Pult Yamaha MG12XUK

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Pult Yamaha MG12XUK

Postitus Postitas Ivar »

Sai siis hiljuti soetatud selline pult https://www.progear.ee/media/catalog/pr ... 2xuk_3.jpg
Põhjuse andis see, et tegemist ainsa puldiga, millel on minu jaoks piisavalt kanaleid ja samas pole heebleid vaid on keeratavad nupud. Tänu sellele on puldi mõõtmed väiksemad, teatavasti pole autos kunagi ülearu ruumi, olgu see kui suur tahes ja tihti ka laval suht kitsas, ning heeblid võtavad ka mustust paremini sisse. Näiteks kuskil jaanitulel mängides lendab õhus igasugu prahti ja tahma.

Jah, pult on tõesti kompaktne. Tegemist suht uue tootega, veebruaris alles ilmus avalikkuse ette. Tootja ütleb küll et tal on 12 kanalit, aga mina loen kanaleid teisiti-ütlen et kokku 9, nendest siis 6 mikrofonikanalit combo pesadega (xlr või trs) ja 3 stereo kanalit, millest ühe saab ka usb kanaliks lülitada. Ehk siis- 9 erinevat signaaliallikat saab pulti ühendada.

4 esinemist on sellega puldiga ja ta on näidanud ennast igati heast küljest. Lisaks keeratavatele helitugevus nuppudele oli mul ka tingimus, et oleks lo cut filtrid mikrofoni kanalis ja loomulikult kajad.

Puldi manuaalis kiidetakse ka mikrofoni võimendeid-pole saanud võrrelda vana puldiga, kas on mingi vahe ka. On hea, et pole peal minu jaoks liigseid asju, mis puldi mõõtmeid suurendavad, ja mida mul pole nagunii aega pillimängu kõrvalt kasutada. Natuke tunnen puudust mute nuppudest-eelmisel puldil oli 1 ühine mute nupp, mis jättis 2 kanalit sisse nt taustamuusika jaoks. Kuna põhiliselt on vaja vaikima sundida mikofoni kanaleid, siis selleks saab kasutada ka padi nuppe, mis viivad nivoo piisavalt madalaks või mikrofoni enda lüliteid. Monitori kanalisse saab lasta ainult summa, eraldi keerata pole võimalik-iseasi kui just loobuda kajadest ja kasutada efekti väljundit monitorikanalina. Aga mulle summa monitoris sobib.
Meeldib ka et puldil on sümmeetrilised väljundid, nii xlr kui trs-sümmeetrilised väljundid on teatavasti mürakindlamad.

Puldil on väline toiteplokk. Ega mulle see just väga ei meeldinud, kuna kardan alati, et mingil hetkel võib ploki juhe katkeda. Aga vaadates kui suur see plokk on (seal sees ainult trafo, alaldi on puldis), on ka mõistetav, et selle pulti istutamine viiks puldi mõõdud suureks. Ja eks ilmpulsstoitega, mis on küll kompaktne, on ilmselt omad probleemid, arvan et ta on kapriissem, kuna ehitus kordades keerulisem ja vähemalt varasematel aegadel kippus impulsstoide kõrgsagedusmüra tekitama. Olen ikka rohkem trafo usku. Tellisin igaksjuhuks tagavara toiteploki ka kui kunagi juhe peaks väsima-niipalju ikka autos ruumi leiab.

Kui oleksin ise puldi projekteerija, oleks paar asja siiski teisiti teinud. Nimelt monitori väljundid on parem ja vasak. Aga kuna laval kasutan ühte monitori, siis kuulengi ainult ühte kanalit. Õnneks mul pole panoraam nii laiali keeratud, et see midagi kuulmata jääks. Loomulikult saab üleminekuga väljundid summeerida, aga ikkagi tekib küsimus, miks ei võiks see olla pistikupesade sees olevate lülititega lahendatud. Võimalik, et väljundite kokkühendades muutub stereopanoraam kõrvaklapi väljundis kitsamaks, vaadates puldi plokkskeemi, aga seda saaks vältida suuremate takistitega puldi monitori väljundis (mis muidugi vähendaks nivood).
Teine asi on stereosisendid. Kolmest stereosisendist on üks ehitatud nii, et kui paned sisse pulkpistiku ainult vasakusse sisendisse, on mono, kahe pistiku puhul stereo-nii peabki. Need 2 sisendit kus lisaks pulkadele on ka rca-d, monoks tegemise võimalust pole. Kui tahad sinna näit akustilise kitarri panna tuleb see ühest kanalist. Arusaadav tehniline põhjus-muidu oleks rca sisendid ju monod. Aga-tal on tehtud süsteem et pulka sisse pistes katkestab rca sisendi ära. Ja just selle ma olekski tegemata jätnud-kui seda süsteemi poleks, saaks monoks teha nii, et sildad rca parema ja vasaku kanali ära ja pulga sisendid on monod-või vastupidi-sildad pulgad ära ja rca on mono. Loomulikult saab seda probleemi samuti lahendada üleminekuga, mis mul ka olemas. Ja eks eeldatakse, et mono asjad topid ikka mono sisendisse.
Nende nn miinustega olin ma kursis enne pildi ostu ja minu jaoks olid need pisiasjad, kokkuvõttes olen oma ostuga väga rahul.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Pult Yamaha MG12XUK

Postitus Postitas Ivar »

Tegin ka võrdluse oma vana puldi yamaha emx512-ga. Ühendasin mikrofoni kordamööda kumbagi pulti, filtrid olid keskasendis väljundites olid identsed rcf aktiivkõlarid. Uus pult oli säravam-kõrgeid oli rohkem, vanal domineeris kesksagedus.Vahetasin ka kõlareid omavahel, veendumaks et kõlaritel pole erinevusi. Lo cut filtri sisselülitamine uuel puldil tämbrit ei muutnud-nii peabki, kuna ta korjab ära sagedused allpool 80Hz, inimhääl teatavasti nii madalale ei küündi. Küll aga laval enam mikker läbi subbaka undama ei lähe kui lo cut sees. Vanal puldil pidin basse maha keerama, mis muutis kohe laulu tämbri kiledamaks. Võimalik et tämbrivahe uue puldi kasuks ongi just nendel A klassi mikrofoni eelvõimenditel. A klass tähendab seda et võimendi on seatud töörežiimi, kus moonutused kõige väiksemad, aga voolutarve suur ja seetõttu kasutegur väike. Tubastes tingimustes proovides pole muidugi erinevused nii suured, aga suurel helitugevusel kui kõik muud asjad eriti fono ka läbi jookseb, võib vahe palju märgatavam olla.
Vasta