Diamond Compressor - kitarri kompressor

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

Pilt

Tegu on Kanada pedaalitootjaga ja mul on olemas varasemast ajast ka sama firma Boost-EQ, mis väga paljus on Compressoriga sarnane. Õigem oleks vast öelda, et ainuke erinevus ongi see, et Boost-EQ ei kompresseeri … :-)

Mul on olnud põhjalikumaid kogemusi MXR-i Dynacompiga ja hetkel on kodus veel võrdluseks Boss CS-3 ja Maxon CP101. Kui nende valguses iseloomustada Diamond Compressorit, siis oleks ehk peamine märksõna - "läbipaistvus". Siit ei tule sellist "squashitud" tooni, nagu seda näiteks Dynacomp teeb. Sisuliselt on nii, et isegi kui "COMP" nupp on keeratud poole peale st. kella 12 peale, siis võib kompressiooni alles ainult aimata. Kui sama nupp lõpuni paremale keerata, siis muutub efekt muidugi juba üsna märgatavaks, aga ikkagi jääb suhteliselt mõõdukaks, eriti, kui võrrelda Dynacompi ja Bossiga. See "light"-iseloom võib kedagi kindlasti häirida ja mõne stiili jaoks jääb sellisest kergest kompressioonist ehk väheks ka, aga mulle see väga sobib ja tõtt-öelda oli just see omadus üks põhjustest, miks Diamond üldse soetatud sai.

Teine hea asi, mis Diamondil on, on see, et sellel pedaalil on piisavalt väljundvolüümi. Ja seda on nii "COMP", kui ka "VOLUME" nupu all. Ehk siis, vabalt võib emma-kumma neist maha keerata, teist nuppu vastavalt peale keerates on ikka piisavalt väljundvolüümi, et pedaali näiteks boosterina kasutada. Minu jaoks määrav omadus.

Kolmas väga põnev ja ka praktiline nupp on "EQ". Nagu ka Diamond Boost-EQ pedaalil, on ka siin see nn. "tilt-eq". Ehk siis, kui keerad nuppu vasemale, boostid sagedusi, mis jäävad 1000 Hz allapoole, samal ajal aga vähendades sealt kõrgemale jäävaid sagedusi. Nuppu paremale keerates siis vastavalt boostitakse kõrgeid ja vähendatakse madalaid. See on minu arvates väga efektiivne meetod ja annab ka üllatavalt kõrvasõbralikku tulemust - näiteks, mingil imelikul kombel ei lähe nuppu paremale lõpuni keerates sound kiledaks, küll aga puhastub toon tüütutest kõminatest. Mõlemas suunas on keeramis-ulatus u 6 dB, seega üsna mõistlikult.

See EQ asub signaali ahelas peale kompressiooni ja kuna kompressioon, kui efekt, juba oma olemuselt, kipub kõrgemaid sagedusi neelama, siis on nii mõneski olukorras hea pisut neid kõrgeid ennistada.

EQ saab ka signaali-ahelast üldse eemaldada, aga selleks tuleb karp lahti kruvida ja montaazhplaadil vastav mikrolüliti üles otsida ( Võrdluseks, Diamond Boost-EQ pedaalil on sama lüliti toodud välja, kus seda muidugi oluliselt mugavam kasutada on. Aga, paljukest selle lüliti kallale ikka asja on, eks! )

Montaazhplaadilt leiab veel ühe mikrolüliti - see on "HI-CUT". Kui see sisse lülitada, siis lõigatakse 4 KHz kõrgemale jäävaid helisid - hea kasutada, kui pill liiga "hele" olema tundub.

Märkimisväärne on veel see, et pedaalil on vaikimisi kogu aeg sees LOW-CUT filter, mis lõikab ära alla 90 Hz jäävad helid. Ja kui vaadata Diamond Compressori sageduste graafikut, siis võib näha, et ka "EQ" nuppu nullis hoides ( ehk siis kella 12 peal, kus on ka väike "nõksuga" koht ), on sagedused tegelikult pisut kõrgete suunas tõusuga.

Lisaks väidetavalt väga kõrgekvaliteediliste komponentide kasutamisele, mis hoidvat signaali igasugustest müradest ja moonutustest prii, on ka ilmselt see üheks põhjuseks, miks Diamond Compressor kõlab väga puhtalt ja selgelt.

Võibolla isegi natuke liiga puhtalt ja steriilselt, eriti kui võrrelda Maxon CP101-ga. Viimane on samuti optiline kompressor, aga Diamondist soojema ja rohkem "analoog" tooniga. Ja veel, sarnaselt Diamondile pole ka Maxonil ataki reguleerimise võimalust. Aga mulle tundub, et Maxonil on see atakk ajaliselt pisut pikem ja paremeni valitud. Igatahes kõlab Maxon minu kõrva jaoks kuidagi pehmemalt ja natuke loomulikumalt, laseb kiiremad löögid läbi, samas mõnusalt sustainib pikki kandvaid noote. Diamond oma kiirema atakiga mõjub natuke puiselt ning jäigalt. Maitse asi muidugi.

Üsna edev funktsioon on aga Diamondil see, et muidu roheline tuluke värvub üha oranzhimaks, mida kõvemeni kompressor töötab.

Diamond Compressor kannatab voolu 9 kuni 24V ja see oli samuti üks põhjustest, miks see pedaal üldse soetatud sai - nüüd saan oma pedalboardi toitebloki 18V-pesaga toita Diamondit ja vabanenud 9V-pesa külge … ostan midagi uut ja head, millest loodan juba järgmine kord kirjutada! :-)
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas Ivar »

Miks sa arvad, et kompressioon kui efekt kõrgeid sagedusi sööb??? Kompressorit võime võrrelda võimendi volume nupuga- kui signaalitugevus sisendis väheneb, keeratakse volumet sama palju peale, ehk siis reguleerimine toimub lineaarselt nii amplituudi kui ka sageduste osas, mille tulemusel saavutatakse enamvähem konstantne väljundpinge kuni teatud momendini. Volume nupp on loomulikult elektrooniline, olgu selleks siis optronite baasil reguleerimine või väljatransistori tüürimine. Lisaks on muidugi kompressoril ka muud parameetrid (kompressiooni suhe, attak jne, aga see ei muuda asja olemust). Loomulikult võib iga plokk süüa kõrgeid, aga see pole seotud konkreetse efektiga.
Norimise mõttes ütlen veel, et mitte voolu 9 kuni 24 V, vaid pinget. Aga muidu ok arvustus ;)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:Kompressorit võime võrrelda võimendi volume nupuga
Seda võrdlust kuuleb jah väga sageli, aga see on liiga lihtsustatud arusaam asjast. Kuniks kompressiooni kasutada mõistlikuse piirides, võib tõesti asja vaadata kui lihtsa volume-nupu keeramisena - vaiksemate kohtade ajal keerame peale, valjemate ajal võtame maha ... jne

Kui aga kompressiooni juba jõhkramalt panna ( ehk siis, suurem ratio ja/või madalam threshold, võib asja juba efektina käsitleda, kuna sellega kaasnevad juba ka väiksemad või suuremad moonutused ja muutub soundi üldine olemus ning struktuur.

Ehk siis - pelgalt volume-nupu keerutamisega ei õnnestu kuidagi tekitada seda "squash"-efekti, mida annab korralikult peale keeratud kompressor.

Miks aga kõvasti kompresseeritud heli mõjub tuhmimana ja elutumana, on minu arvates sellepärast, et iga kompressor nudib mingil määral ära heli alguse ehk ataki. Olgu selleks siis medikaga tõmmatud "klõps" kitarrikeelel, või laulja lauldud konsonant, aga need "transiendid" ( ma ei leia head eestikeelset vastet ) koosnevad just peamiselt kõrgematest sagedustest ja on ju üsna loogiline, et kui nende volüüm pressida teiste sagedustega samale tasemele, siis pole neid nii hästi kuulda, kui "vabalt hingates".

Lisaks mängib minu arvates rolli ka see, et mida rohkem kompressorit moonutama keerata, seda enam lisandub ülemhelisid ja siin sõltub juba kompressori tüübist, millises sagedusvahemikus neid rohkem tekib. Mõni kompressor on vägagi keskmiste sageduste värviga.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas Ivar »

Ataki nudimise osas nõus. Moonutused aga tekivad mingil hetkel igal võimendusastmel. Ideaalsel juhul ei tohiks kompressor kuuldavaid mittelineaar ja lineaarmoonutusi tekitada, aga ükski seade pole ideaalne. See mittelineaarmoonutus pole igaljuhul kompressoril tahtlik. Squash efekti volume nupuga ei õnnestu ilmselt seetõttu, et mehaaniliselt pole võimalik nii kiiresti reageerida. Sageduste osas pidasin silmas seda et kui sisse näit sweepgeneraatorist muutuv audiosignaal, siis peaks väljundkarakteristik olema ikkagi sama kõikide helisageduste osas. Või kui annad sisse ristküliksignaali, mis teatavasti sisaldab kõige rohkem harmoonilisi, peaks väljundis sama kujuga signaal olema. Ma pole küll ise neid mõõtmisi teostanud. aga arvan, et see peaks normaalse kompressori puhul nii olema. Kuna kompressor ühtlustab erineva amplituudiga signaalid, siis võime tinglikult ju öelda, et kui tugevama amplituudiga kõrgema sagedusega signaal tõmmakse teistega samale tasemele, siis kompressor sööb kõrgeid, aga sama efekt toimuks ka siis kui madalama sagedusega signaal oleks teistest tugevam. Seega-tinglikult võib tunduda, et sööb kõrgeid-elektrooniliselt ei tohiks süüa ühtegi helisagedust (kvaliteetse seadme puhul).
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:Ideaalsel juhul ei tohiks kompressor kuuldavaid mittelineaar ja lineaarmoonutusi tekitada
Kompressor moonutab, nii, et vähe pole, kui ikka efekti mõnuga peale keerata! :-)

Väike näide - http://www.vaikene.net/raen/musa/diamond_demo.mp3

Siin on päris kenasti kuulda see just optilistele kompressoritele omane "pudistav" sound. Samasugust heli tekitavad ka optiliste kompressorite plugina-versioonid. Vähemalt need, mis mul on olnud, on seda küll üsna loomutruult emuleerinud.

Signaal pressitakse lihtsalt nii kokku, et see nagu läheb "lõhki"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas Ivar »

mnjah-siit ei saa aru, kas mängid kompressoriga otse arvutisse, või on võimusimu ka vahel. Igaljuhul selline moonutus oleks normaalne iga kidravõimu puhul ka siis kui kitarr otse võimu pista ja võim korralikult lahti keerata (võim koos valjukaga hakkab ise ka kompresseerima). Mina nimetan seda normaalseks elektrikitarri clean soundiks ;)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

Siin on jah ikka simu vahel, aga see pole simu draiv. Kompressori "COMP" nupp on põhja keeratud ja "VOLUME" nupp niipalju maha, et väljundsignaal oleks ON/OFF rezhiimides sama.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

Sai siin nüüd Diamondiga rida livesid antud ja pean kogu oma esialgse kriitika steriilsuse ja liig kiire ataki osas tagasi võtma - tegu on tõesti VÄGA HEA ja mitmekülgse kompressoriga!

Sobib näiteks väga hästi ka akustikule, nii soolodeks, kui ka saatepartii akorde ühtlustama. Esimene kompressor mul, mis ei pane akustikut "plekiselt" kõlama.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Diamond Compressor - kitarri kompressor

Postitus Postitas raen »

True bypass lülitid on muidugi soundi mõttes väga positiivsed asjad, aga vähemalt minu kasutamis-sageduse juures üle 3-4 kuu vastu ei pea. Vaja Diamondil ka juba vahetama hakata ... :-(
Vasta