Har-Bal versus BBE Sonic Maximizer

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Har-Bal versus BBE Sonic Maximizer

Postitus Postitas raen »

Vaatan siin foorumis oma esimesi postitusi Har-Bali osas ja tuleb nentida, et olen seda pluginat omanud ja kasutanud juba üle 10-ne aasta ja see on ikka jätkuvalt veel mulle vajalik. Ja see oskab siiani mind positiivselt üllatada.

Mis asi on Har-Bal, selle kohta saab lugeda siit teemast - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=3&t=18

Aga kuna nagunii keegi ei viitsi süveneda :-), siis lühidalt öeldes on Har-Bal üks plugin, mis oskab väga detailselt analüüsida ja graafiliselt näidata sind huvitava audiofaili helisagedusi ja sellega saab sealsamas ka neid sagedusi vajadusel korrigeerida. Et muusika kõlaks mõnnamalt, eks!

Kui Har-Baliga saab soundi mõnnamaks teha ja see näitab kogu protsessi väga detailselt, siis BBE Sonic Maximizer teeb samuti soundi mõnnamaks, aga kuidas täpsemalt, see on patenteeritud saladus.

Mis asi on BBE Sonic Maximizer, saab lugeda siit teemast - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=966

Aga kuna nagunii keegi ei viitsi süveneda, siis lühidalt öeldes on Maximizer tehnoloogia, mis upitab basse ja kõrgeid ning vähendab kõrva väsitavaid keskmisi sagedusi. Ja väidetavalt teeb veel üht koma teist. Tulemuseks igatahes see, et muusika kõlab avaramalt ja ilusamalt.

Mul on Maximizeri riistvaraline versioon olemas ja mingi aeg ka kasutasin seda pidudel oma kõrtsifonode protsessimiseks. Tulemus oli väga hea, ainumas, et tüütu oli mingit lisakarpi õhtust-õhtusse kaasas tassida, juhtmeid ühendada jne.

Võimalus on osta asja plugina versioon ja failid juba kodus arvutis ära protsessida. Sellega on aga see häda, et Maximizerit müüakse vaid koos terve rea mulle mittevajalike pluginatega ja niisama tühja ei raatsi 150 dollarit kulutada.

Seda enam, et BBE tehnoloogiat leiab ka iOS-i äpi kujul vaid mõne euro eest ja ka suisa tasuta. Vastavate äppidega on aga jälle see häda, et need on kahjuks laval kasutamiseks üsna sobimatud.

Nii pöördusingi taas oma vana hea Har-Bali juurde, et sellega täpsemalt analüüsida, mida kasulikku BBE Maximizer siis soundiga ikkagi teeb? Sest oli selge, et legendide kõrval, mida nad ise levitavad, on peamine efekt siiski lihtlabases ekvalaiseris. Ja pole EQ-d, mida ei saaks Har-Baliga emuleerida.

Lasin ühe oma kõrtsifonodest Maximizerist läbi, keerates soundi selliseks, et oleks mõnna ja salvestasin arvutisse. Siis avasin nii selle, kui ka originaalfaili kõrvuti Har-Balis.

Pilt

Roheline graafik on originaal, punane aga BBE fail. BBE protsessing on siin kenasti näha - on sujuvalt vähendatud sagedusi vahemikus 200 Hz kuni 3 KHz, pisut upitatud kõrgeid sagedusi vahemikus 3 kuni 10 KHz. Basse on natuke tõstetud ja päris kõrgeid alates 10 KHz on lõigatud.

Väga lihtne oli siinsamas Har-Balis roheline graafik punasega identseks lohistada ( niimoodi Har-Balis töö käib ). Tulemus - failid said ka kõlalt sarnaseks. Tõsi, jäid siiski teatud erinevused nüanssides, sest mulle tundub, et BBE lisab ka natuke kompressiooni ja ka moonutusi ( täiendavaid harmoonilisi ).

Aga EQ-kõver on BBE puhul igatahes üsna labane ja lihtne. Ei mingit müstikat!

Edasi tekkis mul mõte, et kui see BBE järgi modelleeritud Har-Bali kõver salvestada ( Har-Bal seda võimaldab ) ja kasutada seda teiste mu fonode juures, kas saan jätkuvalt sama hea tulemuse, kui BBE-ga protsessides?

Tegin veel mõned vastavad testfailid ja võrdlused ning oh rõõmu - asi tõesti töötab!

Har-Bal ruulib! :-)
Kasutaja avatar
Manchoa
Äss
Äss
Postitusi: 184
Liitunud: 23 Veebr 2010, 08:59

Re: Har-Bal versus BBE Sonic Maximizer

Postitus Postitas Manchoa »

Mina kasutan BBE Sonic Maximizerit rauas ja livedel ja pean tunnistama, et olen väga rahul. Kui apraat sisse lülitatud tekib küsimus, et mis ta siis nagu teeb aga lülita ta siis korraks välja ja saad kohe aru.
Aparaat on pandud puldimja Pa vahele seega mōjutab kogu saundi.

Pilt
TY
Vasta