Boss BR-600 - digital studio

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Boss BR-600 - digital studio

Postitus Postitas raen »

Järgmine osa eeposest "Minu uued toredad mänguasjad" :D

Pilt

See on umbes tavalise raamatu suurune ja paksune, seega küllalt kompaktne, samas mitte liiga väike.

Lihtsalt öelduna - tegu on siis kaasaskantava lindistus-stuudioga. Kasutab infokandjana flash-kaarti ja praegu on ametlikult lubatud maksimaalselt 1-gigane kaart. Võibolla toetab ka suuremat, aga proovinud ma pole. Korraga saab lindistada 2 kanalit, maha mängib korraga 4 mono ja 2 stereo kanalit, pluss veel üks nn "rütmi kanal", kus jookseb masina enda sisemine rütmimasin. Selle tarbeks on masinasse salvestatud päris arvestatav komplekt Rolandi teada-tunda trummisounde. Mõned on üsna kehvakesed, aga mõned päris head. Lisaks saad aga ka ise oma wav-faile soundideks laadida. Nagu Bossi trummimasinatel, on ka siin osad nupud löögitundlikud, millega peaks siis olema võimalik oma rütmiloope koostada. Tuleb aga tõdeda, et võrdlust päris trummimasina klahvidega BR-600 nupud küll välja ei vea. Masinas on aga tallel terve rida valmis rütme ja patterneid ning need on tüüpilised Bossi rütmid, seega täitsa OK-d. Muud klahvid on BR-600-l tavalised kummist nupud ( mõned neist ka valgustatud ), nii nagu neid süntekatel-trummimasinatel ikka kasutatakse. "Value-ratas" on pisut liiga väike ja ka ebatäpne, aga saab hakkama.

Mikrofoni sisend on TRS e. pulkpistik ja vastav üleminek standardsest XLR-ist on kaasas. Tegelikult on mikrofoni sisendeid isegi kaks, et vajadusel võimaldada stereo signaali salvestamist. Kidra sisend on tavaline pulk. Liiniväljund on RCA ja kõrvaklapiväljund tavaline stereo pulk. Veel on liini sisend ja see on minipulk. Siis on veel jalgpedaali pulkpistiku pesa, USB kaabli ühenduspesa, ON/OFF nupp ja 9 voldine toite pesa. Asi töötab ka patareidelt. Kuigi ühenduspesad on kinnitatud otse montaazh-plaadile, istuvad need ka väga tihedalt korpuses kinni, seega pole karta, et pesad ajapikku montaazh-plaadilt lahti loksuvad.

Masinal on endal sees kaks pisikest mikrofoni ja need annavad üllatavalt hea ja puhta stereo-heli. Ma olin tõesti siiralt ja positiivselt üllatunud.

Display on oranzhi taustavalgusega ja väga hädise mahutavusega ( 2 rida ja kumbki 16 tähemärki ). Tänapäeval, kus taskutelefonid näitavad ka telepilti, on see display küll nagu kusagilt 1980-ndate aastate algusest pärit. Täiesti mõistetematu! :shock:

Küll olen aga igati rahul salvestatava signaali kvaliteediga. BR-600 võimaldab 3-e erinevat kvaliteedi astet - HiFi ( 24 bitine ), STANDARD ( 16 bitine ) ja LONG. Viimane tekitab ka 16 bitise faili ja kuna sample rate 44,1 on kõigil fikseeritud ja sama, siis ma ausalt öelda ei saagi praegu sotti, kust selle viimase formaadi puhul see ruumi kokkuhoid tuleb.

Lisaks integreeritud rütmimasinale on BR-600-l sees ka Bossi kidraefektid, erinevad vokaalile mõeldud efektid ( muide, ka näiteks Pitch Corrector ) ja mastering-efektide moodul. Katsetasin enamvähem kõiki ja toimivad küll. Usun, et pole kehvemad, kui näiteks mõnes Bossi kidra multiprotsessoris, sest eks need ju sealt võetud ongi.

Audiosignaali saab siis masinasse salvestada korraga maksimaalselt kahest sisendist ja hiljem maha mängida 8-t kanalit ( 4 mono ja 2 stereo ). Iga kanal koosneb 8-st "virtuaalsest kanalist", mida küll korraga maha mängima panna ei saa, aga nende hulgast saab valida, millist neist mängida, neisse saab teisi kanaleid kokku miksida jne.

Üldine audiotöötlus käib põhimõttelt nii nagu arvutiski, aga tõtt-öelda, kui oled ikka harjunud asju ajama 19-tollisel arvutiekraanil, siis siin mööda menüüsid kolada ja ahtakesel displayl õiget kohta üritada leida on ikka tõeline katsumus. Harjutamine pidi küll meistriks tegema ...

Kokkuvõtteks - taoline riistapuu on ilmselt mõeldud kitarristile-lauljale, kes ehk kusagil Ameerikas ühest kontsertpaigast teise tuhandeid miile läbides saab sellega siis bändibussis oma geniaalseid laulu-ideid salvestada, et hommikul kaineks magades midagi ikka meeles ka oleks. Mina küll panen kodus ennemeni arvuti tööle, kui hakkan mööda neid keerulisi menüüsid ratsutama!
Viimati muutis raen, 05 Jaan 2008, 16:59, muudetud 1 kord kokku.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

BR 600

Postitus Postitas Antti »

asjalik info. just seisab ees bäkträki mängija vahetus, uuemaid minidisci hindasid arvestades tundub see bossi vidin igati mõistlik valik olevat. Mis formaadis träkke ta sööb? st kuidas oma senise materjali ümber saan salvestada?
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

See riist tunnistab wav.-faile, nii 16 bitiseid ( nagu tavalisel CD audio plaadil ), kui ka 24 bitiseid ( suvalise kõrtsifono jaoks on 24 bitine kvaliteet muidugi ilmne overkill ). MP3-e BR-600 ei söö.

Kõige lihtsam ja kiirem tee on oma fonogramm(id) arvutist läbi USB-kaabli Bossi sikutada. Kui sul aga on praegu fonod minidiscidel ( st. mitte arvutis ), siis võid ka otse minidisci-mängijast Bossi salvestada, aga see saab siis toimuda reaalajas ja audiokaabliga.

Olen nüüd mõned kuud seda masinat pidevas praktikas testinud ja tuleb tunnistada, et fonode mahamängijana on see täitsa OK. Pisut küll on tüütu lugusid valides mööda menüüsid liikuda ( ei ole paraku nii lihtne, nagu MD-mängijal, et lihtsalt keerad järgmise loo ette ), samas on aga kogu reps sul korraga masinas ja nimekirjas 1-lt loolt näit. 78-ni hüpata on sekundi küsimus ( rattast keerad ). Loo püsimälust kiirmällu laadimine võtab veel mõne hetke. Üldiselt, kui ise tead, millist lugu järgmisena esitada tahad, on otsimispaus igati normull pikkusega. Võib ka loota, et ehk muudetakse menüü edaspidiste tarkvara uuenduste käigus mugavamaks.

Mul on BR-600 spets alusel, mikri standi küljes - väga mõnus.

PS. Kui sul on mängudel plaanis kasutada iga esitatava loo jaoks ainult ühte rada ( st. mitte nii, et instrumentaal-fono on ühe raja all ja näiteks taustavokaalid veel juures eraldi radade all ), siis pole 1 gigase kaardi puhul küll ruumipuudust karta - mul on näit. hetkel masinas 72 fonot ja vaba pinda veel 280 mega, nii, et ruumi on veel küll. Kui aga tahad tõesti igale fonole veel taustavokaalid ( või ka leadvokaali :D ) juurde panna, siis võib mälukaarti kasutava masina puhul ehk kitsaks minna ja oleks targem valida mõni kõvakettaga variant. Bossil on neid ka mitmeid.

EDIT. Keegi ei keela muidugi poole mängu peal mälukaarti vahetada ... :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Juttu sellest, mis vahepeal juhtunud. Juhtus aga see, et mingist hetkest hakkas Boss trikke tegema. Väljendus see selles, et kui üks lugu ( fono ) lõppes, oskas multiträkk mõnikord "omatahtsi" mõne teise fonoga edasi minna. Mis idee järgi peaks täiesti võimatu olema, sest uue loo kättesaamiseks peab menüüs ikka päris mitu liigutust tegema.

Seda ei juhtunud mitte päris igal livel ja ka mitte päris iga loo lõppedes. Aga häiriv on küll. Proovisin flash-mälu tühjaks teha, üle kirjutada jne. Ikka trikitas.

Nüüd siis täidab Boss mul neid ülesandeid, milleks ta loodud on - salvestab mu pähe kargavaid muusikalisi ideid ... :)

Ja fonod tulevad livedel läpakast.
Vasta