Mis asi on Har-Bal, selle kohta saab lugeda siit teemast - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=3&t=18
Aga kuna nagunii keegi ei viitsi süveneda

Kui Har-Baliga saab soundi mõnnamaks teha ja see näitab kogu protsessi väga detailselt, siis BBE Sonic Maximizer teeb samuti soundi mõnnamaks, aga kuidas täpsemalt, see on patenteeritud saladus.
Mis asi on BBE Sonic Maximizer, saab lugeda siit teemast - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=966
Aga kuna nagunii keegi ei viitsi süveneda, siis lühidalt öeldes on Maximizer tehnoloogia, mis upitab basse ja kõrgeid ning vähendab kõrva väsitavaid keskmisi sagedusi. Ja väidetavalt teeb veel üht koma teist. Tulemuseks igatahes see, et muusika kõlab avaramalt ja ilusamalt.
Mul on Maximizeri riistvaraline versioon olemas ja mingi aeg ka kasutasin seda pidudel oma kõrtsifonode protsessimiseks. Tulemus oli väga hea, ainumas, et tüütu oli mingit lisakarpi õhtust-õhtusse kaasas tassida, juhtmeid ühendada jne.
Võimalus on osta asja plugina versioon ja failid juba kodus arvutis ära protsessida. Sellega on aga see häda, et Maximizerit müüakse vaid koos terve rea mulle mittevajalike pluginatega ja niisama tühja ei raatsi 150 dollarit kulutada.
Seda enam, et BBE tehnoloogiat leiab ka iOS-i äpi kujul vaid mõne euro eest ja ka suisa tasuta. Vastavate äppidega on aga jälle see häda, et need on kahjuks laval kasutamiseks üsna sobimatud.
Nii pöördusingi taas oma vana hea Har-Bali juurde, et sellega täpsemalt analüüsida, mida kasulikku BBE Maximizer siis soundiga ikkagi teeb? Sest oli selge, et legendide kõrval, mida nad ise levitavad, on peamine efekt siiski lihtlabases ekvalaiseris. Ja pole EQ-d, mida ei saaks Har-Baliga emuleerida.
Lasin ühe oma kõrtsifonodest Maximizerist läbi, keerates soundi selliseks, et oleks mõnna ja salvestasin arvutisse. Siis avasin nii selle, kui ka originaalfaili kõrvuti Har-Balis.

Roheline graafik on originaal, punane aga BBE fail. BBE protsessing on siin kenasti näha - on sujuvalt vähendatud sagedusi vahemikus 200 Hz kuni 3 KHz, pisut upitatud kõrgeid sagedusi vahemikus 3 kuni 10 KHz. Basse on natuke tõstetud ja päris kõrgeid alates 10 KHz on lõigatud.
Väga lihtne oli siinsamas Har-Balis roheline graafik punasega identseks lohistada ( niimoodi Har-Balis töö käib ). Tulemus - failid said ka kõlalt sarnaseks. Tõsi, jäid siiski teatud erinevused nüanssides, sest mulle tundub, et BBE lisab ka natuke kompressiooni ja ka moonutusi ( täiendavaid harmoonilisi ).
Aga EQ-kõver on BBE puhul igatahes üsna labane ja lihtne. Ei mingit müstikat!
Edasi tekkis mul mõte, et kui see BBE järgi modelleeritud Har-Bali kõver salvestada ( Har-Bal seda võimaldab ) ja kasutada seda teiste mu fonode juures, kas saan jätkuvalt sama hea tulemuse, kui BBE-ga protsessides?
Tegin veel mõned vastavad testfailid ja võrdlused ning oh rõõmu - asi tõesti töötab!
Har-Bal ruulib!
