Record/Reason

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Record/Reason

Postitus Postitas raen »

Nu nii, Record ( http://www.propellerheads.se/products/record/ ) siis saadaval ja mul arvutis olemas kah.

Esimesed muljed -

1. Kõik on Reasoniga väga sarnane - kujundus, kasutusloogika jne, seega on asja omandamine üsna lihtne ja valutu.
2. Record leiab arvutis pesitseva Reasoni kenasti üles ja kõik Reasoni sündid-efektid on ka Recordis kenasti saadaval.
3. Recordis saab mugavalt avada mõne varem Reasonis valmistehtud loo faili, kõik avanebki täpselt nii, nagu peab. Salvesta aga juurde kidrad ja vokaalid ja voilaa!
4. Kõik on lihtne ja loogiline ja kõik töötabki!
5. Recordil on kaasas oma soundimoodul ID8. Seal on sees valik GM sounde - klaverid, EP-d, bassid, brassid, trummid jne. Valik pole väga suur, aga kõik esmavajalik on olemas ja mis peamine - soundid on tõesti värsked ja head. General MIDI selle kõige paremas tähenduses. Mitte ühtegi sellist soundi, millele vähemalt mina kasutust ei leiaks. ID8 on "rompler", seega ei pääse sounde sämplite tasemel editeerima, küll aga on väga mugav see, et asju saab kiirelt 2-e nupuga mudida. Igal soundil on nende nuppude alla määratud erinevad parameetrid - mõnel mõni filter, mõnel efekt jne. Trummidel näiteks saab keerata ruumikaja ja soolotrummi pitchi. Kokkuvõtteks - väga mugavad ja efektiivsed funktsioonid. Pluss, kui soovi, saab ju alati külge pookida mõne Reasoni efekti.
6. Algul põdesin dongli pärast - Record nimelt kasutab Propellerheadsi USB donglit. Propellerid on aga asja lahendanud märksa kasutajasõbralikumalt, kui näiteks iLok. Kui vaba USB auku näiteks pole, saad proge autoriseerida ka üle neti - kui hakkad Recordit käima tõmbama, siis küsib, et kuidas tahad kasutada? - demona ( ehk siis piirangutega ), üle neti või dongli pealt. Kui üle neti, siis annad oma kasutajanime ja parooli ning edasi toimeta kaua tahad. Kuniks proget päris kinni ei pane. Ja netiühendus peab ka muidugi sel puhul kogu aeg taga olema ... :)

Lisan siia edaspidi mõtteid juurde.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Nii, natuke siis värskemaid muljeid Recordist -

:idea: Kui salvestad muusikat ( laulad, mängid kitarri jne ), siis tekivad audiofailid, eks! Erinevatel audiosalvestamis-programmidel on erinevad poliitikad, kuidas neid audiofaile, mis töö käigus tekivad, käideldakse. Sonar, kui ma nüüd õigesti mäletan, salvestab näiteks need audiofailid spets audiofailide kataloogi. Seega on Sonaril kõikide sinu projektide audiofailid kenasti ühes koos ja kogemata midagi kaduma sealt minna ei saa. Sonaril on kaasas spets utiilit, mille abil saab sealt kataloogist mittevajalikud failid välja selekteerida ja kustutada. Väga mugav ja lollikindel.

Logic jätab selles osas vastutuse kasutaja õlgadele - ise määrad, millisesse kataloogi failid salvestuvad ( enamasti teed siis iga loo jaoks oma kataloogi ) Ühest küljest on see päris mugav, et audiofailidest on konkreetsem ülevaade, teisalt aga võid kogemata midagi vajalikku ära kustutada.

Record kasutab hoopis kolmandat, Reasoniga sarnast loogikat - kogu stuff on koos ühes .record-nimelises failis. Ei mingit failide kribu-krabu, üks lugu - üks fail! Ja mulle meeldib asjade selline korraldus neist kolmest erinevast käsitlusest kõige rohkem. Miks? Kui näiteks Logicusse impordid mõne projektivälise audiofaili, siis Logic ei tee sellest enda jaoks automaatselt koopiat, vaid lihtsalt "jätab meelde, kust seda faili saab". Kui siis aga kogemata selle faili ära kustutad, või selle asukohta muudad, on kohe jama majas. Recordi puhul aga, kui projekti ära seivid, salvestub see fail Recordi projektifaili ja on kindlalt alati olemas. Recordil on ka olemas käsklus "save and optimize", mis jätab sellesse projektifaili alles ainult need audiofailid, mida tegelikult vaja on ja kustutab mittevajalikud ( näiteks kõik ebaõnnestunud ülesvõtted ), seega ei paisu projektifail asjatult suureks.

:idea: Recordi sekventser on üks-ühele sama, mis Reason 4-l. Aga avastasin siin ühe mugava täienduse, mida Reasonil pole - nimelt, kui Recordi "pianorollis" noodile klikkida, siis kostub sound. Reasonil seda funktsiooni pole ja soundi saamiseks tuleb klikkida vasakul olevale klaviatuuri pildile. Otse noodile klikkides soundi saamine on aga väga vajalik, näiteks, kui tarvis mingit käiku mudida - klikid noodid üle ja veendud, et kõik sai õigesti. Logicul on see funktsioon samuti olemas, aga jälle teeb Record siinkohal silmad ette - kui Logicul mingi nootide rida hiirega "aktiivseks teha" ( et neid noote koos kuhugi nihutada vm. ), siis teevad kõik noodid ka korraga häält ( suht kole müra, eks! ). Record aga häälitseb ainult siis, kui ühele konkreetsele noodile klikkida. Väga nutikas!

:idea: Record koosneb 3-st eri "ruumist" - main mixer, rack ja sequencer. Esimesest ja viimasest saavad kõik kindlasti isegi aru, keskmise kohta aga niipalju selgituseks, et siin on reas kõik sinu projektis kasutuses olevad sündid-sämplerid ja ka audioträkid. Record nimelt käsitleb audioträkki ka nagu riistvaralise räkina - ühendad külge efekte jne. Mis on minu jaoks veidi küsimärk, on see, et kui muidu on need "ruumid" omavahel tihedalt ühenduses ( näiteks, kui paned ühes kohas asja nimeks "stringpad", siis muutub nimi kõikjal ), siis "mute" ja "solo" ei ole sekventseri ja ülejäänud kahe "ruumi" suhtes ühenduses. Sama ka muide Reasonil - ka seal on sekventseri ja mikseri "muted-solod" omavahel mitteühenduses. Miks selline loogika, ei tea. Igatahes on see vahel ebamugav, kui pead otsima hakkama, et miks mingi träkk vait on ja kust ta kinnilülitatud on.
Küll aga on väga mugavalt lahendatud lülitamine nende erinevate "ruumide" vahel - selleks on F5, F6 ja F7 klahvid. Kes ei suuda neid meelde jätta ( nagu mina :D ), nende jaoks on kaasas kleepsud.

:idea: Mõned korrad on juhtunud, et Record jätab projekti mängimisel mõne träki hetkeks mängimata. Seda juhtub suht harva ja ilmselt on see mingi vers 1.0.0 kamm ...

:idea: Mulle Record tõesti meeldib! Ka siin on tunda seda "riistvaralist" suhtumist, nagu Reasoni puhul - võimalikult vähe menüüsid ja peidetud funktsioone ja ohtralt füüsilist ( st hiirega ) nupukeeramist. Aga see "riistvaralisus" ei seisne ainult silmailus - ka sisuline pool on Recordis teistest sekventseritest erinev. No näide - kui nii mõnegi suvalise VST EQ-ga saad taga ajada ülimat täpsust ( ja tundide kaupa mingit asja twiikida! ), siis Recordi EQ-ga keerad lihtsalt ja robustselt nuppe ja kuulad - kui asi soundib, siis ongi korras! Noh, nagu vanasti päris mikserpuldis tehti! :) Ja uskuge, see on palju kiirem ja efektiivsem meetod, kui taga ajada mingeid udutäpseid numbrilisi näite.
Kasutaja avatar
enar
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 78
Liitunud: 17 Okt 2004, 16:39

Re: Record

Postitus Postitas enar »

raen kirjutas: Record kasutab hoopis kolmandat, Reasoniga sarnast loogikat - kogu stuff on koos ühes .record-nimelises failis. Ei mingit failide kribu-krabu, üks lugu - üks fail! Ja mulle meeldib asjade selline korraldus neist kolmest erinevast käsitlusest kõige rohkem. Miks? Kui näiteks Logicusse impordid mõne projektivälise audiofaili, siis Logic ei tee sellest enda jaoks automaatselt koopiat, vaid lihtsalt "jätab meelde, kust seda faili saab". Kui siis aga kogemata selle faili ära kustutad, või selle asukohta muudad, on kohe jama majas. Recordi puhul aga, kui projekti ära seivid, salvestub see fail Recordi projektifaili ja on kindlalt alati olemas. Recordil on ka olemas käsklus "save and optimize", mis jätab sellesse projektifaili alles ainult need audiofailid, mida tegelikult vaja on ja kustutab mittevajalikud ( näiteks kõik ebaõnnestunud ülesvõtted ), seega ei paisu projektifail asjatult suureks.
Mis formaadis teised programmid salvestavad neid faile? Tõenäosus, et 10 aasta pärast miski programm näiteks .wav, .pcm, .mp3, .ogg jne. faile sööb on 99.99%. Ei julgeks sama väita .record nimeliste failide kohta. Vabalt võib olla situatsioon selline, et üks lugu - üks fail - avada pole millegagi.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

enar kirjutas:Mis formaadis teised programmid salvestavad neid faile? Tõenäosus, et 10 aasta pärast miski programm näiteks .wav, .pcm, .mp3, .ogg jne. faile sööb on 99.99%. Ei julgeks sama väita .record nimeliste failide kohta. Vabalt võib olla situatsioon selline, et üks lugu - üks fail - avada pole millegagi.
Minu teada salvestavad kõik sekventser-programmid ( ka Record ) programmi siseselt oma "tööfailid" e. träkid wav-idena ( või ka aiff-idena ). Sarnaselt Recordile on igal sekventser-programmil oma spetsiifiline "projektifaili" formaat. Ehk siis, kui lugu nikerdada näiteks Cubasega, siis selle loo "projektifaili" niisama lihtsalt näiteks Sonaris avada ei saa. Tuleb need träkid esmalt ükshaaval Sonarisse sikutada ja kogu kupatus juba sealse "projektifailina" salvestada. Loomulikult aga läheb sellega kaduma kogu Cubases tehtud miksing ( efektid, nivood, automatiseerimised jne )

Eks see ole jah võibolla natuke ahistav, et Record peidab need "tööfailid" oma "projektifaili" sisse ja niisama lohistades neid sealt kätte ei saa. Aga ma mäletan, et ega Sonari puhul, kus neid "tööfaile" tekkis sinna ühisesse audiokasti erinevate lugude tegemisel ajajooksul ikka sadu, polnud kergem orienteeruda. Selles mõttes on jah Logic kõige "loogilisem" - hakkad lugu tegema, määrad kohe alguses ära, et kõik asjad, mis loo tegemise käigus salvestad, potsatavad automaatselt just selle loo folderisse. Aga väga lihtne on ka näiteks Recordist loo kõik träkid ükshaaval välja mixdownida ja panna wav-idena arhiivi, juhuks kui kunagi tuleb tahtmine sama lugu näiteks Samplitudega vm miksida.

Recordi loojad rõhuvad sellise suletud süsteemiga sellele, et tänapäeval toimub väga sageli töö loo kallal nii, et träkid salvestatakse-miksitakse erinevates kohtades ja eri inimeste poolt. Ja liigutatakse üle neti ainult faile. Recordi puhul sikutan alla ainult ühe ja ainsa "projektifaili", avan selle oma Recordis ja kogu miksing kõlabki täpselt sellisena, nagu näiteks ProjectX seda oma kodus viimati miksis - träkid, efektid jne. Mängin oma kidrad sinna juurde, seivin faili ära ja saadan ProjectX-le tagasi. Ja tema saab oma kodus juba edasi miksida. Kuna Record on suletud süsteem, on garanteeritud, et asi kõlab igas Recordis täpselt identselt. Igal muul juhul on alati kellegil mingi VST vm, mida teisel jälle pole jne.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Recordil nüüd väljas vers 1.0.1

Tegu on suuresti mingite pudi-padi veakeste parandustega ( mida mul kahjuks, või siis õnneks, ühtegi pole õnnestunud omal nahal tunda :) ) ja mõne uuenduse lisamisega ( millistest ka mul isiklikult suurt kasu tõusmas pole )

Aga uuenduse tõmbasin mõistagi ikka alla.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Väljas nüüd Record 1,5 ja Reason 5.

Suurimad uuendused -

Recordis on nüüd "Neptune" - vokaali korrigeerija-süntesaator. Sellega saab paika ajada valed noodid, aga ka sünteesida olemasoleva vokaali baasil lisahääli, transponeerida jne

Reasonis on uus täiuslik trummimoodul "Kong" - tekitab väga erinevaid trummisounde, kasutades selleks väga erinevaid tehnoloogiaid ( sämpler, REX-player, physical modeling jne ). Efektid ka sees

Dr.Rexi asemel on nüüd Dr.Octo Rex - ühe REX-loobi asemel saab sellesse laadida 8 erinevat REX-faili.

Muudatusi on muidugi küll ja veel, paljud neist minu jaoks ilmselt suht kasutud, aga kuna Recordi-Reasoni omanikule on uuendus vaid 99 EURi, siis tegin muidugi asja ära. Hetkel ootan plaati, et uuendus peale installida. Eks siis tuututan lähemalt, kas asi ka midagi väärt on
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Nii, asi on olemas ja proovitud ka!

Esmalt - UPS toob Rootsist paki ära ikka tõesti kiiresti, ühel päeval pannakse teele ja järgmise lõunaks on asi mul Tartus olemas.

Aga teiseks - ei tea, kas ma hakkan vanaks ja virisejaks muutuma ( :D ), aga vähemalt esialgse tutvumise järel ma küll midagi väga vinget nendes uuendustes ei leidnud.

"Neptune" on väga lihtne kasutada - salvestad oma laulu ja paned Neptune efektina sellele träkile külge. Siis tekitad soovi korral juurde MIDI-träki, mille kaudu siis keyboardiga juhtida vokaali korrektsiooni ja/või mängida Neptune sünteesitavaid lisahääli. Kõik töötab väga lihtsalt ja kenasti, aga tulemus on sama keemiline, nagu seda juba sada aastat varemgi kuuldud-nähtud on. Tundub, et selles osas pole küll tehnoloogia kuhugi arenenud.

"Kong" trummimoodul on samuti tore asi, aga taaskord - mitte midagi revolutsioonilist. Sünteesitud naturaaltrummide soundid kõlavad küll üsna päristrummide moodi, aga ainult MOODI. Ikka see sama plastmassi-sound, nagu seda ennegi modeling-tehnoloogia puhul kuuldud on. Mingi electro-stiili puhul on asi muidugi omal kohal ja lisaks on kaasas ka palju uusi sämpleid, aga kas mul on vaja järjekordset 1000+ soundikomplekti?

"Dr OctoRex" on küll päris asjalik - ausalt öelda see eelmine REX-player, mis ainult ühte loopi mängis, oligi üsna algeline. Uude saab nüüd laadida 8 erinevat loopi ja neid siis ka reaalajas omavahel vahetada.

Muud mulle silma jäänud uuendused - Recordis saab nüüd audiofaile normalaizida ( muudes sekventserites suht tavaline funktsioon ju ), "tap tempo" võimalus ( samuti suht tavaline funktsioon mujal )

Mida aga pole ja millest mina suurt puudust tunnen, on spectral analyzer.

Kokkuvõtteks - nii Record kui ka Reason olid ka siiani väga tugevad ja töökindlad programmid. Nüüdsed uuendused tegid asja minu arvates veelgi paremaks, aga suure arenguhüppega küll tegemist pole.

Need siis kõige esmasemad muljed.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

siin on ka teemat päris kenasti seletatud - http://www.futuremusic.com/news/testdri ... eview.html
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Record

Postitus Postitas Seidy »

raen kirjutas:"Neptune" on väga lihtne kasutada ... Kõik töötab väga lihtsalt ja kenasti, aga tulemus on sama keemiline, nagu seda juba sada aastat varemgi kuuldud-nähtud on. Tundub, et selles osas pole küll tehnoloogia kuhugi arenenud.
Ega Raen melodyne proovinud pole?:P
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Ei ole jah proovinud ja parem ei proovi ka ... :-) Sest küllap tundub siis Recordi autotune eriti nadi
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Kes ennast kursis hoiab, see kindlasti juba teab, aga kes mitte, siis uudist niipalju, et 30.septembril tuleb välja Reason 6.

Ühtlasi tähendab see seda, et Record, kui eraldiseisev tarkvara, läheb hingusele.

Olgem ausad, see kahe eraldi tarkvaratüki turustamine tundus algusest peale väga veider, seda enam, et Record oli täpselt sama asi, mis Reason, aga audio salvestamise võimalusega. Oli see praegune käik nüüd siis n.ö "pehme üleminek" paadunud Reasoni fännidele, kes vb kuidagi ei tahtnud aksepteerida Reasonile audio salvestamise külgepookimist ( need ju vanad Reasoni põhipostulaadid, et 1. ei mingit audiot! ja 2. ei mingeid "third party" pluginaid!" ), või olid propellerpead ise ka lihtsalt vahepeal suuna ja missiooni kaotanud ning ekslesid sihitult, aga nüüd siis on selgus majas ja see tobe olukord lõpetatakse - jääb vaid üks ja ainus Reason!

Mida siis uus Reason 6 lubab?

Ega eriti midagi, mille peale väga plaksutada ...

Lisandub veel üks "distortion unit" - Pulveriser. Mis sellise mõte on, jääb mulle natuke selgusetuks, sest, et Scream 4 istub ju endiselt räkis ja päris vanast ajast on ju veel ka D-11.

Veel on nüüd uus kaja-masin The Echo. Tore, et saab igast keerulisi delaysid keerutada, aga kardan, et Echo ei tee midagi sellist, mida poleks saanud vanade DDL-1 delayde ja filtrite ühte Combinatorisse koondamisega teha.

Siis on veel Alligator - see on pattern-gate efekt. Ehk siis masin, millega oma staatilised stringid ja padid pulsseeruma ja liikuma panna. Selle efekti üle on mul täitsa hea meel, sest seni tõesti Reasonis sellist võimalust otseselt polnud. Matrixiga ühtteist sai teha, aga see pole päris see.

Ja ega midagi muud eriti uut polegi. Vägisi jääb mulje, et tegijatel on ideed otsas ja lihtsalt kohendavad vanu asju ümber ja panevad neile siis uued nimed. Täpselt sama seis, mis näiteks Reasoni sämpleritega - ma ei saa siiani aru, miks peab siin olema KAKS sämplerit, mis sisuliselt dubleerivad teineteist ...

Samas, kui üht suurt palvet, mis üsna tihti foorumitest läbi käib - spectral analüsaatorit, pole vaevaks võetud Reasonile lisada.

Aga olgu selle minu kriitikaga, kuidas on, loomulikult uuendan ma oma softi ära, kui kell kukub. Esiteks pole see uuendus teab mis kallis ja teiseks ei pea enam mingit CD-d või DVD-d ootama hakkama, vaid saab uuenduse lihtsalt alla sikutada.

Ja kolmandaks, Reason/Record on endiselt üks väga ilus ja mõnus muusikategemise tarkvara! Lihtne kasutada ning raudpolt töökindel. Ja Recordi mikser ( nüüd siis Reasoni oma ) on hea soundiga, eriti just kanali EQ-d ja kompressorid. Rääkimata veel master compressorist, mis on tõeline kompu! :-)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Mnjaa, pean siin natuke nüüd oma sõnu sööma - just tulid välja uued ja detailsemad tutvustavad klipid Echo, Pulveriseri ja Alligatori kohta, ning ära sa märgi, täitsa vahvad asjad tunduvad! - http://www.propellerheads.se/paywhatyouwant/

Ja mis veel tore uudis - kui sul on varasemast olemas Record ja Reason, siis Reason 6-e saamiseks nimeta ise hind, mis sulle õige tundub! Miinimum on 1 EUR. :-)
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Re: Record

Postitus Postitas Seidy »

Minule on need kolm uut efekti tekitanud esimesest demost saadik soovi, et need võiks ka VST formaadis saadaval olla. Meeldivad väga ühesõnaga.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record

Postitus Postitas raen »

Nii, mul siis nüüd Reason 6 masinas olemas ja esimesed katsetused ka tehtud. Reason näebki nüüd välja täpselt nagu enne oli Record.

Katsetasin neid uusi efekte ka ja pole midagi halba öelda - täitsa inspireerivad! Pulveriser annab päris hea pumpsuva kompressi ja seda hakkan kindlasti träkkide juures kasutama - tundubki olema nagu Reasoni "Vintage Warmer". Alligator annab huvitavaid patterneid nii kiirete kidra-akordide, kui ka pikkade sündi-padide juures. Leiab kindlasti kasutust.

Ja ka uus delay on täitsa põnev lisa.

Mis aga peamine - ka uus Reason on samas loogilises ja töökindlas vaimus ehitatud, nagu Propellerite suund on kogu aeg olnud.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Record/Reason

Postitus Postitas raen »

Nüüdsest väljas Reason 6.5! Tõmmake uuendus tasuta alla!

Uus versioon toetab Rack Extensioni. See on siis Propellerite variant VST või AU-pluginatest, olgu need siis sündi või efekti kujul. Kolmanda osapoole tootjad hakkavad neid loodetavasti ohtralt Reasoni jaoks tootma. Praegu on juba ühtteist olemas, paar tükki piiratud aja jooksul tasuta ka. Kiirustage, seltsimehed! :-)
Vasta