Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas raen »

Pilt

Dynacord PowerSub312 on aktiivsubwoofer, mille sees on tegelikult kolm eraldi võimendimoodulit - üks toidab subbakat ennast ja kaks ülejäänut võimendavad satelliit-kõlareid. Ehk siis, kompaktne stereo-helisüsteem.

Kompaktsus on siin tõesti asjakohane märksõna - kasti mõõdud on vaid 44,5 cm laiust, 38 cm kõrgust ja 44,5 cm sügavust. Usun, et selline rist-tahukas mahub hõlpsasti ka üsna väikse auto pagassi ära. Eriti tänu sellele, et kast pole liiga kõrge. Ka kaalu on vaid 22,5 kg, mis on kahe käega tõstmiseks veel igati mugav raskus. Kannatab ka mõneks hetkeks ühe käe otsa võtta, näiteks enda ees uste avamiseks, aga pikemaks kandmiseks on siin segav faktor käepidemete ehituses - nagu pildilt näha, ei ole siin sellist käepidet, mida saaks n.ö kätte haarata, saab vaid näpud taha haakida.

Pilt

Kast on tehtud mitmekihilisest liimpuidust ja väidetavalt on see kokku tapitud-liimitud. Väliselt mingeid tapitud nurki küll näha ei ole, küllap on selle all silmas peetud pigem mingit sissefreesitud soont, mis teeb ühendused tugevamaks ja konstruktsiooni jäigemaks. On sellega siis kuidas on, igatahes on tulemuseks väga monoliitne ja vibratsioonikindel korpus.

12"-st valjukat varjab metallvõre, mille peale on kleebitud vahtkumm. See näeb väga sheff ja soliidne välja, ning väidetavalt kaitseb valjukat ka vedelike eest, näiteks, kui keegi avab pillimehe suunas shampanjat, aga kuidas vahtkumm ajale vastu peab ja kas ka mingit rebenemisohtu karta on, see on minu jaoks mõningane küsimärk. Kindlam valik olnuks vast võre väljaspool ja vahtkumm seespool. Aga tundub, et see on mingi sakslaste kiiks - ka paljud HK Audio kõlarid on sama disainiga.

Pilt

Tagaküljel paiknevad ühenduspesad ja muu vajalik. Siin on stereo sisendid ja nendega rööbiti ühendatud link-ühendused, juhuks, kui on soov signaal veel kuhugi edasi saata. Väga praktiline on, et sisendpesad on universaalsed - neisse saab torgata nii "kännu", kui ka tavalise "pulga". Tagaküljel on ka Neutriku PowerCon-tüüpi toitepistik, mis on väga mugav lukustuv ühendus. Teisalt muidugi, kui juhtme koju unustad, siis iga suvalist kaablit siin asendusena kasutada ei saa.

Tagaküljel on ka satelliit-kõlarite ja lisa-subbaka Speakon-tüüpi ühenduspesad. Lisa-subbakas ei tohi olla väiksem kui 8 Ohmi, satelliitide kanal lubab vähimana 4-a Ohmist koormamist. Kokku saab siia ühendada seega kuni neli 8 Ohmist passiiv-satelliiti ja ühe 8 Ohmise passiiv-subbaka. Taolise setupi puhul lubatakse koguvõimsuseks 800 + 2 x 250 W.

Veel on tagaküljel x-overi valiku potekas, pigem siiski nagu lüliti, seda saab kruvikeerajaga keerata ja valida on kolme astme vahel - 70, 100 ja 140 Hz. Valitud väärtusest madalamad sagedused suunatakse ( monos ) subbaka valjukasse, kõrgemad aga lähevad ( stereos ) satelliitidesse. 100 Hz on enamustes olukordades parim valik ja tootja soovitab teisi kasutada siis, kui satelliitideks on vastavalt kas väga suured, või väga väiksed kõlarid.

Ja veel võib tagaküljelt leida poteka, millega saab sujuvalt reguleerida subbaka nivood satelliitide suhtes. Erineva suuruse ja tundlikusega satelliite kasutades ja erineva akustikaga ruumides esinedes on taoline funktsioon väga vajalik. Subbaka nivoo potekas on diskreetselt korpuse sees peidus, ulatudes välja nagu madal kühm. Nii see potekas, kui ka kõik teised tagaküljel asetsevad detailid on kaitstud ka korpuse randiga, seega näiteks transa ajal neile kogemata haiget teha on üsna vähetõenäoline.

Metallist tagaküljel on veel üks funktsioon - kuna sellel subbakal puudub ventikas, ehk siis sundjahutus, siis on kogu tagakülg nagu üks suur radiaator. See läheb töö käigus üsna kuumaks, aga see on igati normaalne. Tõsi, tagakülge ei soovitata kinni katta, ega ka näiteks päikse kätte panna. Sellisel juhul võib tekkida ülekuumenemise oht, süsteem monitoorib seda pidevalt ja vajadusel vähendatakse sujuvalt väljundvõimsust. Ka kõikide muude jamade osas, kaasa-arvatud näiteks sisendite ülekoormamine, on kogu süsteem turvatud.

Igatahes tähendab ventika puudumine ühtlasi ka ventika müra puudumist, samuti tolmu puudumist võimendi sees.

Eelneva jutu kokkuvõtteks - kui need mõningad küsitavused esikülje vahtkummi ja käepidemete osas kõrvale jätta, on Dynacord PowerSub312 äärmiselt kvaliteetselt ja läbimõeldult valmistatud. Ehtne saksa püss kõige paremas tähenduses.

Aga kas saundib ka?

Sellega oli mul enne ostu omajagu kahtlusi ja kõhklusi. Kui heli kvaliteedi osas mul isegi muret polnud - Dynacord on teistega võrreldes märgatavalt kallim kvaliteet-firma ja seega võib eeldada, et asjad on oma hinda väärt, siis helirõhu andmed on neil üsna tagasihoidlikud.

Nii on see näiteks Dynacordi mikservõimendite puhul ja ka PowerSub312 lubab vaid 121 dB max SPL-i. Tõsisemad kõrtsipillimeeste riistad siin pumpavad ju 130 ja rohkemgi. Seda muidugi n.ö paberil, paber aga teadupärast kannatab ju kõike.

Et Dynacord lihtsalt on oma andmete esitamises konservatiivsem, näitab ilmekalt fakt, et kui võtta näiteks võrdluseks Dynacord PowerSub112 ja ElectroVoice SB122 subbakas ( Dynacord ja EV on tütarfirmad ), siis PowerSub112 annab kirjade järgi välja "vaid" 121 dB max SPL-i, samas kui EV SB122 lubab lahkesti kuni 131 dB virutada. Hoolimata sellest, et mõlema sees on täpselt sama valjukas ( EVS12SB ) ja EV lisaks sellele veel kerge plastmassist korpusega, versus Dynacordi korralik puukast.

Olen nüüdseks PowerSub312 subbakat saanud testida erineva suurusega siseruumides, kaasa-arvatud Viljandi pubi "Suur Vend". Viimane on PA võimekuse hindamiseks väga hea koht, sest esiteks toimuvad seal alati rajud peod, kus kunagi pole tümakat liiga palju … :-)

Ja teiseks on sealne ruum küll madal ja kitsas, aga pikk. Sound neeldub seal nagu torru ja ei lisandu mingeid ruumi enda tüminaid ega resonantse - kõik, mida PA annab, või andmata jätab, on kuulda.

"Suure Venna" keikka PowerSub312-ga näitas, et siseruumide jaoks on sellel süsteemil jõudu ja ka bassiotsa helirõhku küllaga - keerasin nii palju peale kui kulus ja tegelikult jäi limiterini veel tükk maad minna. Sellega said minu kahtlused hajutatud ja taaskord tõestus, et kõlari-võimendi andmete numbrid ei tähenda suurt midagi. Pigem tuleb vaadata numbreid hinnasildil - suurema numbri eest saab reeglina rohkem ja paremat soundi.

Kokkuvõtteks - Dynacord PowerSub312 pakub ilmselt maksimumi, mida üks 12"-ne valjukas füüsiliselt võimaldada suudab. Arusaadav, et suurematel ja massiivsematel subbakatel on oma liiga, kuid sooloartistile või duole oleks raske midagi sobivamat tahta. Siin on kõike optimaalselt - piisavalt väike füüsiline kaal ja mõõt, et jõuad veel ilma suurema stressita autost lavale ja tagasi kanda, samas aga on massi piisavalt, et bassid hõredad poleks. Ja on ikka tõesti väga mugav ning kiire setup, kui ühendad vaid voolujuhtme ning satelliitide kõlarikaablid, helipuldist signaal sisse ja ongi süsteem püsti.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas raen »

Eile oli ilus kuiv ilm, kasutasin vaba hetke ära ja panin komplekti õue üles, et testida, kuidas süsteem ka vabas õhus kannab.

Esiteks selgus üks fakt, mida mul just eriti meeldiv endale tunnistada pole, aga tõe huvides tuleb siiski ära mainida - ElectroVoice SB122 plastmassist subbar on tõesti efektiivsem, kui Dynacordi oma. Ehk siis, kui ühendada EV subbakas Dynacordile lisaks ( nad töötavad paralleelselt ), siis tuleb EV-st rohkem soundi ja tundub ka, et see sound levib vabas õhus kaugemale. Tõsi, EV sound on pisut "kõmisev", Dynacordi oma on ühtlasem, madalam ja tihedam, aga pisut vaiksem.

EV on küll kerge plastmasskõlar, aga selle korpus on kolmandiku võrra Dynacordi omast suurem. Pluss veel see, et EV kast on tühjust täis, Dynacordil on pool ruumist elektroonika päralt ja see on valjukakambrist hermeetiliselt eraldatatud, isegi kõlari juhtme avaus on hermeetikut täis lastud.

Ilmselt see lisaruum siis annab siin selle kasuteguri EV kasuks.

EDIT. Olen selles osas siin eksinud. Nagu hiljem selgus, annab Dynacordi lisasubbaka väljund välja mitte low-cut signaali, vaid full-range. Ehk siis - selles testis mängis Dynacordi valjukas sagedusi alla 100 Hz, Electro-Voice aga nii madalaid, kui ka kõrgemaid kuni 160 Herzini ( kõrgemaid ta ei mängi, sest tal on endal passiivne filter sees ). Arusaadav, et sellistel tingimustel tundus EV valjem ja "efektiivsem"

Muus osas võib tõdeda, et see komplekt annab väiksemal platsil välja igati meeldiva kõlaga ja piisava helirõhuga soundi, eriti, kui lisasubbar juurde panna. Ja ma pean siin silmas tõesti mõnusat mahedat Hi-Fi soundi, mitte mingit kiledat lärmi, mida suudab õues ka iga suvaline valjukas pakkuda.

Tõsi, Dynacordi subbar üksi jääb täisvõimsustel natuke hätta, tagaküljelt hakkasid kostuma mingid plärinad ja tõtt-öelda oli natuke hirm, et kast lendab laiali. Limiteri ma igatahes põlema ei saanudki, sest ka naabruses asuv klaasist kasvuhoone ähvardas puruneda.

Täna kruvisin kasti esi-ja tagapoole maha ja panin olemasolevatele tihenditele veel lisaks ka aknatihendi ribad, ning keerasin kõik kruvid oma käega üle. Ei saa seda küll väita, et kast oleks ebapiisavalt tugev, või õrnalt koos.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas raen »

PS. Mind hakkas täitsa huvitama, et kas tõesti on asjalood sedasi, et 345 EUR-i maksev plastmassist subbakas teeb ära 729 EUR-i maksvale puidust isendile. Viimane siis on Dynacord Sub 112 D-Lite hind ja see on minu subbaka passiivne versioon, seega vast üsna kohane võrdlus.

Tegin testi - panin mikserpuldi ühte väljundisse Dynacordi ja teise ühendasin Crown PA võimendi, mille järgi panin siis EV subbaka. Lõikasin nii Dynacordi, kui Crowni pealt sagedused ülevaltpoolt 100 Hz ära.

Edasi panin musa monosse ja hakkasin kanaleid võrdlema, Dynacordi pidin seejuures ka pisut vaiksemaks keerama, sest SUB LEVEL poteka null-asendis ( n.ö standard-posäng ) oli heli natuke valjem, kui põhja keeratud Crownil.

Aga sound?

Sedasi võrreldes saab küll väga selgelt aru, mis on mis ja kust võetakse asjade hinnad - puust Dynacord läheb oluliselt madalamale ja annab märgatavalt tihedama ning ühtlasema "pumpsu". Väga õpetlik oli kuulata loo ühte ja sama kohta vaheldumisi ühest ja teisest subbakast - basskidra madalamad noodid olid EV subbakas pea kuulmatud, samas kui Dynacord suutis need kenasti ette mängida.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas raen »

Pilt

Tegelikult näitavad ka mõlema subbaka sageduste graafikud ära, kust tulevad kastide soundi erinevused - ülemiselt graafikult on näha, et Dynacordi "magusaim osa" on u 70 - 80 Herzi juures ja üleüldse moodustab bassisound sellise kena "kaare", kusjuures mittevajalikud ( ning valjukale ka ohtlikud ) ülimadalad bassid on üldse välistatud.

EV graafikult aga nähtub, et parim ala on u 100 Herzi juures, allpool hakkab asi teravalt "allamäge" minema ja tõsist bassi siit ei saagi tulla.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas raen »

Ei jõua selle pisikese Dynacordi mitmekülgsust ära kiita ...

Näide eilsest Volga keikkast - seal on kohapeal kaks passiivset Martini 12"-st kõlli, pult koos võimuga on lava taga. Esiteks pole see pult neil seal päris korras ja teiseks ei tule nagunii neist 12"-stest mitte just kõige mahedamat soundi. Lahendus lihtne - võtsin oma Dynacordi kaasa, sinna läksid kohapealsed Martinid järgi, ja lisaks veel ühe Martiniga rööbiti panin oma väikse EV kasti endale monitoriks. Ideaalne sound nii saalis, kui laval ja kõik see vaid Dynacordi toidetud!
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Dynacord PowerSub312 - kolme kanaliga aktiivsubwoofer

Postitus Postitas randal »

Jap, Martinitega on häda, nad ongi suht kiledad asjad. Lasksin oma puldi sealsest sirgelt läbi ja keerasin oma puldist asju käigupealt, sain ka esimesel korral jonksu, järgmistel kordadel polnud enam häda. Lisakola ei viitsi sinna küll vedada :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta