Boss AD-3 ja Hao Rustbooster - kitarri pedaalid

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Boss AD-3 ja Hao Rustbooster - kitarri pedaalid

Postitus Postitas raen »

Küllap teavad kõik, et elektrikitarri õige soundi üks üsna oluline komponent on, lisaks heale pillile ja mängijale, ka vastav kidravõimendi ( või vähemasti selle simulaator ). Kuigi akustilise kidra aktiivelektroonika ( pillile sisseehitatud eelvõim ) lubab mängida ka otse pulti, annab kohvervõimendi kasutamine ka akustiku puhul nii mõndagi positiivset juurde. Esiteks saad ennast bändis mängides teistest sõltumatult monitoorida, teiseks on akustiku combosse tavaliselt sisse ehitatud just akustilise kidra jaoks timmitud efektid ( näit. reverb, chorus jne ), feedback killer ja EQ. Ja veel, ka akustiku toon saab hoopis teise mineku, kui sul on võimalus combo kanalist gaini ikka mõnuga peale keerata.

Inimene on aga teadupärast laisk ja eriti just minusugune kõrtsimuusik. Kuivõrd kola tarida on nagunii omajagu, siis lisaks veel kidravõimendit pidada on paras tüütus. Ikka mõtled, et ehk saab lihtsamalt. Ja saab küll! Nii nagu elektripillile on igatsugu multiprotsessoreid, tehakse neid ka akustikule. Enamasti on need aga läbinisti digitaalsed ( mis mulle ei meeldi ) ja miskipärast ka kõik üsna odavast hinnaklassist ( mis mulle ka ei meeldi ). Tõsi, puhtalt eelvõime ja/või mikrofoni emulaatoreid ( ehk siis prosesid, mis muudavad piezokaga võetud heli justkui "mikriga püütud heliks" ) on ka päris asjalikke ( näiteks see - http://www.d-tar.com/mama_bear.shtml või ka see - http://www.fishmanaura.com/ ), aga efektide osas pead siis ikka midagi lisaks mõtlema. Ainukene firma, mis pakub veidi arvestatavamat valikut tõsisemaid ja multifunktsionaalsmaid akustikuprosesid, on Boss -
http://www.bossus.com/

Ja kuna mul üheks hetkeks sai võimendi tassimisest totaalselt siiber, siis võtsingi Boss AD-3`e ära.

Pilt

Mul kunagi ammu juba oli üks selline, aga see läks peeti ( ja nagu netist lugeda, polnud ma ainuke ), seega astusin nüüd teadlikult sama reha otsa, lootuses, et ehk seekord vastu nina ei saa. Aga mis teha, kui sobilikku alternatiivi lihtsalt ei ole ... :(

Muide, seda proset tehakse juba 1990-ndate lõpust alates ja on ikka veel tootmises! Kas sisu vahepeal oluliselt muutunud ka on, ei tea öelda. Funktsionaalsus ja välimus on küll endised.

Aga asja mõte on selles, et see on ehitatud just live-muusikutele ja on üsna edukas kidravõimu asendaja, ehk siis - kogu "mõnu" on olemas, peale raske kasti je valjuka. Ühendad pilli ära ja tagaküljel olevast pisikesest potekast keerad gaini just selliseks, nagu konkreetele pillile vaja. "Peak" tuluke näitab, kui sisendsignaal on liiga tugev. Olemas on "chorus" ja "reverb", esimene neist on pedaali all ja lisaks potekast keerad siis nii palju peale, kui vaja. Reverb käib samuti potekast. Mingeid rohkemaid efekte ja keeramisvõimalusi siin pole, aga pole vajagi, sest need, mis on, on super!

EQ-sektsioon koosneb kahest potekast - "Bottom" ja "Top". Huvitavaks teeb selle, et näiteks kõrgeid tõstes on keskmeks 6,3 kHz, langetades aga hoopis 1 kHz. Madalate juures on sagedused vastavalt - tõstes 100 Hz ja langetades 400 Hz. Mina üldiselt armastan mängida sirge ribaga, aga näiteks 1 kHz juurest pisut lõigates, annab päris hea ja veidi pehmema kõla.

Veel on peal "anti-feedback" filter. Selle saab paika keerata nii käsitsi potekast, kui ka automaatselt, vajutades feedbacki tekkimise korral pedaali ( kui veidi pikemalt sama pedaali all hoida, siis lülitab filtri jälle välja ). Käsitsi keeramise puhul on kasutada üks filter, automaatne feedback-killer lõikab aga korraga kolme filtriga. Mõlemaid meetodeid saab muidugi ka korraga kasutada. Kuigi feedback-killer ( johtuvalt oma töö-põhimõttest ) sööb soundi, on hea, kui vajadusel saab kumiseva sageduse välja lõigata. Ja AD-3 oskab seda perfektselt.

Väljund on stereo mõistagi. Kas kaks pulka ( L ja R ) või, kui vastavat lülitit kasutada, siis tuleb vasakust kanalist summeeritud mono signaal ja paremast kanalist sama, aga läbi amp-simulaatori. Õigemeni, see väljund on mõeldud puhuks, kui mängida akustikut elektripilli võimendisse. Sestap siis on selles väljundis vastavalt optimeeritud väljundtakistust ja tundub, et veidi ka tõstetud kõrgeid ja madalaid sagedusi.

Veel on "On/Off" nupp, 9V toite pesa ja põhja all patareide luuk.

Kokkuvõtteks - AD-3 on prose, mis kõlab hästi. Ühendad ära ja sound ongi nagu ise-enesest kohe paigas. Keerad nuppe ka, ikka on sound hea! :D

EDIT Tõsi, sarnaselt mu vanale variandile, on ka uuem välja-anne küllalt mürarikas. Kui sisendsignaal hoida optimaalne, siis on ka väljundi müranivoo OK, aga võrreldes mõne teise pedaaliga on siin siiski omajagu sahinaid ja lisaks veel pulsseerivaid ning teisi kummalisi helisid. Ühesõnaga, on vaiksemaid asju.



-----------------------------------------------------------------


Teine tore mänguasi on Hao Rustbooster

Pilt

Tehtud n.ö "käsitööna" jaapanis. Olemuselt siis pedaal, mis tõstab vajadusel kitarri signaali tugevust. Aga mitte ainult - ka siin on mängus see müstiline GAIN, ilma milleta on kidra sound kuidagi hädine ja alles mille lisamisel muutub toon korralikult tummiseks. Mina kasutan seda pedaali kõrvuti AD-3`ga ja lülitan selle sisse kidra soolode ajaks. Pealtnäha on Rustbooster väga primitiivne ( ainult kaks potekat - "Boost" ja "Level" ) aga nagu analoogpedaalide puhul ikka, saab nende kahe poteka koostööna siit erinevaid soundivariatsioone välja võluda miljoneid. Kuniks "Boost" potekas püsib poole peal, on signaal küllalt puhas, ei olulist draivi, kompressiooni, ega ka sageduste muutumist. Mida rohkem aga peale keerata, seda "isasemaks" sound muutub, pisut ka lõigates kõrgemaid sagedusi. Päris põhja keerates saab kätte juba korraliku "distortion-soundi", selle piiri peal mängides aga on jube mõnus kõvemeni tõmmatud noodid kärisema ajada, pehmemad aga puhtana hoida.

Kuigi taolised boosterid on tavaliselt mõeldud eelkõige elektripillidele, ütleb Rustboosteri tootja, et see pedaal peaks sobima ka muudele pillidele ja minu arvates istub see akustikuga kokku küll ideaalselt - kergelt kompresseerib ja pisut vähendab piezoka iseloomulikku kiledust.

"True Bypass" mõistagi. Ja "Pureblood Analog" :)

PS. Tegin paar pisikest soundi-näidist ka, kuidas AD-3 koos Hao Rustboosteriga kõlavad

http://www.vaikene.net/raen/musa/chorus.mp3
http://www.vaikene.net/raen/musa/drive.mp3
Viimati muutis raen, 04 Dets 2006, 19:47, muudetud 2 korda kokku.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Postitus Postitas Ivar »

Aga Volume pedaali oled nurka visanud või? Ja kas Rustbooster on enne või pärast ad3-e? Pakun, et enne oleks õigem.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

AD-3 ikka ahelas viimasena jah. Kasutan kord volume pedalit, kord boosterit, nii nagu parajasti tuju on. :)
Vasta