Ketron SD1000 - soundimoodul

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Ketron SD1000 - soundimoodul

Postitus Postitas raen »

Pilt

Itaalia firma Ketron on üks huvitav tegelane. Erinevalt kolmest suurest jaapanlasest ( Yamaha, Roland, Korg ) ajab Ketron vaikset nishi-rida ja keskendub pigem proffessionaalsetele sooloartistidele, karaoke korraldajatele ning restorani- ja pubimuusikutele. Reaalses elus tähendab see siis seda, et Ketroni soundid on optimeeritud laivis kasutamiseks - need on võrdlemisi lihtsad ja selged, mitte üleliia protsessitud ega "stereos" ja nad ise ütlevad, et need on "best natural sounds". Ja kui lugeda pubimuusikute foorumeid üle ilma, siis Ketron on tõesti väga kõrgelt hinnatud ja kvaliteetne kaubamärk. Tõsi, oma mööndustega - kuna firma on väike ja ressursse vähe, siis pole vb tootetugi piisavalt kiire ja ka tootmine ise pole mitte kõige jõudsam.

2013 aasta kevadel jõudis poodidesse nende uus soundimoodul SD1000. See on eelmise mudeli SD2 täiendatud ja parendatud versioon. Lisatud on nii sounde kui ka jõudlust ja funktsionaalsust. Vaatame lähemalt -

SD1000-e ROM on 256 MB ( versus SD2-e 64 MB )
Kuidas on polüfoonia lisandumisega, see on natuke mulle segane, sest märgitud on 128 nooti, aga kuna SD1000-l on tegelikult sees kaks sõltumatut soundikivi ( ja seega ka 2 x 16 MIDI kanalit korraga ), siis ma kipun arvama, et ühe kivi polüfoonia on siiski vaid 64 nooti.

Audio OUT on tavaline RCA, mis jagab kõrvaklapi väljundiga volume-slaiderit. Väljundnivoo ei ole just üleliia tugev, jäädes alla näiteks mu Roland GW-8 väljundile.

SD1000 võib saada toidet nii vooluadapterilt, kui ka USB MIDI kaudu arvutist. On olemas ka tavaline MIDI IN, ja ka MIDI THRU pesad.

Korpus on soliidne alumiinium, mis aga mulle ei meeldi, on see, et montaazhplaadile kinnitatud pesad ja nupud ulatuvad korpusest läbi üsna toestamatult. Hooletu käsitsemisega on üsna reaalne need aja jooksul katki logistada.

SD1000-l on 4 soundipanka, igas vastavalt 128 soundi. Esimene pank on puhas General MIDI, ülejäänud kolm on laiendused. Mida öelda? Soundid on tõesti väga puhtad ja poleeritud. Ja mis peamine - siin pole mingeid tarbetuid ufo-sounde, kõik mis on, on General MIDI, kõige paremas tähenduses. Aga kõik vajalik on olemas, ka näiteks igasugused põnevad glissandoga latino-trompetid jms.

Meeldib, et juba factory soundid on omavahel hästi sobituvad ja balansis. On tunda, et keegi on vaevaks võtnud asjad läbi kuulata ja paika ajada.

Siin on 47 trummikomplekti. Taaskord, siin pole väga modernseid klubisämpleid, samas aga ei piirdu valik elektroonilise poole pealt ka vaid ajast ja arust Roland DR-909 soundidega.

Aga põhiline, et on olemas väga head akustilised trummid, nende hulgas ka nii jazziliku sahinaga brush-kitid, kui teravama harja-nätakaga country-kitid. Umbes pooled kitidest on nn. "live drum modeling", mis reaalselt tähendab seda, et ka sama velocity väärtuse juures trigerdatakse erinevaid sämpleid ja see annab elu juurde.

Ka trummid on väga maitsekalt koostatud, siin pole kitide vahetamisel ebameeldivaid volume- jm üllatusi. Hea on näiteks ka see, et akustilistel komplektidel on snare-drum valjem ja kick pigem vaiksem, elektroonilistel on kick rohkem domineeriv ja see annab lugudele just õige aktsendi. Kõik komplektid on General MIDI skeemi järgi, seega kõik omavahel asendatavad ja sobituvad.

Kuidas seda moodulit kasutada?

Kogu juhtimine käib üle MIDI, seega on ainuke võimalus see karp ühendada kas arvutiga, või siis kontrolleriga, millel on piisavalt MIDI-käskluste andmise võimekust.
Kuna mingit displayd jm siin pole, siis jääb vaid kuulata, kas ja kuidas asjad kõlavad ja vajadusel MIDI kaudu sounde vahetada ning parameetreid muuta. Kui soundi preset(id) endale arvutis salvestada, siis hiljem selle ellukutsumisel võtab SD1000 juba automaatselt vajaliku setupi. Tõsi, alguses on ikka päris palju user manualis näpuga mööda soundinimekirjade ja MIDI-käskluste ajamist.

Aga nagu öeldud, on siin soundid juba tehase setungis igati balansis, nii, et sain oma kõrtsifonod enamvähem pimesi läbi lasta, ainult trummidel pidin natuke reverbi vähendama, seda oli minu maitsemeele jaoks pisut liiast.

Tuleb arvestada, et erinevalt virtuaalsete instrumentide kasutamisest, ei saa riistvaralise mooduli puhul kasutada mixdown funktsiooni. Lood tuleb kokku lasta reaal-ajas ja see on kahtlemata pisut tülikas. Teisest küljest aga - ma pole ise küll teinud pimeteste, aga räägitakse, et reaalajas kokkulaskmine annab teatava sügavuse ja definitsiooni, mis tavalise mixdowni puhul kaduma läheb.

Igatahes on selge, et sellist kõrgekvaliteetsest ja hästi tasakaalustatud General MIDI soundikomplekti virtuaalsel kujul ei pakuta ja kes Ketroni sounde tahab kasutada, ei pääse mooduli ostust ja mõningatest selle kasutamisega seonduvatest ebamugavustest.
Vasta