Haige Eesti Keel! :D

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Haige Eesti Keel! :D

Postitus Postitas StargateMax »

Natuke teemavälist juttu siia mikrofoni:

Murettekitav on see, kuidas järjest rohkem hakatakse eesti keeles kirjutades (viimasel ajal isegi rääkides! Jube!) liigtarvitama sõna "ning", mis teeb jutu viisakalt öeldes nilbeks.
Üllatusega olen avastanud, et on ka palju teisi, keda see häirib! Nende hulka kuulub nii üliõpilasi, keskkoolis käijaid, filolooge ja muid tegelasi.
Aga kahjuks on rohkem neid, keda see ei koti ja justkui automaatselt hakkavad ise ka "ningitama" :?

Mingi aja eest (üle-eelmisel aastal) leidsin ühelt veebilehelt hea teksti, mille siin välja toon. Autorit kahjuks ei tea. Siin tekstis on see jama kõik ära seletatud:
Eesti keeles on üks sõna, millega mõned inimesed liialdavad, tehes sellega jutu ja/või teksti veidralt tobedaks ja imelikuks. See sõna on "ning".

Koolist on meelde jäänud, et "ning" pannakse sidesõnaks siis, kui "ja"-sid tuleb ühte lausesse liiga palju ligistikku. Aga ometi liigagi paljud kirjutavad nii: "Tallinn ning Tartu" või "Pane üks sinna ning siis too teine siia!". Neis lausetes oleks "ja" palju kohasem.
"Ning" sobiks ehk ainult siis, kui on selline lause: "Saartel ja rannikul ning linnades ja külades." või "Võttis saapad ja jope ning läks välja."
Ma pole kuulnud, et tavainimene oma kõnes ningitaks, aga seda teevad millegipärast ajakirjanikud, saatejuhid ja uudistetoimetajad. Seda veel ka ebakorrapäraselt -- ehk siis kasutavad neid sõnu täiesti nii, kuidas juhtub. Ei tea, kas nad arvavad siis, et see on hästi "ametlik", "viisakam" või midagi...? EI OLE! :)

Juturaamatud on enamasti õnneks õigesti kirjutatud. Enamasti. Kuid mitte kõik. Ehk siis selle reegli järgi, nagu ülaltoodud õige lause näide. Kui pole vajadust "ning" panna, siis on alati olemas "ja".

Head õigesti rääkimist/kirjutamist!
Samad sõnad! :)
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
sheridan
Tegija
Tegija
Postitusi: 32
Liitunud: 12 Juun 2006, 08:12

Postitus Postitas sheridan »

totter kõla küll. aga samas mulle pole see veel kõrva peale käima hakanud. ehk jõuab veel :wink:
"I don't use Logic, I use Reason" - Unter Null
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

kuidas kellelegi... Mulle ka aastaid ei käinud pinda, kuigi tobedaks pidasin seda alati, samas on selle kasutamine ju viimastel aastatel sagenenud... Siis mingi pooleteise aasta eest uurisin veidi, et mis pagana sõna see siis on tegelikult ja ega muud ei selgunud kui see, et too sõna olevat Kihnust pärit ja sedagi, kus seda tegelikult kasutada üldse kõlbab.

P.S. Lisan sellele ülaltoodud tsitaadile veel niipalju, et ise olen märganud, et paljud, kes seda sõna muidu üldsegi ei kasuta, kukuvad ningitama siis, kui neile mikker nina alla panna või kirjutusvahend (pliiats, klaviatuur jms.) kätte anda. Nõme ju! :D Ma ei nimeta siin kedagi, lihtsalt olen märganud sellist asja.
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
sheridan
Tegija
Tegija
Postitusi: 32
Liitunud: 12 Juun 2006, 08:12

Postitus Postitas sheridan »

no aga mikker nina all läheb ju peaaegu iga inimene närvi. k.a mina kui trummidele mikrid külge pannakse :lol:
"I don't use Logic, I use Reason" - Unter Null
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

enamus lähevad pingesse jah, aga teemasse käisid ka need inimesed, kelle töö on mikri ja/või kaamera ees esinemine. Nemad siis ekslikult arvavad, et "ning" on ametlikum või viisakam. Oeh, mõistust võiks rohkem laiali jaotuda. :D
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

"Ja" on minu arvates ka sobilikum, kui "ning". Ehk siis, pigem üritan kasutada esimest ja kui see juba lauses ära pruugitud, võtan kasutusele teise.

Aga "mikrofoni taga olijate" poole pealt oskan öelda seda, et küllap võib vahel tõesti olla kummaline kuulata raadioeetrist kostvat teksti-edastust. Et justkui suisa debiilikuga oleks tegu! :)

Häda on aga selles, et näiteks uudistelugejad saavad väga harva võimalust oma teksti põhjalikumalt süveneda. Enamasti prinditakse materjal välja viimasel hetkel ja küll on juhtumeid, kus tuleb otse-eetrisse minna täiesti tundmatu tekstiga. Igasugustes pressikates ja uudistenuppudes on aga kuhjaga nii kirja-, sõna- kui ka lause-ehitusvigu. Neid tuleb siis jooksvalt parandada-vältida, ikka nii, et suu loeb ühte rida, silmad aga jooksevad juba mööda järgmist, et võimalikke vigu välja peilida.

Nii mõneski jaamas on uudistelugeja ka ise endale helimees, ehk siis - ise loed teksti, samal ajal jälgid nivoosid ja sätid arvutis kõlle-taustu-uut lugu paika.

Seega pole midagi imestada, kui see tekst mis kuulajani jõuab, pole ehk kõige ladusam! :D

Teles on salvestatud materjali rohkem ja otse-eetrit vähem, seal on ka praaki sestap vähem.
Kasutaja avatar
enar
Site Admin
Site Admin
Postitusi: 78
Liitunud: 17 Okt 2004, 16:39

Postitus Postitas enar »

Sõnadel "ja" ja "ning" on Eesti keeles kergelt erinev tähendus ning ühe või teise eelistamine võib anda lausele uue varjatud tähenduse.

"Tallinnas ja Tartus on palju häid muusikuid" - nii Tallinnas kui Tartus on palju häid muusikuid. Rõhuasetus ei ole kummalgi linnal.

"Tallinnas ning Tartus on palju häid muusikuid" - Tallinnas, aga ka Tartus on palju häid muusikuid. Tartu on siin lauses juurde toodud selleks, et rõhutada heade muusikute olemasolu ka Tartus.

"Tallinnas ... ning Tartus on palju häid muusikuid" - Tallinnas on palju häid muusikuid ... Tartus kah. Et Tartus olevad muusikud ei solvuks :D
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

raen kirjutas:Teles on salvestatud materjali rohkem ja otse-eetrit vähem, seal on ka praaki sestap vähem.
Nii, vaata "Kes tahab saada tuhandäriks?" ("miljonimäng"), seal Võrno on ju puha segi kamminud! Kui mängija istub toolile, siis temaga räägib tavaliselt normaalselt, aga kui mäng algab ja Võrno pilk kaamerasse läheb, hakkab ningitamine. :lol: Hale! Sama hale on see, kui ta loeb "nobedate näppude" osa õiget järjekorda -- loetelu 2 viimase vahele topib ka "ning"-i, kuigi sinna käib "ja".

Enari-i jutule vaidleks vastu, sest ma ka kunagi arvasin umbes sama, aga sain teada, et tähendus pidi siiski olema võrdne -- "ning"="ja", ainuke erinevus ongi kasutamise koht ja vajadus -- "ning" on teisejärguline ja teda kasutatakse siis, kui lauses tuleb liiga palju "ja"-sid ligistikku. Et nagu üksluisuse peletamiseks, kui nüüd lambist öelda nii.
Mõnus on lugeda raamatut või muud teksti, kus on kõik korrektne, samas mõned tekstid ikka lonkavad nii et vähe pole!

Ah jaa, oli üks naeruväärne juhus, kus Elioni abitelefonis rääkinud noormees kasutas oma jutus ainult "ning"-i! :lol: Ehk pabistas ja läks natuke segadusse; ma ei taha uskuda, et ta päriselt ka nii räägib.
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
DJ Elf
Tegija
Tegija
Postitusi: 41
Liitunud: 20 Nov 2006, 17:59

Postitus Postitas DJ Elf »

Siis on mul vedanud-kipun just "ja"-dega liialdama ja "ning´i" peaaegu üldse ei kasuta :)
Vasta