Arvuti ja sünteka koostöö

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

DJ Elf
Tegija
Tegija
Postitusi: 41
Liitunud: 20 Nov 2006, 17:59

Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas DJ Elf »

Sain nüüd oma hiljuti ostetud sünteka arvutile taha lükata. Süntekas on Casio CTK-800 ja suhtleb arvutiga USB kaudu, tavaline MIDI auk tal puudub ja arvuti jaoks oli driveri CD kah kaasas.
Osaliselt sain asja FL Studio all käima. Saab pianorollis klõbistada ja mingit pluginat kasutades (mingi MIDI plugin) sai ka sünteka enda saundidega seal mässata, kuid siin tekib esimene küsimus: miks sünteka enda helid ikkagi vaid sünteka oma kõlaritest kostavad ja miks mitte arvuti kõrvaklapiväljundist? Kuidas saaks sünteka heli ka arvuti taga olevasse võimendisse?
Teiseks: kas saab sünteka heliga tehtud meloodiaid salvestada ja konvertida ka nii, et ei pea süntekat kogu see aeg arvuti küljes hoidma? Mugavuse mõttes.
Kolmandaks: kuigi ma panin Buffer Length´i nii väikseks kui heli veel vähegi kannatas, oli ikkagi selgelt tunda viivitus klahvivajutuse ja heli vahel. Kas aitab tõesti vaid uus helikaart (praegune on integreeritud)?
Neljandaks: kas saab sünteka heli salvestada ka pianorollis? Step sequencer jääb lahjaks-üle tema pikkuse heli ei lähe ja kui meloodia on step sequenceri lõppu jõudnud, ta lihtsalt pöördub algusesse tagasi ja keerukama meloodia korral täidab ära ka need ruudud, mis esimese "käigu" ajal tühjaks jäid.
Viiendaks: ma ei tea, kas see just vajalikuks osutub... aga mine tea. Nimelt mõtlen, et-kas saab vajadusel FL Studio heli suunata sünteka kõlaritesse?
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Kuidas saaks sünteka heli ka arvuti taga olevasse võimendisse?


Uurisin ja tundub, et selle sünteka puhul toimib USB ainult MIDI-kaabli asendajana, ning lisaks ka saad uuendada näit sündi sounde ja tarkvara. Audio signaali USB ei kanna, seega selle kaudu ka sündisounde arvutisse ( ja sealt kõlaritesse ) suunata ei saa. Läbi sobiliku mikserpuldi on see muidugi võimalik ( saada sündi sound arvuti kõlaritesse, mitte arvutisse muidugi ).
kas saab sünteka heliga tehtud meloodiaid salvestada ja konvertida ka nii, et ei pea süntekat kogu see aeg arvuti küljes hoidma?
Võtad sündi audioväljundist signaali ja mingi arvutis oleva softiga lindistad. Edasi möllad arvutis juba audiofailiga.
oli ikkagi selgelt tunda viivitus klahvivajutuse ja heli vahel. Kas aitab tõesti vaid uus helikaart (praegune on integreeritud)?


Integreeritud pole jah sobilik
kas saab vajadusel FL Studio heli suunata sünteka kõlaritesse?
Kui sündil mingit spets audio-sisendit pole, siis ei saa
DJ Elf
Tegija
Tegija
Postitusi: 41
Liitunud: 20 Nov 2006, 17:59

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas DJ Elf »

Niisiis-kas ma sain õieti aru, et MIDI kaabliga süntekad kasutavad oma kaablit vajadusel ka audiosignaali jaoks?

DJ Elf kirjutas: Neljandaks: kas saab sünteka heli salvestada ka pianorollis? Step sequencer jääb lahjaks-üle tema pikkuse heli ei lähe ja kui meloodia on step sequenceri lõppu jõudnud, ta lihtsalt pöördub algusesse tagasi ja keerukama meloodia korral täidab ära ka need ruudud, mis esimese "käigu" ajal tühjaks jäid.
Unustasin mainida, et see jama on ka siis, kui süntekaga Fruity enda heli mängin.
Kasutaja avatar
enar
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 78
Liitunud: 17 Okt 2004, 16:39

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas enar »

DJ Elf kirjutas:Niisiis-kas ma sain õieti aru, et MIDI kaabliga süntekad kasutavad oma kaablit vajadusel ka audiosignaali jaoks?
Nii palju kui mina tean, siis MIDI kaabel on ainult MIDI event-ite saatmiseks/vastuvõtmiseks. Mingit audio signaali selle kaudu ei saadeta, mis minu arusaamisel oligi Raenu postituse point.
Uurisin ja tundub, et selle sünteka puhul toimib USB ainult MIDI-kaabli asendajana
Ehk siis sinu sünteka puhul USB ühendus emuleerib MIDI ühendust ning selle kaudu saadetakse ainult seda sama informatsiooni, mis tavalise MIDI kaabli abil. Süntekas ütleb arvutile, mis nooti ja instrumenti kui pikalt ja valjult mängida, aga häält peab genereerima arvuti ise.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

MIDI-kaabel on tõesti ainult MIDI-kaabel :D Mingit audiosignaali sellega parimagi tahtmise korral edastada ei õnnetu.

USB suudab seda aga väga edukalt - on ju olemas terve plejaad erinevaid audiointerfeisse ( ehk "arvutiväliseid helikaarte" ), mis USB-le üles ehitatud. Üsna edevad sama tehnoloogia näited on ka Digitechi uued kidramultiprosed, mis võimaldavad ( lisaks efektide lisamisele oma kidramängule ) läbi USB oma kidramängu ka arvutisse lindistada - http://www.digitech.com/products/RP_newpgs/rp150.htm

Teisalt, ma ei tea ühtegi sündi taolist seadet, mis USB-d kasutaks audiosignaali edastamiseks. Enamasti käib audiosignaali vahendamine läbi S/PDIF - formaadi ( kas siis optilise või coaxiaalse kaabliga ). USB tundub, et on süntide puhul rohkem muu pudipadi jaoks - MIDI, uute soundide/stiilide laadimine, tarkvara uuendamine jne.

PS. Fruity ei ole just kõige õnnestunum proge arvutivälise audiosignaali salvestamiseks. FL on pigem arvuti siseselt ja eelkõike loopide baasil musa tegemiseks. Mulle isiklikult on see proge oma olemuselt vastumeelne.
DJ Elf
Tegija
Tegija
Postitusi: 41
Liitunud: 20 Nov 2006, 17:59

Postitus Postitas DJ Elf »

Heli salvestamise Fruity pianorollis sain korda-MIDI settingutes tuli see ära määrata.
DJ Elf
Tegija
Tegija
Postitusi: 41
Liitunud: 20 Nov 2006, 17:59

Postitus Postitas DJ Elf »

raen kirjutas:
ning lisaks ka saad uuendada näit sündi sounde ja tarkvara.
Manuaalis küll seda mainitud pole. Saab küll MIDIsid süntekasse laadida ja ise näiteks Fruity all neid teha, aga soundide ja stiilide uuendamine ehk on kallimate pillide rida juba? Minu oma maksis 4000 ainult. Aga kui kuskilt saab sounde, siis miks ka mitte... ainult ma ei tea, kust.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Marchrabbit »

Küsimus samast valdkonnast. Pill on Yamaha PSR E313. Sellel süntesaatoril ei ole tagaküljel USB pesa vaid on kaks ümmargust 5 otsaga pistikut. Sinna käib siis see midi kaabel . Kaabel maksab 700-800eek. Kas kellelgi on kogemusi sarnase Yamaha pilliga,kui palju uusi stiile ja pille on lootust sellele pillile MIDI kaabli abil juurde laadida? See käib vist interneti kaudu. Kas sellisele Yamaha sündile saab stiile ja sounde ainult Yamaha kodukalt ja spetsiaalse tarkvara abil või on võimalik mujalt netiavarustest tõmmata? Probleem on nimelt selles,et pilliga kaasas olev helivaramu (soundid ja stiilid) on üsna tagasihoidlik ja kõiki lugusid ei tahaks ju akordiaoni soundiga ka mängida :( Kui sellest MIDi kaablist võiks tõhusat abi olla siis tuleb vist ikka ära osta. Kui selle pilli juures erilist abi pole siis pigem kannataks praeguse olukorra ära,õpiks veel mängimise tehnikat,käeasendeid :lol: ja muud olulist ning investeeriks hoopis uude instumenti? Hüva nõu eest ette tänades...
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas raen »

Ma ei usu eriti, et sul üle MIDI on võimalik sounde ja stiile uuendada/laiendada. On küll olemas selline info edastamise "keel", nagu SysEx, mis kasutab just MIDI pesasid ( ja mida kasutatakse näiteks Alesise trummimasina SR18 juures ), aga üldiselt on mul jäänud arusaam, et tegu on suht ajast ja arust metoodikaga, mida tänapäeval eriti ei kohta ja kui ikka kaasaegsel seadmel USB liidest pole, siis tuleb leppida, et asi on ja jääb selliseks, nagu ta poest ostetuna on. Jah, ka tänapäeval aegajalt uuendatakse igasuguste seadmete "firmwaret". No näiteks, mul on Denim DJ CD-mängija, mille softi saab uuendada niimoodi, et tõmbad tootja kodukalt vastava programmipaki, kõrvetad selle CD-le, siis paned selle CD mängijasse ja vajutasid spets klahvikombinatsiooni. Aga see pole sinu puhul teema.
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Seidy »

Marchrabbit kirjutas:Küsimus samast valdkonnast. Pill on Yamaha PSR E313. Sellel süntesaatoril ei ole tagaküljel USB pesa vaid on kaks ümmargust 5 otsaga pistikut. Sinna käib siis see midi kaabel . Kaabel maksab 700-800eek...
veidi küll teemast körvale kaldudes aga ei jäe isiklikult mötet, miks nii palju maksta? (oleneb samas kui pikast juhtmest rääkida)
raen kirjutas:Ma ei usu eriti, et sul üle MIDI on võimalik sounde ja stiile uuendada/laiendada. On küll olemas selline info edastamise "keel", nagu SysEx, mis kasutab just MIDI pesasid ( ja mida kasutatakse näiteks Alesise trummimasina SR18 juures)...
siinkohal mainin, et minu käes oleval Korg'i microkorgil on arvatavasti see sama sysex suhtlusmeetod, sest suhtleb samuti arvutiga midi in ja out'i kaudu, kusjuures arvutis saad vastava softi abil endale uued soundid meisterdada ja siis need microkorgi laadida midi kaudu. väga loll süsteem samas töesti, poleks ju arvatavasti olnud nii raske usb otsa külge aretada. :roll:
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Marchrabbit »

Põhiline takistus selle MIDI kaabli ostmisel on olnud just see hind. Kui kellelgi on vihjeid,kust saab odavamat MIDi kaablit olen muidugist tänulik.
Kaabli ostaksin ikkagi eelkõige selleks,et pilli helisid parandada,aga nagu Raen eelpool mainis,ei pruugi see üldsegi mitte võimalik olla.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Seidy »

*kaks otsa: http://opood.ee/?t=k_ki&i=DNC-005%2F1
*veidi kaablit, kus on kolm juhet sees
*kasuks tuleb jootekolb, millegi juhtmed otse külge tinutada
*juhtmed lähevad vastavalt kolme keskmise pini külge(kaks äärmist jäävad vabaks)
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Marchrabbit »

Mõtlesin ise ka seda juhet niimoodi valmis meisterdada. See viie otsaga pistik on vanadest aegadest hästi tuttav. Kas originaal kaablitel pole mitte seal kaabli juures veel migisuguseid elektroonika vidinaid? Arvutile peab ju lausa draiverid installeerima,et see asi kõik tööle hakkaks.
Oluline on just tarkvara liigutamine arvtui ja pilli vahel. Heli saab ju audioväljundist pulkpistikuga ka kätte ja arvutis on olemas salvestamise programm. Pilli kasutusjuhend ütleb,et kui tõmmata endale Yamaha kodulehelt Musicsoft Downloader programm,siis saab selle abil pilli juurde laadida SMF faile. Selle jaoks on pillil olemas flash mälu,mis mahutab 99 lugu. See annab nagu lootust ,et uusi lugusid saab ikkagi lisada. Põhimõtteliselt peaks saama niimoodi lisada ka uusi taustu,millele saabmeloodiat peale mängida. Kui kellelgi on selle programmiga kogemust,oleks väga tänulik,kui on nõus kogemusi jagama.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Seidy »

Marchrabbit kirjutas:...Kas originaal kaablitel pole mitte seal kaabli juures veel migisuguseid elektroonika vidinaid? Arvutile peab ju lausa draiverid installeerima,et see asi kõik tööle hakkaks.
ei minuteada ei ole, vähemalt siiamaani on köik isetehtud kaablid midi ilusti liigutanud.
vöibolla eraldi yamaha sündi draivereid vöi siis helikaardi draiverid on vajalikud aga muud ei ole küll täheldanud et vaja oleks.

tömba ära see uploadimise soft, uuri pisut ja loe manuali.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Arvuti ja sünteka koostöö

Postitus Postitas Marchrabbit »

Siis on need "originaal" MIDI kaablid küll üle hinnatud. Lihtsalt juhtme saab ju loomulikult Oomi poest ostetud tükkidest ise teha.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Vasta