
Tegu on siis hetkel ühe kõige moodsama tehnoloogiaga kitarrivõimendite digitaalse emuleerimise valdkonnas. Kemperi teeb eriliseks see, et iga kitarrist saab ise kodus suhteliselt lihtsalt sellega teha oma lemmikvõimendi lemmik-setupist digitaalse koopia ja edaspidi siis keikkadel käia juba pisikese Kemperiga ( u 5 kg ), jättes kapriisse ja raske lampvõimu koju. Ma ei ole süvenenud selle profiilingu protsessi detailidesse, kuna mul nagunii ühtegi pärisvõimendit kodus pole, mida profiilida, aga põhimõtteliselt näeb siis asi välja nii, et Kemperi väljund ühendatakse kitarrivõimendi sisendiga ja võimendi valjuka ette asetatud mikrofoni signaal läheb omakorda tagasi Kemperi spets sisendisse. Kemper tekitab profiilingu käigus seeria pulsseerivaid ja erineva valjusega helisid ning saadud informatsiooni järgi genereeritakse selle võimendi hetkesetupi digitaalne koopia. Ehk siis võrdluseks, nagu oleks tehtud digikaga üks foto. Loomulikult ei väljendu selles koopias kogu antud võimendi "hinge-elu", salvestub ikka vaid see üks ja konkreetne hetke setup - st. gaini asend, EQ-asend, mikri valik ja paigutus jne. Tõsi, Kemper pakub hiljem ohtralt võimalusi seda profiili ka mudida ja isegi erinevate profiilide päid ja kappe omavahel vahetada. Ma pole pädev hindama, kui loomutruu see kõik on, aga loogika ütleb mulle, et küllap vist väga pole. Aga sellesse mudimata versiooni ma usun küll, sest taaskord võrdluseks - kui sa teed endast fotokaga pildi, siis see on ju täitsa sinu moodi pilt, eks!
Kemper Profiling Amp on toodetud Saksamaal. Korpus on metallist ja nii asja konstruktsioon, kui ka tumeroheline värv mõjuvad üsna "militaarselt". Seda tunnet rõhutab ka, et kanderihm on paksust pärisnahast, meenutades sõduririhma. Nupud on soliidse raske klõpsuga ja potekad käivad sujuvalt ning tihedalt. Potekad pole aga tegelikult tavapärased potekad - nendega muudetakse digitaalseid väärtusi ja need pöörlevad ilma lõputa - vastava digitaalse asendi ja väärtuse saab salvestada.
Vahekokkuvõtteks võiks öelda, et Kemper näeb välja väga omapärane, samas aga soliidne ja kuidas nüüd väljendudagi … mehine. Siiski pole see konstruktsioon ka mitte just üleliia keikka-sõbralik - potekate nupud ei ole piisavalt kaitstud ja Kemper ei taha hästi sobituda ka ühtegi standardsesse räkki. Tõsi, on saadaval spets transakotid ja kastid.
Kui süveneda asja olemusse, siis siin ei ole lõputuid menüüde rägastikke. Igas detailis on tunda, et looja on panustanud palju hoolt ja vaeva sellesse, et asjad oleks võimalikult lihtsad, loogilised ja ühe liigutusega teostatavad. Meeldiv on ka see, et kui osade potekate funktsioon muutub, vastavalt sellele, mis parajasti displayl on, siis ülejäänud nupud töötavad taustal samal ajal edasi ja nende näppimine ei sega ekraanil olevat.
Tagaküljel on ühenduspesad ja ka suur tühimik korpuses. Viimane on selleks, et sinna saab tulevikus juurde osta võimsusvõimendi mooduli. Väljundite osas pean ma jagama ainult kiidusõnu - kõik on peensusteni konfigureeritav täpselt sinu konkreetsete vajaduste järgi. Erinevate väljundpesade vahel saab jagada stereo- ja monosignaali, puhast kitarrisignaali ja protsessitud soundi, kabinetisoundiga ja ilma jne. Väga proffessionaalne, ei mingeid tobedaid piiranguid!
Kemperit saab hõlpsasti juhtida ka jalgpedaalidega - selleks on tagaküljel kaks stereopistiku pesa, nii, et kokku saab korraga kasutada nelja pedaali. Kemper tunnistab nii lihtsaid on/off pedaale ( näiteks efektide sisse-välja lülitamiseks ), kui ka expression-pedaale ( näiteks volume ja wah jaoks ). Mida konkreetne pedaal teeb, saab menüüst ise määrata ja võimalike funktsioonide nimekiri on pikk. Kes aga veelgi põhjalikumat jalg-kontrolli tahab, siis selleks on MIDI.
Kemperi "hing" koosneb kolmest sektsioonist - esimene neist on STOMPS. Siin on erinevad mono-efektipedaalid ja korraga saab kasutada kuni nelja mälupesa. Kõiki neid saab nii korraga, kui ka ühekaupa jalgpedaali(de)ga sisse-välja lülitada.
Edasi tuleb STACK. See on n.ö Kemperi "süda" - siin on võimendi, EQ ja kabinet. Kemperil on tehasest tulles kaasas sadu erinevaid võimendite ja kabinettide profiile, ning kodukalt saab neid tuhandete kaupa juurde tõmmata, ka osta. Ja valik muudkui kasvab, sest erinevate võimendite-kabinettide-mikrofonide-setupite arv on ju lõputu. Nagu eespool mainitud, saab ühe profiili võimendile hiljem külge pookida hoopis mõne teise profiili kabineti, nii, et katsetamist ja õige soundi otsimist on siin küllaga. Ja selle sektsiooni saab ka üldse välja lülitada, kui on soov Kemperit kasutada vaid efektimasinana ( näiteks akustilise kitarri puhul )
Pärast võimendiosa tuleb signaali ahelas EFFECTS. Siin on samuti neli mälupesa. Esimese kahe valikus on samad efektipedaalid, mis STOMPS puhul, aga stereos. Ülejäänud kaks mälupesa on aga määratud delayle ja reverbile ( neid efektipedaalide üldvalikus pole )
Mida öelda vahekokkuvõtteks? Sound on hea. Vaidlus teemal, kas digikoopia ikka asendab reaalset asja, pole siinse kirjutise eesmärk, võin vaid niipalju kinnitada, et erinevate võimendite profiilid on tõesti väga erineva karakteriga ja ka effektides on definitsiooni ning need ei tüüta. Ja veel tuleb ära mainida, et ilmselgelt on Kemperi AD-DA konverterid väga kvaliteetsed - ka protsessimata kidrasound kõlab detailselt ja "rikkumata".
Kuigi enavähem kõiki asju saab jalgpedaalidega juhtida, on Kemperi loogika järgi kõige targem keikkadel käies oma soundivajadused salvestada erinevate RIG' idena. Üks RIG koosneb siis sulle vajalikest effektidest + võimendi/kabinet. Ja RIG'e saab jalgpedaaliga mugavalt edasi-tagasi vahetada, seejuures delay ja reverb hajuvad vabalt lõpuni - väga oluline näiteks soololt tagasi rütmile ülemineku puhul.
Nagu selliste küllalt põhjalike seadmete puhul ikka, tuleb esmalt ennast asja olemusest läbi närida ja siis jääd kasutusviisi juurde, mis sulle kõige paremeni sobib. Kemperi puhul oleks ehk õigem öelda isegi, et sätid ta enda käe järgi.
Mille kallal norida? Ega väga oskagi vigu leida, kui siis, et potekad võiks olla paremeni korpuse servade vahele peidetud. Tasub äramärkida ka seda, et nende ridade kirjutamise hetkel üsna mitu Kemperi funktsiooni veel ei tööta ja tuleb oodata OS-i uuendusi. Kasutajad leiavad aegajalt ka erinevaid "buge", aga halvem on üsna levinud probleem, et need väikesed ledid kipuvad läbi põlema. Nagu ma aru olen saanud, on see riistvaraline probleem ja kogu esiplaat läheb vahetusse. Hea, kui see juhtub garantii ajal. Mina igatahes Kemperi pappkarpi veel ära ei visanud ...
Lõpetuseks võiks öelda, et Kemper pole odav. Aga proffidele mõeldud asjad pole kunagi odavad olnud ega saa ka olema. Ja ta on oma hinda väärt!