Power conditioner - on sellisest abi ka?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Power conditioner - on sellisest abi ka?

Postitus Postitas raen »

Mida rohkem igast kallist heli- jm tehnikavärki kokku osta, seda mõistetavam on ju mure, et kas mõnes kahtlase elektrivarustusega esinemispaigas pole äkki ohtu oma hinnaline tehnoloogia läbikärsutada?

Sellise mure leevendamiseks müüakse aparaate, mille nimi on power conditioner. Tuntuim selliste tootja on Furman - http://www.furmansound.com/

Kas sellisest aga reaalset abi ka on? Ühest teemakohasest foorumist leidsin väga asjaliku kommentaari, kopeerin selle siia ka -

Power conditioners fix problems that don't exist. They have RF filters but your gear does too. They have a surge suppresor that works for one power surge (maybe) and then is useless and doesn't let you know it's been used up....unless it catches fire inside the case. Power conditioners DO NOT regulate voltage. Voltage regulators regulate voltage. The problem with voltage regulators is that they regulate voltage by drawing more and more current (amperage) as voltage drops. If you're plugged into a 15 or 20 amp house circuit, for instance, and your gear is already drawing 12 or 15 amps, any drop in voltage great enough to warrant the expense of a voltage regulator could increase the current draw high enough to trip the circuit breaker. Now you've got zero volts.


Ehk kokkuvõtteks, suvaline ülekoormuskaitse, näiteks selline, mis on Euronicsist ostetud pikendusjuhtme sees, kaitseb täpselt sama palju ( vähe ), kui spets hinnaline power conditioner ja sarnaselt Furmanile toimib asi AINULT siis, kui seinakontaktis on korralik maandus olemas.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Power conditioner - on sellisest abi ka?

Postitus Postitas Ivar »

Üsna ohtlik pidi olema generaatori toide juhul kui geneka kütus saab otsa ja ta seiskub. Tean kahte inimest kellel on aparatuur generaatori pealt läbi lastud. Kui loogiliselt mõelda, siis tekib küsimus-miks geneka seiskudes aparatuur läbi põleb, pinge peaks ju kukkuma. Hakkasin sellele mõtlema ja arvan põhjust teadvat (see küll minu hüpotees, milles ma kindel pole): kui genekas aeglustub, siis ilmselt kukub ka geneka sagedus ja see on väga ohtlik trafodega seadmetele. Mida madalam sagedus, seda väiksem on trafo reaktiivtakistus (vahelduvvoolutakistus) ja seda suurem vool teda läbib. Kes kahtleb mu väites, mõõtke testriga trafo takistust (testri oommeetri vool on alalisvool) ja arvutage ohmi seaduse põhjal läbiv vool. Võtsin praegu 9v adapteri, millega toidan kidraplokke, selle võimsus on 13,3W. Ohmi seaduse järgi on teda läbiv vool: 13,3/230=57,8 mA. Mõõtsin nüüd testriga alalisvoolutakistust primaarmähisel, milleks sain 383 oomi. Arvutame nüüd voolu, kui sinna anda sisse 230V alalispinget: 230/383=600mA. Seega peaaegu 10 korda suurem!!! Nagu arvata võib sellises olukorras ilmselt lõpetab see toiteblokk kiiresti lepingu koos uhke suitsu-ja tulevärgiga. Räägitakse, et pinge kõikumiste vastu aitavad ups seadmed, mis küll suured ja kallimad, kas nad sageduse muutuse vastu ka aitavad, seda ma ei tea kahjuks. Normaalne oleks muidugi kui genekal oleks peal kaitse, mis pinge või sageduse muutudes, vooluahela katkestaks. Tõsi, impulsstoite puhul sageduse kukkumine vist teda läbi ei põleta, vähemalt ühel mu tuttavatest nii oli-läbi lendasid trafoga seadmed.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Power conditioner - on sellisest abi ka?

Postitus Postitas raen »

Ma soetasin endale sellise, igaks juhuks - http://www.effex.ee/index.php?pg=1&pgr= ... 179&id=815
Vasta