi mingi saade,kus oli kaks naissaatejuhti (neil olid mingid naljakad nimed ka).Ühe saate teemaks oli just oma hääle eest hoolitsemine. Keegi tuntud artist rääkis,et tema sööb pähkleid ja shokolaadi ning hooldab nii oma häält. Proovisin seda nippi ja see tundub vähemalt minul töötavat. Kui neelata mingit tahket toitu siis see justkui masseeriks kaudselt häälepaelu ning peale sellist protseduuri on hääl jälle tugevam ja elastsem. Minul töötab väga hästi kuiva leiva söömine,sest alagaja bändimehena pole ma veel jõudnud shokolaadi raha teenida. Leiva suutäite vahele tuleb jälle juua jahedat morssi ,et niisutamine ei jääks tegemata.
ansambel "Lihtsad Poisid"
heino
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 09 Dets 2009, 17:37

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas heino »

Söömine vahepeal on muide täitsa toimiv abinõu. Mitte väga happelisi asju muidugi.
Kuna hääle teema on aktuaalne ja kõiki tegijaid puudutav, siis võiks ka teised foorumikasutajad veel kogemusi jagada.
Siiamaani võtan kokku:
Et hääl kestaks ja lubaks min. 4 setti ära teha, oleks vaja -
a. hääle treening, ehk lihtsalt laulmine ja hääleseade õppimine
b. vahepeal leige vesi (ka mulliga sobib)
c. veidi süüa
d. kasutada vabu hetki vait olemiseks

Haiguse puhul muidugi lisanduvad mõned apteegist ostetud rohud. Nagu siin selgus , ei aita igasugused pihustid, aga aitavad pigem vedelas olekus rohud, näit. ferveks (aga mitte alkohol, vähemalt minu puhul).
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas raen »

e. enda monitoorimine

Ma ikka jätkuvalt toonitan ka selle punkti tähtsust. Ka täitsa korras hääle saab ära karjuda, kui laval ennast ei kuule ja vastupidi, ka üsna kehvas seisus häälega saab õhtu ära teha, kui kuuled täpselt, kui palju ( õigemeni, kui vähe ) hetkel pingutama peab.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas Marchrabbit »

Raen vihjab siin monitoridele või siis kõrvamonitoridele. Kui on mitmeliikmeline muusikakollektiiv,siis aitab see abivahend ka paremini kokku mängida. Peab vist ühed kõrvamonitorid ikka soetama.Viimane Sangaste lossi mäng oli jälle päris keeruline,kuna heli jõudis võlvidega lae alt kajana tagasi väikese ajalise nihkega.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas raen »

Ma olen viimasel ajal enda jaoks (taas)avastanud vanarahva tarkuse, mida praktiseerida ülemiste hingamisteede haigestumise korral. Ehk siis köha-nohu-haige hääle puhul.

Meede on väga lihtne - jalad kuuma vette! Nii kuuma, kui võimalik ja iga mõne tunni tagant. Hea on veel lisada apteegist ostetud sinepipulbrit, aga paljas vesi aitab ka. Ja tõesti aitab, sama päeva õhtuks veel ei jõua, aga järgmiseks küll.
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Mida teha, kui hääl on ära? Dr.Väikene annab nõu! :-)

Postitus Postitas randal »

Eks see hääle teema ole jah sihuke, millest ei saa üle ega ümber. Olen vist kõiki neid vahendeid katsetanud, mida siin soovitatud/laidetud on, mõned aitavad, mõned mitte. Paraku juhtus mul mõni aasta tagasi selline loll lugu, et häälepaelad tahtsid mehaanilist sekkumist saada, ja siis selgus ka, et aastakümnete pikkune suitsetamine on tekitanud olukorra, kus suitsetamise mahajätmine on abiline vahend ka hääle mahajätmiseks. Kontrollisin omal nahal järele, muidugi, ja raadios töötades sain õppetunni kätte: kuu aega mittesuitsetamist ning ühel hommikul eetrisse minnes olin praktiliselt hääletu. Pommisin kolleegilt ühe suitsu, ja, sain jälle kõri lahti. Arsti väitel olla tegemist kurat teab mis sündroomiga, aga jah... Kokkuvõttes nõme natuke. Samas on õnnestunud igasuguste ilmadega kõri käigus hoida, hoolimata esinemissagedusest. Peaks vist e-suitsu peale kolima... :D
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta