FILM: "ALGUS" ( "INCEPTION" )

Kuulatud album, külastatud kontsert, vaadatud film, loetud raamat jne
Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

FILM: "ALGUS" ( "INCEPTION" )

Postitus Postitas raen »

Pilt

Kinno vaatama kahjuks ei jõudnud, seega tuli DVD soetada ja nüüdseks paar korda juba vaadatud ... :-)

Ametlik sisututvustus on selline -

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) on vilunud kurjategija, kes varastab väärtuslikke saladusi sügavalt alateadvusest magamise ajal, mil inimese meeled on kõige haavatavamad. Cobbi oskused on teinud temast hinnatud spetsialisti kaasaegse tööstusspionaazhi vallas. Samas on see töö teinud temast rahvusvaheliselt tagaotsitava põgeniku, kes on kaotanud kõik, mis talle kallis oli. Nüüd pakutakse mehele aga võimalust lunatuseks. Viimane tööots võib anda talle tagasi tema elu, kuid selle saavutamiseks peab ta saama hakkama võimatuga – algusega. Järjekordse röövi asemel peab Cobb oma spetsialistide tiimiga tegema midagi vastupidist. Nende ülesandeks pole mitte idee varastamine, vaid uue istutamine. Kui neid saadab edu, on see ideaalne kuritegu. Ent mitte miski ei valmista meeskonda ette võitluseks ohtliku vastasega, kes näib aimavat iga nende liigutust. See on vaenlane, kelle tulekut oleks võinud ette näha vaid Cobb

Seda filmi on ikka võrreldud "Matrixiga" ja ka mulle tundub kõrvutamine üsna põhjendatud - mõlemad filmid räägivad reaalsusest ja väljamõeldud maailmast. Ja sellest, et mis üldse on reaalsus ja kuidas saab kindel olla, et see, mida sa reaalsuseks pead, seda ka tegelikult on? Sarnased jooned mõlemas filmis on ka ühtne tegutsev tiim ( "Matrixis", tõsi, osutus üks liikmetest küll reeturiks ja tegelikult ootasin ka "Alguses" kuni lõpuni, et keegi peab ju ometi Juudas olema! :-) )

Sarnane on ka see, et ka "Algus" on kiire, tiheda infoga ja väga mitmekihiline film - esimese vaatamisega ei pruugi kõigest aru saada ja sellepärast on hea mitu korda vaadata, asjad saavad siis selgeks.

Aga film on tõesti nauditav, seega pole üldse tüütu mitu korda vaadata. Parajalt hoogsat actioni, mis ei lähe aga ka liiga palaganiks kätte ja on põhjendatud.

Kas midagi häiris ka? Jah, üldiselt igati maitsekas ja väljapeetud filmis olid mõned kohad, mis minu arvates natuke kohatud - näiteks tundus kuidagi labane see nali, kus üks tegelastest üritab automaadiga vastaseid nottida ja siis astub tema kõrvale kaaslane, öeldes, et "ära karda suurelt unistada!" ja tõstab kaadrisse vägeva kranaadi-heitja. Või siis teine stseen, kus DiCaprio mängitav tegelane heidab vastase sülle pommi ja ise näitab pöidlad püsti - vohh! Vastane vaatab lolli näoga pommi, enne kui õhku lendab ... Natuke nagu punnitatud ja tobedad stseenid, stiilis, et - noh, pidime ju mõned naljakohad ka sisse panema!

Ja lõpp mulle ka ei meeldinud - filmi loojad tahtsid hirmsasti vaatajasse istutada kahtlust, et filmi nn "õnnelik lõpp" on tegelikult hoopis järjekordne uni, aga viis, kuidas seda tehti, on ikka väga prosta. Sellised "õhku jäävad lõpud" on omased pigem odavatele õudukatele, kus veel lõputiitrite ajal kuri koll, kes ju peaks surnud olema, korraga jälle hingama hakkab ...

Näiteks ka siinsamas foorumis arvustatud filmis "Paani labürint" on see kahtlus palju-palju elegantsemalt ja juba käsikirja tasemel lahendatud.

Aga kokkuvõtteks, väikestele stiiliapsakatele vaatamata on "Algus" minu arvates põnev ja kaasamõtlema ärgitav film, mille üle mõtiskled veel tükk aega pärast vaatamist.
Vasta