Spectrasonics Stylus RMX

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Spectrasonics Stylus RMX

Postitus Postitas raen »

Olen siin juba mõnda aega ringi vaadanud, et millega asendada oma Roland Integra-7 soundimoodulit. Kuigi asi on aastaid olnud kenasti korras ja töös, on selge, et millalgi ikka saabub see hetk, mil aparaat enam käima ei lähe. Ja teiseks, eks see riistvaralise mooduliga majandamine on natuke keerukas ja tüütu ka.

Eelkõige olen otsinud häid ja puhtaid trummisounde, selliseid, mis peomöllus kenasti läbi kostaks. Ehk siis, mitte väga tõetruid, vaid pigem midagi sündi trummide moodi.

Üks väga põnev firma on Spectrasonics. Rolandi omaaegse soundipealiku Eric Persincu oma. Tundub tõesti väga kõva firma olevat, kui vaadata, kes seda kõik kasutavad ja kiidavad. Näiteks just äsja linastunud filmi "1917" soundtrackides olevat kasutatud Spectrasonicsi sünti Omnisphere.

Aga kuna mind huvitasid rohkem trummid, siis uurisin eelkõige nende trummimoodulit Stylus RMX - https://www.spectrasonics.net/products/stylusrmx.php

Ega seda oli küllalt raske uurida. Demot, kui sellist alla tõmmata ei ole. Saad vaadata tutvustavaid videoid ja netist lugeda arvustusi. Üldiselt on need üsna ülivõrdes positiivsed. Mõni väga üksik kriitiline satub ka sekka. Põhiliselt kurdetakse selle üle, et Stylus RMX on tänapäeva mõttes natuke vana. Isegi palju vana, sest see tuli välja juba üle 15 aasta tagasi. Aga eks ta ole vahepeal ikka uuendusi ka saanud ja praegu töötab kenasti ka Maci uue Catalina op-süsteemi peal, seega peab Styluse kood olema tänapäevaseks 64-bitiseks ümber kirjutatud. Nii, et see plugina "vanus" on alati natuke suhteline mõiste.

Tähelepanuväärne on ka, et kui ostad Spectrasonicsi kodukalt allalaadimise, siis saad ainult ühe korra alla tõmmata. Kui unustad koopia salvestada või läheb muidu midagi untsu, maksad uue allalaadimise eest 10 dollarit.

On arusaadav, et saabunud DVD on natuke vananenud ja Spectrasonicsi kodukalt tuleb leida uuendus. Veider on aga, et ka allalaaditavale versioonile tuleb hakata kohe uuendusi otsima.

Ütlen kohe ka ära, et minu Stylusele see kõige uuem versioon külge ei hakanud ja Spectrasonicsi support ei osanud ka midagi tarka öelda. Vastus oli stiilis, et ega see viimane uuendus midagi väga olulist ei anna ka.

Aga asjast endast -

Stylus RMX on siis eelkõige groovebox, mis keerutab trummiloope, saad neid üksteise otsa laduda, mudida jne.

Mind aga huvitas rohkem "kit mode", ehk siis funktsioon, kus moodustub nagu trummikomplekt, mida saab MIDI-klaviatuuriga mängida. Siin on kokku 8 kanalit - kick, rim, snare, claps, hihats, toms, crashes ja rides. Seejuures, kui valid sounde näiteks crash-i alla, siis tuleb sellega koos terve komplekt erinevaid crashe, kõik kenasti General MIDI nootide alla. Sama ka ka tom-idega jne. Väga mugav.

Siin ei ole erinevaid velocity tsoone, sämpel mängib lihtsalt vaiksemalt-valjemalt, vastavalt, kui kui kõvasti klahvi vajutad. Küll on aga piisavalt soundide mudimise ja ruutimise võimalusi ning on suur valik minu arvates väga häid, samas jälle lihtsalt kasutatavaid efekte.

Pisut nagu vanamoodne see GUI tõesti tundub ja natuke häirib ka, et parameetreid ei saa peenhäälestada. Hiire rull küll töötab selleks, aga see vajab maru õrna ja rahulikku lähenemist.

Aga kuidas soundib?

Nagu enne mainisin, mind see groovide osa väga ei huvitanud, aga need on tõesti üsna ajast ja arust. Mitte halvad, aga vanad ja väga ühte väravasse - kõik on sellised swingivad rapi taustad. Jah, saad neid muuta, aga soundid jäävad ikka selliseks pigem nagu akustiliseks.

Ja sama probleem on ka kit-mode sämplitega. Sounde on palju, aga kõik on pigem akustilist laadi. Näiteks korralikku tänapäevast tümaka kick-ja snare trummi siit ei leiagi. Võibolla annaks kuidagi erinevatest soundidest kokku laduda ja protsessida, aga siis kaob juba sellise plugina mõte.

Väga palju on mulle ka tuttavat materjali Rolandi laiendus-kaartidelt. Arusaadav, Persing ju vana Rolandi mees.

Liiga palju on aga juhuslikku ja eksperimentaalset kraami - mingeid imelikke kolksatusi, paljud sämplid on stereos ühe kanali poole kaldu. Mõnel snare'il on ühes kanalis mingi terav hihati sound, teises siis snare - no kus sa sellist kasutaks? Üldse kõlab päris palju sounde mitte sämpli, vaid pigem nagu loopidest võetud slice'i moodi. Üldiselt on ka kogu soundivalik väga kuiv, nagu plõksuv, ilma korraliku nätakata.

Väga head on crash'id ja ride'id, kohe esimene komplekt, mille valisin oli super. Ka rim'id on head. Aga ülejäänud kraam ... scrollid tund aega mööda liste ja mitte midagi pole võtta.

Mis seal ikka, olgu see n.ö seemneks Stylus 2-le. Millalgi see ju ikka tulema peab, kuigi juba 10 aastat oodatakse.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Spectrasonics Stylus RMX

Postitus Postitas raen »

Natuke täienduseks eelnevale jutule.

Olen siin jõudumööda Stylust kasutanud ja ausalt öelda on mu suhtumine sellesse muutunud oluliselt positiivsemaks. Sämplite valik tundub jätkuvalt pisut veider ja eksperimentaalne, aga õnneks leiab sellest pikast nimekirjast ka kasutatavaid sounde.

Aga põhiline - efektid on Spectrasonicsil tõesti muljetavaldavalt kvaliteetsed. Näiteks reverb, väga loomuliku kõlaga ja sulandub kenasti soundi. Võrdluseks on mul näiteks NEXUS-3 ja selle reverb on kuuldavalt keemiline selle kõrval.

Sama ka näiteks kompressorid, jälle väga mõnusalt nõtked ja annavad igas asendis loomuliku tulemuse.

Ja õnneks on valikus ka fx, millega saab need totakalt stereos kaldu olevad sämplid monoks tõmmata.

Ehk kokkuvõtteks - Stylus ei anna ennast esimese hooga kätte, aga kui pikemalt pusida, siis hakkavad selle plussid välja tulema
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Spectrasonics Stylus RMX

Postitus Postitas raen »

Pisut rohkem, kui aasta on möödas, kui Stylus soetatud sai ja minu suhtumine sellesse on vahepeal veelgi paremaks muutunud :-) Isegi nii palju paremaks, et ostsin vahepeal lisaks ka Spectrasonicsi ülejäänud kolm pluginat - Keyscape'i, Triliani ja viimati nüüd ka Omnisphere'i.

Styluse oma soundid ei ole vahepeal "paremaks" läinud, kasutan jätkuvalt neid, mis juba alguses tundusid OK, ehk siis crashid, rimid ja percussionid. Viimaseid "kit mode'is" pole, küll aga pääseb nendele ligi "multi mode'is", ehk loopide rezhiimis. Ja need on täitsa kasutatavad - st. bongod, congad, cowbellid jms.

Põhiline aga, et Stylusesse saab importida REX-loope. Ta konverdib need oma formaati ja need on siis USER LIBRARY alt saadaval. Nii ongi mul sinna imporditud hulganisti kaasaegseid ja häid sounde, eelkõige moodsad kickid ja snare'id, ning üldpilt sellega kohe palju parem. Stlylus paigutab loopide slice'id ka eraldi klahvide alla. Ehk siis - kui laed loobi masinasse, siis saad seda mängida loobina, aga ka toksida MIDI-klahviga eraldi slice. Just niimoodi mina neid kasutangi.

Aga ootan siiski Styluse uut versiooni. Näiteks see, et ainuke tugi kasutaja oma soundidele käib vaid REX-formaadi kaudu, pole normaalne. Wav.-failide tugi oleks minu arvates elementaarne. Ma ei näe ühtki mõjuvat põhjust, miks peaks Styluse kasutaja sõltuma mingist kolmada osapoole formaadist.
Vasta