Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

Sai hiljuti soetatud pealkirjas mainitud kombo võim. Tegu siis all tube võimuga, ehk teisisõnu-mingeid transistore ja op võimendeid sees ei tohiks olla, ainult lambid. Võimendi koosneb 3-st lambist: eelastmes kaksiktriood 12AX7, lõppastmes 2 lampi EL84. Võimendi väljundvõimsus on 15w, saab lülitada ka 4w peale kui tahta tekitada moonutust väiksemal helitugevusel. Valjuhäädiks on 10" Celestion. Kaalub 11,8 kg, seega suhteliselt kerge. Ka välimus on meeldiv.
Võimendi on suht lihne, nuppudest on võimendi peal: volume, bass response, tone, lüliti 15W/4W, ning loomulikult toitelüliti. Tone nupp peaks kirjade järgi reguleerima kõrgete, keskmiste ja basside tasakaalu. Ma ei oska öelda, mispidi ta keskmisi muudab, aga päripäeva keerates läheb heli tearvamaks ja basse tuleb vähem, vastupäeva siis vastupidi Umbes nagu kitarri distortionpedaalide tone nupp. Bass response on pööratav 4-a astmeline lüliti. Vasakul ääres kiri "American", paremal "British" ning kaks vahepealset asendit. Õpetuse järgi peaks vasakul asendis basse vähem olema ja paremal rohkem, tegelikult on asi vastupidi. Aga igaljuhul mõlemad tooni nupud muudavad tämbrid päris suurtes piirides ja on kasutajasõbralikud.

Tagaküljel on lisakõlari väljund, samuti jookseb põhivaljuhääldi juhe koos pulkpistikuga tahaküljele, et see vajadusel lahti ühendada. Lampvõimendi kasutajad muidugi ilmselt teavad, et lamvõimendit ilma valjuhääldi või seda asendava load boxita käima panna ei tohi!!! Samuti on tagaküljel valjuhääldite takistuste lüliti: 4, 8 ja 16 oomi. Lisaks on veel xlr pesa, mis on emuleeritud kõlari väljund. See siis juhuks kui pole võimalik või tahtmist valjuhääldi eest mikrofoniga heli võtta, sealt pesast pesast saab kätte parema karakteristikuga signaali kui näiteks tavalisest liiniväljundist. Reeglina sisaldab selline väljund passiivfiltreid, mis lõikavad maha kõrgemad sagedused ja ilmselt ka päris madalad, üritades anda valjuhääldi sarnast karakteristikut. Simulaatori-emulaatori väljund võetakse väljundtrafo pealt, seega annab ta edasi võimendi lampide ja trafode moonutused, nimetatud moonutused on vajalikud kitarri heli koloreerimiseks ja pole üldse mitte halvad. Miinuseks sellise väljundi puhul on asjaolu, et edasi ei anta valjuhääldi enda moonutust ja täpset karakteristikut, mida on võimalik kinni püüda valjuhääldi ette asetatud mikrofoniga. Aga igal juhul, hea et selline väljund olemas. Väljundi kõrval on ka nupp-ground lift. See nupp katkestab galvaanilise ühenduse võimendi ja väljundi vahel. See on vajalik juhul kui tekivad mürad topeltmaanduste kaudu. Andes signaali väljundist pulti, tekib 2 maandust: läbi toitejuhtme ja läbi signaali juhtme, nende potensiaalide erinevus tekitabki müra. Lülitiga saab katkestada maanduse väljundi ja võimendi vahel, seega on võimendi ja helipult maandatud ainult läbi toite kaablite.


Nüüd siis praktika juurde. Võimendi teeb puhast ja tugevat heli oma 15w kohta. Keskmise suurusega pubis (Pärnu Kentuki Lõvi) esinedes fonogrammbändiga, kus kogu muu asi tuli läbi 4-a subwooferi ja kahe satelliidi, ning mängides tantsuks, ehk siis mitte just ülemäära vaikselt, jäi võimendil võimsust ülegi. Moonutusse ei läinud ja eest saalist oli kohati isegi liiga vali. Võimendi asetses põrandal mu selja taga. Bassiheli oli meeldivalt kandev, ei läinud mudaseks, muud sagedused ka hästi kuuldavad.

Tegin kodus ka mõned võrdlused:

1: Kustom vs 15w transistor Squier Champ 15, 8 tollise valjuhääldiga. Nagu arvata võis, on lampvõimendi mahlakam, transsvõim tundus kiledam ja elutum. Samuti teeb sama võimas lampvõimendi valjemat heli kui transistorvõimendi, seda oma pehmema moonutuse tõttu.
2: Kustom vs kitarr analoogsimulaatoriga pulti. Simuks kasutasin AMT Distrationit, mis on Sans Amp GT-2 kloon. Võimendiga meeldivam ja kandvam bassiheli, simulaatoriga kippus bass mudasemaks minema.
3: Kustom läbi enda simulaatori pulti, vs AMT simulaator. See katse pole nüüd päris õige, kuna keerasin võimendit minimaalselt peale, et mitte kuulda heli võimendi enda valjuhääldist. Valjuhääldit vaigistada ei saanud load boxi puudumise tõttu. Eriti suurt vahet ma ei märganud, vb jällegi selgem bassiheli. Väiksed tämbrierinevused loomulikult olid, kuna tooniahelad ju erinevad. Aga nagu mainisin-katse pole päris õige, sest õiget heli hakkab lampvõimendi alles siis tegema kui ta korralikult lahti keeratud ja lõpulambid töötavad maksimaalse võimsuse lähedal. Juhtmega ühendades tuli pulti ka 100 HZ müra sisse. Ground lift siin ei aidanud. Müra vähenes veidi, kui lülitasin võimendi 4W peale. Õnneks aga müra suurus ei sõltunud võimendi vol nupu asendist, seega õiges režiimis, kui vol nuppu on võimendist rohkem peale keeratud ja puldist vähem, pole müra eriti märgatav. Praegu oli ju puldi kanal väga tundlikuks reguleeritud. Olen korra livel ka juhtmega pulti ühendanud ja häirivat müra ei märganud. Kahjuks livel ei saanud eest kuulata, kuidas kitarriheli kõlab. Pannes kõrva valjuhääldi juurde, ei kuulnud ka müra, seega mikrofoniga heli püüdes ei tohiks seda probleemi esineda.
Kuna mul korralikku mikrit käepärast polnud jäi mikriga pulti ühendamise katse ära.

Kokkuvõtteks võib öelda, et olen ostuga rahul, võimendi täidab oma funktsiooni ilusti ja minu vajadused ja nõudmised on hetkel täidetud :)
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas randal »

Kõlab positiivselt. Kuidas plokkidega läbi saab, Sul ju ühtteist ikka käib sinna ette?
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

randal kirjutas:Kõlab positiivselt. Kuidas plokkidega läbi saab, Sul ju ühtteist ikka käib sinna ette?
Koos häälestajaga 7 plokki :) Läbi saab samahästi, nagu AMT simuga pulti mängides, selles osas mingit vahet pole. Mulle on üha enam hakanud meeldima ka see 4W režiim. Laval on tihti olukordi, kus võimu ei saa või ei taha valjuks keerata, selles asendis saab lambid viia küllastusele rutem, et saavutada õige, lahtikeeratud võimu saund.
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas randal »

Jahah, see on põhjus, miks ma oma lambikombo headiks ja kabinetiks ümber ehitasin ning väikse bändi jaoks transsvõimu kasutusele võtsin :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

Ei saanud sellest põhjusest päris hästi aru. Transsvõimu saund ju hoopis teine, samahästi võid simuga pulti mängida. Transsvõimul rohkem monitori funtsioon ju, seda lambi pehmet moonutust sa sealt ei saa. Ja miks head ja cabinet eraldi?
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas randal »

Kusjuures, tead, see on kahe otsaga asi. Päris teine ei ole, ja moonutus pole tingimata eesmärk omaette.
Vaata, mu kombo sai omal ajal põhjaliku ümberehituse osaliseks, ja minu sooviks oli, et see jääks võimalikult lõpuni võimalikult cleaniks. Kogu eelvõimu osa ehitati fenderi-laadseks ringi ning lõputrafo läks vahetusse. Teatud juhtudel suudan ma selle küll ka kärisema ajada natuke, kuid siiski, lambidraiv pole hetkel eesmärk omaette. Mis mulle selle juures meeldib, on saundi suhteline pehmus, arvestades, et klassikaline tele on kohati suht kile instrument.
Ümberehitusest.
Mind ei rahuldanud ühel hetkel enam kombos olev 10" valjukas, mis polnud muidugi ka mingi eriline pärl. Ja juba pikemat aega oli olemas idee asjale üks kabinet juurde tekitada. Ning vahel on ju ka variant kuhugi ülesastumisele sattudes, et kohapeal on mõni kabinet olemas, mis säästab taas mõne kilogrammi tassimisest. Seega, niipea kui tekkis majapidamisse üks 12" oversized kabinet, ehitasin kogu asja ringi. Tulemust oled Sa piltidel näinud. Praegu on mul võimalus kasutada kas emba-kumba kabinetti vastavalt vajadusele ja ruumi suurusele või siis ainult headi kaasa tassida.
Lambi, transi ja simu erinevusest.
Põhimõtteliselt erinevust kuuldavas saundis ei ole, erinevus kui niisugune tekib lõppmoonutuses, mis minu jaoks hetkel vajalik ei ole. Erinevaid simusid olen proovinud, aga nende response on kohati nagu väheke... ma ei teagi, vastuvõetamatu minu jaoks. Transikaga ma nagunii ruumi ei täida, seega pole mul sealt suurt võimsust vaja. Aga, mängu tuleb taas üks eraldi muutuja: valjukas. Mis omakorda muudab kogu asja oluliselt dünaamilisemaks. Seega ei lase ma sealt midagi juhtmega pulti, vaid võtan mikriga, ja saavutan üsna hää tulemuse. Lisaks, see võim, mis mu kätte juhuslikult sattus, on veel väga vanast transisarjast, ja mina ei tea, mida fenderi poisid sellega tegid, kuid ma suudan suht adekvaatse response'i sealt kätte saada.

Küsi juurde, kui midagi segaseseks jäi, ma jõuludest ümmargune ja hüplev :D

Edit:

Seda muidugi unustasin öelda, et ma kasutan neid ka täiesti erinevatel juhtudel: kahemehelisena väljas käies piisab mulle transikast täiesti, kasutan servast ka monitorina, suurte bändidega aga on lambikas kasutusel :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

Olles nüüd mitu mängu teinud võimuga 4w asendis, ning juhtmega pulti kabineti simulaatori väljundist, tundub et heli on mahlakam küll kui AMT simulaatoriga pulti mängides. Ütlen-tundub, kuna laval pole saanud AB testi teha. See mahlakus tuleb ilmselt sellest, et lambi moonutusel tekivad paarisarv harmoonilised ja puuduvad paaritud. Transistoridel on vastupidi. Paarisarv harmoonilised on meeldivamad kõrvale kui paaritud. Teatavasti moonutavad võimendid ka siis kui me seda veel kõrvaga ei kuule. Lugesin HI-Fi foorumist, et audiofiilid eelistavad sama asja pärast lampvõime ja nendel on ju n.ö puhas heli.
Kindlasti saaks veel parema tulemuse, kui võimendi lülitada 15w peale ja heli võtta mikrofoniga, siis hakkavad rolli mängima ka trafo küllastus ja valjuhääldi karakteristik ja moonutus, nagu oma esimeses postituses kirjutasin.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas raen »

Nagu ma aru sain, tuleb ka emuleeritud väljund pärast trafot? Idees peaks siis ainuke faktor, mis saamata jääb, olema ainult see valjuka ja kapi sound. See pole aga minu arvates pisikestes pubitingimustes mingi oluline kaotus

PS. Lambimoonutus on jah ikka palju mõnsam kuulata, kui transs. Sellepärast pole ka Sansampi kärin mitte kõige parem, kuigi pedaal ise on ju täitsa hea
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

Just nimelt-peale trafot, ehk siis trafo sekundaarmähise pealt. Selle 15w puhul pidasin silmas, et ilmselt siis küllastuks trafo rohkem kui 4w puhul, aga see vaid oletus :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas raen »

No siis tuleb valjuka asemele "pime" panna ja keevitad nagu torust tuleb :-)
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas randal »

Jah, att vahele ja olemas :) Sellisel juhul viitsiks isegi lampi kaasas vedada ja kabineti koju jätta :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

raen kirjutas:No siis tuleb valjuka asemele "pime" panna ja keevitad nagu torust tuleb :-)
No siis ei kuule ju võimu saundi laval, praegune üks eelis on ka see et kitarr on palju paremini kuulda võrreldes sellega kui läbi üldmonitori tuli.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas: No siis ei kuule ju võimu saundi laval, praegune üks eelis on ka see et kitarr on palju paremini kuulda võrreldes sellega kui läbi üldmonitori tuli.
Nojah, kui saad ainult oma kidramängule ja soundile keskenduda ning keegi teine teeb sinu eest saalisoundi, siis on kombo omamine laval kindlasti parim valik. Ma pole ise küll seda praktiseerinud, aga kunagi katsetasin akustikuvõimuga pubides, lisaks siis PA-le ja oli küll üsna raske laval aru saada, kui palju seda kombosoundi saali jõuab ja kui palju teda üldvõimu lasta vaja on. Loobusin üsna pea, seda enam, et ega akustikuvõim akustiku soundile midagi eriti ka juurde ei anna, erinevalt elektrikidra lampkombost, millest ka emuleeritud väljundi kaudu võetuna on kidrasoundile palju kasu.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas Ivar »

Eks ta harjumise asi on, aga saab hakkama, vanasti sai palju võimuga laval mängitud ja polnud häda midagi :)
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kustom Defender V15 - kitarri lampvõimendi

Postitus Postitas randal »

No vahe on ka selles, kas muu kraam tuleb fonost või elus bändist :) Suure bändiga on kindlasti parem, kui kidra eraldi jookseb, väiksega kasutan samas kõrvamonitori :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta