Elektroakustilise kitarri potekad?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Marchrabbit »

#Tõstsin selle teema "Artiklite" alt siia ( Raen )#

Kuidas peaks olema reguleeritud elektroakustilise kitarri potekad? Kitarr on veetud otse mikserpulti ja kasutame läbi puldi Alesis reverb-i plokki. Olen kuulnud erinevaid nõuandeid,et kitarri volüüm,ei tohi liiga peal olla ja kitarri "ekvalaiseri" nupud võiks olla keskel või hoopis "naeratuse" asendis.Ühe nupu otstarve vajaks ka pisut lisaselgitust. Selle nupu nimi on "presence". Tänud ette nõuannete eest. :idea:
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas raen »

Tavalise passiiv-elektroonikaga elektrikitarri puhul omab tõesti volume-poteka asend suurt rolli - seda maha keerates muutub ka pilli sound, näiteks vähenevad kõrged sagedused ja kitarristid kasutavad seda trikki sageli. Samuti saab volume-nupu abil reguleerida kitarrivõimendi sisendi draivi - pillist volumet peale keerates moonutab lampvõimendi rohkem, maha keerates aga on sound rohkem "clean" - jälle väga mõnus ja sageli kasutatav trikk.

Elektro-akustikute puhul see nii pole - volume nupp on puhtalt ainult selleks, et vajadusel saaks pilli väljundit nõrgemaks keerata, kui pillile järgneval seadmel ( efektipedaal vm ) pole sisendi tundlikkust võimalik reguleerida ja asi võib minna moonutama ( elektro-akustiku väljundnivoo on üsna "hot", eriti, kui võrrelda elektrikitarriga ). Näiteks minu puhul, kes ma kasutan akustikuga ka elektikitarrile mõeldud efektipedaale, on see liigtugeva nivoo probleem üsna aktuaalne - täistugevusel akustik peksab kõik elektrikale mõeldud pedaalid "punasesse".

Reeglina aga keeratakse pilli volume siiski alati põhja, ning sinna see ka jääb. Ning pillile järgneva seadme sisendi pealt, olgu selleks siis mingi elektro-akustiku võimendi, mõni efektiprose, või tavaline helipult, timmitakse nivoo paika, et seade moonutama ei läheks.

Seega, teie puhul - pilli pealt volume põhja ja helipuldi gaini-nupust keerake asi paika, et puldi kanal punasesse ei lööks!

Mis EQ-sse puutub, siis minu arvamus asjast on alati see, et elektro-akustik soundib kõige paremeni just täiesti sirge EQ-ga. Vahel, kui keeled on üsna värsked ja kõlavad veel teravalt, võib natuke kõrgeid maha korjata ja samuti võib ka pisut basse vähendada, kui kipub kõmisema. Eriti just bändiga mängides on bassid akustikul liigsed. Selleks on bändis ju basskitarr.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Antti »

Marchrabbit kirjutas:Ühe nupu otstarve vajaks ka pisut lisaselgitust. Selle nupu nimi on "presence".
see muudab soundi iseloomu, üheselt on raske kirjeldada mis täpselt muutub, aga seda "õiget" EQ ja presence asetust ma soovitaks otsida muu lärmi sees, ehk pane oma bäkträk jooksma ja kruti nõnda asi paika. Akustik mis üksi saatepillina kõlab kaunilt ja soojalt ei pruugi bändist välja kosta.
antti
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Ivar »

Sõltub, kus see potekas ahelas asub. Kui ta on kõige lõpus, siis potet maha keerates tekib RC filter (kondeka moodustab kitarrikaabel), mistõttu kõrged sagedused vähenevad. Kui poteka järgi on on madala sisendtakistusega buffer, siis olulist vahet pole. Tõsi, minu akustil on ka potekas kõige lõpus, aga kuna poteka takistus väike (ma ei mäleta, kas 1k või 10k) ja kitarrikaabel kvaliteetne, mistõttu ta mahtuvus väike, siis tekkiva RC filtri lõikeala jääb kõrgemale kui meie kõrvad kuulevad. Eku kohapealt on minu nõuannne-säti ta nii, et kõrvale mõnus kuulata. Mina näiteks tõmban keskmised täiesti maha ekust. Kui esinen üksi, lükkan bassid ka veel peale nii palju kui kannatab, et ei läheks kumisema: Kui bändis bass olemas, siis madalad jäävad keskasendisse. Presence (briljant) on mul põhjas. Presence nupp tõstab mingit kindlat sagedust, reeglina kõrgemas otsas, mis annab pillile sära juurde.
Elektrikitarri volume potekatest võiks pika teema kirjutada,kuidas toimida, et kõrgete kadu oleks minimaalne potet maha keerates, aga see läheb antud küsimuse vastusest kõrvale.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:Kui esinen üksi, lükkan bassid ka veel peale nii palju kui kannatab, et ei läheks kumisema
Akustiline kitarr on oma loomuliku kõla poolest pigem sinna keskmiste ja kõrgemate sageduste kanti jääv instrument. Akustikul basside pushimine on minu arvates sama, kui näiteks olukord - "Ott Lepland ei saanud täna kahjuks tulla, aga meil on Maarja-Liis Ilus ... Lükkame tal bassid põhja, kärab küll!" :-)

Aga jah - mul Ovationil on suisa üks spets nupp, mille sissevajutades pushib basse-kõrgeid ja vähendab keskmisi.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Ivar »

raen kirjutas:
Ivar kirjutas:Kui esinen üksi, lükkan bassid ka veel peale nii palju kui kannatab, et ei läheks kumisema
Akustiline kitarr on oma loomuliku kõla poolest pigem sinna keskmiste ja kõrgemate sageduste kanti jääv instrument. Akustikul basside pushimine on minu arvates sama, kui näiteks olukord - "Ott Lepland ei saanud täna kahjuks tulla, aga meil on Maarja-Liis Ilus ... Lükkame tal bassid põhja, kärab küll!" :-)

Aga jah - mul Ovationil on suisa üks spets nupp, mille sissevajutades pushib basse-kõrgeid ja vähendab keskmisi.
Noh sõltub- kuna pubides, kus olen ainult akustiga mänginud, on ikka päris kõvaks tantsuks läinud, seega annab pushitud bass soundile kõvasti juurde. Mõned aastad tagasi tegime kahe akustikuga, Tol ajal andis paarimehe akust rohkem bassi pushida, mul kippus vilistama-kui tema mängis saatepartiid, oli sound ikka palju paremini täidetud. Õnneks ma mängisin soolosid, aga paaris kohas, kus pidin saatepartiid mängima, oli soundiliselt seis ikka nutune. Rahvas tahab tümakat ja bassi. Akusti mängides kasutan trummi asendajana paremat kätt, mis lajatab vastu kitarrikaant. Tõsi - üle ei maksa pingutada. Kunagi tegin ka hoogsalt kangiefekti, väänates kitarri-käis väike raksakas, samas midagi muud hullu ei juhtunud, jätkasin esinemist. Hiljem kodus avastasin, et pill kääksub kui korpusele vajutada. Kuldar Kalluste avastas pilli seest 4 lahtist ribi, liimis need kinni. Nüüd kusjuures pill ei lähe enam nii kergelt vilesse ka, võimalik, et mõned ribid olid juba varem lahti.
Lõpp läks nüüd veidi teemast välja, aga kokkuvõtteks tahan öelda, et helipilt peab olema täidetud sageduste osas. Kui basskitarri ei ole, tuleb madalam ots nii palju kui võimalik täita akustikuga, muidu kõlab nagu estraad :)
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Tänan vastuste eest. Praegu siis läheks järgmisele katsele sellise seadistusega: volume põhja; presence põhja,treble,midle ja bass keskele. Sealt prooviks siis hakata edasi sättima. Tekkis veel selline kahtlus,nagu kidra patarei. Kas see töötab hästi kuni jääb lihtsalt vait või on oht,et lõpupoole hakkabki moonutama. Saime mängida 4 või 5 korralikku õhtut ja peale seda oli pilli saund paigast ära. Ei aidanud häälestamine ,ega saanud potekatest ka paika. Ülemine ots oli kadunud ja heli oli nagu elektrikitarril. Keeled on veel ka alles poe omad peal.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas Ivar »

Sõltub eelvõimendi ehitusest ja patareist. Mõnel kukub heli järsult ära, mõni hakkab madalama pingega moonutama. Tavaliselt on ak kitarride eelvõimenditel peal ka valgusdiood, mille järgi saab patarei olekut visuaalselt hinnata. Kui seda pole, siis proovida asenduspatareid või mõõta testriga patarei pinget. Keeli tasuks muidugi kohe vahetada kui sära kadunud-seda kuuleb ju ilma võimendita ka.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas raen »

Marchrabbit kirjutas:Tekkis veel selline kahtlus,nagu kidra patarei. Kas see töötab hästi kuni jääb lihtsalt vait või on oht,et lõpupoole hakkabki moonutama
Tuletan igaks juhuks meelde, et pill kulutab patareid, kui juhe on pillil taga. Seega - vaheajaks ja muidu ka tasub juhtme tagant ära võtta. Ja varupatarei alati kotti!

PS. Kui pilli eelvõim moonutab, või on vakka jäänud, ning on kahtlus, et vist on patakas tühi, aga kontroll-tulukest pillil pole ja testrit ka, siis võib keelega klemme proovida ... Täis 9V patareid väga pikalt keele vastu hoida ei taha ja sellest johtuvalt saab mõningase kogemuse omandades üsna täpselt hinnata patarei seiskorda ... :-)
Kasutaja avatar
enar
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 78
Liitunud: 17 Okt 2004, 16:39

Re: Elektroakustilise kitarri potekad?

Postitus Postitas enar »

raen kirjutas:Täis 9V patareid väga pikalt keele vastu hoida ei taha ja sellest johtuvalt saab mõningase kogemuse omandades üsna täpselt hinnata patarei seiskorda ... :-)
:!: Väidetavalt üritas üks USA mereväelane 9V patareiga testriga mõõta oma keha elektrilist takistust sõrmest-sõrmeni. Võttis testri klemmid kummagi käe sõrmede vahele ning surus nii kõvasti, et nende teravad otsad läbistasid naha. Sellest piisas südame tegevuse häirimiseks ning ta suri enne, kui jõudis oma keha elektrilise takistuse registreerida. Seda siis meeldetuletuseks, et mõne inimese puhul võib ka 9V olla liiga palju.

http://www.darwinawards.com/darwin/darwin1999-50.html
Vasta