DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Vokaali harmoniseerijaid ehk siis aparaate, mis sünteesivad laulja häälele lisaks taustvokaali, on siin nähtud juba mitmeid aastaid. Enamuse neist puuduseks on aga see, et nad ei saa iseseisvalt aru laulu helistikust. Ja tuleb neid siis juhtida kas MIDI abil, või eelprogrammeerides. Viimasel juhul aga on üsna tüütu näiteks loo keskel toimuva modulatsiooni korral sellest ka masinale "teada anda". Igal juhul tähendab selliste seadmete kasutamine "stepptantsu" mööda pedaale ja/või tüütut nuppude kruttimist kahe loo vahel.

DigiTech tuli aga 2007 aasta kevadeks välja uue lähenemisega asjale. Turule ilmus Vocalist Live2.

Pilt

See on seade, mis tunneb ära kitarril mängitavat harmooniat ja vastavalt sellele "laulab" juurde taustahääli. Võlu seisneb aga selles, et mingit eelprogrammeerimist pole vaja, kogu asi toimub reaal-ajas. Masinale pole tarvis ette teatada, mis lugu ja mis helistikus. Lihtsalt, mängid kitarri ja laulad. Kui vajad taustahääli, vajutad pedaali. Tarkvara on piisavalt nutikas, et ära tunda ka väga keerulised akordid. Ka protsessor on igati kiire, ning saatehääled ei hiline ka kiiremate käikude puhul. Sünteesitud vokaali loomulikkus on, nagu sünteesi puhul ikka - piisavalt originaali varju keeratuna petab igati ära.

Nii, et igati asjalik idee! Aga ...

... kui aparaadi esimest korda kätte võtsin, tunnetasin kohe, et lõhnab odavalt. Korpus on küll suuresti alumiinium-plekist ja ainult küljed on plastmassist, aga üldmulje jätab mänguasja tunde. Põrandale asetades jäi aparaat kiikuma - korpus seega kõver. Pisiasi, aga häirib.

Pedaalid on tüüpilised odava multiprotsessori vaimus - kui oled harjunud korraliku rauast lüliti "klõnksuga", on sellist plastmassist pedaali üsna vastik vajutada. Pistikupesad on igati tõsised Neutrikud, aga fantoomtoite nupp on ebaõnnestunud koha peal - see asub täpselt mikrofoni sisendpesa kohal ja kuna lüliti pole mitte füüsilise fikseeringuga, vaid nn."triger tüüpi", siis lülitad enamvähem alati koos mikri ühendamisega ka kogemata fantoomi sisse. Mis ei pruugi alati kurja teha, aga tüütu on küll.

Aparaat pakub juurdelaulmiseks maksimaalselt kahte häält - valikud on "terts kõrgemalt", "kvint kõrgemalt", "terts madalamalt", "kvint madalamalt" ja lisaks veel "unisoon". Aparaat pole muidugi talle ette antud intervalli järgimises jäik, vaid hääl liigub vastavalt olukorrale ja vajadusele. Mulle, kui madalale meeshäälele, aparaadi veelgi madalamalt võetud taustahääled ei sobi, "unisoon" tundus ka suht mõttetu. Kes harmoonia teooriat on õppinud, see teab, et on intervalle, mis kõlavad paremeni kokku, kui teised. Kvindile, kvardile või oktaavile tasub alati eelistada tertsi või seksti. Seega on igati mõistetav, et "terts kõrgemalt" kõlab ka sellel aparaadil paremeni, kui üksinda "kvint kõrgemalt". Mõlemad koos kasutatuna annavad muidugi juba päris täiusliku harmoonia, aga vähemalt minu jaoks läks asi liiga paksuks ja keemiliseks. Seega, ainuke reaalselt kasutatav funktsioon on "terts kõrgemalt". Nii, nagu ka inimese lauldud taustahäältega, ei sobi ka automaadi backvokaalid mitte iga loo juurde. Kus ikka meloodia liigub väga keeruliste hüpetega, läheb ka backvokaal raskesti jälgitavaks. Aga näiteks laulus "Amarillo" see "shallal-laa ..." koht on aparaadi leivanumber.

Efektid? Nad on olemas, on lihtsalt kasutatavad ja suht mõttetud. Ehk siis, sügavalt digitaalsed, keskpärase kvaliteediga ( reverb lisaks kõigele veel mono! ) ja ainult ruumi raiskajad. Kui kompressorit peale keerata, tõuseb oluliselt ka väljundnivoo, seega peab olema väga ettevaatlik, et midagi kogemata vilesse ei aja. Väljundid sahisevad üsna häirivalt ja kusjuures sahin tõuseb hüppeliselt, kui efektid välja lülitada. Võrdlesin ka, kas vokaali sound läbi Vocalisti ( efektid ja harmoonia välja lülitatuna ) erineb palju soundist, mis otse pulti võetud. Tulemus oli masendav - Vocalist imeb soundi ikka täiega! Ilmselgelt jookseb signaal, nagu kehvematele digiplokkidele omane, kogu aeg läbi digiosa ja mingist "true bypassist" siin juttu pole.

Küll on aga tuner igati tubli - kiire ja täpne isegi akustiku puhul. Samas, tuneri sisselülitamine toimub väikese klõpsuga, ilmselt mingi relee abil. Kui vastupidav selline relee on livedel, on suur küsimärk.

Kokkuvõtteks - on kurb, et nii hea idee on nii viletsa teostusega ära solgitud. :(

Kusjuures hind, 330 EUR, polegi nii väga odav ...
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Yeah! http://www.tc-helicon.com/voicetoneharmonyG.asp

Pole kahtlustki, et TC teeb DigiTechile pika puuga ära. Seega, nii, kui asi maikuus müüki tuleb, võtan kohe ära ja DigiTech saab siis hundipassi. Kel huvi, pange juba õlled valmis ... :D
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Project X »

Mina mina mina mina mina!!!
PriitA
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 22
Liitunud: 15 Apr 2006, 20:25

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas PriitA »

raen kirjutas:Yeah! http://www.tc-helicon.com/voicetoneharmonyG.asp
Pole kahtlustki, et TC teeb DigiTechile pika puuga ära. Seega, nii, kui asi maikuus müüki tuleb, võtan kohe ära ja DigiTech saab siis hundipassi. Kel huvi, pange juba õlled valmis ... :D
On keegi hinnaklassi märganud? Tunnen ise samuti selle vastu huvi kuna enamus mänge teen siiski kidraga ja "lauluabi" oleks vaja.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

http://www.Musik-Schmidt.de näiteks küsib hinnaks 299 EUR, seega hinda isegi vähem kui DigiTechil ( 330 EUR )

Ma praegu ikka kasutan seda DigiTechi. Ilma taustahäälteta üksi teha on tõesti hõre, samas jälle ei tahaks ka taustavokaale linti laulda, sest siis pole võimalust kohapeal midagigi improviseerida. Ja päris pull on rahval vaadata-kuulata, kui vend laval laulab ainult kidra saatel ... kahehäälselt. Keegi ei saa mõmmigi aru, kuidas see võimalik on! :D
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Läks aega mis läks, aga ... aega läks! :D

TC Heliconi versioon harmoniseerijast on nüüd Saksa netipoodides lõpuks saadaval ja minul asi ära tellitud! 8)
PriitA
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 22
Liitunud: 15 Apr 2006, 20:25

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas PriitA »

Ootaks huviga kuidas sa saabuva "abimehega" rahule jääd. ;)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

kui asi käes ja esimesed muljed olemas, siis kindlasti teen sellest ka eraldi arvustuse. Eks hiljem saab juttu täiendada ja rääkida sellest, kuidas asi ennast ka praktikas õigustab, millised on lood töökindlusega jne

Hetkel saan tegeleda ainult manuaali lugemisega ... :D
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Siin on nüüd värske arvustus konkurendi kohta - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=773
Martin
Tegija
Tegija
Postitusi: 25
Liitunud: 16 Okt 2007, 09:59

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Martin »

Niisiis, sellest on nüüd möödunud paar päeva, kui sõitsin säravate silmadega Raeni juurest ära endal näpuvahel
äsja välja kaubeldud Vocalist Live2. :D Juba ostueelse katsetamise käigus nägin, et sellest tõotab tulla truu abimees
minu esinemistel. Kuna käin laulmas ennast ainult kitarriga saates, on igasugused "abimehed" ju teretulnud. Kuigi
ma ei ole veel seda laval kasutanud, kirjutan ma siiski oma esmase arvamuse eelnimetatud "imemehest".

Kui juhtmed ühendatud, on alati selle aparaadi juures järgmine samm oma kitarri häälestamine. See on kiire ja
täpne. Olles siiani kasutanud ainult väikest Marshalli häälestajat olin ma üllatunud kui kiire ja täpne Vocalisti
häälestaja on, mulle meeldib. Ja mis kõige suurepärasem selle juures, ma ei pea kunagi pauside ajal kiskuma
puldist kitarri juhet välja, et seda omakorda häälestajaga ühendada. Edaspidi on häälestamine ainult ühe pedaali
vajutuse kaugusel.

Nagu Raen rääkis, on seadmel sisse ehitatud ka omad efektid, mis tõesti väikese katsetamise tagajärjel osutusid
siiski suht mõttetuteks. Pigem kasutan edasi mikserpuldil olevaid efekte. Kuigi päris välja lülitada ma seda
efekti osa siiski ei tahaks, sest efektide alla kuulub ka kompressor, mis andis häälele väga palju juurde ka siis,
kui harmoniseerija sisse lülitatud ei olnud. Aga jah, digitaalset maitset on asjal juures küll. Kui efektid sisse
lülitada, siis igakord laulmise alustamisel (lauluhääle tekitamisel mikrofonis) läheb murdosa sekund aega kuni
hakkab lauluhääl kõlarist tulema. See tõenäoliselt tuleb sellest, et see heli (kaasaarvatud originaal lauluhääl)
digitaliseeritakse ja lastakse siis väljundisse. Ärge saage valesti aru, mingit viivitust helile sisse ei jää,
ainult läheb alguses natuke aega kuni heli kõlarist tulema hakkab. Kui efektid välja lükata, siis mingit viivitust
ei toimu. Siis kõlab asi nagu "true bypass" Aga usun et laval ei ole see häiriv. Kuigi jah, alati on võimalus efektid
välja lükata (efekti nupu alla kuulub nii kompressor, reverb kui ka eelseadistatud equ, mis lülitatakse kõik korraga
ühest nupust välja. Eraldi neid lülitada ei saa. saab vaid üksikuid asju maha keerata). Ja siis saab kasutada näiteks
juba oma mikserpuldi küljes olevaid efekte ja kompressoreid. Viimaseid mul omal ei ole, seega kasutan Vocalisti oma.

Ja viimaseks siis harmooniast. Tõesti, piisavas koguses petab ära küll :) Aga siinkohal peab olema selle nupu
keeramisega suhteliselt tagasihoidlik, muidu läheb asi liiga sogaseks ja digitaalseks. Oma laulmiste juures kasutasin
ma samuti seadistust "terts kõrgemalt" ja vahepeal proovisin ka unisooni, mis mõne loo juures väheses kogueses
kasutades lisas mõnusat värvi. Aga arvan, et põhisedistuseks saab siiski "terts kõrgemalt". Kasutades harmooniat,
peab kindlasti jälgima seda, et sa iseennast kuuleksid, sest kui laulja teeb vea, siis teeb ka aparaat vea ja
kui kaks häält valesti laulavad, on asi juba päris inetu. Selle koha pealt, kas harmoonia järele jõuab ei ole küsimus,
aparaat suudab alati laulja häälega kaasas käia. tuleb vaid jälgida, et kui akord muutub siis võiks seda teha
mikrosekund enne laulu alustamist, kui aparaadil esimesed noodid juba käes, saab ta väga hästi hakkama. Mulle
meeldis just see, et seade saab aru ka sõrmitsemisest mitte ainult terviklikust akordist. Piisab vaid mõnest noodist,
et juba õige helistik käes oleks. Viimast mängitud akordi mäletab aparaat 30 sekundit, seega isegi kõige aeglasema
duurivahetusega laulu juures ei teki kunagi seda ohtu, et seade hakkaks vales helistikus harmooniat tekitama. Lahe oli
kuulata, kui laulsin ühte nooti ja samal ajal mängisin kitarril erinevaid duure, sellega muutus ka taustahääle kõrgus,
hoolimata sellest, et mina laulsin ühte ja sama kõrgust.

Kindlasti kirjutan ma paar rida siia teemasse juurde peale seda, kui olen ka seda esinemisel kasutanud. Aga praegu võin
kokkuvõtteks öelda, et tegemist on igati mõnusa "abimehega".
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas raen »

Muide, ka TC Helicon tekitab miskise imeliku nihke vokaali. See pole otseselt ka nagu viivitus, aga natuke nagu detune moodi. Igaljuhul on tunda, et tegu on protsessitud signaaliga, mitte aga juhetmööda otse pulti saadetuga. Samas, ega väga ei häiri ja ilmselt ei saa publik asjast üldse aru.

Aga üldiselt võib vist ennustada, et sellised harmonaiserid on meie kõigi tulevik, ka suuremates bändides, kus oleks bäkilauljad olemas. Väga mugav ju, kui solist saab ise oma "jala alt" soundi sättida, teised ei pea sõnu õppima jne
Martin
Tegija
Tegija
Postitusi: 25
Liitunud: 16 Okt 2007, 09:59

Re: DigiTech Vocalist Live2 - vokaali harmoniseerija

Postitus Postitas Martin »

Laupäeva õhtul sai siis asja laval kah proovida. Loomulikult lasin ma tehnika üles seadmisel kogu
kupatuse korraks vilesse, sest ei teadnud, et kompressori vähesel kasutamisel asi juba nii tudlik on.
Kodus reageeris süsteem hoopis teisiti, tõenäoliselt sellepärast, et minu võimendus on oluliselt nõrgem.
Sellepärast pidin asju kõvasti rohkem peale keerama. Nii et ettevaatust nuppude keeramisel :)

Aga muidu oli tõesti väga mõnus. Lisas esitusele piisavalt vaheldust. Vahest lisas isegi liiga palju,
kui selle peale refrääni salmi ajaks korraks sisse unustasin :D Aga eks iga asi vajab harjumist.

Kokkuvõtteks 5+
Vasta