Miks mono?

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Miks mono?

Postitus Postitas Seidy »

Üks väike küsimus Raenile ja teistele. Olen mitmel pool kuulnud, et "Alati on vaja kontrollida, kuidas su musa monos kõlab" vms... Küsimus on, milleks seda vaja teha on? :lol:
Viimati muutis Seidy, 05 Veebr 2006, 13:24, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Eks Raen saab omaltpoolt pikemalt täiendada ja lisada, mida mina ei oska.
Mina näiteks proovin mono selleks, et testida ega mõni hääl monos nt ära ei sumbuks. Mõnikord võib monos kuulamine loo muuta selliseks pudru-kapsaks, sest osad sagedused hakkavad teineteist sööma või hoopis võimendama. Ja siis on vaja jälle timmima hakata...
Nüüd on käes targemate inimeste jutujärg! :D
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Ei ole mina siin targem, kui keegi teine meist! :D

Aga sellest mono- versus stereo-värgist olen mina aru saanud nii, et liigne stereo ei ole hea. Mõte on selles, et küllalt palju on siiski olukordi, kus sinu musa ei kuulata klappidega või sümmeetriliselt kahe kõlari vahel istudes ( ja nurk kuulaja ning kastide vahel on ideaalsed 90 kraadi :) ) Tüüpiline näiteks auto, kus kuulatakse ikka väga suur osa muusikat. Juht istub ju vasakul ja kui sa oled oma materjali väga rangelt jaganud vasaku ja parema kanali vahel, siis on kuulajal tervikliku pildi saamine oluliselt raskendatud. Sama ka suvalises kohvikus, ööklubis jne kus kuulaja väga harva asetseb "ideaalses" kuulamiskohas.

Teiseks on näiteks veel ikka üsna palju telekaid, mis edastavad monosignaali ja taskuraadiod samamoodi. Ja nagu StargateMax juba mainis, kui sa oled ohtralt kasutanud stereo-laiendajat, siis võid olla kindel, et kanalite summeerumisel sinu "super-laiad" soundid monofailis praktiliselt lakkavad olemast ja jäävad ainult need, mis olid enne tsentris, või need, mis olid miksingusiseselt monos.

Sellepärast, et su musa kõlaks enamvähem talutavalt mõlemas maailmas, soovitataksegi miksimisel mõlemat rezhiimi testida ja leida kuldne kesktee.

Üldiselt peaks igal korralikul sekventseril mainkanalil "mono" nupp olemas olema. Sonaril küll on.
Chorome
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Dets 2005, 10:21

Postitus Postitas Chorome »

Hmm. Selle peale ma polegi mõelnud, et võiks oma muusikat monos testida. Kuna ma teen muusikat kõrvaklappide abiga, siis kindlasti kuldaväärt nõuanne. :)
Bladetone
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 13 Mär 2005, 21:39

Postitus Postitas Bladetone »

Ka üks põhjus on see, et klubides kus võidakse su loomingut lasta on mono heli.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Miks klubides mono peaks olema? Imelikult ei kõla siis w? Ise ma pole kunagi üheski klubis olnud, nii et ma ei tea...
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Chorome
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 19 Dets 2005, 10:21

Postitus Postitas Chorome »

Bladetone kirjutas:Ka üks põhjus on see, et klubides kus võidakse su loomingut lasta on mono heli.
üldiselt on klubides jne ikka korralikud stereosüsteemid üleval ju..? :?
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Postitus Postitas Seidy »

vabandust, et kaevan vanu teemasi aga ma pidin selle naljaka seiga lihtsalt välja tooma.
nüüdsest siis kuulangi ainult monos muusikat, kuna võimul ütles lihtsalt stereo poolkera üless ja nüüd tulebgi ainult mono välja :lol:
Conflict
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: 01 Apr 2006, 21:57

Postitus Postitas Conflict »

Tegelikult on monos testimine vajalik faasiprobleemide vältimiseks. Nimelt võib juhtuda, et stereokanalid on vastasfaasis, kuna mitmed saundi ruumiliseks muutmise algoritmidi muudavad pele panoraami ka faasi. Kui stereokanalid on vastasfaasis, siis monosse konvertides, kaob see saundi lihtsalt ära..
Vasta