Sound Forge 2 ja TwistedWave - wave editorid

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Sound Forge 2 ja TwistedWave - wave editorid

Postitus Postitas raen »

Pilt

Sound Forge on audiotöötlus-programm, mida üsna ammustel aegadel tootis selline firma, nagu Sonic Foundry ja mille ostis 2003-ndal aastal üles Sony. Nagu mina asjast aru saan, on tegu jätkuvalt väga hinnatud tarkvaraga eelkõige just proffide ja poolproffide hulgas. Kuni üsna viimase ajani oli Sound Forge kättesaadav ainult windowsi kasutajatele, nüüd siis aga ka õuna-austajatele. Nagu olen lugenud, ei tehtud mitte lihtne port ühest opsüsteemist teise, vaid kirjutati mäki jaoks asi otsast peale täiesti uuena.

Aga mis asi on üldse "wave editor" ja milleks sul seda vaja võiks minna? Küllap kõik teavad seda isegi, aga juhuks, kui keegi ei tea, siis ...

... ega see polegi tegelikult midagi sellist, ilma milleta arvutimuusikas hakkama ei saaks. Oma tööpõhimõttelt on see, nagu nimigi reedab, tarkvara, millega saab audiofaili editeerida. Ehk siis mittevajalikud osad välja lõigata, protsessida erinevate pluginatega jne. Enamasti on suund ühe ja konkreetse audiofailiga tegelemisele, aga on ka selliseid wave-editoreid, kus saab kõrvuti jooksma panna mitu träkki, näiteks Adobe Audition.

Kõike seda, mida teeb wave-editor, saab tegelikult ära teha ka iga suvalise sequencer-tarkvaraga, aga kui on tarvis faili väga põhjalikult ja sõnahaaval editeerida, näiteks intervjuude-podcastide juures ja tööd on palju, siis on seda oluliselt mugavam ning kiirem teha spets wave-editoriga.

Mõnel sequenceril on wave-editor ka sisse ehitatud, näiteks Samplitudel, kui mu mälu mind ei peta.

Kuna Logicu Pro X-i vastav funktsioon on üsna primitiivne ja Reason 8 on selles osas veel viletsam, samas aga seoses tööga raadios tuleb mul üsna sageli pikki tekste puhastada, siis hakkasin oma kodustuudiosse sobilikku softi otsima.

Valikut mäkile täitsa on - eelpool mainitud Adobe Audition, lisaks ka WaveLab ja Sound Forge, kui kallimaid nimetada. Ka odavamaid on terve pikk rida - näiteks Amadeus, Twisted Wave, WavePad Sound Editor, Triumph või Fission. Rääkimata siis tasuta ja avatud koodiga Audacityst.

Kuna mul oli üks tingimustest, et soft peab kindlasti toetama AU-pluginaid ja, et oleks ka muidu natuke kobedam, siis jäid sõelale need veidi kallimad.

Erinevatel objektiivsetel ja subjektiivsetel põhjustel sai lõpuks ostetud Sound Forge.

Sony pakub mäkile tegelikult kahte versiooni sellest - üks kannab lisandit "Pro", see maksab 299 US, teine on aga lahjem versioon, maksab 99 US ja seda saab mugavalt osta App Storest.

Kuna kahe softi omavaheline võrdlus näitas, et "Pro"-versiooni ainsaks oluliseks eeliseks on Izotope-pluginate komplekt, mida lahjemal pole, kõik muu funktsionaalsus aga on valdavalt sama, siis jäi mu valikuks soodsam versioon, sest kõik vajalik pluginate näol on mul juba varasemast olemas.

Mida siis öelda?

Eks need wave-editorid ole kõik omamoodi tublid, aga Sound Forge suur pluss on see, et enamvähem kõike saab oma käe järgi kohandada. Klahvikäsud, kuidas on ekraan jaotatud ... sätid kõik täpselt nii, nagu sulle sobib ja koristad mittevajalikud asjad silma alt ära. Sound Forge võimaldab ka tõesti väga sügavuti faili kallale minna, suisa üksiku sämplini välja. Proovisin, näiteks Twisted Wave seda ei võimaldanud. Meeldib ka see, et Sound Forge jätab ka ilma seivimata meelde viimati tehtud töö ja kui ka paned vahepeal softi kinni, siis hiljem naastes jätkad sealt, kus pooleli jäid.

Tegu on funktsionaalsuselt läbi ja lõhki profiprogrammiga, kahjuks on aga asja teostus väga vilets. Kuigi siin on vahepeal välja tulnud ka mõned parandused, siis erinevalt windowsi versioonist lonkab Sound Forge ( vers 2.0.4 ) mäki peal jätkuvalt üsna mõlemat jalga. Täpselt sama kurdavad ka "pro" versiooni kasutajad - takerdumised, crashid ja hangumised on üsna sage teema.

Mage värk, Sony! :-(
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Sound Forge 2 - wave editor ( vers 2.0.4 )

Postitus Postitas raen »

Kuna auklik Sound Forge ( edaspidi SF ) käis ikka hirmsasti närvidele, aga tööd teha vaja oli, otsustasin selle Sony nurisünnituse jätta paremaid aegu ja versioone ootama ning hakkasin otsima alternatiivi. Ega siin pikalt valida vaja polnud - funktsionaalsuselt ja ülesehituselt sarnaseim on TwistedWave ( edaspidi TW )

Mida selle kohta öelda?

Aga seda, et TW on kõikidest SF-i pahedest prii - on kiire, on töökindel ja pakub vähema raha eest oluliselt rohkem. Kahju, et see kõik varem mul märkamata jäi.

Mõned TW-i head omadused, mida SF-il pole - näiteks, kui kustutad faili keskelt mingi osa ära, siis nii SF kui TW tõmbavad ääred omavahel kenasti kokku, et materjali ei jääks n.ö "auk". Aga erinevalt SF-ist on TW-is lahendatud asi nii, et kustutatud osa jääb tegelikult lihtsalt kokkutõmmatud poolte alla peitu. Piltlikult öeldes on fail nagu kokku volditud ja sa saad seda liitekohta hiljem peenhäälestada, kui üleminek ei peaks meeldima, lohistades vastavalt kas üht või teist poolt. Väga mugav! SF-is jääb ainult undo-käsklus ja proovi uuesti.

Veel - TW kõikide detailide värve saab keerata. Ja see on väga meeldiv, sest default potisinine on minu arvates võrdlemisi kole!

Pilt


Tegin endale märksa rahulikuma ja silmasõbralikuma variandi :-)


Pilt

Veel - TW sisaldab ka Batch Processing-funktsiooni. Seda, muide SF-i lahjemal versioonil polegi ja tuleks osta see 300 Eurone. TW maksab aga vaid 80.

Batch Processing võimaldab siis teha ühe näpuliigutusega sama protsessingut paljudele failidele korraga. Ja ise defineerid, millest konkreetne protsessing koosneb. No näiteks moodustad sellise ahela ... kõigepealt mingi sinu AU-kompressor ja selle preset nr.1, edasi loudness normalize -10 dB ja seejärel faili konvertimine MP3-ks ning salvestamine folderisse X.

Kui sul terve hunnik faile vaja täpselt ühtemoodi protsessida, siis on taoline Batch Protcessing lausa taeva kingitus. TW teeb seda väga nutikalt ja kiiresti.

Kokkuvõtteks - Kanadas resideeruv ühe-mehe-firma teeb suurele Sony korporatsioonile pika puuga ära, nii kvaliteedis, kui hinnas!

PS. TW oskab samuti minna kuni üksiku sämplini. Tuli lihtalt üks linnuke ära võtta ... :-)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Sound Forge 2 ja TwistedWave - wave editorid

Postitus Postitas raen »

Tahtsin lihtsalt lisada, et olen TwistedWave'i nüüd üle kuu aja intensiivselt oma igapäevases töös kasutanud ja - no, küll on ikka mugav, kiire ja kvaliteetne soft! Puhas rõõm kasutada!
Vasta