SPL Vitalizer MK2-T - soundiprotsessor

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

SPL Vitalizer MK2-T - soundiprotsessor

Postitus Postitas raen »

Kui mingile asjale on nimeks pandud näiteks "Maximizer" või "Energizer", siis võib juba ette arvata, et tegu on mingi ilge keemiaga. SPL Vitalizer vastab selles mõttes nendele ootustele igati, et üledoseerida on sellega väga lihtne.

Aga mida see üldse teeb?

Vitalizer on minu arvates eelkõige mastering protsessor, kuigi SPL väidab, et seda saab edukalt kasutada ka üksikute träkkide puhul. Vitalizer sisaldab endas bassisageduste kompressorit, kõrgete sageduste EQ-d ja lisaks ka stereo laiendajat. Aga neljas ja minu arvates kõige olulisem moodul on siin keskmiste sageduste "puhastaja". Just see sõna iseloomustab kõige paremeni seda, mida Vitalizer teeb. Muusika miksimise juures on ju tüüpiline, et kuna enamuste soundide domineerivad sagedused jäävad sinna keskmiste sageduste kanti, siis mida rohkem sa sounde miksingusse lisad, seda rohkem on kokkumix keskmiste sageduste regioonis "ülerahvastatud", tekivad resonantsid ja vilinad. Kõige selle tulemusena on mixingu üldpilt mudane ja väsitav kuulata.

Vitalizer väidetavalt oskab neid üksteise alla mattunud sagedusi ajas pisut nihutada, mille tulemusena muutuvad kuuldavaks ka varem peidus olnud soundid.

Teine aspekt on, et inimese kõrv on keskmiste sageduste osas tundlikum ja selleks, et üldmix tunduks kenasti balansis, tuleb vastavalt Fletcher-Munsoni kõverale keskmist otsa vähendada ja basse-kõrgeid tõsta.

Seda kõike Vitalizer teebki, arvestades seejuures, nagu SPL väidab, inimese kuulmise psühhoakustilisi ning audiomeetrilisi eripärasid.

Pilt

Vasakult esimene potekas on DRIVE. See on siis sisend-tundlikkus ja reeglina võiks see jäädagi nulli. Kui protsessitav fail on aga väga vaikne, siis saab DRIVE-potekaga sisend-nivood lisada. Või vähendada, kui asi kipub klippima.

Järgmine potekas on BASS. Mina saan asjast nii aru, et see muudab bassisageduste EQ kuju. Ehk siis, võimaldab sujuvalt valida erinevate EQ-presettide vahel. Mida rohkem potekat vasakule keerad, seda "hägusemaks" ja "bassisemaks" muutub sound, lisandub rohkem just neid kõige madalamaid bassisagedusi. Paremale poolele keerates aga bass puhastub, muutub konkreetsemaks ja täpsemaks ning päris madal tümin kaob. Kella 12 peal on aga mooduli OFF-asend.

COMPRESSION. See on ühe-nupu-kompressor. Mida rohkem potekat peale keerata, seda rohkem kompresseerib. Sinine GR-tuluke näitab visuaalselt, kas ja kui palju. Vasakule lõpuni keerates on OFF-asend.

Nii BASS kui COMPRESSION toimivad vaid bassisageduste ribas, aga segaseks jääb minu jaoks, millises sagedusvahemikus täpsemalt.

Järgmine potekas on MID-HI-TUNE. Sellega saab valida sagedusriba seda keskpunkti, mille juures toimib järgmine potekas PROCESS.

PROCESS on üks väga põnev potekas ja teeb mitut asja korraga. See tõstab ühel ajal bassisagedusi ( vastavalt sellele, millise kujuga soundi sa valisid BASS-potekaga ) ja ühtlasi vähendab keskmisi ning tõstab kõrgeid sagedusi ( vastavalt selle sageduste punkti juurest, mille sa valisid MID-HI-TUNE potekaga ).

LC-EQ ja INTENSITY käivad paaris. Esimesega määrad ära selle kõrgete sageduste keskpunkti, mille juures on protsessing kõige intensiivsem ja teisega siis valid, kui palju protsessingut lisatakse.

STEREO EXPANDER laiendab stereopilti.

OUTPUT-potekaga saad väljundit vähendada, kui pisike OVL-tuluke peaks süttima. Reeglina see süttib, sest kuivõrd basse-kõrgeid tuleb juurde, siis ka üldnivoo kipub tõusma.

Kuigi esmapilgul võib Vitalizeri tööpõhimõte tunduda natuke ebatraditsiooniline, siis mõnda aega nuppudega mängides saab üsna ruttu pihta, mida miski teeb. Siin ei ole peidetud ja keerulisi menüüsid, kõik on korraga visuaalselt haaratav.

Seda, et plugin on tegelikult füüsilise aparaadi virtuaalne koopia, rõhutab ka fakt, et potekaid ei saa tüürida arv-väärtusi trükkides - saad ainult potekaid keerata nagu päris Vitalizeril.

Tuleb ära märkida, et plugina kõrge hind väljendub ka kasutusmugavuses - potekad liiguvad täpselt ja "raskelt", välistatud on võimalus, et kogemata tehtud valeliigutuse või topeltkliki tagajärjel mõni nupp valesse asendisse kargab.

Potekaid saab keerata hiire vasakut klahvi all hoides või siis hiire rullikuga, sealjuures SHIFT-klahv võimaldab peenhäälestust.

Kokkuvõtteks - kui lugeda arvamusi, siis üsna palju on Vitalizeri kohta kriitikat, et see teeb soundi liiga teravaks ja keemiliseks. See on tõsi - väga lihtne on üledoseerida, eriti, mis puutub LC-EQ moodulisse. Sama ka COMPRESSION-iga, kui sellega ülepingutada, on elu muusikast kadunud. Aga see on kõigi taoliste protsessoritega nii - mõõdukus olgu reegel. Pealegi, ei pea ju üldse kasutama kõiki Vitalizeri mooduleid, kui muusika seda ei vaja.

Aga Vitalizeri sageduste üldpilti puhastav võime on hämmastav - kõik, mis enne oli "harsh", mudane ja kõrva väsitav, nihkub tahaplaanile ja pilt muutub konkreetseks ning siidiseks. Ja seda kõike vaid paari nuppu liigutades.

Muljetavaldav on ka stereo laiendaja - tüüpiline on selliste protsessorite puhul, et mida rohkem seda lisada, seda hullemaks läheb olukord asja monos kuulates. Vitalizeriga aga võid stereo laiendaja kasvõi põhja keerata, monos kuulates ei muutu mitte midagi. Kuidas nad selle saavutanud on, ei tea.

Aga parem on üks kord ise kuulata, kui kümme korda lugeda - tõmmake tasuta 12-päevane demo, keerake BASS näiteks kella 2-e peale, MID-HI-TUNE kella 11-ne peale ja PROCESS näiteks kella 10-e peale, ülejäänud potekad las jäävad lähteasendisse ning kuulake, kas läks elu ilusamaks!
Vasta