HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

HK Audio on Saksa firma ja eriti populaarsed, ka meil siin Eestis, on nende toodetud L.U.C.A.S-seeria võimendus-komplektid, mis koosnevad ühest aktiiv-subbakast ja kahest satelliitkõlarist, mida subbakas toidab.

Minul polnud subbakat tarvis, küll aga limpsasin keelt satelliit-kõllide järgi ja HK Audio sai valitud tema Saksa päritolu, kvaliteetfirma maine, aga ka selle pärast, et see firma pakub füüsiliselt mõistliku kaaluga puidust kõlareid.

PR:O 10 X on siis 10" wooferiga puitkastid, mis kaaluvad 12,9 kg. Seega, igati paraja raskuse ja ka väga paraja füüsilise suurusega satelliit-kõlarid.

Tootja lubab neid lahkesti kasutada ka "fullrange" kõlaritena, aga arusaadav, et ega neist suhteliselt ikka väikestest kõlaritest mingit superbassi välja ei pumpa. Aga vokaali ja akustilise kidra helindamiseks, või ka näiteks vaiksema taustamuusika jaoks kõlbavad nad väga kenasti ka ilma subbaka kaasamiseta.

Ehitus- ja koostekvaliteet on küll super!

Siin on igas detailis tunda seda "Saksa suhtumist" - siin pole disainis ainsatki möödalasku. Kõik näeb välja ülimalt elegantne, läbimõeldud, ilus ja väga pro! Haara kasti kust nurga alt tahad - ikka on mugav võtta ja mugav hoida.

PR:O 10X kõllid sobivad ka põrandamonitorideks ja nad on disainitud nii, et nad REAALSELT KA SOBIVAD selleks! St. kõlar on põrandal õige nurga all, pistikupesad asuvad õiges kohas ja ka vastavad kummijalad kaitsevad korpust kriipimise eest. Ka alumised servad on kaetud kummist kattega, et hoida neid löökide ja kriipimise eest.

Ja puitkast on puitkast - see on nagu puupakk, nagu üks tervik! Kõik on tihedalt paigas, ei mingeid vetrumisi ega kriiksumist.

Tehniliste andmete poolepealt -

Takistus - 8 Ohmi
RMS võimsus - 300W
Program - 600 W
Peak - 1200 W
Max SLP - 126 dB
Sensitivity - 99 dB

See kõik on enamvähem samas võimsusklassis, mis näiteks FBT MaXX4 12" plastmasskõllid, selle vahega, et HK-d on isegi pisut tundlikumad - FBT-d on 98 dB.

Nende kõllide standi otsa panek on omamoodi põnev - siin on selleks kaks auku ja mõlemad hoiavad kõlarit põranda suhtes väikese nurga all, vastavalt 3 ja 7 kraadi. Asja mõte on, et suunata heli rohkem rahva poole, mitte aga lakke.

Esipool on kaetud metallvõrega, mille peal on vahtkummist pehme kate. Siin on mul nüüd väike küsimuse koht - see kattematerjal on küll väga kvaliteetne ja tundub ka vastupidav, aga kuidas see aegadele vastu peab? Tavaliselt on ju kõlaritel metall väljaspool ja pehme materjal seespool, ning ikka ju juhtub, et toksad kõlarit kuhugi vastu teravat nurka jne.

See on aga ka ainus väike kõhklus, mis mul selle kõlari juures tekib ja loomulikult võib mu mure ka täiesti asjatu olla.

Sound on neil kõlaritel, nagu ma ootasin - puhas ja kvaliteetne. Ma ei saa väita, et plastmasskõlarite sound oleks halb, aga puitkast on hoopis teise karakteriga. Siin on seda kandvust, heli loomulikku tihedust ja teatavat "veenvust", mida plastmass paraku ei anna, vähemalt mitte väiksematel helivaljustel.

Ostsin kohe kaasa ka originaal-tolmukatted ja need valmistasid mulle küll väikese pettumuse. Küll igati korralikult ja korralikust materjalist tehtud asjad, seest pehmendusega ka ja puha, aga mulle ei meeldi asja konseptsioon - HK tolmukatted on nagu kotid, mille sisse paned kõlari ja tõmbad lukuga ümbert kinni. Idee on õilis, aga paraku eeldab selline toiming alati mingit puhast pinda, kuhu kott panna, et siis selle kallal askeldada. Reeglina on ju aga pubides-pidudel kõik pinnad räpased-tolmused-õllesed ja kui sa toki otsast kõlari maha võtad, kuhu sa siis selle paned? Ikka põrandale, loogiline! Seetõttu ongi kõlarite puhul mugavaim kate nn. "kott pähe"-stiilis.

Seega ei hakanud ma ka HK tolmukatete juures midagi hellitama - käärid sisse, lõikasin koti põhja alt ära ja nõelusin tõmblukud kinni, et need omatahtsi ei liiguks. Kõik sai väga korrektne ja hargnemis-kindel.
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas valdek »

Kuna siin on toodud välja rida tehnilisi andmeid,siis oleks paslik siinkohal välja tuua,mida need näitavad või tähendavad.Mulle on ikka üsna ähmane kogu see tehniline värk.Mis on siis:RMS võimsus,PROGRAM võimsus,PEAK,MAX SPL ja Sensitivity.Siis veel selline väljend:Power Continue ja mida näitab: SPL @ 1W/1m: 98dB +/-2dB
Mida peaks jälgima kõlari ostmisel?Sellest ma olen ikka aru saanud,et mida suurem number,seda parem aga mõisted kui sellised on jäänud pisut segaseks.Ehk keegi oskab lihtsalt asjad lahti seletada ja vast on mõnele sellest veel kasu,peale minu :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Siin on jah palju keerulisi termineid, aga mina olen enda jaoks üritanud selgeks teha need -

POWER - võimsus

Võimendite puhul - RMS näitab võimsust, mida võimendi suudab kestvalt toota,
PEAK näitab võimsust, mida võimendi suudab lühiajaliselt tekitada

Kõlarite puhul - RMS näitab võimsust, mida kõlar suudab kestvalt taluda,
PEAK näitab võimsust, mida kõlar suudab lühiajaliselt taluda, ilma, et veel läbi kõrbeks

SENSITIVITY - tundlikkus

Mida parem on kõlar, seda tundlikum ta on, st. kvaliteetsem kõlar kulutab heli tekitamiseks vähem võimendi võimsust. Ehk maakeeli öeldes - tundlikum kõlar toidab sama võimendi korral ära rajuma peo, kui vähemtundlik kõlar

MAXIMUM SPL - maksimaalne helivaljus detsibellides, mida kõlar suudab tekitada.

Kokkuvõtteks - see on siin kõik ainult teooria ja reaalses elus on kõlarite ja võimendite kvaliteeti, ning võimekust hinnata palju keerulisem. Esiteks on siin tegureid ja aspekte rohkem, ning teiseks, nagu ma olen aru saanud, puudub ka ühtne standard, kuidas asju hinnata. Iga tootja kasutab oma metoodikat ja loomulikult üritab selle taustal konkurendist suuremaid numbreid näidata.

Kohati ongi mulle jäänud mulje, et kõlareid ja võimendeid ostes on ainuke objektiivne number HIND - mida rohkem maksad, seda võimsama ja parema heli saad ...
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas Antti »

Aga HK-Audiost lugedes meenutan ikka hea sõnaga statsionaarset setti ühes Kuressaare supelusasutuse restoranis, kus oli au ikka aeg ajalt mängimas käia. Sealne sett koosnes 2x supakast ja 4x satelliidist. Erakordselt kvaliteetne ja puhas asi, kummalisel kombel oli seal alati 1. blokki väga kõhe mängida, sest iga vääratus kostis kohe välja. Isegi 5 mehelise laivbändiga oli saundi väga keeruline puu taha ajada, hilisemast 2-mehe bändist rääkimata. Lisaväärtus veel see, et kõik 4 satelliti võis seada erineva nurga alla, kasvõi monitoriks enda poole keerata. Säravpuhas ja soe heli võiks olla HK märksõna, seda silmas pidades kirjutasin ka FBT ProMaxi arvustuses read, et ega puitkasti saundi ikkagi plastmassist kätte ei saa.

Raeni kõllidel on väga lahe see 3 või 7 kraadise nurga all publiku poole suunamise võimalus. Imestan praegu miks nii lihtsa ent tähtsa asja peale teised tootjad tulnud pole? Või ei peeta seda oluliseks?

Kõlarite tolmukatted lasin mina teha presendist, ei näe küll liiga ilusad välja aga selle eest on tugevad ja saab rulli keerata ja ntx laua alla või transakohvrisse visata. Samasugused torud on mul tehtud ka kõlaristatiivide tarbeks, esiteks hoiab statiivid korras aga veelgi tähtsam minu jaoks on see, et auto pagasiruumi ära ei kraabiks toore rauaga. Ja kolinat ka väheb, eriti talvistel Eestimaa teedel.
antti
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Analoogset nurga-all kõlari standi otsa panekut võimaldavad ka mõned QSC asjad - http://www.qscaudio.com/products/speake ... ilt-direct

Eks ma lähimatel keikkadel nüüd katsetan, kas sellest funktsioonist ka mingit reaalset tulu tõuseb.

Mis mind natuke muretsema paneb, on see, et nende HK kastide asendit pole standi otsas võimalik lukustada. Kui põrand on kaldu ja stand ka, siis võib ehk kõlar omatahtsi vales suunas vajuda ...
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas randal »

Raen, ei usu, et enam nii kaldus põrandat leiab... :) Aga ise mingit fiksaatorit vahele tekitada ei anna? Kummikiil + tugirõngas vmt?
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Nii, sai siis eile Ristiisa Pubis neid kõlle erinevatel volüümidel testitud ja lähemalt ning kaugemalt kuulatud. Mõned mõtted -

Kohe oli tunda, et HK-d on tundlikumad kõlarid, kui kõik need, mis mul varem on olnud ja praegu on - pidin võimendit kohe mitu kraadi tavalisest vaiksemaks keerama, et helivaljus parajaks saada.

Ega mul muidugi teisi kõlareid seal pubis võrdluseks kaasas polnud, aga kodus enne võrdlesin küll ja saadud mulje leidis ka pubis kinnitust - HK annab tihedama ja ruumis paremeni leviva helilaine. Seniste ( plastmassist ) kõllidega on mul alati see probla olnud, et mitte kõik sagedused ei taha alati hästi välja kosta, eriti just vaikselt mängides jääb kuulda ainult kõrgete tiksumine, sound on kuidagi nagu "hõre" ja puudu on kandvatest keskmistest sagedustest. HK-l on need kenasti olemas ka väikestel volüümidel.

Mõned nüansid veel - nendel HK-del on sang n.ö "pealae peal" ja tänu sellele on neid supermugav transada - kõlarite suurus, kaal ja sanga asukoht on väga parajad.

Küll aga vajab kõllide standi otsa panek ja sealt mahavõtmine hoolt, eriti siis, kui kõlar on küllalt kõrgele pandud ja hästi ei ulata sealt ülevalt sangast haarama. Kindlasti oleks elu mugavam, kui ka küljepeal oleks lisahoovake.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Tegin siin mõni aeg tagasi kodus ühe väikse testi, mis oli minu jaoks väga õpetlik. Panin Crowni võimendile ( mis see on, loe siit - http://forums.vaikene.net/viewtopic.php?f=6&t=1105 ) järele ühe neist HK Audio valjukatest ja teise kanali külge ühendasin Electro Voice valjuka ZX1. Eesmärgiks põhjalikumalt võrrelda, kui erinevad on 10" puitkast ( HK Audio ) ja 8" plastmass ( EV ).

Pean tunnistama, et testi tulemused olid, eriti just bassi soundi osas, minu jaoks üllatavad. Crown võimaldab alates 3000 Herzist allapoole üsna väikeste sammudega kulgevat Low Pass filtrit. Ehk siis, seda saab kasutada näiteks subbaka toitmiseks, lastes läbi vaid bassi soundi.

Test nägi välja selliselt, et lasin läbi võimendi samal ajal mõlemasse kõlarisse identse signaali, sammhaaval muudkui filtrit madalamale keerates. Suur oli minu üllatus, kui 10" raske ja tihe HK Audio puitkast jäi juba ca 100 Hz juures vait, samal ajal, kui väiksem 8"-ne plastmassist EV müdistas täiesti kuuldavalt edasi. Tekkis isegi kahtlus, et äkki on HK Audio valjukal vaikimisi mingi filter sees, mis bassid maha lõikab, aga ei kodukas ega manuaal selleks mingit vihjet küll ei anna. Mõlema kõlari näol peaks olema tegu n.ö "full range" valjukaga.

Edasi lisasin tasapisi volüümi - HK Audio ( mis oli soundi mõttes suht hääletu ) hakkas varsti plärtsuma. Oli see nüüd valjuka membraan, või selle ees olev metallvõre, jäigi arusaamatuks. Pisike plastmassist EV aga ( mis on tõesti nii õhukeste seintega, nagu paberist ) müdistas aga bassi nagu mingi subbakas ja ei mingit plärtsumist. Seejuures peaks HK olema märksa "kõvem püss" - 126 dB max SPL versus Electro Voice 123 dB.

Õpetlik test ja näitas taaskord, et valjuka läbimõõt ja kõlari korpus üksinda ei tähenda mitte midagi. Ei ole nii, et suur ja raske puukast annab alati automaatselt parema bassi, kui väike ja kerge plastmass. Tegureid on rohkem ja ilmselt kõige olulisem on - mis eesmärgiga mingi kõlar üldse loodud on. Ilmselgelt on need HK Audio kõllid mõeldud pigem satelliitideks ja/või monitorideks ning bassisagedus pole üldse prioriteet. Samas, kui EV need kastid tunduvad olema rohkem universaalsed.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: HK AUDIO PR:O 10X - kõlarid

Postitus Postitas raen »

Omajagu aega on möödas selle teema viimasest postitusest ja vahepeal sai siin ühte neist kõlaritest kasutatud monitorina. Oli üsna raju pidu ja monitori pidi ikka omajagu peale keerama. Ebameeldiv üllatus tabas mind aga järgmisel päeval kodus, kui avastasin, et kõlaril on kõrged läinud. See oli selles mõttes natuke üllatav, et need kõlarid peaks olema võimelised taluma ikka üsna kõva mahvi. Pealegi ei ajanud ma võimu limiteri kordagi vilkuma, mikrit vilesse ega väärkasutanud muudmoodi. Aga fakt on, et kõrged kõrbesid.

Hakkasin teemat lähemalt uurima ja, nagu selgub, on valjukaid läbi lasta tegelikult suhteliselt lihtne. Kel huvi ja viitsimist, küllap loeb netist ise vastavaid materjale, aga lühidalt on siis asi selles, et kõlarid kõrbevad kahel põhjusel - mehaanilisel ja termilisel. Esimene väljendub selles, et kui membraani liiga suure amplituudiga edasi-tagasi liigutada, siis see ( või mõni teine valjuka detail ) puruneb. Loogiline. Teine probleem väljendub aga kõlari mähise ülekuumenemises ja läbipõlemises.

Sageli mõeldkse, et "mul on limiter ees", ja arvatakse, et see kaitseb. Tuleb välja, et kaitseb jah, aga ainult selle esimese probleemi vastu - liigse amplituudi blokeerib limiter tõesti ära ja küllap ka seetõttu pole mina küll oma elu jooksul näinud ühtegi rebenenud valjukaga kõlarit.

Kuna aga reeglina on kasutusel olevad limiterid nn. peak-limiterid, ehk siis blokeerivad ära ainult tippe, lubades samas üsna piiramatult volüümi muudkui peale keerata. Nii juhtubki, et kasutajal on väärarusaam süsteemi turvalisusest, keeratakse signaali julgelt juurde, limiter pressib tipud maha ja heli tervikuna järjest rohkem kompresseerub. Koos sellega aga kasvab ka keskmine ehk RSM-energia, mida kõlari mähis peab taluma. Ühel hetkel saabki liiast ja mähis põleb läbi.

Siit moraal - tavaline peak-limiter ei kaitse alati, kui ikka kõlari taluvuspiire kombata. Selleks on olemas keerukamad RSM-limiterid.
Vasta