LR Baggs M1 - akustiku magnethelipea

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

LR Baggs M1 - akustiku magnethelipea

Postitus Postitas raen »

Piezo-element on üks vägagi populaarne meetod akustilise kitarri helindamisel. Ja on seda põhjusega - esiteks on seda üsna lihtne paigaldada ja see ei muuda pilli välimust, olles seal roobi all täiesti märkamatu. Teiseks annab see päris hästi edasi pilli keelte ja korpuse koos vibreerimisel tekkivat heli.

Aga see sound on spetsiifiline piezo-heli - veidi kile, kuiv ja plõnksuv. Ja kuna mul on elu jooksul olnud mitmeid piezoga akustikuid, siis hakkasin ma otsima puht soundilise vahelduse mõttes mõnd muud lahendust.

Jättes kõrvale keerukamad piezo+mikker-süsteemid ja ka digitaalsed emulatsioonid, siis lihtsaim alternatiiv piezole on magnethelipea. Üks neist taolistest on LR Baggs M1.

Pilt

Neid pakutakse aktiivseid ( patarei toitega ) ja passiivseid. Kuna mina soovisin võimalkult hooldusvaba lahendust, siis valisin passiivse variandi. Tõsi, viimase puhul tuleb arvestada, et selle väljundsignaal on oluliselt nõrgem, vaja on kindlasti mingit eelvõimu sinna järele. Ja sound sõltub ka, võrreldes aktiivse vennaga rohkem sellest, milline on kitarrile järgneva riista sisendtakistus, juhtme pikkus ja kvaliteet jne.

Aga olgu siis aktiivne või passiivne, M1-e teeb ihaldusväärseks see, et erinevalt tavalistest akustiku magnethelipeadest, mis püüavad vaid keelte võnkumist, püüab ja helindab M1 ka kitarri korpuse vibratsiooni. Tegu on humbucker-tüüpi helipeaga, mille üks mähistest on lisaks müra summutamisele pandud seda funktsiooni täitma.

Ja teeb seda üsna edukalt - kui tavaline akustiku helipea jääb paratamatult üsna üheplaaniliseks ja on pigem elektrikitarri soundiga, siis M1-e heli on märksa rikkam ja ruumilisem - http://www.vaikene.net/raen/musa/LR_Baggs_M1.mp3

Keelte all olevate "postikeste" ( ma ei leia paremat eestikeelset sõna ) kõrgust reguleerides saab keeled kenasti võrdselt kõlama ja komplektis on ka vajaliku pikkusega lisapostikesed, juhuks kui on soov kasutada elektrikitarri keeli, või siis ilma mähiseta G-keelt.

Ajutiseks kasutamiseks sobib kaasasolev pikk juhe, aga olemas on ka kõik statsionaarseks paigaldamiseks vajalikud juhtmed-pesad jms.

Kokkuvõtteks - on selge, et akustiline kitarr on AKUSTILINE instrument ja iga katse üritada seda mingil moel elektriliseks muuta, on kompromiss. Kompromiss soundi arvelt. Piezo pole paha lahendus, aga magnethelipea, näiteks selline, nagu seda on LR Baggs M1, on samuti igati pädev.

Magnethelipea pluss on ka see, et seda saab soovi korral paigaldada vaid ajutiselt ja igaüks saab sellega hakkama. Miinuseks on aga see, et kõla-ava on hõivatud ja pilli välimus sellega muutunud.

Aga kõige lõpuks üks kusagilt kuuldud mõte - kui tahad laval head akustiku soundi, võta Fender Stratocaster! Oma tõde on siin täitsa olemas - akustik on ja jääb paratamatult natuke õrnaks ja õhuliseks pilliks, mis kipub ägedama peomöllu sisse ära kaduma. Clean elektrikas täidab sama rolli märksa veenvamalt.
Vasta