"Uus" MacBook

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

"Uus" MacBook

Postitus Postitas raen »

Mõned mõtted seoses uue MacBookiga. "Uus" siis selles mõttes, et hetkel neil värskemat mudelit läpakate seas pole. Mina olen enda oma siin mõned kuud juba kasutanud ja asjast enamvähem pilt olemas.

MacBook on teiste läpakate seas ainulaadne selle poolest, et see on ilma ventikata - jahutus on passiivne. Ja kuigi ka ventikaga mudelid on Applel tavaolukorras väga vaiksed, siis eks tõmbab ka aeglaselt pöörlev tiivik ajapikku korpusesse omajagu tolmu. Kuna minu plaan oli seda masinat kasutama hakata eelkõige muusikategemiseks lavadel, oli fan-less lahendus väga teretulnud.

MacBooki ekraan on nn. retina-display ja see ekraan on tõesti väga hea - ülimalt peene kontrastiga ja selgete värvidega. Teisest küljest muidugi - ega ka need "tavalised ekraanid" pole teab mis kehvad ja koledad, nii, et puhtalt ainult ekraani pärast seda masinat ostma tõtata pole küll mõtet.

Mis mulle veel MacBooki juures väga meeldib, on puuteplaat. Siin ei ole eraldi tsoone - kogu plaat töötab ühtse väljana, vajuta kuhu tahad. Erinevad viibutused-vajutused ühe ja kahe sõrmega toimivad siin väga veenvalt ja vigadeta.

Klaviatuuriga on lood keerulisemad. Siin on kasutatud uut tehnoloogiat ja kasutaja jaoks tähendab see oluliselt lühemat klahvikäiku. Muudetud on ka klahvi all olevat vedrusüsteemi - klahvid logisevad oluliselt vähem ja on ka nurga/serva peale vajutades stabiilsed. Kokkuvõtteks - klaviatuur on algul üsna võõras, aga mõningase kasutamise järel harjub. Ja üllatusena ei tekigi eriti palju trükivigu. Usaldusväärsust tõstab ka fakt, et klahvid istuvad metallraami peal ja kontakte ajajooksul "läbi vajutada" peaks olema üsna keeruline. Vedru ise on aga sisuliselt plastmassist raamikene. Kui kaua see vastu peab ... garantii-aja lõpuni ikka!

Loomulikult ei leia siit kõvaketast, vaid kõik jookseb flash-mälu peal. See lisab mõistagi lugemis-ja kirjutamiskiirust ning ka põrutuskindlust ( pole liikuvaid detaile). Teisalt muidugi liigub jutte, et flash-mälu "kulub" ajajooksul. Vastupidised jutud jälle ütlevad, et see kulumine ilmneb alles võibolla 10-ne aasta pärast, nii, et igaüks usub seda, mida tahab. Mulle igatahes flash meeldib.

Mis mulle aga uuenduste juures üldse ei meeldi, on USB-C. Kahjuks aga kuuleme sellest liidesest lähiaastatel üha rohkem, sest see pole mitte ühe tootja asi, vaid selle taga on terve rida suuri nimesid - Intel, Dell, HP, Samsung, Applest ja Microsoftist rääkimata. Jah, kahtlemata on mugav, et ei pea jälgima, mispidi pistik pessa läheb, et saab sama juhet kasutada nii telefoni, arvuti, kui mille iganes juures ja, et ühe juhtmega saab nii laadida, kui kõike muud teha. Ja USB-C on tõesti väga kiire. Aga see pistik ise on liiga väike ja liides üsna ebakindel. Kui sinna ühendada mõni natuke suurem asi või jäigem kaabel, piisab väiksest müksust või liigutamisest, kui juba tuleb pistik ( osaliselt ) pesast välja. Ja ma kasutan siin ju orignaal Apple asju, mitte mingeid odavaid vuhvleid.

Tõsi, ega eriti netis selles osas kaebusi ei leia, et uus USB-C liides vastu ei peaks, pigem on juttu sellest, kui mitmeid kümneid tuhandeid ühendamisi see pistik taluma on disainitud ja, et see kannatab isegi kuni 100 Watist laadimisvoolu. Noh, eks me näe. Taaskord, eks garantii lõpuni ikka kestab ...

Seda, et MacBookil on ainult üks USB-C pesa ja et see tähendab vägagi soolaste hindadega adapterite soetamist, teadsin ma enne masina ostmist, seega ma selle üle siin virisema ei hakka.

Küll aga selle üle, et mitte kõik asjad ei tööta nendega adapteritega. Näiteks mu Apogee USB-mikrofon pilti ette ei võta ja see teeb küll tigedaks.

Kokkuvõtteks - MacBook on väga õhuke, kohati tundub isegi, et mõttetult õhuke. Samas aga on see tihedate hingede ja soliidse metallist korpusega. See on premium-klassi läpakas ja seda on kaugelt näha ning sõrme all tunda. Ja kuigi see pole jõudluselt mitte kõige vingem püss, saab see hõlpsasti hakkama ka mu muusikaprojektidega.

Kas see masin aga mulle meeldib? Nii ja naa. Meeldib ja ei meeldi ka.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: "Uus" MacBook

Postitus Postitas Antti »

just see võlusõna retina on see, mille pärast tasuks maci väljavahetamist kaaluda. ainuüksi see väike videolõik siin räägib vist kõik ära. https://www.youtube.com/watch?v=pSJCuSkrrOw

Muus osas kipub maci raud aga liikuma sinna kuhu enamus asju kahjuks - massidesse. paljud maci kasutajad teevad seda täna parema alternatiivi puudumise tõttu.
antti
Vasta