RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Pilt

Sain täna kätte uued RCF HD-12a aktiivkõlarid ja natuke neid siin kodus siis uurisin ja testisin.

Tegu on 12" plastmassist aktiiv-kõlaritega, mis lubavad kuni 130 dB max SPL-i ja kaaluvad 16,7 kg. Sagedusvahemik väidetakse olevat 45 Hz - 20 KHz ja kui vaadata graafikut, siis näeb see vähemalt paberil tõesti välja üsna muljetavaldav.

Pilt

Nagu RCF-i asjad ikka, on ka need kõllid toodetud Itaalias.

Välimuse kohta pean ütlema, et mulle meeldib. Siin ei ole edevat bling-blingi. Kõlarid on tagasihoidlikult musta värvi ja meeldib ka see, et kogu esipool on võrega kaetud. Võre on kumer ja tänu sellele on see pinge all, ei vetru ega plärise. Korpuse plastikmaterjal tundub olema elastne ja üsna kriipimiskindel, korpus tervikuna on aga võrdlemisi tihe ja tugev. Midagi igatahes ei paindu läbi, kui suruda ja ka heli on korpusele koputades madalalt ja summutatult mütsuv. On tunda ka, et tootja on mõelnud kõlari mugava ja ohutu transportimise peale - nii mõlemal küljel, kui ka üleval on kummeeritud alumiiniumist sang. Sangad on väga õigetel kohtadel ja hea kujuga. Tagakülje elektroonika on aga peidetud sügavale õõnsusesse, seega on väga ebatõenäoline sinna kogemata pihta minna.

Välimuse kokkuvõtteks - igati soliidne ja jätab profi mulje. Tõsi, täisnurki ja paralleelseid külgi kohtab siin vähe, seega on rätsepamõõdus transakoti tegemine üks paras nikerdamine.

Kui funktsioonidest rääkida, siis RCF HD-12'l ei ole sisse-ehitatud mikserpulti, nagu mõnel konkurendil. On vaid üks sisend ja selle tundlikkust saab nupuga muuta kas mikrofonile või liinile sobivaks. Ei leidu siin ka mitmeid erinevaid EQ presette, on valida vaid kas FLAT e. sirge riba ja BOOST. Viimane siis buustib basse.

Võib küll tunduda üsna blank, aga tegelikult just sellepärast saigi need kõllid valitud. Elu on mulle õpetanud, et mida vähem funktsioone, seda parem.

Sound?

Heli on puhas ja HI-FI, samas ka mitte liiga ülespushitud kõrgetega, kuigi ülevalpool toodud graafiku järgi võiks seda eeldada. Pigem jätab RCF HD-12a küllaltki rahuliku ja neutraalse mulje, vähemalt kodustel helivaljustel. Kuidas on rõhuga, eks kirjutan siis, kui kogemused keikkadelt olemas.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Niipaljukest veel, et nagu pildiltki näha, on RCF HD-12a passiivse jahutusega - tagaküljel on vaid radikas. Ventika puudumine tähendab muidugi seda, et pole probleemi tolmuste esinemispaikadega, kuid teisest küljest tundub mulle, et ventikaga variant olnuks ehk natuke kuumakindlam. Kas need kõllid mõnel palaval suvepäeval ennast ka väljalülitama kipuvad, eks siis näis.
suurjim
Algaja
Algaja
Postitusi: 3
Liitunud: 30 Aug 2007, 23:34

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas suurjim »

Tere tulemast RCF HD meeste hulka :) Mul mitu aastat küll 10" -sed ja enamus mänge teengi nendega. Mitu kuuma suve üle elanud ilma probleemideta.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Nõndaks, rida keikkasid on uute RCF-dega seljataga ning omajagu seega live-muljeid olemas.

Neid kõlle on tõesti mugav transada. 3 sanga igaks elujuhtumiks ja kaalu ka kõlaril just parasjagu. Tõsi, plastmasskorpus ei ole just päris kriipimiskindel, nagu selgub ja seega oleks kaitsekott igati omal kohal. Ning veel - esipoole metallvõre näitab välja higised käejäljed ja viisakas oleks need enne mängu lapiga üle käia.

Soundi osas olen aga väga rahul. Sageduste graafik, mille pilt seal ülevalpool on, tundub olema täitsa reaalne. Kõrged on puhtad ja säravad, samas aga mitte kõrvakriiskavad. Basside osas aga, kui vastav nupp sisse lülitada, siis ei upu sound kohe paksu ja ähmase muda sisse, vaid süsteem toimib märksa intelligentsemalt. Ilmselt on seal miskine adapteeruva multiband-kompressori moodi asi, igatahes sätib see bassinivoo vastavalt hetke vajadusele ja ka üldisele valjusele. Tulemuseks on, et bass on alati tihe, puhas ja hästi jälgitav.

Ja need kõlarid on tõesti väga-väga valjud! See on lihtsalt hämmastav, milline helirõhk neist välja tuleb. Siseruumides naljalt üle poole volüümi ei kannatagi keerata.

Kokkuvõtteks - kõrtsimuusiku jaoks igati õnnestunud investeering!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Natuke veel nende kõllide üldise konstruktsiooni ja läbimõelduse kohta.

Selle D-Line seeria kõllide tutvustuses on öeldud, et neid luues peeti silmas just tuuritavaid muusikuid ja nende vajadusi. Ja see pole tõesti vaid suusoojaks öeldud!

Näiteks on tagakülje potekad-lülitid tõesti väga turvaliselt üsna mitme sentimeetri sügavuses "augus" ja see "auk" on seejuures võrdlemisi väike. Potekale pihta saada näiteks mõne uksepiidaga on reaalselt võimatu.

Veel üks näide - see nupp, millega määrata sisendi tundlikkust mic-line vahel, on veel omakorda süvendis peidus ja seda ei saa niisama küünega lülitada, kui just pole mingeid eriti pikki teravaid küüsi. Seega jääb ära võimalus, et keegi kogemata keset keikkat line-sisendi mic-sisendiks muudab.

Kõige peale on mõeldud!

Veel - nende kõlarite tagakülje metall on reljeefne, seega üsna jäik ja tugev. Vastupidine ja halb näide on mu Dynacordi subbakas, mille tagakülg on suhteliselt pehmest alumiiniumist ja tugevdusteta. On täiesti reaalne oht sellist mitmekümnekilost subbakat tassides tagaküljega kuhugi sisse sõita. Tulemuseks ilmselt see, et asi läheb kõveraks ja koos sellega murduvad ka sinna külge kruvitud montaazhplaadid. Must stsenaarium muidugi, aga RCF on selles osas märksa lollikindlam.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas Ivar »

Väikestes ruumides kasutad ka koos supakaga?
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

No eile-üleeile tegin ka täitsa suured saalid ära ilma subbakata, Missos siis suisa võimla moodi asi.

Ei tundnud küll kordagi, et midagi puudu oleks. Eks taoliste aktiivkõllide suur pluss ole ka, et see bass on juba automaatselt väga täpselt doseeritud ja kontrollitud. Kõik need Bosed jne, teevad ikka imet tänapäeval, pole midagi öelda.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Ja üks asi veel - kui mu Dynacordi subbaka tagakülg läheb isegi jõudeolekus mõõdukalt soojaks, töö ajal isegi sedavõrd kuumaks, et kätt pikalt peal ei hoia, siis need RCF-d olid kogu õhtu vaid kergelt leiged.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas Antti »

Tundub et oled hea valiku teinud!

Soojatootmise seisukohalt ei maksa ka suvel karta ma usun, mu enam vähem sama klassi fbt pole mind ka +30 ja palavamas ruumis kordagi hätta jätnud, radikas on tõesti töösoe pelgalt, ei mingit kuumust.

Suuremad saalid soovitan siiski subaka(te)ga proovida. Minu omad mängivad küll ilusasti ka ilma, ma ikka testin vahel kui saal veel tühi, et mis muutub. Kui supparit pole, on just nagu tõesti kogu riba olemas ja küllap ongi, aga kui subaka järgi paned hakkab mahla ka tulema :) Eriti annab tunda kui fonos on hea ja konkreetne bassi liikumine, sinul ju seda tekiila-kantrit ikka jagub vist.
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Eks selle sub-bassiga ole nii ja naa. Ja nagu Facebooki samateemalisest tulisest vaidlusestki selgus, taandub tegelikult kõik artisti subjektiivsetele eelistustele. Ja ka muusika stiilile muidugi.

Olles siin aastate jooksul proovinud ja võrrelnud erinevaid komplekte - 12" lairiba, 15" lairiba, 12" subbakas + satikad, tundub mulle ka, et tõsi - subbakaga komplekt hingab vabamalt, sound on avaram ja pehmem. Ainult lairibakastid üksi kõlavad suurematel helivaljustel pingelisemalt ja pikapeale väsitavalt.

Mis ma aga olen endale selgeks saanud, on see, et 15" versus 12" lairibakast ei anna suuremale, vähemasti siseruumides, bassi osas mingit eelist. Jah, bassi on rohkem, aga see ei ole "parem bass". Parem siis selles mõttes, et kõlar esitaks bassi puhtamalt, musikaalsemalt. Siin on minu arvates mängus see sama füüsika, mida alati rõhutatakse suurema membraani väidetava paremuse juures - suur membraan on aeglane ja ebatäpne. Samamoodi ebatäpne on ka sound, mida see membraan tekitab.

Aga taaskord, ma räägin siseruumidest, ehk siis olukorrast, kus kuulaja on kõlarile suhteliselt lähedal. Ka kõrvaklapi imepisike membraan annab ju bassi kuni 20 Herzini ...

Alles mõni päev tagasi sain hea akustikaga väiksemas ruumis enne rahva tulekut rahulikult RCF-e kuulata - puldist EQ nullis, kõlarite Bass Boost sees ... no küll on ilus ja proff sound! Ei mingit odavat plastmassi häält, kõik kõlab nagu läbi hinnaliste stuudiomonitoride!

Nii, et kas subbakaga või ilma, aga mulle need RCF-id tõesti meeldivad!
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas Ivar »

Kõrvaklapi imepisike membraan annab bassi siis kui ta on vastu kõrva. Vii ta kaugemale ja kuuled ainult kõrgeid. Sama ka 15 tolli vs 12 tolli. Kõlari ees pole ilmselt vahet, kuskilt maalt eemal peaks see vahe tekkima 15 tolli kasuks. Jutt küll teoreetiline, pole võimalust olnud võrrelda. Siseruumid ka erinevad. Tihti on kultuurimajad vägagi suurte saalidega. Suht tüütu hakata igakord üle küsima, et kas teil on suur või väike saal ja vastavalt sellele võtta siis kõlarid. Ja tellija poolt mainitud väike saal võib samas ka olla vägagi kõrge, ehk siis ikkagi suur. Ja kui on vaja valjult ka mängida, kas 12 tolli suures saalis kannab välja?
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas raen »

Ivar kirjutas:Kõrvaklapi imepisike membraan annab bassi siis kui ta on vastu kõrva. Vii ta kaugemale ja kuuled ainult kõrgeid.
Eks ma seda öelda tahtsingi, et kõrvakas annab küll sama madala bassi, kui 18" subbakas, aga seda ainult kõrva kuulmekanalis.

Ma ei taha kuidagi moodi halvustada suuri kõlareid ja subbakaga komplekte. On olukordi ja on muusikat, kus bassi rõhku pole iial liiga palju. Aga kui ma räägin endast, kui ühemehe-bändist ja ruumidest, kus ma mängin, siis hetkeseisuga on küll need kaks RCF-i mu seni kõige võimekam komplekt. Need lähevad tõesti väga-väga valjuks ja seda ju pubimöllus reeglina vaja on. Pealegi on, vähemalt minu pidudel, rahvas enamasti suht kõlarite ees ja seal on rõhku ning bassi maa ja ilm.

Ma ise arvan, et võtmeküsimus on siin selles, et tänu digiprotsessingule ja kõlari komponentide omavahelisele täpsele optimeeritusele pigistab taoline aktiivkast välja maksimumi, mida antud membraan suudab. Mul olid ju ka 15" FBT passiiv-kastid kunagi ja no ühegi trikiga ei saanud sellist tümakat neist kätte.

Ruumid on erinevad jah ja kindlasti on kohti, kus 2 x 12" on ebapiisav. Aga väga sageli mängib just see sama ruum bassi juurde, subbakas ajab asja veelgi hullemaks, sinul aga pole ei aega, oskusi ega ka tahtmist süsteemi iga kord jälle eraldi timmima hakata.
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: RCF HD-12a - aktiivkõlar(id)

Postitus Postitas randal »

Nojah, 15" FBT passiivid omal ka kasutuses praegu, ja ei anna nad seda tümmi tõesti. Ja pole ilmselgelt ka selleks mõeldud, ikka on saanud suppar juurde ja asi kohe teisem. Nüüd aga jõudsin tõelise jaburlahenduse juurde, kus fbt on suuremate asjade jaoks ning pisemate ruumide-ürituste tarbeks sai Stagepas 400i ära toodud. Näis, kuidas see ennast õigustama hakkab ;)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Vasta