Kõlarid RCF ART 710-A MKII

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Kõlarid RCF ART 710-A MKII

Postitus Postitas Ivar »

Ega kaks neljandata ei jää. Peale kahe RCF subwooferi tellimist sai tellitud ka kaks ülemist aktiivkasti. Kuna RCF jättis mulle sümpaatse mulje, siis sai ka ülemiste kastide valikuks sama firma. Olgu öeldud, et ma ei ostnud põrsast kotis, olin paaril korral kolleege kuulanud tegemas nende kastidega ja heli meeldis. Isegi ilma subbarita väikeses pubis oli bassi piisavalt (tagaküljel on bass boost nupp basside tõstmiseks)
Nüüd aga mul ka mõned mängud tehtud. Kastid on väikesed, kerged, aga teevad valjut ja head häält. Numbrid samad, mis subwooferil: rms 700W, peak 1400W ja helirõhk 129 dB. Kaaluvad 14 kg kanti.

Kui võrrelda minu vanade 15 tolliste passiv Benoritega, millega mitukümmend aastat tegin, siis RCF-l on heli säravam, puhtam, kõrgeid on rohkem. Vanade kastide puhul pidin fono kanalis tõstma basse ja kõrgeid, ning lõpuekus tõstsin veel lisaks kõrgeid ja langetasin 250Hz, et saaks enamvähem normaalse heli, siis sama helipuldiga on lõpueku ja fono kanal sirge. Eks fono bassinupu asend sõltu muidugi ka sellest kui valjult mängid ja kui tugevat bassi tahad, aga sirgega ekuga on heli tipp-topp. Lisaks "pritsivad" need kõlarid kõrgeid laiemalt. Vanade kastidega oli pidevalt häda, et need kes kõlarite "tulejoonelt" kõrvale jäid, kurtsid, et heli on kotis, samas tantsuplatsil oli kõik normaalne.

Subbakaga tehes võtan signaalid ülemistesse kõlaritesse subbari väljunditest ja lükkan hi pass nupu sisse (ühel subbaril on 2 sisendit ja väljundit). Kõrvaga kuulates suurt vahet pole, kas lasta lairiba sisse või lõigatud signaal, kuna subbari bass mängib üle, küll aga on vahe tajutav kui subbar maha keerata. Hi pass nupu sisse lükates ülemistes kastides bassid kaovad, samas heli ei muutu vastikult kiledaks. Seega pole mõtet koormata ülemisi kaste bassiga kui subbar(id) olemas. Ja lõigatud bassiga peaks ülemised kõlarid ka valjemini mängima enne kui limitter tööle hakkab.
Subbaritel on võimalik valida crossoveri lõikepunktiks kas 80 Hz või 110 Hz. Eeldan et see toimib nii subbarile endale kui hi pass väljundile. Pole aega olnud katseid teha kuidas parem on, aga loogikale toetudes valisin 110 Hz-mis peaks tähendama et subbar mängib kuni 110Hz-ni ja ülemised kastid alates 110 Hz. Ja minu loogika on siin see, et kõrged sagedused ei koorma subbarit nii palju kui madalad ülemisi, seega lasen subbarisse rohkem kõrgeid ja ülesse vähem madalaid.
Nüüd veel veidike bass boost nupust. Manuaali järgi on see mõeldud vaikselt mängimisel, et tõsta basse. Tegin paar mängu ka ilma subbarita, bass boost sees. Basse oli täitsa normaalselt. Kui kuskil väikeses kohvikus või pubis mängida, kus pole eesmärk väga võimast bassi saavutada või väga valjult mängida, on nii täiesti võimalik teha. Võrreldes minu aktiiv Yamaha puldiga, kus on ka speaker protsessor nupp, mis tõstab passivkastidel basse, tõstab RCF kõlari nupp basse tunduvalt rohkem.

Kõlaril asub sang üleval. Tassimise mõttes on see mugavam, ei pea sügavale kummarduma kui kõlarit maast haarad, küll aga on raskem teda posti otsa panna, kuna üle pea kõrgusele nii ei ulatu et saaks sangast kinni hoida. Lahendasin probleemi sellega, et panen kõlari posti otsa kui post on madalal ja koos kõlariga tõstan posti üles. Kuna kõlar on kerge, saab nii teha. Alla siis vastupidi.

Kokkuvõttes olen oma ostuga väga rahul, julgen soovitada nii antud kõlareid kui ka subwoofereid, millest kirjutasin viewtopic.php?f=6&t=1348 . Kahe subbakaga pole veel proovinud, aga suvi ja välimängud ees.
Vasta