Kuidas ennast livedel monitoorid?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta

Kuidas ennast livedel monitoorid?

a) kasutan kõrvamonitore
4
29%
b) monitorkõlar põrandal/standi otsas
5
36%
c) õige rockstaar kuulab saalisoundi! :-)
5
36%
 
Hääli kokku: 14

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas raen »

Vana tõde on, et kui ennast laval ikka korralikult ei kuule, siis eksib ka kõige kogenum laulja-pillimees. Mina olin juba päris pikka aega selleks otstarbeks kaasas kandnud spets pisikest aktiivkõlarit ja selle siis, vastavalt vajadusele ja olukorrale kas põrandale, standi otsa või lihtsalt tooli peale asetanud. Ajab täitsa asja ära.

Aga probleemiks läheb, kui mängid kusagil nurgas, kuhu koguneb suht segane tümin ja/või tuleb mängida sedavõrd valjult, et väike monitor ei suuda üldsoundist üle mängida. Siin on omal kohal kõrvamonitorid. Ei ole veel jõudnud niikaugele, et lasta endale teha spets kõrvavormi järgi valatud monitor, aga tõtt-öelda pole ka neil nn "kuusekese"-tüüpi kõrvamonitoridel väga häda midagi. "Kuuseke" läheb küllalt sügavale kuulmekanalisse ja blokeerib välis-soundi vägagi efektiivselt. Kuna ma ei liigu nagunii laval eriti ringi, siis pole mul probleemiks kõrvamonitori signaal juhtmega otse mikserpuldist võtta. Seda enam, et saatjaga süsteemil on omad miinused - läbi õhu tekkiv väike viivitus, võimalik kvaliteedikadu, sageduste probleemid ja muidugi ka kogu komplekti kallim hind. Kui leppida juhtmega variandiga, siis minu arvates kõlbab kõrvamonitoriks enamvähem iga kõrvasisene kuular, millele õnnestub see "kuuseke" otsa toppida. Näiteks Shure "kuusekeste"-komplekti saab kenasti (neti)poest osta, ei maksa palju.

Mina kasutan praegu selliseid monitore - http://www.jts.com.tw/_english/02_produ ... =37&ID=161

Üsna tundmatu Taiwani firma, aga need kõrvamonitorid tundusid üsna korralikult tehtud olema ja siiani on kenasti igasugustele väntsutamistele vastu pidanud.

Tõsi, põrkasin kohe probleemi otsa, et mikserpuldi kõrvaklapiväljundi signaal oli nende kõrvamonitoride jaoks liiga tugev - sisuliselt ei saanud tugevust üldse peale keeratagi, kohe oli heli kõrvus liiga vali. Sestap sai lisaks soetatud see -

Pilt

See on pisike passiivne volume-karbike, mis käib näiteks vöö külge ja mille pealt saab sujuvalt kõrvaklappide signaali keerata. Osavam vend suudab sellise kindlasti ka ise valmis meisterdada, aga mina vaatasin, et lihtsam tuleb osta.

Mida kokkuvõtteks öelda?

Mina üldiselt saalisoundi peale lootma ei jää. Kuna panustan palju just oma esituse puhtusele ja ka vokaali harmonizer nõuab väga täpselt intoneerimist, siis peab kindlasti ennast korralikult kuulda olema. Monitorkõlar on hea sellistes kohtades, kus lavasoundi saab talutava hoida ja/või siis, kui on palju rahvaga suhtlemist. Monitorkõlar võimaldab ka olla natuke liikuvam ja on mugav, et pole vaja pidevalt mingeid juhtmeid enda külge ühendada, kui vaheajalt tuled.

Kõrvamonitorid aga võimaldavad palju täpsemalt ennast kuulda, sisuliselt mängid-laulad nagu stuudios. Tüütu on aga, et pidevalt vaja juhtmeid sättida ja kui keegi lugu tellima tuleb, siis vaiksemat juttu kuulda polegi, tõmba monitor kõrvast välja, topi tagasi ... jne

Üldiselt aga ei peeta mingeid junne tänapäeval pillimehe kõrvades mingiks imeks ja kõik on selliste asjadega harjunud.
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas Seidy »

ehk viitsid ka tollest karbist pisut lähemalt rääkida?(tootja, mudel, kuidas ühendatakse, palju maksis jne)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas raen »

Seidy kirjutas:ehk viitsid ka tollest karbist pisut lähemalt rääkida?(tootja, mudel, kuidas ühendatakse, palju maksis jne)
See on sakslaste tehtud - http://fischer-amps.de/en/in-ear-monito ... ar/17.html

Kui skeemi vaadata, siis ega seal karbi sees muud polegi, kui pistikupesad ja potekas. Ühte otsa läheb mikserpuldi kõrvaklapiväljundist võetud signaal ( on olemas nii TRS e. stereo pulgaga variant, kui ka XLR e. "kännuga" variant, mul siis see viimane ) ja teise otsa lähevad minipulgaga kõrvaklapid.

Potekas on 41 "nõksuga", mitte siis sujuvalt jooksev ja mulle see väga meeldib - kogemata potekat paigast ajada on võimatu. Üldse, karp on mõnus pisike ja paistab väga korralikest juppidest tehtud. Maksis saksa netipoes 49 EURi
PriitS
Äss
Äss
Postitusi: 107
Liitunud: 20 Veebr 2006, 19:51

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas PriitS »

Kuna ise olen pillide taga enamus ajast istumisasendis, pole vaja laval ringi siblida, siis minu monitori skeem on lahendatud selliselt:
klahvide juures asub väike mixeripult (Mackie 1402-VLZPRO) kust võtan kogu signaali omale kõrvaklappidesse. Pigem on need kummiotstega suht head Philipsi klapijunnid :).
Kaks syna on ühendatud liini sisendisse, kust saan neid mugavalt omale võrdseks keerata. Helimehele saadan aga mixeri väljundist juba stereo signaali peapulti.
Lisaks jookseb ühte gainiga kanalisse lisasignaal peapuldi auxist, kuhu saan siis lisaks tellida omale vajalike komponente nagu vokaal, trummid, bass, kidra (syna signaali täiendavalt enam tagasi ei saadeta, muidu tekib topelt).
Sissetulev aux on ära mute-tud, et ei läheks uuesti main out-idest peapulti tagasi, samas aga tuleb see signaal siiski kõrvaklappidesse.

Plussid:
1.suhteliselt vabad võimalused omale iseseisvalt parim kõrvamonitooring keerata.
2.enda pillide ning sissetuleva aux-i balanseerimine
3.sissetuleval auxil on olemas 3-ribaline EQ, Pan, lisaks 2 Auxi (võid väiteks omale isikliku kaja panna laulmiseks, mida samas tagasi ei saadeta)
4.mixeripult asendab oma olemuselt DI-Boxi pikema magistraali jaoks (väljundid on XLR-id)
5.kokkuvõttes odavam kui wireless klapid+vastuvõtja. Pole vaja ka muretseda patareide pärast :)

Miinused:
1.kõrvaklapi juhe. (peab aga olema samas piisavalt pikk, et kiirel kummardamisel või püstiasendis mängimisel kõrvast välja ei vupsaks)
2.vajalik lisaruum mixeripuldi jaoks
3.rohkem juhtmeid
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas raen »

raen kirjutas:
Seidy kirjutas:ehk viitsid ka tollest karbist pisut lähemalt rääkida?(tootja, mudel, kuidas ühendatakse, palju maksis jne)
See on sakslaste tehtud - http://fischer-amps.de/en/in-ear-monito ... ar/17.html

Kui skeemi vaadata, siis ega seal karbi sees muud polegi, kui pistikupesad ja potekas. Ühte otsa läheb mikserpuldi kõrvaklapiväljundist võetud signaal ( on olemas nii TRS e. stereo pulgaga variant, kui ka XLR e. "kännuga" variant, mul siis see viimane ) ja teise otsa lähevad minipulgaga kõrvaklapid.

Potekas on 41 "nõksuga", mitte siis sujuvalt jooksev ja mulle see väga meeldib - kogemata potekat paigast ajada on võimatu. Üldse, karp on mõnus pisike ja paistab väga korralikest juppidest tehtud. Maksis saksa netipoes 49 EURi
Olgu mainitud, et nii mõnelgi kõrvaklapil on selline asi juba külge ehitatud ja näiteks Weston UM2 kõrvamonitoridel on taoline volume-vähendaja juba komplektis - seega, ei pea lisakulutusi tegema! :-)
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas Antti »

Kõrvamonitorid on kahtlemata head asjad, aga see pole vist siiski parim lahendus ühemehebändile või tantsubändi frontmanile. Miks? Põhiline häda on see, et sa ei saa rahvaga suhelda, puudub tagasiside, sa lihtslt ei kuule mida keegi saalist hüüab. Ma ei tea kuidas teistel aga minu puhul on rahvaga suhtlemine vägagi olulisel kohal, ma lihtsalt pean kuulma vastust kui ma midagi publikult küsin. Kasvõi lihtlabane "tere, kuidas tuju on" ei eeldagi mingit konkreetset vastust, siiski peegeldab ka ebamäärane pomin saali meeleolu ja kui ma seda ei kuule on lood pahad. Mul oli just laupäeval selline tummfilmi kogemus, juubel, raske saal, lärmakas publik jne. Panin teise seti ajal klapid kõrva ja mängida oli väga hea, laulda palju kergem jne aga jah... kui sa ikka ei kuule kui juubilar valgeid roose küsib siis on asi halb, nii ma siis mõtlesin kirjutada ja uurida mida teised siinse foorumi pillimehed asjast arvavad.

Muidu on mu Shure EA215 monitorid väga head, püsivad hästi kõrvas, kaablid on pommikindlad jne, soundivad hästi ja isoleerivad kõik muud helid. Põhiliselt kasutan neid siiski jooksmise või mõne muu aktiivse tegevuse juures, tavalised laiatarbekaubana müüdavad nööbid ei sobi mu kõrva anatoomiaga just mitte liiga hästi kokku. Shuurikuid on mõnevõrra tülikam küll kõrva installeerida aga kui nad kord juba paigas on siis ennem nad ära ei tule kui sa ise konkreetselt ära võtad.
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas raen »

Kõrvamonitoride kasutamine põhjustab jah teatavat isoleeritust publikust, nii puht füüsilist ( sa ei pruugi eemalt lauast öeldut kuulda ), kui ka emotsionaalset - kuigi tänapäeval kasutab enamus artiste suurtel lavadel kõrvakaid, siis paratamatult jääb kõrvakatega muusikust kõrtsis-pulmas veidi mulje, kui "oma maailmas" olevast artistist. Ja see võib tõesti pisut segada hea kontakti saamist rahvaga.

Mina aga siiski kasutan praktiliselt kõikidel keikkadel kõrvamonitore. Seda sellel lihtsal põhjusel, et lisaks heale enda monitoorimisele ( kuuled ennast selgelt, mängid puhtalt ja pingutad ka häält minimaalselt ) vähendavad kõrvamonitorid ka tõhusalt lärmi, mida pidu tekitab. Olgem ausad, raju pidu käib ju ikka kõva kisa ja kiljumise saatel, ning kõik see jätab muusiku kõrvakuulmisele lõpuks pöördumatu jälje.

See ei ole midagi sellist, mis "minuga ei juhtu". Juhtub pisitasa ja algul märkamatult, aga vääramatult. Kõrvad n.ö "kuluvad" müra tõttu ja kõrgete sageduste kuulmispiir tuleb tasapisi muudkui madalamale. Kuniks enam ei saa ka igapäevasest tavakõnest aru, sest "s"-id ja teised konsonandid on kuulmatuks muutunud.

Kuulmine kehveneb vanusega niigi paratamatult ja oleks paha seda protsessi ise kiirendada. Eriti veel muusikul, kellel head teravat kuulmist oma töös tarvis.

Muidugi võib seda kõike võtta, kui asja hinda rockstaari lõbusa elu eest, aga mina isiklikult tahan ka tulevikus näiteks stuudios üht-teist miksida ja ilma korraliku kuulmiseta seda ju ei tee.

Seega - vaiksed juubelid, unplugged esitused jms. teen ma muidugi lahtiste kõrvadega, aga kus ikka juba tümakat on, seal panen kõrvamonitorid. Teine variant on lihtsalt kõrvatropid panna ja lajatada niipalju valjult, et kuulen läbi nende. Muusikute kõrvatroppe müüakse selliseid, kus saab valida erinevate filtrite vahel, mille summutus-tegur on erinev.

Teemaks on olnud ka see, et kui muusik ise kasutab kuulmiskaitsmeid, siis võib ta rahvale helivaljusega liiga teha. Eks see nii muidugi ole ka, aga esiteks ei pea ju inimene tingimata just kõlari ette istuma. Ja teiseks - müra ohutuks talumiseks on teatav ajafaktor. Inimene, kes võibolla vaid korra kuus käib pidutsemas, ei ole seda oma n.ö "müra kvooti" ära kulutanud ja tema kõrvad taastuvad hiljem märksa paremeni, kui muusikul, kes sisuliselt ju ainult lärmi sees elabki.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas Ivar »

Mnjah-kui kidra läheb otse pulti ilma võimuta ja kasutada ainult kõrvamonitore, siis on kidra feedbacki ajamine tihti võimatu, kui just PA ette ei lähe või kui PA pole piisavalt vali ja mängijale ligidal. Mul on lugusid, kus on vaja tekitada feedback ja ka muul juhtumil saab kitarri nooti niimoodi pikendada. Kuna mängin otse pulti, siis tekitan feedbacki lavamonitori kaudu. Kujutan ette et korralik kõrvamonitori süsteem eeldaks ka limitterit, vastasel juhul võid hoopis nendega oma kuulmise ära rikkuda, piisab mingist vilest või muust ootamatust mürast-nii on rääkinud mulle kõrvamonitoride kasutajad.
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas randal »

Jap, eks iga asjaga tekib probleeme. Ja kui laulad ning samal ajal kidra vilesse tahad ajada, ei jookse PA ette kah :)
Ise kasutan kõrvamonitore, kui üksi või kaksi väljas käin, ja reeglina pistan ainult ühe klapi kõrva, nii et kuulen siiski päriselt ka seda, mis saali pool toimub. Teine võimalus (olen seda korra katsetanud) on panna üks mikker suunaga saali poole, mis on piisavalt maha keeratud, et feedbacki tekitama ei hakka, küll aga kuuled lugude vaheajal, mis saali poolt kostab. Ja ega üksinda tehes väga palju lava peal ringi ei tatsa nagunii, seega pole ka see üks juhe lisaks probleem. Mul jookseb puldist tulev klapijuhe, mille teises otsas on pesa, koos kidrajuhtmega, nii et tegelikult pole ka väga hullu juhtmete külgepanemist, lihtsalt tõmban klapipistiku pesast välja ja uuesti lavale tulles viskan kidra kaela ning pistan pistiku pessa. Raadiovariantidega on see asi, et päriselt mingit kasutegurit annab see vaid siis, kui vajad tõesti suuremat liikumisvabadust, kuid see eeldab, et sa oled kas juhtmevaba mikrofoniga laulja või wireless saatjaga kidramees. Väikse, 1-2mehelise koosseisu puhul on see lihtsalt eputamine maakeeli :)
Samas on mul ka üksi või kahekesi tehes igaks juhuks kaasas üks ~75W monitor, mille ette maha visata saab, mui vajadus peaks tekkima, ja teeb ka imekenasti oma töö ära. Seda paraku oma Phonicu minipuldiga katsetanud pole, aga muidu töötas kainu kenasti, ja suure bändiga oleme sama kasutanud trummimehele hääle saatmiseks.

Samas on kõrvamonitor kindlasti parem lahendus kehva akustikaga ruumides, kus põrandamonitor tekitab ainult lisamüra :)

Suurte bändidega on mul õnneks lihtsam, seal ei pea ma laulma, mis tähendab, et saan valikuliselt kasutada kas kõrvamonitore või lava omasid, vastavalt oma soovile, ning enda kitra kuulen ju oma võimust :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Kuidas ennast livedel monitoorid?

Postitus Postitas randal »

Ahjaa, seda muidugi ka, et minu puldid on mõlemad sellised, et monitoridesse, ükspuha, kas põrandale või kõrva, tuleb sama, mis saali läheb. Aitab väga hästi saali minevat saundi tasakaalus hoida, kuid algul oli harjumatu :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta