asio???

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
madis124
Algaja
Algaja
Postitusi: 7
Liitunud: 06 Sept 2007, 17:26

asio???

Postitus Postitas madis124 »

Kas keegi siin võiks nüüd mulle punaselt ja puust ja EESTI KEELES selle ASIO poindi ära rääkida.Kaardiks siis M-audio Audiophile 192.Ma saan aru,et see on mingi virtuaalne kanal.Aga kuidas neid erinevaid progesi omavahel teineteisele kuuldavaks tehakse ja mis moodi see MIDIga seotud on.Mingit viite erinevust olen küll märganud kui syndil mängin .Häält Sonaris ei tee ültse kui kaardiks märgin asioga seotud m-audio kaardi ? Kui kaarti instalisin siis tekkis mitu M-audio nii öeldud draiverit( näiteks Cubases on mul nüüd võimalik panna hääle väljundiks kas M-audio 192 out või M-audio asio out.Mis on mis ja mis vahe neil on.
Eks kindlasti on asi selles ka,et mul pole eriti suuri teadmisi arvuti siseelust , kuidas mingid asjad omavahel räägivad ja kes kuhu pöördub ja kuidas need draiverid riistavara ja softdiga seda asja seal majandavad .
Kas on selle ASIO Audio sisendite ja väljundite tekitamiseks siis eraldi proge vaja. Lihtne olex aru saada kui olex nii nagu Reasoni taga küljel juhtmete vedamisega erinevate plokkide vahel.(asio puhul siis erinevate progede vagel) :-D
OK võibolla siis keegi ei pahanda mu rumalate küsimuste peale ja valgustab mind .
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Hakatuseks üldist juttu - draiver on mingi riistvaraga kaasas käiv tarkvara, mis aitab sellel riistvaral sinu arvutiga ühenduda ja edaspidi siis koostööd teha. Näiteks, tavaline USB-mälupulk vajab ka sellist tarkvara, aga seda sa enamasti eraldi installima ei pea, kuna see on windowsis juba olemas. Sama ka näiteks kaameratega, printeritega jne.

Samamoodi vajab ka helikaart arvutiga suhtlemiseks draiverit ja ASIO-draiver on siis üks taolistest. ASIO on üldiselt kõige levinum draiveri tüüp, vähemalt vist windows-arvutitel küll ja enamasti kirjutatakse iga helikaardi jaoks spets ASIO-draiver kaasa. Enamasti toetab see draiver siis nii audio-, kui ka MIDI signaali liikumist läbi selle helikaardi. Aga on ka selliseid helikaarte, millel MIDI-toetust pole, näiteks läpaka PCMCIA-kontrollerisse torgatavad kaardid.

Draiveri puhvritest saad keerata, kui kiiresti asi reageerib - mida väiksemaks selle reageerimisaja keerad, seda rohkem tööd peab arvuti tegema ja seega, vajad võimsamat arvutit ja rohkem opmälu.

Mul on Audiophile 192 endal olnud ja võin kinnitada, et see on väga lihtne helikaart. Alusta sellest, et ava helikaardi mikser ja lükka kõik heeblid maksimumi peale ja korja ära kõik "mute" linnukesed. Edasi tõmba käima sekventser ja vaata, et sekventseri "optionites" oleks nii audio-, kui ka MIDI settungites määratud just Audiophile ASIO draiver.

Kui sa oled nii toiminud, siis peaksid tarkvaralised instrumendid ennast sekventseris käima tõmmates juba automaatselt õigete väljundkanalite külge pookima, kui aga mitte, siis vaata sekventseris üle nende instrumentide OUT-kanalid ja vajadusel suuna need õigesse ASIO-kanalisse.

Sama ka sisenditega - kui tekitad sekventseris näiteks audioträki, siis pannakse sinna automaatselt külge ka ASIO draiveri vastav(ad) sisend kanal(id). Kui aga ikka tõesti on nii, et sul on ühendatud helikaardi sisendisse ( IN L ja IN R ) stereosignaal, aga sekventserisse asi ei jõua, siis vaata üle, kas kanali sisendis on ASIO-kanalid õiged. Sama ka monosignaali korral ( mina kasutan siis tavaliselt ainult IN L-sisendit )

Alati pead arvestama, et helikaardi mikser asetseb tarkvaraliselt PÄRAST sekventserit, seega saad sealt keerata ainult helitugevust, mis jõuab helikaardi väljunditesse ( OUT L ja OUT R, sinu kaardil siis lisaks veel MON L ja MON R ). Mina soovitan selles tarkvaralises mikseris alati "punn põhjas" hoida ja tugevust keerata sealt, kuhu sa signaali väliselt suunad ( stuudiomonitoride võim, muusikakeskus jne )

Sisendsignaali tugevust pead samuti keerama signaali allikast ( mikserpult, mikrofoni eelvõim, kidraefektor, jne, mida iganes sa siis ka lindistad )

Erinevates sekventserites ja erinevatel helikaartidel võivad tähistused olla veidi erinevad, aga loogika on neil kõigil sama. Midagi keerulist siin pole.
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

ma küsiks siis kohe edasi...nimelt oli siuke probleem - helikaart integreeritud, arvutiga on ühendatud midikeyboard, ja kui vajutan klahvi siis tuli heli mingi sekund hiljem. tirisin asio4all driveri, asi nüüd palju parem aga siiski kerge kerge viivitus on sees - kuda sellest oleks võimalik veel lahti saada? parem helikaart? minu host näitab latency hetkel 46 ms, aga seda vist natuke palju. siis kui puhvrit väiksemaks kisun, läheb ka latency paremaks, aga kohe hakkab taasesitamisel ka ragin sisse tulema. samas arvuti täitsa pro, 2 GB ram, 2.3 GHz dual core amd 64bit prose. mõtteid?
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Integreeritud helikaart + vabavaraline asio4all draiver VÕIVAD anda talutava tulemuse, kuid ei pruugi.

Osta korralik kaart, korraliku tarkvaraga ja tunne muusikategemisest rõõmu!
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

rõõmu tunnen ma niikuinii :)
aga ilmselt jah korralik helikaart koos spets draiveritega lahendaks ka selle mure. tänud
jeekim
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 31 Dets 2007, 21:06

Postitus Postitas jeekim »

Seoses latency'ga on mul sihuke jutt. Sai ka omale midi klaver muretsetud - MAudio Oxygen - ja helikaart on selles arvutis samuti integreeritud, SoundMaxi julla. Arvuti ise on suht vihane - 3GHz Pentium D, 2GB RAM, jne.
Ja täpselt sama kamm - klaveri klahvi vajutuse ja heli tekkimise vahel on u. sekundine vahe. Asio driver ei muutnud midagi. Programmi (Sonar) settingute sättimine ei aidanud ka mitte midagi, viide jäi sisse ja heli kvaliteet oli ka armetu. Aga..
Samas masinas elab mul ka MAC OSX (versiooni peast ei mäleta). Jah, olen paha, sest tegemist on häkitud versiooniga, võimaldamaks töötamist PC-l. Point on aga selles, et täpselt samal riistvaral teeb MAC hoopis teist häält, ei mingit viidet kuskil, MAudio klaver töötab lambist ilma igasuguste draiveriteta, GarageBandi sound on arvestades armetut helikaarti täiesti normaalne.
Hakka või tõesti Mac-i usku pöörama...
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Kui korraliku helikaarti ASIO draiver õieti tööle panna, on latentsus olematu. Helikvaliteeti osas pole mingit vahet, kas tarkvara jookseb Windowsi või Maci peal. Windows versus Mac on puhtalt isikliku maitse ja eelistuste teema.
jeekim
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 31 Dets 2007, 21:06

Postitus Postitas jeekim »

Just nimelt - korraliku! Aga kaart oli ju toosama integreeritud käkk (lihtsalt buutisin teise opsüsteemi), ja OS X suutis sellest täiesti normaalse hääle ilma märgatava viiteta välja pigistada. See tundub kummaline. Ise pole ma mingi põhimõtteline Maci eelistaja, enamus asju käib ikka Windowsis.
Vasta