Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas raen »

Päris õpetlik artikkel on siin - http://www.gilmourish.com/?page_id=806

Kes ise lugeda ei viitsi, siis kokkuvõtlikult oleks mõte selline -

"Reverbi kasutamine stuudios salvestamisel on igati õigustatud, aga livedel on saali ruumikaja ( suures ruumis muidugi suurem, väikses väiksem ) nagunii alati taga ja sellisel juhul oleks reverb-pedaali lisamine "reverb reverbi otsa" ja kui see pole just taotluslik, siis on alati parem mängida "kuivalt""

Aga mida sina arvad?
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas Seidy »

tunnistan ausalt, et ma küll seda artiklit praegu lugeda ei viitsinud aga mina arvan, et reverbi võib vabalt lisada, kuid selle tugevust peab sättima vastavalt ruumile - st. igas ruumis ei saa samasuguse settinguga peale lennata isegi kui ülejäänud setup on sama.
Kasutaja avatar
Manchoa
Äss
Äss
Postitusi: 184
Liitunud: 23 Veebr 2010, 08:59

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas Manchoa »

see on selline mitme otsaga asi. Seljuhul ei tuleks ju ka laulul ja muudel pillidel kaja kasutada ?! Akustiline (või ka elektriline) kitarr üksi hea akustika ja reveberatsiooniga ruumis (kirik), loomulikult kajanei vaja. Kui see aga juba läbi PA tuleb, on kaja siiski tarvilik. Ruum on üks asi,kaja, kui PA-st kõlav effekt aga teine. Paraku kiputakse kajaga sageli liialdama. Kaja peab heli toetama, mitte aga sele ees domineerima. Domineerivana (taotlusliku erieffektina) kasuta ikka delay või echo. Aga lihtsalt kuiv kitarr läbi üldvõimenduse, isegi kõlavas ruumis - nagu väga ei taha uskuda.
TY
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas raen »

Tõttöelda, ka mina suhtun seal lingi all antud soovitusse livedel alati ainult naturaalsele ruumireverbile toetuda pisut skeptiliselt. Arusaadav, et suures saalis või hallis on seda kaja isegi palju ja kunstlikult veel lisada poleks mingit mõtet, aga fakt on, et mina reeglina mängin enamuses küllalt väikestes ja/või summutatud ruumides, nagu seda ju baarid-pubid on, samuti näiteks õues, ja seal oleks küll kõlarist kostuv kuiv kidraheli üsna kohatu.

Aga jah, alati tuleb kuulata, kas ja kui palju vaja on
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas Ivar »

Varem kui kasutasin lühikest slap delayd, ei kasutanud ma reverbi. Nüüd hiljuti läksin üle pikema delay aja peale ja olen veidike puldist keeranud reverbi kitarri kanalisse ka. Kui aga oma pulti ei kasuta, siis ei kasuta ka reverbi. Otsest vajadust selle järgi ei tunne, aga kui õrnalt on reverb peale delayd, siis natuke annab õhulisust. Aga see sõltub jah ruumist ja sellest, kui valjusti mängid.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas raen »

Mõni aeg tagasi sai pedalboardi uusi pedaale tõstetud ja reverb ei tahtnud enam hästi mahtuda. Nii jäigi see välja.

Ja kummaline küll, ei tunnegi keikkadel enam mingit vajadust selle järgi! Soolosid pikendan delayga ja kiiremad-tihedamad käigud mängin päris "kuivalt". Sound on palju puhtam ja täpsem, ning kostab miksingust paremeni läbi. Seda nii elektrika, kui ka akustilise kidra puhul. Eriti just suuremates ruumides, aga ka väiksemates piisavalt valjult mängides ajab reverb soundi häguseks.

Huvitav, kas ma olen nüüd lihtsalt jõudnud järgmisele levelile oma kidramängus, või on see pigem taandareng? :-)
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas Antti »

raen kirjutas: Huvitav, kas ma olen nüüd lihtsalt jõudnud järgmisele levelile oma kidramängus, või on see pigem taandareng? :-)
ikka järgmine level ma pakuks, lõpuks jääbki ainult mees-kitarr-võim setup, kui pedaale tahad tallata, ostad jalgratta:p
antti
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas randal »

Nojah, mina olen oma pedaalimajandust kõvasti kokku tõmmanud pigem, ja reverbi olen kasutanud vaid siis, kui mängin võimuga, kuhu see sisse on ehitatud ja muid pedlasid ka vahel pole. Muidu on vaid delay vahel, ja ei tunne reverbist puudust.
Sündireverb tuleb sündist endast, ning laulule saab kaja puldist keerata.

Ehk siis meenutades vana head ütelust: arst peidab oma vead mullaga, helimees kajaga... :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas Ivar »

Eks hägusemaks muudab reverb saundi küll. Näiteks delay nõrgemad kordused upuvad reverbi ära ja neid pole enam kuulda. Aga niipalju kui ma olen uurinud nii lääne kitarristide setupi või ka meie saundifriikidest kidrameeste omi, on neil ka pigem delay kui reverb. Aga lõpptulemuse otsustab ikkagi mängija ise. Kui ma oma eelmises postituses kirjutasin, et keeran puldist delayle reverbi juurde, siis viimasel ajal pole enam keeranud :D Less is more :)
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kitarristid, kas livedel reverbi kasutate?

Postitus Postitas randal »

Ivar, aga nii ongi. Põhimõtteliselt taandub kõik lihtsalt sellele, missugust kaja keegi eelistab, ning delay puhul on see puhtam ja helisevam. Mitte et ma saundifriik oleks, aga nii ta lihtsalt on. Või on mulle siis lihtsalt head aparaadid kätte sattunud :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta