raadio

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

raadio

Postitus Postitas alvin18 »

tere raen. kuna sina oled meil vana raadio kala siis olen peaaegu kindel et oskad mulle vastata ja nõu anda:) nimelt tegin ühe lugupalakese, kõrvetasin endal ka cd peale ja kuulasin erinevate asjadega, kõik kõlas nagu prolt, k.a minu keskuses. aga siis kui lugu raadios mängiti kõlas samast keskusest subbass nii jubedalt ja kõmises ja rikkus suht ära mu asja:( et kas raadio omakorda veel boostib madalaid sagedusi või ma ei saa aru? ja kuidas tulevikus sellist asja vältida???
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Postitus Postitas Project X »

pole küll otseselt raadios ise töötand, aga tean, et raadios kompressitakse neid signaale veel lapikumaks, et kõik lood ikka ühtemoodi kõlaks. Ise arvan, et lahendus oleks lugu natuke vähem kompressida arvestades sellega, et raadios signaali surutakse veelgi kokku.

eks Raen teab täpsemalt.
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

ootame siis ka raeni arvamuse ära. ma millegi pärast just arvasin et peaks rohkem kompressima...
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Raadios on tõesti rida agregaate, millest signaal läbi käib, enne kui see lõpuks kuulajani jõuab. Kompressor-limiter on tavaline. Olen lugenud, et kasutatakse ka näit exciterit, aga ise näinud pole.

Igaljuhul on aga selle "eeltöötlemise" ( enne saatjatesse minekut siis ) eesmärk saada eetrisignaal võimalikult ühtlaseks, nagu ka ProjectX eespool mainis.

Küllap oleme kõik kuulnud väljendit "radio-ready mixing", ehk siis miksing, mis peaks idee järgi eetris hästi kõlama. Bob Katz on öelnud, et see on puhas müüt ja, et iga lugu, mis kõlab hästi läbi stuudiomonitoride, kõlab samamoodi hästi ka läbi raadioeetri. Mina ei oska seda ei kinnitada, ega ümber lükata. Aga minu mõttekäik selle asja ümber on selline, et üldjuhul peaks raadiojaama protsessorid olema timmitud niimoodi, et sealt kannataks läbi lasta igatsugu musa, erinevatest ajastutest ja erineva nivooga ( egas keegi raadiojaamas ju reaalajas kompressorit erinevate lugude ajal keerama hakka! ). Seega pressitakse valjud asjad üldjuhul vaiksemaks ja vaiksed asjad valjemaks. Kuidas muidugi konkreetses jaamas asi õnnestunud on, on muidugi iseküsimus.

Aga igaljuhul pole kompressioon mitte esmatähtis, pigem tähendab "radio-ready mixing" seda, et lugu on paraja pikkusega ja selge loogilise struktuuriga. Pikad ebamäärased introd enne kui lugu "õieti käima läheb" on väga out! Seega näiteks mingi pool minutit veekohinat või vihmasabinat jäägu raudselt raadioversioonis ära! :D

Aga sinu puhul, arvan, et küsimus on ikka liigsetes bassisagedustes, mida sa ehk kodus kuulates ei märka, aga mis paneb raadiojaama kompressori liigselt pumpama. Käi asjast Har-Baliga enne raadiosse saatmist üle!

Ja veel, kui sa kuulad oma asja ( näiteks eetrist ), pole sa mitte kunagi objektiivne! Eriti, kui asi on värskelt meeles.
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

arvan et praegust ei ole objektiivsuses asi - nimelt kui kuulan sama asjaga seda cd pealt, siis okei, aga läbi raadio (küll mp3 formaadis oli see) oli kohe väga selgelt tunda kuidas bass oli väga üles boostitud. Samas jälle see kanal, kus bass on, on mul kenasti maha lõigatud alla ca 45 Hz jäävad sagedused...raadio oli muidu R2...ühesõnaga see subbass on siuke libe värk...
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

btw...raen, seda lugu kuulasid ka sina ükskord, mul see siin kuskil üleval. siis mainisid et sound oli nö hea fat. võibolla liiga fat:) aga lugu oli siis
http://www.martellorotativo.pri.ee ja sealt lugu "Birds".
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Uurisin seda lugu Har-Baliga - tõepoolest, väga madala otsa oled ära lõiganud, küll aga kõrgub u 50 herzi juures üks üsna kõrge ja terav tipp. See võib selles loos ehk muusikaliselt põhjendatud olla, aga soundiliselt tekitab kindlasti probleeme, näiteks paneb raadiojaama protsessorid liigselt tööle. Erinevus soundis eetri ja koduskuulamise vahel võibki tulla sellest.

Kui korjasin seda 50 herzi tippu vähemaks, läks minu arust üldpilt märksa ühtlasemaks. Katseta ja otsusta ise.
Viimati muutis raen, 27 Veebr 2007, 17:47, muudetud 1 kord kokku.
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

tänud...proovin katsetada. aga mulle pakuti üheks põhjuseks ka järgmist:

"raadiost tuleb see kvaliga 96 ja keskusest kuulasid sa kindlasti oma lugu wav või 192-320 kvaliga, exporti see lugu 96 kvaliga ja siis peaks saama sama tulemuse mis raadiost tuli. Eks see asi low, mid, highs on pead boostima või cutima vastavalt kuni saad soovitud heli."
ei oska ise midagi arvata
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Sellest ma küll aru ei saa, miks peaks raadiost tulema ilmtingimata 96 bitratega ... :roll:
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Postitus Postitas Seidy »

kui sa just netiraadiost ei kuula siis peaks ju tavaline raadio laskma ikka cd-kvaliteediga.
alvin18
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 75
Liitunud: 25 Sept 2006, 08:10

Postitus Postitas alvin18 »

minu arust ka
Vasta