HK Audio Premium PR:O seeria aktiiv satid ja subwoofer

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

HK Audio Premium PR:O seeria aktiiv satid ja subwoofer

Postitus Postitas Antti »

Pilt Pilt Pilt



2 väiksemat ja 1 suur kast, see on minu uus HK Audo Premium PR:O seeria lõpuots, 8” satid ja 2x10” pappidega PR:O 210 A subakas.

http://hkaudio.com/products.php?id=133 ja http://hkaudio.com/products.php?id=217

Karbist välja.

Kuna mul suur(em) ja piisavalt lärmakas FBT lõpp on olemas, siis selle komplekti point ongi minu jaoks kompaktsus, pole mõtet vedada õhtust õhtusse kaasas ressurssi mida sa tegelikult ei vaja. Niisiis pakend on nagu ikka papist aga veidi eristub HK selle poolest, et sisemiseks raamiks pole kasutatud mingit penoplasti või muud naftat nagu see elektroonika puhul tavaline on vaid kõik on looduses lagunev või siis taaskasutatav papp, selline öko-möko värk ühesõnaga. Satid tarnitakse koos tolmukottidega, sang on ka koti küljes olemas. Tõtt-öelda ongi see ainus võimalus neid kõlareid 1 käega tõsta, sest kast ise on sile, ainult 35mm statiivi mount all. See on ka esimene väike puudus, kuigi kast on kerge, vaid 11kg, on seda veidi tülikas maha võtta, sangast kinni hoida oleks kuidagi turvalisem. Subakal transakotti pole, selle tellisin eraldi. Erinevalt sattidest on subaka toimetamine punktist A punkti B puhas rõõm. Kast on ca 30cm lai ja veidi üle põlve kõrgust, sang on peal ja tõsta lihtne, kõikidest ustest mahub läbi, jube mugav. Taas kord tuleb rõhutada kui suhteline kõik siin ilmas on, mõõtudelt poole suurem FBT ProMaxx kaalub küll enam vähem sama palju, paar kilo alla 30kg, aga tõsta on teda just suurte mõõtude tõttu märksa raskem kui HK-d. HK-l võtad sisuliselt sirge seljaga sangast kinni ja voilaa!
Nagu HK-d ikka on kast puidust ja über hästi viimistletud, ei hakka teemal pikemalt peatuma, Raen kirjutab sellest siin http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=1147 juba niigi. Sisend - väljund tagapaneelil, tone, gain ja ventikas. Mul pole ennem ventikaga kõlareid olnud, loodan et see pole mingi pudelikael kus kogu tolm ja muu jama sisse imetakse, korralik tihe vahtkummi moodi filter on ava ees igatahes, küllap on abiks. Üks väljund on aga veel, iga aktiivi järgi saab ühendada ka passiivi, 8ohm/300w. Põnev lahendus iseenesest, ma ei ole veel lugenud kas sellise ühenduse puhul kärbitakse aktiivi enda võimsust ka või mitte, igatahes tahan proovida misvärk sellega päriselus on.

Testime ja võrdleme.

Ega toas mul just liiga palju ruumi pole kus sedasorti asju testida, siis jope selga, kindad kätte ja õue. Kohe asju üles sättides hakkab silma, et statiivi mount on kole madal. Otse seda ohtu pole, et kõlar minema lendaks aga kuidagi kõlkuma jääb küll posti otsa. Kõll on ju ise väike, küllap polnud ruumi rohkemaks, olgu sellega kuidas on. Subakal on 2 sisendit ja 4 väljundit, 2 ülemist filtreeritud output, kus madalaid sattidesse ei lasta, alumised lasevad kogu riba läbi. Ühendan esmalt siis ülemistesse ja mis muud kui musa peale. Esmalt töösse satid, lisan nii palju gaini et limiter kergelt oranzhi laseb ja siis pisut tagasi. Heli pole paha, isegi madalat otsa nagu oleks veidi olemas, oma väikeste mõõtude kohta pritsivad need kõlarid üsna valju litri vällja. Toon igaks juhuks murutraktori kapoti pealt kõrvaklapid kaitseks pähe, distantsilt saab need ära võtta. Vaikselt hakkan subakat peale keerama, paraku juba umbes kl 10 peal hakkab limiter hoiatust andma. papid ise hingavad juba üsna sügavalt ja mahla on läbi kaitseklappide hästi tunda. Eemalt kuulates on topid ilmselgelt subakast üle, umbes 20% maha keerates jookseb asi balanssi, veidi tone nuppu ka tagasi ja tulemus pole üldse paha. Nii enam vähem limiteri piiril näitab telefoni äpp mis detsibelle mõõdab ja sageduskarateristikut ka jooksutab ca 15m kaugusel 85db ja EQ pilt on umbes nagu popploos ikka, riba on paremalt vasakule kaldu, "auke" ega "porgandeid pole". Kui täpne selline äpp on, ei tea aga mingi pildi ta ikka ehk annab. Ma vahel mõõdan sama äpiga saalinurgad üle ja olen tähele pannud, et 75db on see piir, ku inimesed rääkida saavad ilma et väga teineteise poole kummardama peaks, ei tohiks häirida ühesõnaga.
Kuna sattides paistab võhma jaguvat, et kogu riba vastu võtta, siis teisel katsel ühendan nad alumistesse, ehk vabalt hingavasse väljundisse ja pilt muutub oluiselt. Kas paremaks seda näitab aeg, aga subakas ja satid tiksuvad enam vähem mõlemad võrdselt ja mahla on rohkem, seda kinnitab ka test, kus subaka maha keeran ja ühe sati tagasi ülemisse, piiratud madala otsaga väljundisse ühendan. Balansi potega mängides on kogu riba mängiv kõlar selgelt mahlasem mida oli muidugi ka oodata.

Üks subakas veel!

Rusikareegel on, et sound balansis oleks peaks subakate võimsus olema 2x sama palju kui sattide oma, toon siis oma 1200w RMS andva FBT välja ja panen järgi. Kokku subbassi võimsus 1800W ja satid 1200. Kuna HK-de puhul on välja toodud “power rating” ja RMS-ist ei räägita midagi, siis eeldan et toppide 600w on siiski peak mitte RMS, seega peaks kriidiga jämedat joont tõmmates jõuvahekord olema just kusagil 1:2. See heli toob juba naeratuse suule, diidzheid seda ostaksid :) Topid saab kenasti kogu võimsuse peale laulma ja alumine ots tuleb ka järgi. Ideaalis ju inseneride poolt süsteem nii loodud ongi, nii väike sat töötab ikka ja ainult koos subakaga, aga kompaktsuse huvides kavatsen kasutada ma kindlasti vaid 1 subakat ja hoian sattide gaini pigem veidi tagasi.

Võrdleme FBT-ga

Lõpetuseks ajan ühe posti otsa FBT ProMaxx 12a ja teise toki otsa jääb HK PR:O 8 . Esmalt kuulan jälle ilma subakata ja ülla-ülla. Ma ei saa kusagilt kandist aru et plastmassist FBT kuidagi kiledam oleks või siis pidust HK nii väga sooja kütaks. Osaliselt võib ja peabki selle kirjutama tõiga arvele, et 12” lairiba kõll annab iga kell rohkem mahla aga ka madalama helivaljuduse juures ei annaks ma kindlat eelistust ei ühele ega teisele. Subakat lisades teen veel sellise mõõtmise, et kord 1 kord teine pool ja subwoofer jääb mõlemal juhul samaks, HK PR:O 210. Detsibellidelt on muidugi fbt selgelt üle, aga samas ei saa öelda et see heli oleks parem. Helinivood hk-ga võrdsustades on koostöö HK+HK kindlalt parem ja meeldivam kui HK+FBT. Olgu siis öeldud, et mõlemad kõlarid olid ühendatud subaka vabalt hingavasse väljundisse ja helinivoo kõrva järgi (milline täppisteadus, kas pole!) võrdseks aetud. Mõõtmisel selgus, et FBT puhul oli “porgand” püsti kusgil +/- 130Hz juures, HK+HK puhul oli riba visuaalselt palju ühtlasem ja kõrvale ka parem kuulata. Sellised kõrvale ebameeldivad kumisevad helid tekivadki enamasti kusagil 100 ja 200 Hz vahel ja mõistagi on ilma segava kuminata heli kuulajale meeldivam. Siit ka tunne, et FBT+HK puhul oli bassi küll rohkem aga see bass ei olnud mingil moel parem kui HK+HK.

Et kokkuvõtteid on vara teha ja rohkem midagi lisada pole siis püsige lainel, nädala paari pärast lisan siia kindlasti muljeid nii lavalt kui saalinurgast.
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK Audio Premium PR:O seeria aktiiv satid ja subwoofer

Postitus Postitas raen »

Esimene asi, mis mul silma jääb, on see, et satikatel on lisaks peak-limiteridele ka RMS-limiterid. Ja see on väga hea, sest peak-limiterid üksi lubavad signaali n.ö pannkoogiks pressida, samal ajal aga näiteks tweeteri mähis võib üle kuumeneda ja läbi põleda. RMS-limiter ( ehk siis keskmise energia limiter ) peaks sellise olukorra ära tundma ja aegsasti nivood vähendama, nii, et peak-limiterini jõuavadki ainult üksikud piigid. Topeltkaitse niiöelda.

Subbakal RMS-limiteri pole, kui user manuaali uskuda, aga subbakate puhul see mähise ülekuumenemine pole ka nii suur probleem, sest papp tuulutab ennast ise.

Võid proovida kasutada süsteemi selliselt, et cross on seatud üsna kõrgele. Mul näiteks Seeburgid ka 8" ülemised ja tootja soovitas cross panna 140 Hz peale. Sellega sai satikad kohe vaiksemaks ja subbakas rohkem esile. Usun, et sul võib sama settung hästi toimida.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: HK Audio Premium PR:O seeria aktiiv satid ja subwoofer

Postitus Postitas Antti »

Esimene update otse lahinguväljalt. Läksin veidi varem keikkale kohale täna, et suures saalis HK-d testida ja pilt on oluliselt teine mis ōuses. Kui väljas tundus et madalat otsa kipub vrlds toppidega väheks jääma, siis sees seda muret pole. Olen täna suuremas ruumis, kōrge lagi ja muud jutud, olen isegi promaxxidega siia alati subaka kaasa vōtnud, hk täidab selle ruumi väga mahlaselt ära, mönusalt tummine ja soe sound. Aknad resoneerisid igal juhul tükk maad ennem, kui subaka limiter vaikselt oranži vilgutama hakkas.

antti@feeling happy :)
antti
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: HK Audio Premium PR:O seeria aktiiv satid ja subwoofer

Postitus Postitas Antti »

Aega on üksjagu möödas ja nagu lubasin, pärast mõningast kasutust nö. järelkajad.

Sound. Täpselt see mida oli oodata, selline mõnusa pehme hi-fi iseloomuga. 2x10" papiga subaka bass on konkreetne ja lajatab korralikult toa täis. Seni suurim ruum kus ma seda kasutanud olen oli ca130-150m2, rõdudega ja oma 6m kõrge, pidulisi ka parasjagu, 70-80. Võhma oli enam kui piisavalt, just kõige rohkem mulle meeldibki selle komplekti juures väga konkreetne bass mis paneb jala tatsuma ja kisub tantsule. Kui ma algul plaanisin 10" toppe osta siis seda oleks 1 subaka jaoks ilmselgelt palju olnud, 8" tiksuvad kusagil kl 11-12 peal samal ajal kui subakas kl2-3 kandis, seega oleks 10" top asjata lisakaal ja ruum mida ma reaalselt ei vaja. Kui millegi kallal viriseda, siis ongi see, et topid mängivad subaka veidi üle, aga nagu ikka peaks subakaid 2 olema, siis oleks asi balansis.

Tootedisain ja kasutusmugavus. Kui subakas on 2 sangaga ja väga mugav vaatamata suht suurele kaalule kätte võtta siis toppidel pole sanga hoopiski mitte ja see on puudus. Orgi otsa ajada ja maha võtta tuleb topeltettevaatusega, et midagi maha ei libiseks käest. Tolmukatted on õnneks sangaga ja tunduvad suht tugevad, kuigi koostekvaliteet on kõike muud kui "pro".
Autosse mahub see kama ära väga heaste, küllap on HK disainerid käinud saksa autosid kaemas, vw passat variant oleks nagu selle kama vedamiseks loodud. Paar kohvrit, pedalboard, kott prožedega ja statiivid mahuvad ära nõnda, et saab pagasikatte peale tõmmata. Asjad on seejuures tihedasti üksteise vastas, nii et midagi veerema ja loksuma juba ei hakka.

Kokkuvõtteks. Kel eelarve napp ja 2 või enamat komplekti pidada ei jaksa, peaks vaatama midagi sellist, kus toorest jõudu rohkem. Suures kõrge laega kultuuritemplis või lärmakas õlletelgis ei pruugi see pisike PA alati välja vedada. Kes aga hindab eelkõige kavliteeti ja seda vägagi mõistliku hinna eest, sellele paeks HK sobima. 1-2 mehe (fono)bändid, trubaduurid jms kraam.
antti
Vasta