Stereo laiendamine :P

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Stereo laiendamine :P

Postitus Postitas StargateMax »

Hmm.. mul tuli järsku 1 mõte:
Stereo laiendamisega võib ju kergesti üle piiri minna ja siis ajab faasi pahempidi. Paha kuulata.
Aga kas on järsku olemas sellist asja, mis töötaks nagu kompressor/limiter, aga helitugevuse asemel lükkab stereolaiendust rohkem peale ja EI lase faasi tagurpidi ronida, piirab ära. :roll:
Või peab ikka samamoodi edasi laskma, et nt jälgida seda ekraani, kus võdiseb see stereopilt ja ka kuulmise järgi?

Mõnedes lugudes lihtsalt olen kuulnud superhead laia stereo-effekti, mida ise eriti ei suuda kätte saada veel..
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Stereo-laiendajad töötavad minu teada kõik selle printsiibi järgi, et aetakse signaal faasist välja, ning seetõttu tundub pilt avaram. Seega tarvis ainult leida sobilik vahekord kahe halva vahel - kitsas panoraam, või faasist väljas musa.

Kuna see aga igal juhul sööb ära bassid, siis oleks mõistlik stereo-laiendajat kasutada ainult kõrgemate sageduste juures ( kui plugin seda võimaldab ) ja ikka VÄGA pisut-pisut.

Või, veel parem, ära kasuta üldse!

Stereo-laiendaja on mõtekas ikka ainult siis, kui tõesti kogu kupatus on väga tsentris ja kuidagi muudmoodi ei saa miksingut laiemaks ka ajada. Siin on ju teisigi võimalusi - stereo-delay, chorus jne. Või keera lihtsalt ühed partiid julmalt vasakule, teised paremale.

Miksingu käigus tekib niigi paratamatult erinevaid faasinihkeid ja tarbetu oleks neid veel ise kunstlikult juurde tekitada. See supehea lai stereo-efekt, mida sa oled kogenud kommerts-musa juures, võib olla tingitud pigem sellest, et seda on miksinud proff, kes osanud kõik partiid ja sagedused kenasti kõlama jätta. Või on lihtsalt sound ja musa juba ise-enesest nii huvitavad, et tunduvad avaramad, kui ehk enda asjad.

Nii, et harjuta edasi! :D ( nagu minagi teen ... )
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Eks ma üritan, muud ei jää üle :P
(Praegu ei tule ühtegi ülilaia effektiga lugu meelde, aga mingi snare või rim-shot oli igatahes ülilai, kuigi terviklugu polnud nii eriline. Tervikuid on ka olnud, aga seal ei pane üksikuid elemente ja ülilaia reverbi tähele.) :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Reverb+delay annavad koos hea tulemuse. Oled proovinud?
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

jah, midagi ma Reasoniga katsetasin, aga Reasonil on üldse kuidagi kitsas heli, Sonar'i vidinad annavad palju parema hääle välja, aga sellega pole veel reverb+delay'd proovinud, aga küll jõuan. On üks synt, FM7 vist, seal on võimalik mitmekordne hääl jagada delay-ga paremale ja vasakule ja tuleb oioi kui lai stereo! :D Aga muidugi laia stereot on mul ju mujalegi vaja... Jube mõnus on kuulata siis. :)
andres

stereo laiendamisest

Postitus Postitas andres »

Stereo laiendamiseks on olemas ka pluginad, mille mõjuala (sageduslikult) on võimalik liigutada. Seega kasutades sellist pluginat on võimalik vaid teatud sagedusi mõjutada- bass ja kõrged jäävad puutumata. Üks võimalus loo kokkusulatamiseks ning laiendamiseks on näiteks lõppmixile väikese reverbi lisamine. Seda samuti vaid kesksagedustele. Miximise juures on aga alati suur oht natuke üle pingutada. Minu kogemused näitavad, et alati on kasulik kuulata enda lugu kõikvõimalikest süsteemidest läbi. Eriti tänuväärsed tunduvad mulle 75 EEK maksnud arvutikõlarid, milledest eemaldasin nende enda võimu. Sellega sain kesksageduste paikapanemiseks ideaalsed kõlarid. Stereoefekti puhuks olen kuulanud mixi läbi philipsi sanga, millel surround peal. Kui seal enam lugu normaalselt ei kõla, on asi paha.
Päikest!
Andres
Andres

veel stereost...

Postitus Postitas Andres »

ükst sellistest stereo expanderitest on waves'i paketis, mis maksab küll mõne raha, kuid see eest on seal väga palju asendamatuid plugine, näit. 10 real. EQ, jpm. andres@fonod.pri.ee
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Waves on jube kirve hinnaga! Ma olen näinud kellelgi mingit Waves'i stereolaiendit, vist oli S1-imager ja seal oli mingi kolmnurk, mida siis sai laiemaks väänata ja kallutada jne.
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
andres

mnjah

Postitus Postitas andres »

Üle 2000 dollari on tõesti natuke liiast. Samas jälle, kui võtta kasuteguri järgi, siis usun, et see ei olegi nii suur raha (muidugi kui eesmärk on muusikaga elatist teenida ehk teisisõnu investeerida paremasse kõlapilti). Gold bundle'iga saab kaasa terve mäe jagu igasuguseid vajalikke jubinaid. Näiteks max bass, mis bassisagedused suudab kenasti paika panna (ning vale käsitlemise juures ka ... keerata). Väiksema raha eest saab seda kõike kompenseerida reverbiga. Nii palju, kui ma kodulehelt kuulasin, ei tundunud lood sugugi kitsad. Kuigi sellest stiilist eriti ei hooli, imetlen alati ilusaid kokkumänge.
Taolise muusikaga plaadi väljaandmiseks võib näkata top10, kaljuste, Tartus ehk Metronom productions- küsija suu pihta ju ei lööda :)
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Olen kunstlikult lugusid veidi laiendanud Adobe Audition'i abil, aga seda saab niivõrd vähe teha, muidu keerab kohe faasi pahempidi. :(
Ikka pidevalt juhtun kasvõi raadiost kuulma, et on mõnel lool nii tohutult laia effektiga trummid, klaver, taust vms. Imelik...

Waves'il on olemas ka mingi Diamond Bundle, mis on veel vist üle 2x kirvema hinnaga. Ehk siis $3800 kuni $7000! :shock:
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
andresl
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 22 Mai 2006, 17:24

stereost

Postitus Postitas andresl »

Arvan, et raadiost kuulatud lugude puhul on kasutatud lõppmasteringi jaoks hoopis välist lõppkompressorit. Sellise võib kätte saada alates 40 000 kroonist. Viljandi stuudios kunagi oli drawmer (numbreid ei mäleta). Ega alati ei suuda arvuti spetsiaalse otstarbega tehnikale vastu hakata. Kui tõesti on tahtmine maailma tasemel asju teha, tasub vast ära käia mõnes Rootsi masteringi stuudios ning lasta seal mõni enda lugudest suure raha eest kokku panna- pärast kogemusi terveks eluks. Ise olen selle peale korduvalt mõelnud, kuid rahakotis lendavad ringi vaid näljased koid.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

njah, selle krabiseva asjaga pole endalgi hõisata, on niigi palju kulunud teda juba.
Ehk siis see superlai effekt pole mingit kirvehinda väärt.

Siiski, vähemalt süntide/samplerite kohapealt teevad tarkvaralised instrumendid rauale ära! :wink:
Imelik, et siis väidetavalt effektidega nii pole?

PS. Waves S1 Stereo Imager maksab muidugi üksinda juba $200...
Selle raha eest saaks nt. FL Studio, mis on juba terve musaprogramm ja veelgi, aga viimase kvaliteet on vist ka sõnnik.
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Siiski, vähemalt süntide/samplerite kohapealt teevad tarkvaralised instrumendid rauale ära!
Imelik, et siis väidetavalt effektidega nii pole?
Siin tuleb natuke lahti rääkida, millest jutt.

Kui räägime riistvaralisest sündist, mis genereerib häält PÄRIS ostsillaatoritega, siis annab see alati naturaalsema ja loomulikuma soundi, kui selle tarkvaraline emulatsioon.

Sama ka analoog-effektide ja nende tarkvaraliste asendustega.

Digitaalne riistvaraline sünt ( nagu on enamus riistvaralisi sünte ) või effekt, on samasugune tarkvaraline emulatsioon, kui see, mis jookseb puhtalt arvutis. Ainult selle vahega, et esimesel juhul jookseb spets tarkvara spets kivi peal ja on tänu sellele ökonoomsem ja kokkujooksukindlam. Samas jälle, kuna PC või Mac on avatud süsteem, siis arenevad arvutile kirjutatud effektid-sündid oluliselt kiiremeni nende riistvaralistest kolleegidest. Ja on märksa võimalusterohkemad.

Mina olen jätkuvalt sellel arvamusel, et üks pole parem, kui teine - nad on lihtsalt kõik erinevad ja igaühel on omad tugevad ja nõrgad kohad.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Raen, sa ise oled ka maininud, et nii võimsaid riistvara-pille pole olemas nagu nt. 32Gb, aga tarkvaraline Colossus on 32 Gb ja 24-bit. Klaver on seal 2 Gb. Nojah, see jutt läheb rohkem sämplitele kui süntidele... ja pealegi teemast juba kaugemale. :P
Siiski on tarkvaraline kraam hulga odavam. Ja see räägib selle kasuks jällegi.
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Eks riistvaralised sündid lähevad ka üha võimsamateks, mälumahud suuremaks jne. Aga arvuti kõvaketas jääb alati suuremaks ja prose kiiremaks! :)

Selles mõttes on riistvaraline sünt mugav, et kõik on üheskoos ja sa ei pea eriti oma pead vaevama draiverite, puhvrite, konfiguratsioonide jms. Vajuta aga power nuppu ja hakka mängima!

Samas aga sõltud suuresti sellest, milline on tootja nägemus selle sündi otstarbest. N.ö "virtuaalset sünti" arvuti baasil võid sa ise komplekteerida täpselt sellistest pluginatest ja soundipankadest, nagu sulle vaja.

Aga jälle teisalt - kui sinu põhieesmärk on lihtsalt teha musa, kas siis laval või kodus, ja mitte väga jamada erinevate soundide otsimisega, siis pole küll riistvaralisele sündile vastast.
Vasta