Kas miksida analoogis?

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Kas miksida analoogis?

Postitus Postitas raen »

Ükspäev siin käisin pubis tantsumussi tegemas, nagu ikka, ja võtsin arvuti ka kaasa, et seda kõike salvestada. Noh, et oleks mingi demomaterjal jne. Tehniliselt oli asi väga lihtne - mikserpuldi REC OUT läks arvuti helikaarti ja arvutis Logic lindistama.

Tulemus on siin - http://www.vaikene.net/raen/musa/shakespearelive.mp3

Kui nüüd jätta kõrvale asjaolu, et tegu on live salvestisega ja, et üleüldse on see ju suvaline keskealisele publikule orienteeritud süldikas, siis mulle endale küll tundub, et asi kõlab siin kokku teisiti ja paremeni, kui olen seda tavaliselt arvutis miksides saavutanud. Kui miksida digitaalselt, sekventseri virtuaalse mikseriga, siis on minul küll alati see jama, et kuidagi ei saa asju kõlama - kord on basse vähe ... tõstad juurde - siis on juba palju ... aga seda jõudu, mida bassid peaksid andma, ikka nagu pole. Võtan basse maha - hakkavad kõrged kõrva kargama ... võtan kõrgeid maha - on asi kohe tuhm ja elutu. Ühesõnaga - tee nii või naa, asi on ikka kuidagi kilu, õhuke, ilma sügavuseta ja mis peamine - ebaloomulik ja kunstlik.

Kui aga seda live-salvestist kuulata, siis siin on muidugi soundilisest ideaalist asi kaugel, küll aga on olemas see loomulikkus, mida ma arvutiga kuidagi pole saavutanud.

Milles siis asi? Ilmselt tõesti selles, et miksimine toimus analoog-keskkonnas ( mikserpult ), erinevalt arvutis miksimisest, kus toimub digitaalne signaalide summeerumine. Tähelepanuväärne on ka see, et vähemalt minu puhul on küll see häda, et ma võin päevi arvutis miksides veeta ja ikka on pärast mõni träkk miksingus liiga vaikne ja teine lööb valusalt kõrva ... Aga paljukest mul seal pubis oli aega soundi keerata ... vool sisse ja kohe mängima, eks! :) Aga kui tulemust kuulata ... mitte just ideaalne, aga üldse mitte ka paha ...

See on vana tõde, et analoog-maailm on palju sallivam ja andestavam - ka näiteks kidraefektidega on nii, et kui digipedaal kõlab ainult mõnes posängis hästi ( kui sedagi ), siis analoogpedaali nuppe võid keerata kuidas tahad - ikka on hea ja loomulik sound.

Mida sellest kõigest siis nüüd järeldada? Tulebki vist hakata analoogis miksima! :D
andresl
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Mai 2006, 17:24

Re: Kas miksida analoogis?

Postitus Postitas andresl »

Üritan siinkohal sinu analoogivaimustust natuke maha rahustada... :D

Õige on, et analoog annab pehmema ja loomulikuma kõla, sest moonutus on juures ning meie kõrvad on sellega juba harjunud. Samuti petab kõrva lisaks iga sisendi eelvõimu sahin, mis märkamatult silub kõlapilti ühtlasemaks. Lisaks annab analoog soundile miljon erinevat varjundit, mida teist korda korrata ei olegi täpselt võimalik.

Aga... Kahe silma vahele on jäänud tõsiasi, et geikal mängid ja laulad publikule. Toa seinte vahel samasugust feelingut saada on väga raske. Lisaks see, et kui ikkagi suurest võimust soundi enam- vähem paika saad, siis kõlab ka mujal hästi. See, mis pisikeset monitorist kõlab sõrmenipsuna, kostub geikal elevandi kukkumisena. Sellest ka rohkem paigas sound... 0,5 detsibelli miximimise juures on väga suur ühik. Lisaks veel mastering, kompressorid jms., mida laval ei kasuta. Kui ühe päeval saad mixi ilma kompressorit kasutamata paika, oled astunud sammu loomulikuma soundi suunas.
Vasta