DJAY - dj player tarkvara iSeadmetele

Riist- ja tarkvara arvustused

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

DJAY - dj player tarkvara iSeadmetele

Postitus Postitas raen »

Pilt

Apple "iSeadmed", eriti muidugi iPad, on väga põnev platvorm absoluutselt kõikide eluvaldkondade jaoks ja DJ-d pole siin üldse mitte vaeslapse rollis - neile mõeldud rakendusi on mitmeid ja üha juurde loomulikult tekib. Mõned neist on kallimad, täiuslikumad ja mugavamad kasutada, mõned natuke vähem, aga põhieesmärk on ikka sama - vabastada DJ-d tülikate plaadikohvrite kaasastassimisest ja pakkuda võimalust hoida kogu oma lugude valik ühes seadmes koos ning sealt neid lugusid kiiresti leida. Arvestades, et suuremad iPadi mudelid on 64 gigased, siis seda mussi mahub neisse ikka tõesti kõvasti.

Mina pole küll otseselt DJ, vaid muusik, aga ka mulle tõuseb neist DJ-playeritest tulu - nimelt on nii mõnelgi sellisel rakendusel teatud omadusi, mida iPadi enda playeril pole. Kui aus olla, siis see iPadi enda player tundub mulle üldse üsna ebamugav kasutada.

Üks praegusel ajal ehk tuntumaid DJ-tarkvara tootjaid Apple seadmetele on Algoriddim - http://www.algoriddim.com/

Nende toodetud DJAY jookseb mul nii iPod Touch4-a kui ka iPad2-e peal ja sellele kogemusele toetudes saan asjast ka natuke lähemalt rääkida. Tõsi, siis ikka pigem pubides tausta- ja vahemuusika mängimise, kui proffessionaalse DJ-töö tegemisest lähtudes.

DJAY on üsna lihtne ja lollikindel muusikamängimise player. Siin on sees tegelikult kaks playerit, ehk nagu kaks virtuaalset vinüül-plaadimängjiat ja nende vahel siis töö käibki. Peab muidugi arvestama, et iSeadmetel pole kahte sõltumatut stereoväljundit, seega ei saa samal ajal, kui üks player mängib, teist playerit kõrvaklappidest eelkuulata. Aga on ka selle kitsenduse peale mõeldud. Üks variant on toetuda ainult loo visuaalsele vaatlemisele ja DJAY näitab selleks väga detailset ja hästimõistetevat loo visuaalset "pilti". Teine meetod on kasutada iSeadme väljundpesas spetsiaalset Y-kaablit, millest siis üks haru läheb kõrvaklappidesse, teine aga n.ö saali. DJAY miksib sellises rezhiimis signaali monoks, sest nagu öeldud - kahte sõltumatut stereoväljundit iSeade ei paku. Kes siiski tahab sellises olukorras stereot, peab soetama kas kaks iSeadet, kummagis jooksmas oma DJAY, või valima hoopis DJAY FOR MAC-versiooni ja oma tööd tegema läpakaga.

Niipalju, kui mul on tulnud pidudel muusikat lasta, on DJAY osutunud väga mugavaks ja töökindlaks softiks. Siin ei ole efekte - ei delayd, flangerit ega muud taolist kraami. Küll on aga väga mugavad loop-punktide määramise võimalused, kummagil playeril sõltumatu 3-e kanaliga EQ ja gaini keeramise võimalus. Eriti meeldib mulle, et nii EQ, kui ka gain on rakenduse-sisene, ehk siis, ei puutu iSeadme üldisesse settungisse ega ka teistesse rakendustesse. Minu puhul siis tähendab see seda, et ma saan oma vahemusa keerata DJAY sees täpselt nii valjuks ja soundi paika selliselt, et see ei sega minu bändi fonode soundi, mida ma reeglina keeran mikserpuldist. Veel teeb DJAY kasutamise iSeadmel mugavaks see, et kui ma panen DJAY oma esinemise ajaks kinni ja kasutan fonode mängimiseks sama iPadi mingit muud softi, siis tegelikult on DJAY kogu aeg n.ö ootel. Ja nii kui ma oma esinemises pausi teen ja DJAY avan, läheb vahemuss hetkega samast kohast edasi, kus enne katkes. Ei mingit ajaraisku sobiva muusika otsimiseks.

DJAY analüüsib playerisse tõmmatud audiofaili, olgu see siis wav, MP3 või mõni muu formaat, kiiresti ja põhjalikult ning ühtlasi tuvastab loo tempo. Saadud info järgi on võimalik erinevaid lugusid kenasti omavahel katkematult kokku miksida. Kui tempod ei kattu, siis DJAY võimaldab faili tempot üsna suures ulatuses muuta ( +/- 10% ). iPodi versioon seda funktsiooni kahjuks ei paku, aga iPad oskab seda küll ja minu arvates väga hästi. Ja seda siis vastavalt soovile, kas koos pitchi muutmisega, või nii, et helistik jääb samaks ja ainult tempo muutub. See kõik töötab tõesti super kenasti, ilma mingitegi häirivate moonutusteta!

DJAY võimaldab ka scratchimist - selleks tuleb puudutada vinüülplaadi kujutist. Kiiremeni edasi kerimine, tagurpidi kerimine, plaadi peatamine jne - kõik need toimivad minu arvates väga ehedalt, jäljendades füüsikaseadusi igati reaalselt. Niivõrd, kui see digitaalses maailmas üldse võimalik on. Ma ei tea, kuidas profi DJ-d seda hindavad, aga minu arvates on see väga lõbus funktsioon.

Veel üks funktsioon, mis minu jaoks kohe eriti sümpaatne on, on automix. Annad DJAY-le lugude listi ette ja rakendus hakkab ise sealt listist lugusid kahe playeri vahel mängima. Soovi korral listist järjest, või ka suvaliselt. Lugude vahelised üleminekud miksib DJAY ise automaatselt ja siin on mitmeid valikuid, kuidas üleminek toimub. Näiteks käivitab uue loo vana loo feiduva lõpu peale. Või lööb vana loo "plaadi" enne lõppu efektselt "tagurpidi käima", enne, kui uus lugu kõlama hakab. Jne. Ka siin saab määrata, et ülemineku stiilid vahetuvad - kord nii, kord naa, kord kolmandat moodi. Igatahes, väga praktiline funktsioon taustamuusika mängimiseks, kunagi ei hakka igav.

Kokkuvõtteks - iPad on füüsilise seadmena väga paraja suurusega. Kes ise kasutab, see teab, kes aga mitte, siis võin kinnitada, et Apple seadmete puutetundlikud ekraanid on ideaalilähedased ja mina pole veel kohanud konkurenti, kes pakuks sama head ja loomulikku puutetundlikuse kogemust. Ma ei tea, miks teised ei suuda ja ei saa, aga see on hetkel jätkuvalt fakt.

iPadil pole küll suuri kullatud väljundpesasid, aga ühendused on rauast korpuse sees ja tihedad. Olen Apple seadmeid kasutanud livedel nüüdseks juba mitu aastat, ja tõesti väga intensiivselt, ning need pole kordagi probleeme tekitanud. Võrdluseks - mul vedeleb kapis ka Denon DNS1200 DJ-player, mis oma professionaalsele suunitlusele vaatamata osutus väga ebatöökindlaks seadmeks. Ja ma ei taha meenutadagi ühte Numarki DJ CD-mängijat, mis mul juba paari kuu pärast keeldus CDR-e lugemast, või Cortexi meediaplayerit, mis oli üldse tarkvaraliselt täielik SOS ja takkapihta lagunesid ka nupud üsna ruttu ära …

Mis ma selle kõigega öelda tahan - iSeade, kui "laste mänguasi", on osutunud hämmastavalt töökindlaks ja praktiliseks profiseadmeks, seda nii füüsiliselt, kui tarkvara platvormina.

Rakendused, mida iSeadmetele kirjutatakse, ei ole aga kõik võrdselt head ja töökindlad - crashimist ja muid ebameeldivusi kohtab nii mõnegi rakenduse juures. DJAY on aga üks neist ( üsna paljudest! ), mida võib julgelt nimetada kvaliteet-tarkvaraks.

Proovige ja veendute selles ise!
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DJAY - dj player tarkvara iSeadmetele

Postitus Postitas raen »

Eelnevast postitusest on hulk aastaid möödas, aga DJAY on endiselt tootmises ja vahepeal kõvasti arenenud ka. Ja on endiselt väga korralik asi.

Kuna aga mu bändimajandus on vahepeal liikunud pigem läpaka peale, siis tuli soetada ka DJAY läpaka-versioon. Mida selle kohta öelda? Ega oskagi muud moodi iseloomustada, kui, et jookseb nagu õlitatult. Tip-top kraam.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: DJAY - dj player tarkvara iSeadmetele

Postitus Postitas raen »

Vahepealsed aastad sai siin pidudel vahemuusika mängimiseks kasutatud DJAY iPadi-versiooni ja seda väga edukalt ning murevabalt. Nüüd tutvusin üle hulga aja taas n.ö läpaka-versiooniga. Natuke tuli muidugi raha ka kulutada, kuna vahepeal oli asi kõvasti uuenenud ning arenenud. Eriti äge on see "automix". Kui varasemalt see miksis lood kokku üsna primitiivselt ja said valida peamiselt vaid crossfade'i pikkuse ja stiili osas, siis nüüd istub arvutis suisa nagu virtuaalne diskor - ta "kuulab" miksitavad lood üle ning loob neist mõnusa ühtlase tapeedi. Kui soovid, ühtlustab tempod ja ka üleminekud sulatab kokku vägagi nutikalt. Päris põnev oli talle ette sööta täiesti erineva tempo ja karakteriga lugusid ja vaadata, kuidas hakkama saab. Saab küll!
Vasta