Stuudio monitorid ja subwoofer

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
juuliusaugust
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 54
Liitunud: 07 Mai 2006, 13:02

Stuudio monitorid ja subwoofer

Postitus Postitas juuliusaugust »

Sai endale soetatud M-AUDIO BX8-d. Monitorid igas mõttes tasemel - puhas heli, aga kui hakkasin nendega üht lugu kokku klopsima, avastasin, et bassi ei saa kuidagi paika. Monitorid mängivad küll üsna madalale, aga keskmised ja kõrged karjuvad nii palju üle, et raske bassi paika saada. Kuna olen rohkem nigu house'i fänn, siis bass üsna tähtis. Oleks vist ikka subwooferit ka vaja. Küsimus siis selline, et kas võiks süsteemi ühendada tavalise (nt. kodukinodes kasutatava) woofri või peaks ikka mõne stuudiosse mõeldud woofri soetama. Kas erinevatel (stuudio ja tavakasutuseks) subwooferitel on märgatav vahe sees?
andresl
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Mai 2006, 17:24

mnjah...

Postitus Postitas andresl »

Minul on selline kogemus... Kui pillipoodi läksin ning stuudio jaoks subwooferit küsisin, vaadati otsa nagu hullule.
Ega vast seda õiget madalat sealt eriti tulema ei hakkagi, sest madalad sagedused hakkavad suurt rolli mängima alles suurtel võimsustel.
Kõige odavam oleks ikkagi vast stuudiomonitoride väljavahetamine. Või siis võimalusel kokkupandava loo kilovattides mõõdetavast kõlaritevirnast läbilaskmine ning analüüsimine. Vahel aitab basside paikapanemisel ka see, kui eq-st keerata bassid põhja ning ülejäänud sagedused maha ning võrrelda antud sagedusi samaväärsete teiste lugudega.
Mina näiteks teen juba pikemat aega tööd 50 W Estonia kõlaritega. Imekspandav on see, et nii mõnelegi stuudiomonitorile teevad nad pika puuga ära. Ligi 10 a. tagasi ostsin nad ühelt sõbrapoisilt 300 krooniga.
Tänapäeval aga tavaliselt enam odava raha eest head uut ei saa... Kui osta, siis stuudiokraam. Küll aga tuleb arvestada, et üleliigne madal ots mõjub vahel lõpptulemusele hoopis halvasti, sest kõrv väsib kiiremini ning hea tulemuse asemel saame ülekeeratud madalad, kõrged sagedused.
Madalate sageduste puhul on parimaks abailiseks spectrometer, analüsaator. Bassline'i jms. puhul jääb inimese kõrv juba hätta ning ei suuda kilovattidest tulenevaid kõrvalmõjusid vältida. Siis on vaja juba raskekahurväge ehk teisisõnu analüsaatoreid, täpseid eq'sid, spets bassitöötlus plugine- plokke jne.
Küsimuse juurde tagasi tulles... Mina müüks kähku monitorid maha ning üritaks sobivamat leida.

Üks mõte tekkis veel... Kunagi kohtasin selliseid stuudiomonitore, mis valjemini mängides madalaid lõikama hakkasid?

Loodan, et suutsin külvata veel rohkem segadust :)
juuliusaugust
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 54
Liitunud: 07 Mai 2006, 13:02

Postitus Postitas juuliusaugust »

Oo-jaa, segasemaks läks asi küll :). Aga siiski ei tahaks monitore kohe maha ka hakata müüma, sest kõrgeid ja keskmisi on nendega väga hea arendada (kõrged tal liigagi head). Enne monitoride saamist kasutasin Kenwoodi kõlle ja bassikat, aga need kõllid olidki kõrgete ja keskmiste koha pealt viletsad.
Aga miks sa arvad, et wooferist madalt tulema ei hakka? Kenwoodi wooferiga sai ka vaikselt kuulates üht-teis ära tehtud. Või on siis stuudio wooferid teistsuguse ülesehituse ja heliga?
Ja veel üks küsimus, kui sa soovitad need mul maha müüa ja midagi muud osta, siis kellele nad mõeldud on üldse, kuidas siis stuudios nendega midagi teha saab?
Ja küsimus veel ikka õhus, kas tavaline woofer on mõtekas järgi ühendada?
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Postitus Postitas Project X »

Ajakirja Future Music testis jäid BX8'd viimaseks võrreldes teistega (Event TR5, KRK RP8, Samson Resolv 65a). BX8'd kukkusid läbi kõigis testides - kõrgeid olevat liiga palju ja liiga teravad.
BX5 monitorid olevat isegi paremad sest üldkokkuvõttes omas hinnaklassis jäid BX5'd teiseks :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

See on teema, kus jälle oleks sobilik meenutada, et iga tööriist on täpselt nii halb või hea, kui on meister, kes seda kasutab.

Mina supparit ei kasuta, sest olen asjast nii aru saanud, et suppari puhul on väga oluline selle täpne häälestus ülejäänud monitoripaari ja ruumi suhtes.

Ja veel, keskmiste ja kõrgetega on asi suht lihtne - need levivad otse ja seega monitoride ees-vahel olles võid olla üsna kindel, et kuuled kõike enamvähem õieti. Bassiheli aga levib ka ümbertnurga ja kõveriti, seega ei saa üldse olla veendunud, et see jõmin tuleb sinu loo siinusbassist, või on see tekkinud hoopis su tühjana seisvas toanurgas ja lauluga on tegelikult kõik korras.

Siit jõuamegi selleni, et kui tahta kõike õieti kuulda, siis tuleks alustada hoopis ruumi akustikast - kas kõik on sümmeetriline, kas on nurgad summutatud, lagedad seinad kaetud jne. Ruumi õige akustika on teema, mida rõhutatakse ikka ja jälle kõikides allikates, kus aga iganes miksimisest juttu on. Ja ma usun, et põhjendatult.

Kui suht läbimõtlemata ruumi lisada veel suppar, siis tekitab see lihtsalt kontrollimatut jõminat, millest mingit informatiivset kasu pole.

Igal tegijal on muidugi oma stiil ja käsitlus, aga mina arvan, et pole su monitoridel häda midagi. Muidugi on olemas kallimaid ja sagedusriba edastamise osas ühtlasemaid monitore, aga mina soovitaks sul pigem olemasolevaid tundma õppida ( kuula läbi nende oma lemmikmusa ja õpi kuulma, kuidas asjad kõlavad ). Võiksid ka oma toa veidi kriitilisema pilguga üle vaadata - kuniks sa kogu oma stuudiokolaga oled kusagil nurgas, ühe monitori kõrval kohe näiteks suur kapp, samas jälle vastas-sein on tühi ja üle toa nurk samuti jne, pole sul adekvaatset tulemust loota ka super-monitoridest.

Ei ole minu stuudioski kõik mõistagi ideaalne ja sestap tulebki bassi osas siiski suuresti toetuda analüsaatori näidule.

Ja veel, kas ikka tshekkad kogu asja aegajalt suuremal volumil ( 85 dB )? Vaiksemalt kuulates sa inimkõrva ehituse tõttu lihtsalt ei kuule basse õieti.
andresl
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Mai 2006, 17:24

Postitus Postitas andresl »

Inimene harjub kõigega. Proovida võib ju alati, kuidas asjad kokku kõlavad. Küll aga kahtlen ma selles, kas tavalisel subwooferil on korralik crossover. Need sagedused, mis monitoridel puuduvad, saab aga kätte küll. Piilusin natuke ka monitore kodulehe pealt. Ega see sagedusriba ikka kõige ilusam pole. Aga asja ajavad ära.

Leidsin sellise tegelase
http://www.m-audio.com/products/en_us/BX10s-main.html

Ilmaselt ongi see mõeldud m- audio monitoride puudujääke korvama. Vähemalt on seal crossover, mis lubab sagedusi lõigata 50 Hz juures (50 - 200Hz). Tavalised subwooferid jäid silma lõikamisega 100 Hz juures. See aga tähendab, et 40- 50 Hz kuni 100 Hz mängiksid kõlarid neid sagedusi topelt. See omakorda tähendab mõttetut lisamürinat, mis mixile kuidagi kaasa ei aita.
andresl
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Mai 2006, 17:24

Postitus Postitas andresl »

BX8'd kukkusid läbi kõigis testides - kõrgeid olevat liiga palju ja liiga teravad.
Kõrgete üleküllus oli ka sageduskarakteristika tabelis päris kenasti näha.
Siit jõuamegi selleni, et kui tahta kõike õieti kuulda, siis tuleks alustada hoopis ruumi akustikast - kas kõik on sümmeetriline, kas on nurgad summutatud, lagedad seinad kaetud jne. Ruumi õige akustika on teema, mida rõhutatakse ikka ja jälle kõikides allikates, kus aga iganes miksimisest juttu on. Ja ma usun, et põhjendatult.

Kui suht läbimõtlemata ruumi lisada veel suppar, siis tekitab see lihtsalt kontrollimatut jõminat, millest mingit informatiivset kasu pole.

Minu arust kuldsed sõnad...
juuliusaugust
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 54
Liitunud: 07 Mai 2006, 13:02

Postitus Postitas juuliusaugust »

Aitähh kõigile vastamast. Üritan nüüd oma tuba kriitilise pilguga vaadata ja kuulan ka oma lemmikmussi. Äkki annab midagi parandada.

PS. See kõrgete üleküllus on jah suht õigesti nende monitoride kohta öeldud. Isegi kui kõrged -4db peale panna, ka siis on neid veel ikka natuke liiast. Aga samas ma arvan, et sellise raha eest on nad ikkagi suhteliselt kobedad monitorid, sest igasugused Event'id ja KRK'd maksavad vähemalt 1/3 rohkem.

PS. 2 Ega kellelgi ei ole mõnd stuudiosse mõeldud wooferit hea hinna eest müüa, sest uut hetkel ei jaksaks vist osta.
mxer
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 21
Liitunud: 15 Juul 2005, 21:30

Postitus Postitas mxer »

Project X kirjutas:Ajakirja Future Music testis jäid BX8'd viimaseks võrreldes teistega (Event TR5, KRK RP8, Samson Resolv 65a). BX8'd kukkusid läbi kõigis testides
Kes siis esimeseks tuli:D?
Mul oli muidu just natukene aega tagasi plaan osta just need bx8ad
aga palgatähtaja venimise tõttu lükkus edasi, ja võibolla on see isegi hea.
Cherryland
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 15
Liitunud: 11 Apr 2006, 15:22

Postitus Postitas Cherryland »

SW kasutamine helikeeramisel on väga julge tegu.See on mõeldav ainult siis kui sinu ruumi suurus ja akustika on 100% vatsavuses sellega.Olen kindel ,et tegelikkuses see nii ei ole? Sellises olukorras lööb supakas helipildi hoopis segamini.Lugedes sinu kirjeldust helipildi kohta on mul juba oma kõrvaga kuulamatagi selge,et sinu kokkumiks on lihtsalt veidi nihusti.Igale instrumendile tuleb leida oma kohake sagedusalas(ei tohi asju ühte kohta kokku kuhjata!!!) Kui kuulad oma miksi vaikselt kas siis on bass kuuldav kõige muu seest??? ---ilmselt mitte--seetõttu tunned vajadust ka supaka järele
Vaikselt kuulates peaks sinuni jõudma särav ja rikkalik sound.Kui oled selle saavutanud siis on võit sinu ja ka bass kostab hästi ning müristab suurest Pa`st nii mis hirmus.
Tegelikult on sul juba olemas kõik mida vajad-õpi kasutama neid !

Minu soovitus oleks: Ära osta mingit wooferit
Ära peta iseennast-Raud teeb heli !!!
juuliusaugust
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 54
Liitunud: 07 Mai 2006, 13:02

Postitus Postitas juuliusaugust »

Kusjuures, vaikselt hakkabki asi juba ilmet võtma. Enam ei tunnegi supaka järgi väga suurt vajadust. See õige jah, et erinevaid asju kuulata ja monitorid õigesti paigutada.
Vasta