Muusikute tasustamine.

Muusikast ja muustki ...

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
Morino
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 53
Liitunud: 01 Apr 2010, 17:50

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Morino »

raen kirjutas:Sellist "kes-tahab-see-tuleb-ja-esineb" suhtumist ei saa üldse laita - noortel muusikutel on koht, kus kätt harjutada ning kogemusi saada ja baarikülastajatel ka põnev - kuuleb uut ja huvitavat mussi ning näeb värskeid tegijaid.

Aga siin on ka teine pool - keegi ei garanteeri kunagi, et asi ka kvaliteetne on ja et tehtav musa ka vastab mingitele kindlatele nõuetele. Programm ongi õhtust õhtusse niisama heitlik ja kirju, nagu seda on esinejate seltskond.

Üks tõsine ja sissetöötatud tantsupubi valib väga hoolikalt oma esinejaid ja libastuda ei tohi.
Kui poisid tulevad pubisse ja pakuvad endid esinema, siis on suhteliselt raske otsustada nende võimekuses. Aga üsna levinud on see kui jäetakse oma CD-plaat ja pubiomanik saab siis otsustada kas võtab ta sisse või ei? Paraku on ka apsakaid tuntud bändide seas. Rahvas ootab üht aga tuleb teine. Näiteks mingi tuntud bänd, keda rahvas on harjunud varasemalt kuulama laivis aga nüüd taas sama bänd tuleb üksiklauljana ja seegi jura tuleb fonode pealt, laul kaasaavatud...

Paljud baariomanikud on seda ka rääkinud, et neil pole vahet kas on bänd või mitte, rahvast tuleb ikka sama palju. Suveti teenitakse turistide pealt ja neil on täiesti üks puha mis taustaks mängib, nemad eesti bände ei tunne. Pannakse muusika raadiost.. muud midagi.

Tean ka selliseid muusikuid kes põhimõtteliselt baarides mängimas ei käi. Nemad on oma esinemiskohad rangemalt välja valinud ja esinevad niisugusele rahvale, kes eriti joomakohas ei käi. Esinevad kultuurimajades, muudes asutustes, kirikutes, konverentsidel, folkpidudel, riigiüritustel, jne.. Kui baari tellitakse siis ka ainult luksuslikesse kohtadesse.. Ollakse seda meelt, miks üldse peaks ennast lugupidav muusik kõrtsides esinema... mul tuttavate seas mittu sellisel arvamusel muusikut. Muide, teenivad paremini kui kõrtsibändid..
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Marchrabbit »

Kõrtsides ja pubides võib ka väga toredat publikut olla. Kui publik on tore,siis on ka pillimehel mõnus mängida ja saab tagasi positiivse emotsiooni. Samas oleme oma bändiga saanud negatiivseid kogemusi ka seltsimajast-rahvamajast. Sellest pillimehed nagunii ei pääse. Vahest lihtsalt ei teki publikuga klappi ja võid pingutada palju tahad.Pubi mängude tasustamisel on kindlasti oma tugevad plussid,mida näiteks rahvamajad peaegu kunagi pakkuda ei saa. :roll:
ansambel "Lihtsad Poisid"
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas randal »

Samas on minu parimad kogemused nii bändi kui soolokavaga olnud just nimelt rahvamajadest jmt kohtadest, ja seda nii rahalises kui emotsionaalses mõttes; pubid-baarid on igavad, aga toidavad ka :) Ausalt öeldes olengi viimasel aastal teinud rohkem igast klubikaid-jõulukaid (ja no muidugi pulmi-juubeleid-jõulukaid-suvepäevi :P) kui pubisid ja baare. Ei meelita need viimased enam miskipärast, kuigi (ptüiptüiptüi) maksmisega pole probleeme seni olnud, alti teha pole ammuammu viitsinud, ja sellest pole ka probleemi tekkinud. Hullemad on need paganama "karaokeässad", kes laulma kipuvad :D
----------------------------
mitmekülgselt andetu
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas randal »

Küsimus natuke teisest vallast: sain mõned päevad tagasi mängupakkumise ja sellega kaasnes küsimus, et kui tellija soovib arvega maksta, siis kui palju ma rohkem küsin. Jäin natuke nõutuks korraks, kuid loomulikult leppisime ikkagi algselt kõneall olnud summa peale kokku. Aga. Kuna ma olen alati otse ja sularahas arveldanud (ehk siis "mittetöist tulu" teeninud), pole see kunagi teemaks tulnud, kuid sain tänu sellelesamale keisile teada, et on bände, kes arvega tasumisel küsivad kuni 75% suurema summa kui sulas arveldades. Siit ka minu küsimus: peab see paika? Või on see ettevõtlusvormist kinni (FIE vs OÜ)?
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Ivar »

Loomulikult sõltub see ettevõtlusvormist. Mina olen käibemaksukohuslane ja kui tellija on samuti käibemaksukohuslane, pole tal probleem 20% juurde maksta (ta saab selle raha tagasi või maha arvata). Jama siis kui tellija pole käibemaksukohuslane, siis olen selle käibemaksu osa, mis teoreetiliselt peaksin riigile maksma, jätnud oma mureks. Oma maksud peab ikkagi igaüks ise maksma ja ega nende kulude tekitamisega probleeme pole kui vähegi mõelda viitsid. Seega FIE-dd on alati kõige nutusemas seisus. Kui sul on firma, kes pole käibemaksukohuslane, siis teoreetiliselt ei peaks sa midagi rohkem küsima, sest firma ju tulumaksu ei maksa sissetuleku pealt.
randal
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 99
Liitunud: 10 Sept 2011, 16:00

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas randal »

Ok, see selgitab mõnevõrra asja. Lihtsalt see "juurdehindlus", mida mulle mainiti, kõlas väga uskumatult suurena, 20% suudan ma veel aru saada :)
----------------------------
mitmekülgselt andetu
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Marchrabbit »

See number 75 % võis tulla ka näiteks sellest:
20% tulumaks
20% käibemaks
33% sotsiaalmaks.
Igal juhul pole selline juurdeküsimine mõistlik.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Ivar »

Marchrabbit kirjutas:See number 75 % võis tulla ka näiteks sellest:
20% tulumaks
20% käibemaks
33% sotsiaalmaks.
Igal juhul pole selline juurdeküsimine mõistlik.
Mis käibemaks??? Mingit mõtet pole olla FIE puhul käibemaksukohuslane!!! Kui aga oled firma, ei maksa sa tulu-ja sotsmaksu. Teine asi on veel see, et neid protsente ei liideta niimoodi, raamatupidajad oskavad öelda täpsemalt, kuidas see arvutamine käib.
Antti
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 73
Liitunud: 25 Nov 2006, 10:41

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas Antti »

kuid sain tänu sellelesamale keisile teada, et on bände, kes arvega tasumisel küsivad kuni 75% suurema summa kui sulas arveldades. Siit ka minu küsimus: peab see paika? Või on see ettevõtlusvormist kinni (FIE vs OÜ)?
Kindlasti ei ole see kinni ettevõtlusvormis. Jätame selle käibemaksu kõrvale, see on riigi raha ja võõrast raha me ei loe, küsimus on selles kuidas keegi raha kontolt välja võtab. Kui maksta palkadeks siis tuleb kahtlemata kalkuleerida maksud juurde, siiski on siin tegemist suuresti nö küsija intelligentsiga. Kuidas oma loominguline üksus ära majandada on igaühe siseasi, keegi ju ei kirjuta piimapaki juurde seletust, et tädi Alma sotsmaksuks maksime nii ja niiplaju, sestap on meie liitri hind niisugune. Sama on pillimänguga ka - heale esinejale peaks saama maksta igatpidi, ilma et hind sellest muutuks, juba eos peaks ikkagi oma honorarile ka maksude osa juurde kalkuleerima ja võimalusel soovitaks mina maksud ära maksta. Aus majandamine on iga ettevõtlusvormi aluseks, pole mõtet rajada äriplaani kuhu ümbrikupalk on juba eos sisse kodeeritud. Jah, makse on võimalik optimeerida, aga ikkagi peaks mingisuguse ühiku hinnakalkuklatsiooni aluseks (meie puhul siis õhtu hind või tunni hind) olema ühiku omahind+maksud+kasum.
Kui tahad saada ntx 200EUR puhtalt kätte ja maksud ära maksta siis arvel võiks olla number EUR 285.- see summa on saadud rakendades tulumaksuvaba miinimumi, milleks on hetkel 143,8EUR. Kui aga käid jooksval kalendrikuul rohkem mängimas siis edspidi maksad tulumaksu juba kogu summalt.Teisisõnu maksude osa, et 200EUR ausa inimesena välja võtta kontolt oleks kokku kusagil 115.-EUR, ei viitisunud väga täpselt arvutada aga 66.- oleks sotsmaks, 41.-tulumaks, ülejäänud osa moodustab aga töötukindlustusmaks mis omakorda jaguneb 2 osaks, millest 1 maksab töötaja teise aga tööandja e. juriidiline keha.
Siiski ei saa bändi või üksiesineja majandamist vaadata ainult jooksva kuu lõikes vaid ikkagi majandusaasta lõikes, kindlasti kaasneb pillimängule ka kulutusi (transport, pillikeeled jms) ja mingi osa läheb ehk ka investeeringuteks (tehnika ntx). Kulude poolel võid kajastada isegi ülikonna ja kingad, see on tõlgendamise küsimus, mina arvan et see on täiesti ok. Kui sul pilliruum on kodus, siis ka kütte ja elektri võid osaliselt kanda kuludesse, mõni nimetab seda optimeerimiseks. Kuludelt makse ei maksta, seega kui lisad tellijale väljastatud 200 eurisele arvele tšeki 115.- eurisele kingapaarile, siis oled seaduse ees puhas poiss ja võid oma 200 euri rahulikult tasku pista.
Selline sai lühike majanduskursus, ehk on abi mõnele;)
antti
PriitS
Äss
Äss
Postitusi: 107
Liitunud: 20 Veebr 2006, 19:51

Re: Muusikute tasustamine.

Postitus Postitas PriitS »

Olen näinud ja kogenud seda kolmekordse tasu küsimist. Asi pole mitte selles, et kes küsib vaid kas küsib ;) ja makstaksegi!

PriitS
Vasta