FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Antti »

Pilt

Nad on nüüd käes ja testitud, esmamuljed siis. Ma ei hakka kirjutama vattidest ja detsibellidest, pigem sellest kuidas asi käitub ruumis, õues, koos supakaga ja ilma. Tehsaeandmetega saab tutvuda siin: http://www.fbt.it/ENG/PAE/PRODOTTI/SPEA ... /index.asp
Kuna minu senine lõpuots oli soetatud 1,5 a. tagasi väga range eelarve piirides vahetult pärast "abielulahutust" senise kompanjoniga, siis oli aja küsimus, et korralik ja kompaktne kola osta . FBT Maxx 15"@900W supakas oli mul juba ennem olemas, seega polnud otsust teha raske, ikka FBT. Aga kas Maxx, ProMaxx või HiMaxx? Kuna kahe esimese hinnavahe pole väga suur, siis kaalusin ja Pro ja Hi vahel, säästlik meel ja talupojamõistus said võitu.
Kõllid ise on parajalt väikesed ja vaid 15kg, senise 23 kiloga võrreldes on see suur samm kompaktsuse suunas ja mida trubaduurile siis veel vaja on kui mitte seda, et kola võtaks vähe ruumi ja oleks lihtne vedada. Sangad on nii küljel kui ülal, väga mugav muide! Tagapaneelil power on/off, input, link, volume ja eq. Ekvalaiser pole tavaline 2-3 ribaline või siis 1 ribaline "tone" nupp nagu tihti aktiividel on, vaid poteka all on 8 eelseadistatud soundi. Tunnistan, et see on asi, mis mulle ei istu hästi, ma ikka tahaks ise nuppe keerata aga eks aeg näitab. Soundid on tegelikult täesti ok, "original" tundub et on sirge riba, mõnusalt pehme popsuga on"hi-end", "vocal" koorib kõrged ja madalad maha tuues esile kesksagedused jne. Aga nagu öeldud, peab neid asju edaspidi vaatama ja erinevate ruumidega sobitama.
Helirõhk, mida need 2x12" pappi suudavad tekitada on täiesti käsitletamatu, nagu ei usuks, et tükk plastmassi võiks sellist lärmi teha. Ruumis sees on heli puhas ja kvaliteetne, kogu riba on olemas. Väga pöördesse ajada väiksemat sorti saal neid kõlle ei võimaldagi, pigem 1/3-1/2 võimsusest. Eks palju sõltub ka sellest palju rahvast toas on ja kui lärmakas on publikum, samas ei kujuta küll ette ruumi, kus supakas oleks möödapääsmatu, kui me ikka räägime pubidest, rahvamajadest jms.;) Reservi on piisavalt, seega saab madalat otsa vajadusel juurde keerata nõnda, et õhk liikuma hakkaks.
Ja nüüd läheme õue. Õnneks on mul metsavahel kõvasti ruumi, et naabreid mitte hulluks ajada, aega oli ka piisavalt testimaks nii fonode kui ka plaadibiidiga. Ehk on kõige parem võrdlus see, et komplekti täisvõimsusel töötades saab enam-vähem suhtlema hakata u. 50-75m kõlaritest. Seejuures on sound laitmatult puhas, ilma moonutuseta. Tõtt öelda hakkas puldis "peak" ennem põlema kui kõlaris, kõlli enda limiter rakendus alles siis kui bassid lõpuni peale keerasin, aga ka sel juhul jäi heli lõpuni puhtaks, mingit plärtsu või moonutust ma ei täheldanud, lihtsalt bassi oli liiga palju. Eelmise lõpuotsaga oli mul see häda, et isegi väikese aiapeo tarvis pidi supaka igal juhul järgi haakima, muidu hävis õues madal ots ikka päris ära ja/või hakkas papp plärtsuma, FBT ProMaxx-iga seda häda ilmselgelt pole. Testisin koos supakaga samuti, kahtlemata lisab see helile sügavust juurde olulisel määral aga kindel on see, et 50-60 inimesega erapidudele supakat kaasa vedama ei pea. Iseasi on jaanid-kokkutulekud jms, kus võõrast rahvast palju koos ja igaühel oma asi ajada, siis pole võimsust kunagi liiga palju nagu me kõik isiklikust kogemusest teame :?
Ühe testi tegin veel nõnda, et monosignaal mõlemasse kanalisse, 1 otsas FBT, teise vooliku otsas aga mind seni hästi teeninud Behringer Eurolive 215D. Fakt et FBT on kirkama ja puhtama heliga mind tegelikult ei üllatanud, hinnavahe on ju enam kui 3x. Võimsuse võrdluseks timmisin mõlema kanali nõnda välja, et "peak" kõlaris kohe-kohe plinkima hakkab ehk siis maximumi, veendumaks et ma ikka hea ostu tegin ja ma ei pidanud pettuma, FBT lihtsalt mattis Behringeri enda alla ära igas mõttes.
Ega palju muud lisada polegi, muidu aktiivid nagu aktiivid ikka, kindlasti on hea puitkastiga passivkõlari sound teisest dimensioonist aga eks aktiivi puhul ongi tähtis kompaktsus ja käsitlemismugavus!
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas raen »

Väga asjalik review ja väärtust lisab see, et said asju ka välitingimustes ja täisvõimsusel rahulikult testida!

Olen seda ise kogenud ja ka erinevatest foorumitest lugenud, et korralik 12" kõll võib anda paremat ( bassi )soundi, kui kehvem 15"-ne. Ja FBT teeb tõesti häid asju! Hoiame pöialt, et firma nüüd Itaalia rasketel aegadel alla ei käi ...
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas raen »

PS. Viimasel ajal on jah nii mõnigi tootja oma aktiivkõllidel loobunud sujuvalt reguleeritavast EQ-st ja kasutab valmispresette. Ma ise arvan, et see pole siin EQ lihtsam variant, vaid, et kogu kupatuse tööd juhib DSP ja iga preseti juures on omad multiband-limiteri jne settungid, võibolla isegi muudetakse crossoveri väärtust.

Lugedes või näiteks dB Technologies'i kõllide DSP kohta - Serving as an active crossover and controller, it splits and limits signal and aligns phases and delay times. Best of all, it even enables dBTechnologies engineers to fine-tune the enclosures for the most balanced response

FBT eriti neist asjust lähemalt ei räägi, aga samas ma ei usu, et siin tehnoloogiliselt midagi väga teistmoodi oleks.
Kasutaja avatar
Manchoa
Äss
Äss
Postitusi: 184
Liitunud: 23 Veebr 2010, 08:59

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Manchoa »

Päris huvitav oleks teada, kaua need kõlarid ajas sellisele mõnusale koormusele vastu peavad, enne kui hakkavad moonutused sisse tulema ? Uus asi on uus, aga mis saab näiteks aasta või kahe pärast ? Supaka osas nii palju, et mina eelistan justnimelt väikestes kohtades aktiivsupakat (õues ja suurtes kohtadesmon meil neid kaks kaasas), et ka vaikselt mängides oleks mõnus ja pehme bass olemas. Mitte tümakas, justnimelt pehme ja tajutav. EQ osas - eelistan siiski seda, et kõlar oleks sirge ja puhas ja ekut kasutan puldist (ise kasutan lisaks 2*16 lõpuekut). Siis on olemas ülevaade, mis ja kus toimub :)
TY
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Ivar »

Tegelt elektriliselt pole vahet kas see eku on sul puldis või aktiivkõlari eelvõimendusastmes. Ülevaade on muidugi puldist parem, samas kui need presetid toimivad-miks ka mitte. Mul Yamaha EMX 512 aktiivpuldil on mingui huvitav processing nupp, mis mõeldud puhuks, kui supparit ei kasuta. Annab bassi juurde küll-ekuga seda ei saavuta. Arvan, et seal sees mingi madala otsa komporessor vist ka. Supaka vastu muidugi ei saa. Aga olen nüüd ka aktiivsupaka (Stekker 15 tolli 550W) omanik. Aga see läheb juba sellest teemast välja :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas raen »

Natuke läheb jah teema juba FBT review-st kaugele, aga samas, päris aia-august ju ka ei räägita ... :-)

Olen Manchoa'ga sama meelt, ja nagu ka Antti ja Ivar siin mainisid - subbaka vastu ( bassi edastamise mõttes ) lairibakõlar ei saa. Mul oli hiljuti ühes pulmas väga hea võrdlusvõimalus - kõrvuti oli üleval kaks PA-komplekti - minu EV ( subbakad+satelliidid ) ja diskorite QSC K12. Viimased siis 12"-sed aktiivid. K12 on ka minu teadmisel väga korralik kast ja seal ka DSP kogu kupatust tüürib, basside jaoks seal spets "DEEP" posäng. Sound oli neil ilus, helirõhk väga korralik ... aga ... subbakatega komplekt kõlas ikka paremeni.

Ja nii ongi - see on see teada-tuntud teema, et ühel juhul pead sa basse upitama, teisel juhul kõlab kõik loomulikult - vabalt, puhtalt, punnitamata. Olgu siis tegu vaikse vahetiksuga, või valju tantsubiidiga.

Küll aga jah - punnitama peab subbakat tassides ikka omajagu. Subbakad on massi mõttes reeglina sealpool psühholoogilist taluvusepiiri ja täitsa loomulik, et ühel hetkel loobud - saab ju ilma ka! Selles mõttes olen ma oma EV subbakatega väga rahul, et kuigi need vb päris täisverelised subbakad polegi, on need mul vähemasti alati kaasas.

Mis aga puutub puldis-versus-kõlaris EQ-tamisse, siis mina eelistan ka alati puldis EQ-tamist. Põhjus selles, et reeglina vajab mul järeleaitamist vaid fonogramm. Kidral ja vokaalil pole ju mingit vajadust megabassi järele. Kui aga see megabass tuleb kõlari pealt ( selle Yamu võimu puhul, millele Ivar viitas, mikservõimu pealt ), siis juhtub nii, et ühest otsast upitad, teisest otsast samas vähendad. Ja see pole kokkuvõttes hea.

Aga ... kõik see jutt muidugi ei vähenda kübetki FBT ProMaxxide väärtust! :-)
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Antti »

Päris huvitav oleks teada, kaua need kõlarid ajas sellisele mõnusale koormusele vastu peavad, enne kui hakkavad moonutused sisse tulema ? Uus asi on uus, aga mis saab näiteks aasta või kahe pärast ?
no karta on et sellist tippkoormust tuleb ikka haruharva ette, kes siis ikka oma asja viimase vindi peal tiksutab, nõnda et puldis ja kõllis on pidevalt las vegas. Ikka nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Helivaljuduse kohalt on mul enam kui 20 a. bändipraktikas 1 väike ent oluline tähelepanek: mida rohkem ise lärmad, seda lärmakam on ka rahvas, ehk siis pole mõtet forsseerida ülemäära palju, kes tahab see kuuleb, eriti kehtib see kõrtsude kohta. Hoopis olulisem on publikuga hea ja vahetu kontakt saada, siis antakse sulle paljud muud asjad andeks, nagu häälest ära kitarr või valutav kurk vms. 8)
antti
Kasutaja avatar
Manchoa
Äss
Äss
Postitusi: 184
Liitunud: 23 Veebr 2010, 08:59

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Manchoa »

Antti kuule, mis nende kõlarite paari hinnaklass on ?
TY
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Antti »

792.-EUR - täpselt selle hinnga ma nad thomannist tellisin: http://www.thomann.de/gb/fbt_promaxx_12a.htm
antti
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas valdek »

Kui Anttil viitsimist,siis võiks nüüd oma FBT kogemustest väikese ülevaate teha,kuda nende eku presettidega lood ja muid tähelepanekuid ka :)
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas Antti »

Mida öelda vastuseks sulle Valdek... Olen proovinud neid settinguid, eriti Hi-Fi presetti väiksemates ja väga väikeste ruumide jaoks oli veel miski oma settung nagu ka suurte jaoks. Kõigil neil on oma kõla ja isikupära. On väga tõenäoline, et muutub nii processing kui vbla isegi crossi väärtused aga lõpptulemus on see, et olen alati pöördunud tagasi preseti nr. 1 juurde (default FBT sound vms), see on lollikindel, töötab igas olukorras. Kindla peale on siin oma osa sellel, et kõrv harjub 1 soundiga ära ja raske on oma mugavustsoonist välja tulla, liiati veel kui ise kõlari taga istud. Negatiivse poole pealt see, et settingut muutes käib krõps läbi ja mulle see asi ei meeldi, ma kohe kardan neid krõpsatusi kõlaris. Volüüm maha ja uus setting - veidi tüütu ja ega ei saa õieti aru ka, et mis siis nüüd õigupoolest muutus kui volüümi tagasi peale keerad.
Muudest asjades olen aina positiivsem. Kui keegi kunagi aktiive valib, siis esimese asjana olgu öeldud, et bi-amp peab see asi olema - nii woofer kui horn oma võimuga. Aktiivi kui sellise puhas kõla algab just sealt. Ma hindan väga mugavust ja nendes kohtades kus tean olevat korraliku lõpuotsa kohapeal olemas ma oma träna ei vea kaasa, viimase kuu jooksul olen mänginud peale oma kõllide veel vanakooli RCF-dega (bi amped) ja piisavalt suure võimsusega (400w RMS) Yamahadega. Kusagil olid veel miskid päris suure laksuga 15" kõllid mille nime ei mäleta, küll aga oli võimsust 450W. Novot, nood 2 viimast olid minuteada 1 võimuga mõlema riba kohta, kõlal on selge vahe olemas. Bi-amped kõlar on kuuldavalt puhtam, kusagilt maalt muidugi tuleb piir kus enam aru ei saa mis on teisiti, aga jääb arusaam, et 1 on parem. Segane jutt vist sai aga midagi ehk sai selgemaks.
antti
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas valdek »

Tänud Antti, vaeva eest,ega ma nüüd just personaalset vastust tahtnud :oops:.Lihtsalt, kuna sa esialgse arvustuse juba oled ette võtnud,siis mõtlesin,et võiksid,nagu Raen siin tavatseb omalt poolt teha,peale mõningast kasutamist,teeb järelkommentaari siis plussidest ja miinustest,siis omalt poolt ka teha väikese järelkommentaari.Just nende presettide asjus,et kindlasti oled läbi proovinud need,et kuidas siis ennast õigustavad.See ju üsna uus asi,tavaliselt on ikka mõned eku nupud kõllidel.Nagu ma aru sain,et ega siis suurt tolku nendest pole,et parem oleks asi olnud ikka vanakooli 2või3 realise ekunuppudega.Kuna ma veeretan siin aegajalt ikka mõtteid uute kõlarite ostu üle,nu unistada ikka võib :) ,siis on hea teiste tarkusi ja kogemusi ennem kuulda ja lugeda.Olen siin pikalt silma visanud db Technologies Opera seeria mudelitele 402 või 405.
Need on ka Bi-Amp ja kerged 14kg.Ainuke,mis nagu pisut mõtlema paneb on see,et seal on ka ilma tavapäraste eku nuppudeta,lihtsalt on vaid üks, niiöelda volume nupp.Tont teab,kuda see digitaalne protsessing ennast ära õigustab.Mõnes mõttes on ju lihtne,kõlarist lihtsalt volume sobiva tugevuse jaoks ja kogu lugu,ülejäänud timmid juba puldist.Tundub ju nagu lihtsam.Kui kõlaril on 3 ribane eku ja puldil on ka,siis rohkem tegemist soundi keeramisel ja timmimisel.Vaatan ,et uuematel RCF on ka samamoodi mindud,kõlaril lihtsalt volume nupp ja kõik.Tegelikult seal ikka mingi nupp on mille juures on kiri siis flat või processed.Kui ma õigesti aru saan,selle nupuga siis lükatakse see protsessing kas sisse või välja??????
Kas kellegil üldse on kogemusi db Technologia asjadega,mina pole näinud küll kedagi kasutavat,ikka kas Fbt , RCF või muu,kuigi jutu ja näitajate poolest tunduvad igati korralikud asjad olevat.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas raen »

Minu arusaam asjast on, et need kõlari peal olevad EQ-d, olgu nad siis eraldi keeratavate sagedustega, või mingid presettide baasil, omavad mõtet ainult siis, kui sul on mikker, plaadimängija vm ühendatud otse kõlarisse. Sellisel juhul tõesti on hea, kui saad soundi sättida vastavalt kas näiteks vokaali jaoks, taustamuusika jaoks jne.

Kui aga on mängus juba eraldi mikserpult, siis mina jätaks küll kõlari-EQ nulli ja keeraks asju puldist. Näiteks, oletame, et tahaks fonole natuke bassi-tümakat juurde, siis pole ju mingit mõtet seda bassi otse kõlari pealt juurde keerata. Koos sellega lisandub ju bass ka näiteks vokaalile ja see ei pruugi üldse hea olla.

DB Technologies on minu teada RCF-i "odavama otsa" kaubamärk. Tehas olevat isegi neil ühine, kusagilt lugesin. Kallimatel DB asjadel on RCF-i valjukad sees, nagu olen vaadanud.

Ma ise kasutanud pole, aga üldiselt neid DB asju täitsa kiidetakse, kui RCF-i ei raatsi osta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas raen »

PS. Vaatan, et sama juttu olen ma siin teemas eespool juba rääkinud ... Mis teha, vanadus ... :-)
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Re: FBT ProMaxx 12a - aktiiv lairibakõlar

Postitus Postitas valdek »

Mulle jälle on vanast ajast meelde jäänud,et kordamine olla tarkuse ema :D
Vasta