HarBal

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

HarBal

Postitus Postitas StargateMax »

Tervist,
Ma jõudsin ka niikaugele, et HarBal'i katsetada. :)
Aga ma help'i ei uurinud ja nuputasin ja proovisin ise, niiet ma ei tea, kas just õigesti.
Et siis võtsin wav-i sisse sinna ja pilt oli väga laineline, madalate poolne kolmandik
oli tunduvalt kõrgem ja kõrgete ots samuti, keskel oli madalam.
Siis mingi nupuga venitasin selle asjanduse enam-vähem ühetasaseks, kuigi
selline väike lainetus jäi ikka. Lugu hakkas muide palju paremini kõlama küll. :D
Huvitav, kas see väike lainetus jääbki siis alles?
Ja kui neid laineid painutada, siis paindub roheline ja siis kohe venib ka kollane kaasa... polegi veel aru saanud neist värvidest. :oops:
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Har-Bal on oma tööpõhimõttelt küll väga lihtne, ent võimas tööriist. Ehk siis, võid sellega teha palju kasu, aga ka kahju ... :D

Et teada saada, kuidas üks HEA lugu Har-Balis välja näeb, tõmba sellesse mõned oma lemmiklood ja vaata, millised nende graafikud on.


Kõik kolm joont näitavad sama asja, aga erinevalt arvutatuna.
Mina tavaliselt jätan alati alles ainult rohelise average joone ( alt paremalt saad teised ära korjata ).

Minu jaoks on hea kõlaga lugu see, mille graafik on nagu kaar, alates tõusuga kusagilt 50 Hz juurest ja laskudes kuhugi 10 KHz kandis. Selline pilt tagab selle, et kõik sagedused, mida üks inimkõrv püüab ja üks keskmine audiosüsteem edastada suudab, on enamvähem võrdselt esindatud. Ja puuduvad liigsed bassi-tüminad ning kõrgete sisinad.

Aga alati on erandeid ja kõik sõltub sellest, milline on su lugu. Näiteks, sul mängivad seal ainult kickdrum ja bass. Sel juhul ju kõrgeid sagedusi POLEGI. Ja pole, mida üles pushida.

Kokkuvõtteks - joon ei saa kunagi olla päris sirge ja seda pole vajagi. Katsu vaadata rohkem nagu üldisi suundumisi.

Ja veel - olen pärast paariaastast katsetamist jõudnud tõdemuseni, et sa võid masterfailil liigutada ainult sagedusi altpoolt kuni umbes 200 Herzini ja ülevalt alates umbes 8-st KiloHerzist. Kõik mis sinna vahepeale jääb, jäta parem puutumata, muidu keerad asja keemiaks ( eriti, kui vokaal on ka mängus )

Aga Har-Bal on lisaks veel suurepärane vahend, õppimaks paremeni miksima. 8)

Viletsat lugu sellega superhästi kõlama panna ei saa ( seda ei saa mitte millegagi ), küll aga olemasolev materjal VÕIMALIKULT HÄSTI kõlama.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Ma tegin 2 pilti ka, kuidas see kõver minul enne ja pärast oli:

http://www.zone.ee/sgm/hb1.jpg
http://www.zone.ee/sgm/hb2.jpg

See siis oli mul juba 2. lugu, mida olen HarBal'iga proovinud.
Lugu oli seekord selline popilik-elektrooniline-trance'ilik vms :?
Muidu on mu stiil ikkagi New Age ja relax või midagi sinnapoole,
nagu Enigma, Oldfield ja Chicane teevad. 8)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Nagu näha, oled mõlemad künkad ( nii bassi osas, kui keskmiste osas ) maha lõiganud. Kujutan ette, et bassiosas oli see raudselt õigustatud, keskmiste liigutamisega kaasnevad aga alati ohud - see "tipp" seal võib olla just mingi oluline sound või instrument, mis retsimisega viga võib saada. Aga kui sa kuulasid ja asi oli OK, siis küllap nii see ka oli! :D

Pildi järgi vaadates on aga su lugu väga hästi balansis ka ilma suurema sekkumiseta. Mul õnnestub harva nii head pilti saada.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

PS. Pilt võib olla ka petlik, sest ma ei tea, millises "olekus" sul graafik on. Mina teen tavaliselt ( pärast mingit nudimist ) Har-Balis parema kliki ja siis valin "zoom all". Sellega saan ette n.ö põhi-pildi, mille järgi olen harjunud olukorda hindama.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

no ma lihtsalt võtsin loo sinna sisse ja kohe tegin pildi. Nudisin ära ja tegin teise pildi. Zoomi ei kasutanud üldse. Tegelt seal on veel asju, mida ma ei tea, mis nad teevad, sest olen seda programmi kasutanud vaid 3 päeva ja help'i ka ei viitsi uurida. :)

Ja nüüd sain lõpuks siis Sonari ka häälitsema ja sellel on ikkagi tunduvalt parem kõla kui Reasonil. Kuidagi puhtam ja selgem. Aga palju on veel õppida...
Reasoni süntidega võib nüüd põrandat pühkida! :D
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

tervist! küsimus, kas te kasutate seda kohe peale mixdown'i või alles kõige viimase asjana ?
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Aga mida siis peale mixdowni veel teha, et see HarBal poleks viimane?
Mul jääb ta ikka viimaseks, et lugu üle viimistleda. Kohe peale mixdowni.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Nii ja naa. Võid teha enne masterkompressorit sageduste korrektuuri, et saada pilt ühtlasemaks ja siis ei hakka kompressor ka mõne üksiku domineeriva sagedusosa peale väga pumpama. Aga võid ka sagedusi sättida vahetult enne limiteri, sest kompressor üldjuhul muudab veidi sageduspilti ja ehk tahad näiteks pärast kompressiooni kõrgeid juurde saada. Võid kasutada ka nii enne kui pärast. Reegleid pole.

Aga meeles pea ikka seda, et pigem näe rohkem vaeva miksimisega ja master olgu selline kiirelt ja kergelt tehtud asi. :)
wavez
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: 26 Aug 2005, 16:48

Postitus Postitas wavez »

Hei, 'külaline' oli mu postitus, ei pannud tähele, et sisselogimata oli.

Kasutan ka harbali masterdamisel, sellises järjekorras...tape (ei mäleta, mis pluginaga täpselt tegu) > harbal > comp > harbal > stereo expand (kui vaja), kuid eile hakkasin kahtlema, et kas on ikka vaja neid, peake alla tirida ja valley'si üles. Kuulisn üht tausta, mis oli täiesti super kõlaga. Harbalis avades olin täesti kindel, et see on mõnusa ühtlase sageduse ribaga, kuid minu üllatuks tuli välja, et see ainult peakidest ja valley'dest koosneski :D arvatavasti oli biidi autor just peake üles tirind ja valley'si alla(valevalt, et ta seda programmi kasutas aga siiski)...ma ei teagi nüüd mida mõelda :roll:
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Sul on õigus - üldpilt võib mõnikord olla täiesti "paigast ära" ja ikka kõlab hästi. Kõik sõltub konkreetsest laulust, sellest mis soundid seal kõlavad jne. Nii, et mingit "kirvega kallale" minekut küll teha ei tohiks. :)

Ma olen katsetanud masterdamist nii- ja naamoodi, aga ikka olen jõudnud tõdemuseni, et kõige paremeni kõlab see asi, mille sagedusi masterdamise käigus ei pea üldse liigutama. Ehk siis - kõige parem on juba miksimise ajal jälgida, et kõik oleks paigas ja siis masteriga ainult limiter selga, ning asi valmis.

Või siis, kui masterfailil on tõesti ikka liiga palju/vähe basse ( või ülikõrgeid ), siis neid võib natsa julgemeni näppida. Aga keskmisi ei tohiks üldse puutuda, sest seal on kõige olulisem info ja niikui midagi liigutad, on kohe asi ebardlik ja keemiline. See jutt siis käis masterdamise kohta, miksimisel võib üksikute träkkide kallal julgemeni EQ-d pruukida.
Defmic
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 84
Liitunud: 29 Dets 2005, 18:24

Postitus Postitas Defmic »

Mina ei saa sellele Har-Bal'ist üldse aru, kui ma võtan loo, mis on kõlalt päris hea siis see on hästi konarlik, aga kui ma võtan hiljem mõne oma loo, siis sellel on vähem konarusi.

Wavez sa käid kõik oma biidid sellega üle nagu ma aru saan?
Eks ma pean sinu biitide järgi siis vaatama. :D
wavez
Algaja
Algaja
Postitusi: 5
Liitunud: 26 Aug 2005, 16:48

Postitus Postitas wavez »

enam vähem :]kasutanud seda kuskil pool aastat. Kasutan seda nii palju, et eemaldan ebavajaliku põhja ja tavaliselt tirin kuskil 3-4 tugevamat peak'i alla. Rohkem kasutan seda üksikute/layertatud trummilöökide puhul. ;]
Defmic
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 84
Liitunud: 29 Dets 2005, 18:24

Postitus Postitas Defmic »

OK uurin asja;)
Vasta